Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Η σχιζοφρενεια στην εποχη μας

    πιστευετε πως ειναι κοινωνικο φαινομενο η γονιδιακο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θεωρεις οτι ειναι θεμα \"πιστης\"?
    εγω θεωρω οτι ειναι θεμα επιστημονικων δεδομενων.
    αυτο δεν σημαινει οτι η επιστημη εχει φτασει ηδη στην αληθεια η σε ολοκληρη την αληθεια, παντως απ οτι ξερω μεχρι τωρα το συμπερασμα ειναι οτι υπαρχει γονιδιακο υποβαθρο αλλα πυροδοτειται απο το περιβαλλον/συνθηκες κλπ....
    οποτε προσωπικα, πιστευω τα παραπανω μεχρι νεωτερας....
    αν αντι γι αυτο, πιστευα οτι προκαλειται απο τσιμπημα μυρμηγκιου, θα ειχε καμια σημασια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    θεμα πιστης... κοιτα οτι μπορει να παρατηρηθει απο πολλους παιρνει το νοημα της αληθειας. εκει βασιζεται η επιστημη. δεν ξερω Remedy.. ειναι μακρυς ακομα ο δρομος. η επιστημονικη πραγματικοτητα του σημερα μπορει να ειναι η πραγματικοτητα του αυριο.

    σημ. λολ με το τσίμπημα μυρμηγκιού... έξυπνο χιουμορ έξυπνος νους Remedy.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κι ομως, δεν βασιζεται εκει η επιστημη..
    στην πιστη των πολλων μπορει να βασιζεται ο περιβοητος \"κοινος νους\".
    η επιστημη ομως ανεκαθεν προχωρουσε απο τους πρωτοπορους...δλδ μειοψηφιες...
    θυμασαι την \"φυσικη\" των πρωτων ταξεων του σχολειου?
    \"υποθεση-πειραμα-αποδειξη\"
    περα απο πιστεις και δοξασιες, το περιβαλλον μας, ειτε ειναι ψυχη , ειτε σωμα, ειτε πλανητης , δειχνει να διεπεται απο \"νομους\" που μπορουμε η οχι να αποκρυπτογραφησουμε.
    δεν ξερω αν ειμαστε σε καλο δρομο.
    ανεκαθεν σκεφτομουν οτι επειδη οι ανακαλυψεις ειναι αλυσιδα, εμεις (ανθρωπινο ειδος) εχουμε βρει την ακρη ενος νηματος. την ακολουθησαμε και βρισκομαστε στο σημειο αποκαλυψεων (η αποκρυψεων) που βρισκομαστε.
    ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ομως, να υπαρχουν πολλες τετοιες ακρες νηματων κι αν ακολουθουσαμε καποια αλλη να ειχαμε παει πιο γρηγορα η και σε ενα εντελως αλλο σημειο...ισως παλι ολα τα νηματα να οδηγουν με διαφορετικες ταχυτητες σε μια κοινη και υπερτατη αληθεια...ποιος να ξερει...
    απλα σκεψεις

    μερσι και για την φιλοφρονηση. να πω γουελκαμ μπακ, βινς?

  5. #5
    insect...πάσχεις από σχιζοφρένεια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εσυ θεοφανια πασχεις απο σχιζοφρενεια?

  7. #7
    Originally posted by Remedy


    μερσι και για την φιλοφρονηση. να πω γουελκαμ μπακ, βινς?

    Το σκέφτομαι πολλές μέρες και ο λόγος που δεν το είπα είναι γιατί δεν ήθελα να ανοιχτει παλι κουβέντα για τα διπλοπροφιλα.

    Όμως ,αγαπητέ βινς, σε πρόδωσε αυτή η συνεχής προσπάθεια να πιάσεις κουβέντα με τον κηπ για την ασθένεια που πάσχει, κάτι που σημαίνει πως αν δεν είσαι ο βινς σίγουρα είσαι ο δίδυμος διαδικτυακός αδελφός του.....!

  8. #8
    Originally posted by insect
    εσυ θεοφανια πασχεις απο σχιζοφρενεια?
    Όχι και γι αυτό δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιου είδους θέμα. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω για κάτι που δεν υποφέρω από αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    αδυνατω να κατανοησω τα οσα λες θεοφανια. ειλικρινα. σου εχουν κολησει nicknames και τα ταυτιζεις με καθε κινηση που σου θυμιζει καποιο αλλο nickname.. μηπως να περασω και για ανακριση απο το matrix δεσποινης cybercop?

  10. #10
    Originally posted by insect
    αδυνατω να κατανοησω τα οσα λες θεοφανια. ειλικρινα. σου εχεουν κολησει nicknames και τα ταυτιζεις με καθε κινηση που σου θυμιζει καποιο αλλο nickname.. μηπως να περασω και για ανακριση απο το matrix δεσποινης cybercop?
    το δεσποινις γραφεται με ι.
    Κατά τα άλλα, από τότε που εμφανίστηκες λειτουργείς όπως ακριβώς και το νικ νειμ βινς.
    Δεν φταίω ούτε εγώ ούτε η ρέμεντι που σε ταυτίσαμε με αυτό.
    Βλέπεις, και εκείνος είχε μια τάση να ασχολείται συνέχεια με τον κηπ, κάτι που κάνεις από τη στιγμή που μπήκες και επειτα ανοίγεις θέμα για σχιζοφρένεια και με λίγο άκυρη ερώτηση τύπου \"η σχιζοφρένεια στην εποχή μας\", λες και μιλάμε για την οικονομική κρίση, (εννοώ φυσικά κάτι που να αφορά γενικότερα τον πληθυσμό, καθώς η σχιζοφρένεια έχει διαγνωστεί μόλις στο 5% παγκοσμίως).
    Ξέρεις, και το νικ νειμ βινς έπασχε από σχιζοφρένεια οπότε σαν να ταυτίστηκαν όλα μαζί.
    Παρόλα αυτά,αφού δεν είσαι ο βινς, μπορείς φαντάζομαι να απαντήσεις στην ερώτηση μου αν πάσχεις από σχιζοφρένεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by insect
    εσυ θεοφανια πασχεις απο σχιζοφρενεια?
    Όχι και γι αυτό δεν έχω ανοίξει ποτέ τέτοιου είδους θέμα. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω για κάτι που δεν υποφέρω από αυτό.
    να υποφερεις απο τι? την σχιζοφρενεια? την δικη σου η της κοινωνιας? γινε λιγο πιο κατανοητη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου απαντησω θεοφανια. την επομενη φορα που θα ρωτησεις καποιον αγνωστο αν πασχει απο σχιζοφρενεια σκεψου καλα μην τυχον και ενοχληθει περισσοτερο απο οσο ενοχληθηκα εγω. καλο σου βραδυ.

  13. #13
    Κοίτα, όπως η κοινωνία δεν υποφέρει από ανεμοβλογιά, έτσι δεν μπορεί να υποφέρει και από σχιζοφρένεια.
    Εδώ μιλάμε για μια αρρώστια που προσβάλει ανθρώπους και όχι κοινωνικά σύνολα.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητη.

  14. #14
    Originally posted by insect
    δεν ειμαι υποχρεωμενος να σου απαντησω θεοφανια. την επομενη φορα που θα ρωτησεις καποιον αγνωστο αν πασχει απο σχιζοφρενεια σκεψου καλα μην τυχον και ενοχληθει περισσοτερο απο οσο ενοχληθηκα εγω. καλο σου βραδυ.
    Οκ, αν ανοίξω εγώ ένα θέμα που να λέει: \"η κατάθλιψη στην εποχή μας\", δεν θα υπάρξει λες ούτε ένας που να με ρωτήσει αν πάσχω από κατάθλιψη?
    Τότε για ποιο λόγο να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα σε ένα φόρουμ ψυχολογίας, τη στιγμή που δεν έχω καμία άποψη επ αυτού?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    θεοφανια, δεν στεκει αυτο που λες. δηλαδη αν παω σε ενα φορουμ φυσικης και ανοξω θεμα με τιτλο \"Οι ιδεες του Νευτωνα στην εποχη μας\" σημαινει οτι ειμαι απογονος του Νευτωνα... δεν νομιζω..
    καλο σου βραδυ. ελπιζω να μην χρειαστει να απαντησω στα επομενα δυο λεπτα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •