Μήπως πάσχω από ΙΔΨ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160

    Μήπως πάσχω από ΙΔΨ;;;

    Ψυχαναγκασμούς να πώ την αλήθεια δέν
    έχω...Μιλάω μόνη μου όμως,από μέσα μου,
    π.χ τι να έχω;;;να είναι καρκίνος;μπα χαζη σιγά
    μην είναι κλπ κλπ.Γενικά ρωτάω και απαντάω
    μόνη μου και κάνω ολόκληρους διαλόγους.
    Λέξεις δέν επαναλαμβάνω εκτός από κάποιες
    φορές που περπατάω και λέω μέσα μου-ναι ναι ναι-
    Επίσης φοβάμαι τις αρρώστιες.Τώρα νομίζω έχω
    καρδιά και θα πάω για εξετάσεις,επίσης οι
    σκέψεις μου είναι εδώ και εκει
    πχ σκέφτομαι ένα τραγούδι και σκέφτομαι
    και ένα πρόσωπο.Πιο παλιά κανά δυό
    φορές όταν είχα έντονα εξωπραγματικά
    φοβήθηκα ότι θα χάσω τον έλεγχο και
    θα κάνω κακό στήν μάνα μ.Όποιος έχει ιδψ
    ας μου πεί ρε παιδιά.Το ξέρω
    ότι θέλω ψυχολόγο αλλά δέν έχω καθόλου λεφτά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ε, οχι, οι πιο πολλοι μιλαμε απο μεσα μας, εμενα μου αρεσει να μιλαω κ απεξω μου να σου πω, οχι αυτο δεν ειναι ΙΔΨ.

    επισης κ για τους ψυχαναγκασμους που λες, μερικοι ανθρωποι μπορει να εχουν λιγους ψυχαναγκασμους ποτε ποτε, χωρις ομως να διαταρασσεται η λειτουργικοτητα τους. δεν ειναι ασπρο μαυρο. τωρα αν αυτοι πληθυνουν τοσο πολυ που ολη η μερα φευγει σε ψυχαναγκασμους κ τελετουργικα, τοτε υπαργει προβλημα.

    (βεβαια οι διαγνωσεις δεν επιτρεπονται)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Νομίζω πως ο πιο κατάλληλος θα ήταν ένας γιατρός από ανώνυμους σε ένα φόρουμ.
    αν πχ πεταγόταν ένας από εδώ και σου έλεγε, \"όχι, δεν έχεις αυτό, έχεις καρκίνο\", θα το πίστευες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Όχι φυσικά και δέν θα τον πίστευα....Απλά
    εγώ ρώτησα γιατί πολλοί έχουν ιδψ
    και εδώ υποτίθεται είναι φόρουμ αυτοβοήθειας....
    Αυτό με τους γιατρούς τί είναι;;Δηλαδή
    εάν μπώ σε εκείνο το φόρουμ θα κάνω κάτι
    σαν online ψυχοθεραπεία;;;Δηλαδή θα πώ
    το πρόβλημα μου και ίσως μου πούν τι έχω;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φορουμ αλληλοβοηθειας ειναι...δηλαδη μοιραζομαστε σκεψεις και συναισθηματα και εναν καλο λογο.

    Αυτοβοηθειας σε καμμια περιπτωση , αυτος που θελει αυτοβοηθεια μπορει να παρει κανα βιβλιο με θεμα ταδε που το εχει γραψει ο ταδε δοκτωρας ειδικος στο θεμα και αν μπορεσει να βγαλει ακρη.

    Εαν δεν θες να πας σε ειδικους γιατι θες να βοηθησεις μονος τον εαυτο σου , τοτε γιατι να βασιστεις στο τι γραφει ο καθενας απο το ιντερνετ?

    Οχι το φορουμ για τους ψυχολογους ειναι για πραγματα που απασχολουν τους ψυχολογους οπως εκπαιδευση κλπ και οχι μεσο θεραπειας.


    Υπαρχουν online ψυχοθεραπειες με καμερες κλπ επι πληρωμη και ισως καπου να υπαρχει και δωρεαν δεν ξερω , αλλα δεν ειμαι οπαδος τους , προτιμω το τετ-α-τετ που ειναι σκαλες ανωτερο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ευχαριστώ,θα δώ τι θα κάνω..ίσως κάνω τέτοιες
    σκέψεις γιατί η κατάσταση στο σπίτι είναι άσχημη.
    Το πιστέυω αυτό γιατί όταν μου περνάει η
    αρρωστοφοβία και τα σχετικά σκέφτομαι το πόσο
    άσχημη είναι η κατάσταση και δέν μπορώ
    να κάνω κάτι...Προτιμώ να σκέφτομαι ότι
    έχω κάτι και ν ασχολούμαι με αυτό..
    Μπορεί όμως και να έχω ιδψ...Με τρομάζει η πιθανότητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι ψυχικες ασθενειες εισαι εσυ...αυτο που εισαι τωρα. Εννοω οτι μπορει να εχεις ΙΔΨ μπορει και να μην εχεις ή μπορει σε μια υποθετικη κλιμακα απο το 1 εως το 1000 να εχεις 10 ΙΔΨ ή 900 ΙΔΨ:P

    Σημασια εχει οτι εισαι αυτος που εισαι και με αυτο που εισαι και αυτο που θα γινεις στο μελλον, καθως συνεχεια εξελισομαστε, θα πορευτεις στην ζωη σου.

    Αν τα πραγματα ειναι ασχημα και βλεπεις οτι δεν βγαζεις ακρη απο ψυχολογικη πλευρα μπορεις να πας σε καποιο ειδικο , μπορει αυτος να σου δωσει και την απαντηση οτι ανηκεις σε αυτη την κατηγορια ανθρωπων κλπ , αλλα το ουσιαστικο ειναι να ξεπερασεις τα προβληματα σου και να πορευτεις σε μια \"γεματη\" ζωη.

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος οπως τα γραφω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ευχαριστώ..Εσύ τι έχεις;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ψυχωση λεγεται , σε αυτη την κατηγορια ανηκω:P

    Αλλα δεν ασχολουμε πλεον με το τι κανει η ψυχωση τι συμπτωματα εχει , με ενδιαφερουν προβληματα του στυλ πως θα βρω δουλεια που εμεινα ανεργος , πως θα κοινωνικοποιηθω περισσοτερο γιατι ειμαι μονος , πως θα βρω γκομενα:P και τετοια ζητηματα.

    Και τα τρια αυτα που ανεφερα θα με βοηθησουν τα μεγιστα.

    Από το να καθομαι να διαβαζω συνεχεια οτι οι ψυχωτικοι ειναι ετσι , εχουν δυσκολιες κοινωνικοποιησης κλπ κλπ , να τα βρασω να τα κανω σουπα λολ.

    Τεσπα, αν εξαιρεσουμε το τελευταιο διαστημα αυτων των μηνων και περσι που ειχα πεσει σε γενικες γραμμες καλα την παλευω
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ψύχωση δηλαδή;;;Να μη στα θυμίζω τώρα
    αλλά έχω περιέργεια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη με λιγα λογια \"γλυστραω\" απο την πραγματικοτητα οπως την αντιλαμβανονται συνηθως οι γυρω μου. Μπορει πχ να βλεπω πολυ μαυριλα εκει που ειναι ολα γκρι σε τριτους.

    Τεσπα δεν ειμαι σοβαρη περιπτωση , το σφαλμα που εκανα και επεσα οσες φορες επεσα ηταν διακοπη ή μειωση μιας φαρμακευτικης αγωγης.

    Και φυσικα προβληματα του στυλ ανεργιας που αντιμετωπιζω που μου καθισε \"βαρια\" και της μοναξιας , που με ριχνουν αλλα δεν μπορεις να τα δεις σαν ψυχωση ειναι προβληματα ανθρωπινα που ολους τους ριχνουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Έτσι και αλλιώς κανένας δεν είναι καλά..
    Όλοι εάν πάνε σε ψυχολόγο κάτι θα τους βρεί..
    Και ο ψυχολόγος ο ίδιος δηλαδή τρελός θα
    είναι.Οι δικοί σου σε στηρίζουν;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να φτασεις να πας σε ψυχολογο και να δινεις τα 50αρια (αλλο που δεν θελει ο ψυχολογος και αυτο που θελει και ο πελατης) παει να πει οτι κατι εχεις και δεν μπορεις να την παλεψεις.

    Μπορει να ειναι απο το εσπασα το νυχι που λεει ο λογος μεχρι τρακαρα και πηρα στο λαιμο μου 10 ανθρωπους και 5 οικογενειες. Το θεμα ειναι οτι δεν την παλευεις μονος σου και νοιωθεις οτι εχεις αναγκη εξωτερικης βοηθειας.

    Ας αναλυσει ο ψυχολογος την ταμπελα στα παραπανω.

    Οι δικοι μου εκαναν οτι μπορουσαν , αλλα θελω μονος...ανεξαρτησια πραγμα που μοιαζει με απατηλο ονειρο πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα...θα δουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •