Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 70
  1. #46
    Originally posted by insect
    δεν θα κατσω να ψαξω. αν ομως αυτο σε ευχαριστει αλλα ζω την δηλωση μου ως εξης.

    αφησες να ευνοηθει οτι ειμαι καποιο αλλο ψευδωνυμο το οποιο συμφωνα με εσας πασχει απο σχιζοφρενεια.
    Οπότε να διευκρινίζεις και να μη κατηγορείς χωρίς στοιχεία κάποιον.
    Σε ρώτησα αν πάσχεις από σχιζοφρένεια και αν αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξες ένα τέτοιο θέμα.
    Από κει πέρα, απλά πρόσεχε τα λόγια σου για να μην εκτίθεσαι.


    Υγ. Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο καθώς με κάλυψε απόλυτα η ρέμεντι.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ενταξει και τωρα που λυσαμε το προβλημα θελεις να απαντησεις στο αρχικο θεμα?

  3. #48
    Originally posted by insect
    ενταξει και τωρα που λυσαμε το προβλημα θελεις να απαντησεις στο αρχικο θεμα?
    Ναι, πιστεύω πως η σχιζοφρένεια είναι γονιδιακή.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    γιατι;

  5. #50
    Originally posted by insect
    γιατι;
    Γιατί έτσι έχω μάθει διαβάζοντας ποστ εδώ μέσα από ανθρώπους που το έχουν βιώσει είτε οι οι ίδιοι είε κάποιο άομο σην οικογένεια τους.
    Εσένα ποια είναι η άποψη σου?
    Δεν έχεις τοποθετηθεί ακόμη απ όσο είδα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    καπου διαβασα πως οι σχιζοφρενεις αρνουνται οτι ειναι σχιζοφρενεις. το ιδιο κανουν, θεωριτικα τουλαχιστον, και οσοι θεωρουνται φυσιολογικοι. εσυ πως το εξηγεις αυτο;

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    συμφωνω με θεοφανια κ να προσθεσω οτι επισης παιζει ρολο κ το περιβαλλον..

    εννοω οτι αν υπαρχει στα γονιδια σου η ασθενεια, μπορει να την πυροδοτησει ενα ασχημο περιβαλλον.
    δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by insect
    καπου διαβασα πως οι σχιζοφρενεις αρνουνται οτι ειναι σχιζοφρενεις. το ιδιο κανουν, θεωριτικα τουλαχιστον, και οσοι θεωρουνται φυσιολογικοι. εσυ πως το εξηγεις αυτο;
    μα η σχιζοφρενεια δεν προσβαλλει την αντιληψη?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by insect
    γιατι;
    Γιατί έτσι έχω μάθει διαβάζοντας ποστ εδώ μέσα από ανθρώπους που το έχουν βιώσει είτε οι οι ίδιοι είε κάποιο άομο σην οικογένεια τους.
    Εσένα ποια είναι η άποψη σου?
    Δεν έχεις τοποθετηθεί ακόμη απ όσο είδα.
    I\'m the man with the question. αλλα θα απαντησω πιο κατω anyway

    δηλαδη εχουν δηλωσει η εχεις παρατηρησει πως οι γονεις τους, η καποιος γονιος τους, ηταν σχιζοφρενεις και οτι πηραν απο αυτους το dna;


    κατι ακομα που εχω προσεξει, στους πιθηκους, σε οσα ντοκιμαντερ εχω δει, κανενας δεν παιζει μονος του. δεν συμβαινει και το ιδιο στους ανθρωπους. αρα εκτος ομαδας = ουσιαστικα αυτο που λεμε σχιζοφρενεια, αυτο που ευνοει την αναπτυξη της σχιζοφρενειας για μενα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by dora-agxos
    Originally posted by insect
    καπου διαβασα πως οι σχιζοφρενεις αρνουνται οτι ειναι σχιζοφρενεις. το ιδιο κανουν, θεωριτικα τουλαχιστον, και οσοι θεωρουνται φυσιολογικοι. εσυ πως το εξηγεις αυτο;
    μα η σχιζοφρενεια δεν προσβαλλει την αντιληψη?
    προσβαλλει και την αντιληψη και πολλες αλλες ειδαλως δεν θα λεγοταν ετσι

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αρα λοιπον πως ενας ασθενης με σχιζοφρενεια μπορει να εχει αντιληψη στο τι του συμβαινει?

    να πω την γνωμη μου??ξερω οτι θα πεσουν να με φανε ολοι,αλλα θεωρω οτι ζουμε σε μια εντελως σχιζοφρενικη εποχη!

    ποιος θεωρειται φυσιολογικος στην σημερινη εποχη?εγω θα πω οτι δεν εχουμε ιδεα τι ειναι φυσιολογικο!

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    κ οπως το λεει κ ο τιτλος του νηματος σου η σχιζοφρενεια στην εποχη μας,

    η ιδια η κοινωνια σε σπρωχνει στην ασθενεια,αν εχεις κ γονιδιακο υποβαθρο.

    εν ολιγοις!
    ιδιοσυγκρασια,γονιδια,κοιν ωνια,περιβαλλον ειναι παραγοντες που μποροθν να οδηγησουν στην σχιζοφρενεια κ καθε λογης ψυχικο νοσημα.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν ειναι τοσο θεμα φυσιολογικου οσο τι μας αρεσει και τι δεν μας αρεσει, τι πεταμε στους λακους με τα φιδια και τι στελνουμε στα βουνα. με αλλα λογια το φυσιολογικο μπορει να ειναι και κατι που να μην αρεσει στους περισσοτερους. σαφως και ενας χαρισματικος \"ηγετης\" θα συσσωρευσει ενα συνολο σε μια κοινως αποδεκτη αντιληψη.. κατι που δυσκολα συμβαινει στην εποχη μας. σαφως και πολλοι στρατηλαρχες εδεσαν ανθρωπους με μη φυσιολογικες αντιληψεις.

    τουτεστιν το φυσιολογικο με το κοινως αποδεκτο δεν ειναι το ιδιο.

    για να μην πολυλογω παντως, θα ελεγα σε πολυ απλα ελληνικα \"αν μπορεις να συννενοηθεις με εναν ανθρωπο μην κολας σε λεξεις\".

    ουσιαστικα η δυσκολια επικοινωνιας ειναι αυτη που καθοριζει το σχιζοφρενικο ατομο (οπως ειπα και πριν κατι που ευνοειται απο την ομαδικη/ κοινωνικη απορριψη) αρα δημιουργει και την αναγκη να υπαρχει ενα συστημα υγειας που θα μπορει να βοηθαει ουσιαστικα σε αυτο.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ινσεκτ οταν λες \"κοινωνικο\" φαινομενο τι ακριβως εννοεις?

    τη \"γονιδιακη\" συνιστωσα την καταλαβαινω αλλα με τον ορο \"κοινωνικο\" τι ακριβως εννοουμε?

    για να περιγραψω τον προβληματισμο μου θα αναφερθω σε μια καθαρα σωματικη ασθενεια.

    ας παρουμε πχ την καρδιοπαθεια. μπορει να ειναι εν μερει κληρονομικη κ εν μερει επικτητη.

    κληρονομικη σημαινει επιρρεπες DNA σε καρδιοπαθεια, το οποιο κληρονομηθηκε απο προγονους.

    επικτητη σημαινει τροπος ζωης, με τον οποιο το ατομο συμβαλλει στην εμφανιση καρδιοπαθειας (πχ καθιστικη ζωη, καπνισμα, κακη διατροφη κλπ)

    οποτε μπορω να ερθω εγω κ να σε ρωτησω:

    πιστευεις οτι η καρδιοπαθεια ειναι βιολογικο η κοινωνικο φαινομενο κ θα σου απαντησω κ τα δυο.

    οι κοινωνικοι παραγοντες οπως ειναι τα πολλα σουβλακια, το καπνισμα κλπ θα μετουσιωθουν στο τελος σε κακη βιολογια.

    τωρα το θεμα της σχιζοφρενειας ειναι προφανως πιο πολυπλοκο απο αυτο της καρδιας, γιατι αν κ η κακη κατασταση της καρδιας ειναι ενα καθαρα σωματικο προβλημα, η διαταραχη της αντιληψης ειναι ενα ψυχοπνευματικο προβλημα κ το πως συνδεεται ακριβως με τον εγκεφαλο μαλλον δεν το καλογνωριζουμε.

    εγω ετσι οπως το βλεπω ειναι κ γονιδιακο, ειναι κ κοινωνικο, κ τα δυο.

    καποια επιχειρηματα με πειθουν οτι πρεπει να εχει κ γονιδιακο υποβαθρο, οπως πχ οτι ειναι παρα πολυ αυξημενη σε ομοζυγωτικα διδυμα. (νομιζω 50% αν νοσησει το ενα, να νοσησει κ το αλλο)

    η αυτο το σταθερο 1% του πληθυσμου ανεξαρτητως κουλτουρας!

    απο την αλλη κοινωνικοι παραγοντες μπορει να βοηθανε η να χειροτερευουν την εκδηλωση κ πορεια αυτης της διαταραχης (πχ επισοδεια στρες, υποστηριξη απο φιλους, οικογενεια)

    βασικα αυτο που ρωτας ειναι μαλλον ενα ανοιχτο κ πολυ controversial θεμα. αναλογα με το τι θελεις εσυ να πιστευεις, υιοθετησε την υποθεση που εσυ θελεις κ μετα μπορεις να διαλεξεις την καταλληλη βιβλιογραφια κ να διαβασεις πολλα επιχειρηματα υπερ αυτου που θελεις να πιστευεις. αυτο μπορει να ειναι επιστημονικα μια μεροληπτικη τακτικη, αλλα μη νομιζεις πολλες φορες συμβαινει. biased ερευνα υπερ των πεποιθησεων που εκ των προτερων μας αρεσουν κ θελουμε να στηριξουμε!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Lou!..

    σε ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. μιας και ανεφερες την καρδιοπαθεια (αλλο θεμα αυτο) ναι οι γιατροι λενε πως η καρδιοπαθεια ειναι βιολογια και περιβαλλον/ τροπος ζωης. για την βιολογικη υποθεση δεν γνωριζω λεπτομεριες, ξερω ομως πως σε καμια επιστημη δεν υπαρχει η απολυτη αλήθεια (εκτος αν μετρας αριθμους και οπου α=1, β=2 κτλ) και οτι ολες αυτες οι θεωριες λιγο πολυ βασιζονται σε ερευνες και στατιστικα.

    διαβαζουμε συχνα για το πως η καθιστικη ζωη προκαλει καρδιοπαθειες αλλα δεν νομιζω να ερθει κανενας να σου πει .. αν καθεσαι συνεχεια σε μια καρεκλα θα παρουσιασει προβλημα η καρδια σου.. αν ομως καθεσαι σε μια καρεκλα συνεχεια.... τρως βαρια συνεχεια.... καπνιζεις συνεχεια.... εισει σε κλειστο χωρο συνεχεια (δεν παιρνεις αερα).... εισαι μονος σου συνεχεια (απουσια ερωτικης ζωης) ναι αν ολα αυτα συμβουν , ολα μαζι και συνεχεια ε κατι θα παθει η καρδουλα δεν θα αντεξει συνεχεια να ειναι ετσι. απο κει και περα δεν εχω κατι παραπερα να πω για την σχιζοφρενεια, τουλαχιστον προς το παρον, λενε ομως πως \"νους υγιης εν σωματι υγιη\".


    η παραπανω υποθεση για την καρδια μπορει καλλιστα να σχετιζεται και με την ψυχολογια . αν το παρουμε μεμονωμενα το θεμα, νοητικα, η ανυπαρξια η χαμηλης συχνοτητας επικοινωνιας (ποικιλια και συχνοτητα βασικα) προυποθετει και την κοτα/ τον κοκκορα και στο κοτετσι στο οποιο θα εκολαπτει το αυγο (γονιδιο και πρωιμο περιβαλλον).

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •