Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τι ειναι ηπια ψυχωση η ηπια σχιζοφρενεια? καποιος που παιρνει χαμηλες δοσολογιες η καθολου φαρμακα κ διατηρειται σταθερος για καιρο????(ηπια συμπτωματα)

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενα μεγαλο πακετο ψυχικων διαταραχων εχει χαρακτηριστει ως σχιζοφρενεια και ψαχνουν τους παραγοντες , απο το περιβαλλον , τα γονιδια μεχρι την τοξοπλασμωση.

    Πιστευω οτι εαν τρεχει στην οικογενεια ισως να ειναι γονιδιακη . Επισης νομιζω αν οφειλεται σε βιολογικους λογους ειναι πιο βαριες περιπτωσεις.

    Προσωπικα ουδεποτε ακουσα για ψυχικη παθηση σε ολο το οικογενειακο μου περιβαλλον και δεν ειμαι βαρια περιπτωση , τα περισσοτερα προβληματα μου οφειλονταν σε αλλου ειδους προβληματα που εχουν εξαλειφθει με την ηλικια και την ας πουμε ωριμοτητα που επιφερει.

    Επειδη εχω γατες θα μπορουσε να οφειλεται σε τοξοπλασμωση , αλλα πιστευω οτι οφειλεται σε μη γονιδιακους ρολους αλλα στην πορεια της ζωης μου.

    Πιστευω κιολας οτι ισως λεω ΙΣΩΣ με κεφαλαια να μπορουσα να κανω με πολυ λιγοτερα φαρμακα (1 χαπι παιρνω) , αλλα πιστευω οτι ειμαι ηδη πολυ καιρο κατω απο φαρμακευτικη αγωγη καθως και το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο κρατησε ενα κολασμενο 1,5 χρονο περιπου (απο το οποιο συνηρθα μονος ως αναλαμπη χωρις φαρμακα!!!!) κατι που επεδρασε ασχημα στην περαιτερω εξελιξη μου , επρεπε ισως να δεχτω φροντιδα πιο πριν.
    Φυσικα δεν φταιει κανεις εγω αρνιομουν πεισματικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν διάβασα τι λέτε, εκτός από το αν πάσχουν δύο άτομα από σχιζοφρένεια, και διέκρινα μένος ή αλλιώς εμπαιγμό. Anyway, δεν θα μιλήσω γι\'αυτό, τα αίτια της σχιζοφρένειας δεν έχουν βρεθεί, άλλοι λένε ότι είναι βιολογικοί οι λόγοι, άλλοι περιβαλλοντικοί και άλλοι πιστεύουν μεικτοί. Αυτά από την επιστήμη. Θα μιλήσω για μένα, εγώ πιστεύω ότι έπαθα σχιζοφρένεια επειδή μικρή άλλαξα περιβάλλον και έφυγα από τους φίλους μου, μέχρι τότε ήμουν απόλυτα φυσιολογική καθόμουνα και διάβαζα συνέχεια, είχα φίλες και σίγουρα και άλλα. Δλδ μπορούσα να συγκεντρωθώ και είχα όρεξη για διάβασμα. Ξαφνικά προφανώς όταν άλλαξα σπίτι, γιατί θυμάμαι εκείνη τη χρονική περίοδο άλλαξα, δεν μπορούσα να συγκετρωθώ, έπαψα να έχω φίλες, δεν είχα όρεξη για διάβασμα και είχα τύψεις. Επίσης δεν ήμουν καλά ψυχολογικά, προφανώς είχα κατάθλιψη. Ε από κει και έπειτα, μια ζωή είχα κατάθλιψη, και προφανώς μετά ξέσπασε ο οργανισμός και πήγε σε μια σοβαρότερη πάθηση για να ξεφύγει. Πχ έχω επίπεδο συναίσθημα τώρα για να μη λυπάμαι.

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βασικα κανεις δεν μπορει να ξερει επακριβως που οφειλεται η σχιζοφρενεια..κ εγω τα παραπανω που εγραψα απο αυτα που κατα καιρους ακουω ειναι..
    το μονο σιγουρο ειναι οτι λογικη και παρανοια μια τριχουλα τοση δα τις χωριζει..!κ αυτο μας αφορα ολους!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    πιστευω οτι λιγα ατομα εχουν καθαρη σχιζοφρενεια οι περισσοτεροι εχουμε διαταραχη προσωπικοτητας ,με ψυχωτικα στοιχεια ,αλλα επειδη ειναι δυσκολη κ χρονοβορα η διαγνωση η πιο ευκολη λυση απο τους ψυχιατρους ειναι η ψυχωση για να εχουν κ το κεφαλι τους ησυχο!
    Εξ αλλου τα φαρμακα ειναι ιδια , κ φυσικα δεν ενδιαφερονται οι γιατροι να δωσουν την μικροτερη δοσολογια που μπορει να ηταν ικανη για τους περισσοτερους! ειλικρινα πιστευετε οτι μας ακουν? ακουν το περιεχομενο του παραμιληματος η των ψευδαισθησεων ?
    Δεν νομιΖω , μολις ακουσουν κατι που τους φαινεται παραλογο ,δεν ρωταν τιποτε αλλο , μονο γραφουν φαρμακα!
    Α ΡΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΡΒΙΝ ΓΙΑΛΟΜ ΝΑ ΜΑς ΣΩΣΕΙ!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    καθως ετεθη το ζητημα για κοινωνικη και βιολογικη αιτια, και καθως εκανα την ερευνα μου στην wikipedia ανακαλυψα αυτο

    sociobiology

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sociobiology

    Within the study of human societies, sociobiology is closely related to the fields of human behavioral ecology and evolutionary psychology.

    Sociobiology investigates social behaviors, such as mating patterns, territorial fights, pack hunting, and the hive society of social insects. Just as selection pressure led to animals evolving useful ways of interacting with the natural environment, it led to the genetic evolution of advantageous social behavior.


    Criticism centers on sociobiology\'s contention that genes play an ultimate role in human behavior and that traits such as aggressiveness can be explained by biology rather than a person\'s social environment. Many sociobiologists, however, cite a complex relationship between nature and nurture

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    το παλιό μου θέμα. λολ. πάνε κιόλας 17 μέρες από τότε. τι γίνεται βρέθηκε άκρη για το τί εστί σχιζοφρένεια η συνεχίζετε απλά να στολίζετε τον κάθε άνθρωπο που δεν ταυτίζεται με την κοινή λογική σχιζοφρενή;

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ποιοι ακριβώς,γιατί μου φαίνεται πολύ αόριστα πεταμένη αυτή η κατηγορία.Θα ήθελες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    γεια σου και παλι αγαπητη RainAndWind. δεν γνωριζω, ουτε εχω καταλαβει ποιοι ειναι ακριβως οι σχιζοφρενεις και τι ειναι η σχιζοφρενεια. ενας κοινωνιολογος εχει πει το εξης: η τρελα ειναι συχνη στις κοινωνιες αλλα σπανια στο ατομο. δεν θυμαμαι ποιος το εχει πει αυτο (ε με τοσο διαβασμα πια!) αλλα δεν μπορω παρα να συμφωνησω. απο κει και περα δεν γνωριζω με τι ειδους κριτηρια οι ψυχιατροι συνταγογραφουν αντιψυχωσικα και σε ποιους αλλα και γενικα πως λειτουργει το ολο συστημα.

    σε συνεχια αυτου θα ελεγα πως τα παντα θεραπευονται και κυριως τα παντα μπορουν να προλλυφθουν. με λιγη φυσικη προστασια και με λιγο χαμογελο.
    και βεβαια με λιγη καλυ εκπαιδευση δεν θα ειχαμε τοσα προβληματα, θα σεβομασταν περισσοτερο τους συνανθρωπους μας και θα ειμασταν περισσοτερο κοινωφελης προς το περιβαλον και τους εαυτους μας.

    καθε μαθημα δεν ειναι περισσοτερο απο τρεις-τεσσερις σελιδες ουσιας.

    πχ στη χημεια μια σελιδα για τον ανθρακα, μια για το h2o , μια για το διοξειδιο και κανα δυο για τα υπολοιπα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ακυρο το παραδειγμα με την χημεια. η χημεια θελει πολυ διαβασμα! τεσπα η ουσια δεν ειν αι η σαλτσα που μπαινει στα βιβλια για να γινουν πιο νοστιμα αλλα στον τροπο εμπαιδευσης και σε αυτους που θα σε εκπαιδευσουν αλλα και στην επιθυμια του μαθητη για να μαθει.

    ελεγα λοιπον να αναπολησω τα μαθητικα μου χρονια και θυμηθηκα πως η αλγεβρα της β\' λυκειου δεν ειναι παρα πεντε αραδες αποστυθησης απο βιβλιο και βεβαια κατα κυριο λογο αυτο θα ειναι χρησιμο μονο αν ο μαθητης θελησει να μαθει τι μπορει να κανει με τις πεντε αυτες αραδες. λεω τωρα μπορει να απομνημονευσουν ολα τα παιδακια σε μια ταξη, και τα τριαντα, αυτες τις αραδες αλλα σαν χρειαστει να λυσουν ενα προβλημα για το οποιο προβλημα δεν αναγραφεται η λυση στο βιβλιο δεν θα μπορεσουν να λυσουν το προβλημα ολα τα παιδακια. μην σου πω κανενα.

    βεβαια οσοι εχουν ταλεντο στα μαθηματικα και το θελησουν οι ιδιοι θα τους απορροφησει το συστημα. καλως η κακως το συστημα δεν επιλεγει μονο οσους εχουν ταλεντο η οσους το θελουν οι ιδιοι. φαινεται πως δεν ειναι τοσο απλο τελικα το ολο θεμα. και εν τελη τι ειναι το ταλεντο; θεληση που μαθαινεται η ικανοτητα που υπαρχει;

    τουτεστιν και δεκα κακοι καθηγηταδες να σε βγαλουν στραβοξυλο αρκει να πας σε φροντιστηριο (ιδιωτικη εκπαιδευση) η να κανεις ιδιαιτερα, οπου και ο καθηγητης θα καθησει πραγματικα να ασχοληθει με το παιδι σου. στην δυσαρεστη περιπτωση που δεν θα εχεις την δυνατοτητα να φυγεις απο το δασος και να πας στο παρκο... δυσκουλα τα πραγματα. γονεις πολλοι, παιδια περισσοτερα.

    και τι γινεται στο σχολειο μετα;

    φροντιζουν οι γονεις να ειναι οι πρωτοι καλοι δασκαλοι αλλα δεν φτοντιζουν να ακουνε παντα τα παιδια τους, που τα παιδευουν τα αγρια ζωα που εχουν κατασκηνωσει στο δασος.

    δυσκολο πραμα η εκπαιδευση. ολοι για εναν και το αυτον και εναν για κανεναν αλλο. κοιτα το παιδι σου λενε, ναι σαφως παντα τα αλλα παιδια ειναι κακα αλλα δεν ειναι ολα. μονο αυτα που δεν ακουνε λογια. [στραβωμαρα, κουφαμαρα, φαπες ε κατι θα πταιει ρε παιδια]. αιντε τωρα γιατι εχασα τον ειρμο των σκεψεων μου.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •