Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Originally posted by insect
    θεοφανια, δεν στεκει αυτο που λες. δηλαδη αν παω σε ενα φορουμ φυσικης και ανοξω θεμα με τιτλο \"Οι ιδεες του Νευτωνα στην εποχη μας\" σημαινει οτι ειμαι απογονος του Νευτωνα... δεν νομιζω..
    καλο σου βραδυ. ελπιζω να μην χρειαστει να απαντησω στα επομενα δυο λεπτα.
    Δεν θα απαντησεις γιατί όλοι βγάλαμε τα συμπερασματα μας.
    Να εισαι καλα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μου αρέσει αυτό το ερώτημα.Πιστεύω πως οι ψυχικές νόσοι έχουν να κάνουν με τις κοινωνικές αντιλήψεις,άρα η αντίληψή μας γι αυτές επηρεάζεται και από την εποχή στην οποία ζούμε και από την θεώρηση της κοινωνίας γι αυτές.Αλλά το σημείο-κλειδί είναι το ΚΑΙ.Στην Αμερική ας πούμε έχει πάρει την ονομασία the black disease,εξαιτίας της ψαλίδας που υπάρχει ανάμεσα στις διαγνώσεις που γίνονται σε λευκούς και μαύρους.Το ποσοστό των διαγνώσεων σε αφροαμερικάνους υπερβαίνει κατά πολύ το ανάλογο των λευκών.Εκεί δεν υπάρχει πιθανότητα να μπαίνουν στο παιχνίδι πολιτιστικές,φυλετικές,εθν οτικές διακρίσεις,στερεότυπα και προκαταλήψεις;

    Δεν μπορεί καθώς και οι ψυχίατροι αποτελούν μέρος της εκάστοτε κοινωνίας που μέσα της αλληλεπιδρούν,να τους αγγίζουν,επηρεάζουν οι κοινωνικές αντιλήψεις,να συνδιαμορφώνεται το τοπίο από αυτή την επιρροή των κοινωνικών αντιλήψεων στο άτομο;(ψυχίατρος).Υπάρχει,ό� �ως υπάρχουν και στοιχεία ανάλογα που το αποδεικνύουν.Κοίτα...και η ιστορία η ίδια μας έχει διδάξει πως η ιστορική και κοινωνική πραγματικότητα επηρεάζει και διαπλάθει τις αντιλήψεις,τα σχήματα,τα ιδεογράμματα αυτά τα συμβολικά,πάνω σε καθετί.

    Τελευταία με απασχόλησε λίγο η μελέτη(όχι δα,ας πούμε ανάγνωση)τέτοιων \"μειγμάτων\"πολιτισμού\"και \"ασθένειας\".Είναι δυνατόν να υπάρχουν ξεχωριστές ψυχικές νόσοι για τους Γιαπωνέζους;
    Όμως,αν κάτσεις και το σκεφτείς,η Μεσογειακή αναιμία γιατί υπάρχει;Άρα κάλλιστα μπορεί τόσο απλά\"βιολογικές\"νόσοι να αφορούν χωροταξικά/γεωγραφικά/πολιτιστικά ξέχωρα κομμάτια,όπως και ψυχικές νόσοι(που έχουν και τη βιολογική τους πλευρά).

    Ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση το βρίσκω.Πολύ μάλιστα.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by Θεοφανία
    Δεν θα απαντησεις γιατί όλοι βγάλαμε τα συμπερασματα μας.
    Να εισαι καλα.
    ποιοι ειναι οι ολοι θεοφανια? εσυ και οι κουτσομπολες φιλες σου? η μιλας για τον εαυτο σου? η μηπως εισαι ιντερνετικος ψυχιατρος και σε ενδιαφερει?

    σχιζοφρενης δεν ειμαι περισσοτερο απο οσο μπορει να ειναι ενας μεσος ανθρωπος. τα προβληματα μου τα εχω αναλυσει σε αλλο θεμα και ουδεποτε ανεφερα την σχιζοφρενεια. αυτο το εκανες εσυ για μενα χωρις να σου πεφτει λογος, αφου μου επιτεθηκες και σε προηγουμενο θεμα, παλι χωρις να σου πεφτει λογος. μηπως να επανεξετασεις την προσεγγιση σου και να σταματησεις να πεταγεσαι σαν την πορδη με καθε ευκαιρια?

    ο τιτλος του θεματος ειναι η σχιζοφρενεια στην εποχη μας, αν η σχιζοφρενεια ειναι κοινωνικο η γονιδιακο φαινομενο, οχι αν εγω ειμαι σχιζοφρενεης θεοφανια. σε κυνηγουν δαιμονες κοπελα μου και δεν το ξερεις.

    γιατι δεν ακολουθεις και εσυ το παραδειγμα του-της rain&wind που απανταει στο θεμα που ετεθη?

  4. #19
    Originally posted by insect
    Originally posted by Θεοφανία
    Δεν θα απαντησεις γιατί όλοι βγάλαμε τα συμπερασματα μας.
    Να εισαι καλα.
    ποιοι ειναι οι ολοι θεοφανια? εσυ και οι κουτσομπολες φιλες σου? η μιλας για τον εαυτο σου? η μηπως εισαι ιντερνετικος ψυχιατρος και σε ενδιαφερει?

    σχιζοφρενης δεν ειμαι περισσοτερο απο οσο μπορει να ειναι ενας μεσος ανθρωπος. τα προβληματα μου τα εχω αναλυσει σε αλλο θεμα και ουδεποτε ανεφερα την σχιζοφρενεια. αυτο το εκανες εσυ για μενα χωρις να σου πεφτει λογος, αφου μου επιτεθηκες και σε προηγουμενο θεμα, παλι χωρις να σου πεφτει λογος. μηπως να επανεξετασεις την προσεγγιση σου και να σταματησεις να πεταγεσαι σαν την πορδη με καθε ευκαιρια?

    ο τιτλος του θεματος ειναι η σχιζοφρενεια στην εποχη μας, αν η σχιζοφρενεια ειναι κοινωνικο η γονιδιακο φαινομενο, οχι αν εγω ειμαι σχιζοφρενεης θεοφανια. σε κυνηγουν δαιμονες κοπελα μου και δεν το ξερεις.

    γιατι δεν ακολουθεις και εσυ το παραδειγμα του-της rain&wind που απανταει στο θεμα που ετεθη?

    Καταρχήν δεν θυμάμαι να σου την είπα σε άλλο θέμα, εκτός αν εννοείς τότε που εγραψες κάτω από απάντηση μου κάτι για ηλίθιο χιούμορ, σε ρώτησα αν απευθύνεσαι σε μένα και είπες όχι. Το σταμάτησα εκεί.
    Επίσης, δεν σε είπα πουθενά σχιζοφρενή, απλά σε ρώτησα αν πάσχεις από σχιζοφρένεια και ενδιαφέρεσαι γι αυτή την ασθένεια.
    Σε προκαλώ να μου παραθέσεις απόσπασμα που να διαψευδει τα όσα λέω.
    Από κει και πέρα επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς, καθώς δεν συνηθίζω να μιλάω έτσι.
    Το πως θα κινούμαι σε ένα φόρουμ δεν θα μου το υποδείξει κανείς και ιδιαίτερα εσύ που απ ότι φαίνεται λειτουργεις με διπλοτριπρόφιλα. (Αυτό φυσικά δεν είναι δική μου δουλειά, αλλά της διαχείρισης).

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα ελεγα οτι το θεμα δεν τεθηκε σωστα.

    Μιλαμε για το αν η ασθενεια ειναι γονιδιακη ασθενεια ή οφειλεται σε αλληλεπιδρασεις του περιβαλλοντος (ψυχολογικα προβληματα που προεκυψαν για το χψζ λογο)?

    Μιλαμε για την θεση του ατομου με σχιζοφρενεια στην κοινωνια ας πουμε την ελληνικη?

    Μιλαμε αν υπαρχουν λιγοτεροι ή περισσοτεροι σχιζοφρενεις απο οτι παλια ωστε να φταιει το κοινωνικο γιγνεσθε ή αποτελεσμα του πολιτισμου μας?

    Πρεπει να συγκεκριμενοποιηθει το ερωτημα αν θελουμε να κανουμε μια συζητηση που σαφως θα ειναι υποθετικη για απαντησεις που δεν μπορουν να δωσουν ουτε οι ειδικοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    θεοφανια, δεν σου υπερδειξα πως να κινεισαι στο φορπουμ, σου υπαγορευσα πως να κινεισαι απεναντι μου. εχει διαφορα.

    keep walking, σκεψου το εξης. αν εσυ θελεις να πουλησεις αναψυκτικα θα λειτουργεις ως αναψυκτιριο. αν ομως θες να πουλας πνευμα θα λειτουργεις ως πνευματικος. σκεψου εσυ καταρχας ως τι λειτουργεις και μετα φτιαξε την μορφη της απαντησης σου αναλογα. η μηπως θεσε πρωτη την ερωτηση \"εσυ τι πουλας\"?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    keep walking, σκεψου το εξης. αν εσυ θελεις να πουλησεις αναψυκτικα θα λειτουργεις ως αναψυκτιριο. αν ομως θες να πουλας πνευμα θα λειτουργεις ως πνευματικος. σκεψου εσυ καταρχας ως τι λειτουργεις και μετα φτιαξε την μορφη της απαντησης σου αναλογα. η μηπως θεσε πρωτη την ερωτηση \"εσυ τι πουλας\"?
    Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας



    πιστευετε πως ειναι κοινωνικο φαινομενο η γονιδιακο;
    Δεν καταλαβα χρηστο...δεν πουλαω τιποτα , ουτε καν πνευμα. Το θεμα ειναι ασαφες και ρωτησα τι να αναλυσουμε συγκεκριμενα ή μηπως δεν τεθηκε με μερικες λεξεις? Ειναι ασαφες αποψη μου.

    Εαν εσυ αντι να το κανεις πιο σαφες γραφεις τα παραπανω οκ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    θα επιχειρήσω μια σύντομη ανάλυση για χάρη σου keep walking επειδή θες να μάθεις και επειδή πιο πολύ ρωτάς παρά απαντάς.


    Το ανθρώπινο σύστημα λειτουργίας διαχωρίζεται και ταξινομείται με βάση τρία τέσσερα κριτήρια.

    1-Κρατικά, Πολιτισμικά
    Γεωγραφικά όρια, πληθυσμιακές ομάδες και καταγραφή ατόμων σε γεωγραφικά όρια και κρατικούς νόμου

    2-Κοινωνικά, Οικονομικά
    Με βάση την συμμετοχική ιδιότητα και την ικανότητα προσφοράς στην παραγωγή από ένα φυσικό σύνολο υλικών, ζωτικών και άυλων συμμετοχών

    Η ατομικότητα του κάθε ατόμου είναι προιόν των παραπάνω.
    -Διαμόρφωση με βάση την καταγωγή, την κατοικία και το περιβάλλον στο οποίο εξελίσσεται η ατομικότητα
    -Διαμόρφωση με βάση το κοινωνικό status, την οικονομική ανεξαρτησία και την αυτονομία

    Ας εξετάσουμε το θέμα από την αρχή.

    Όχι πολιτισμός - Όχι ατομικότητα

    άρα ανυπαρξία ατομικής παρέκκλισης

    Η καταγραφή και οι χαρακτηρισμοί ιστορικών προσώπων ως εκκεντρικούς (ατόμων χωρίς κοινή λογική) ξεκινά από την αρχή καταγραφή της ιστορίας, δηλαδή τα πρώτα δείγματα πολιτισμού.

    Αν μπορεί ένα σύνολο ανθρώπων να παρατηρήσει και να καταγράψει κοινωνικές ιδιότητες (ιδιότητες όπως οι μαθηματικοί της Αρχαίας Ελλάδας, οι Αζτέκοι αστρονόμοι και άλλοι λαοί) μπορεί και να δημιουργήσει στερεότυπα όσον αφορά την ατομικότητα, τις παρεκκλίσεις και να το κάνει αυτό προς όφελος της επιρροής και της κυριαρχίας της κάθε ομάδας.

    Οι αρχαίοι Έλληνες που πετούσαν τους ανυπάκουους στον λάκκο με τα φίδια.

    Οι Σταυροφόροι που έκαιγαν τις μάγισσες και τους μάγους.

    Οι Ναζί...

    Η ιστορία δεν είναι τόσο προϊόν αντικειμενικότητας, αν και έχει φτάσει πολύ κοντά στην λύτρωση της, όσο προϊόν που παράχθηκε από τους νικητές, την εκάστοτε κυρίαρχη ομάδα. Δεν καταστράφηκαν, για παράδειγμα, όλες οι μαθηματικές ανακαλύψεις του Αρχιμήδη της Σικελίας (μέρος της Ελλάδας στην εποχή του) από τους σταυροφόρους, ούτε o Χίτλερ πρόλαβε να κάψει τον κάθε πρόγονο του.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Και επειδή κάποτε πρέπει να φτάσουμε στην αποχή μας θέτω ξανά την ερώτηση που δεν κατάλαβες στην πιο απλοϊκή της μορφή.

    Η σχιζοφρένεια στην εποχή μας.

    Ένα κοινωνικοοικονομικό ή/ και γονιδιακό φαινόμενο;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα μαλλον δεν ξερω αναγνωση...τεσπα.

    Μιλαμε για το στιγμα και την θεση του σχιζοφρενους σημερα στην Ελλαδα ας πουμε , θα ανοιξω ενα αλλο θεμα που δεν θα μιλαει για σχιζοφρενεις αναγκαστικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    οτι σου ειπα keepwalkin δεν το ειπα για τους σχιζοφρενεις στην ελλαδα, ουτε το ειπα για σενα. μπορεις να θεωρεις τον εαυτο σου οσο σχιζοφρενη θελεις και η θεοφανια τον εαυτο της οσο σεξοβομβα θελει αυτο δεν σημαινει πως ειναι κιολας. πες ακομα οτι εννια στους δεκα θεωρουν την remedy λογικη αλλα ενας στους δεκα την θεωρει σχιζοφρενη. νομιζεις οτι θα ακουσει την φωνη της λογικης?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    και τι ειναι ο εαυτος keep waking? γιατι πλεον στην εποχη μας λεμε \"για τα πιο πολλα φταιει ο εαυτος\". ο εαυτος του συνολου η των ατομων αθροιστικα?

    ο εαυτος θα μπορουσε να ειναι ενα συνολο αυτοεκπληρουμενων λειτουργιων.

    παραδειγμα.

    δημητρακης
    1.φαγητο - κρεας
    2.σεξ - με αδοιο
    3.υπνος - στο πατωμα
    4.παιχνιδι - με μπαλα
    5.ενδυση - μαλλι, υφασμα
    6.κυνηγι - λαγους
    7.αλλες ενασχολησεις - φυτευμα δεντρων, κλαδεμα χορταριου....κτλ

    ο δημητρακης (υποθετικο ονομα παντα) ζει με αλλους πεντακοσιους δημητρακηδες και αλλες χιλιες δημητρες που κανουν ακριβνως το αντιθετο.

    ο δημητρακης μπορει να τα κανει νκαι μονος του αυτα, ΑΛΛΑ το ποσο θα κανει απο την καθε λειτουργια του εξαρταται και απο τους αλλους δημητρακηδες, καθως και τις δημνητρες.

    ο εαυτος ειναι ενα μπαλονι που εχει φουσκωσει στις μερες μας keepwakin. κατηγορουμε τους αλλους και νιωθουμε καλυτερα. κατηγορουμε τον εαυτο μας και χανομαστε απο το πληθος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Originally posted by insect
    οτι σου ειπα keepwalkin δεν το ειπα για τους σχιζοφρενεις στην ελλαδα, ουτε το ειπα για σενα. μπορεις να θεωρεις τον εαυτο σου οσο σχιζοφρενη θελεις και η θεοφανια τον εαυτο της οσο σεξοβομβα θελει αυτο δεν σημαινει πως ειναι κιολας. πες ακομα οτι εννια στους δεκα θεωρουν την remedy λογικη αλλα ενας στους δεκα την θεωρει σχιζοφρενη. νομιζεις οτι θα ακουσει την φωνη της λογικης?
    ποιο ειναι το θεμα σου τελικα?
    οτι οποια κι αν ειναι η αληθεια, εσενα σε απασχολει μονο αυτο που εσυ πιστευεις?
    αν π.χ. 25 γιατροι λενε οτι εισαι σχιζοφρενης κι εσυ λες πως δεν εισαι , θεωρεις οτι δεν εισαι επειδη δεν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
    πες την γνωμη σου, μη μιλας μονιμως πλαγιως. αυτο ειναι το θεμα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by insect
    οτι σου ειπα keepwalkin δεν το ειπα για τους σχιζοφρενεις στην ελλαδα, ουτε το ειπα για σενα. μπορεις να θεωρεις τον εαυτο σου οσο σχιζοφρενη θελεις και η θεοφανια τον εαυτο της οσο σεξοβομβα θελει αυτο δεν σημαινει πως ειναι κιολας. πες ακομα οτι εννια στους δεκα θεωρουν την remedy λογικη αλλα ενας στους δεκα την θεωρει σχιζοφρενη. νομιζεις οτι θα ακουσει την φωνη της λογικης?
    ποιο ειναι το θεμα σου τελικα?
    οτι οποια κι αν ειναι η αληθεια, εσενα σε απασχολει μονο αυτο που εσυ πιστευεις?
    αν π.χ. 25 γιατροι λενε οτι εισαι σχιζοφρενης κι εσυ λες πως δεν εισαι , θεωρεις οτι δεν εισαι επειδη δεν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
    πες την γνωμη σου, μη μιλας μονιμως πλαγιως. αυτο ειναι το θεμα?
    θεωρω πως ειμαι σχιζοφρενης για τους γιατρους αλλα οχι και για τον εαυτο μου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Originally posted by insect
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by insect
    οτι σου ειπα keepwalkin δεν το ειπα για τους σχιζοφρενεις στην ελλαδα, ουτε το ειπα για σενα. μπορεις να θεωρεις τον εαυτο σου οσο σχιζοφρενη θελεις και η θεοφανια τον εαυτο της οσο σεξοβομβα θελει αυτο δεν σημαινει πως ειναι κιολας. πες ακομα οτι εννια στους δεκα θεωρουν την remedy λογικη αλλα ενας στους δεκα την θεωρει σχιζοφρενη. νομιζεις οτι θα ακουσει την φωνη της λογικης?
    ποιο ειναι το θεμα σου τελικα?
    οτι οποια κι αν ειναι η αληθεια, εσενα σε απασχολει μονο αυτο που εσυ πιστευεις?
    αν π.χ. 25 γιατροι λενε οτι εισαι σχιζοφρενης κι εσυ λες πως δεν εισαι , θεωρεις οτι δεν εισαι επειδη δεν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια?
    πες την γνωμη σου, μη μιλας μονιμως πλαγιως. αυτο ειναι το θεμα?
    θεωρω πως ειμαι σχιζοφρενης για τους γιατρους αλλα οχι και για τον εαυτο μου.
    καλως.
    απολυτα κατανοητο.
    τωρα συνενοηθηκαμε.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •