ειμαι δυστυχισμενη και απελπισμενη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    ειμαι δυστυχισμενη και απελπισμενη

    εχω πεσει σε βαρια καταθλιψη...

    δεν εχω ορεξη για τιποτα...

    σημερα ηθελα να παω στη θαλασσα και δεν ειχα το κουραγιο να ξυριστω στα επιμαχα σημεια(ντρεπομαι που το λεω αυτο)
    ολη μου τη μερα την περναω πινοντας κοκα-κολες και σοδες καπνιζοντας και ακουγοντας ραδιο.

    πλακωνομαι και στα χαπια και παιρνω περισσοτερα απο αυτα που μου λεει ο γιατρος γιατι αλλιως δεν την παλευω...τεσπα τη δευτερα που θα παω θα του ζητησω να μου αυξησει τη δοση...

    στο κεντρο ημερας που λαχταρουσα τοσο πολυ να παω μου δεν μπορεσα λογω της απεργιας μμμ.
    και την αλλη τεταρτη που ηταν να παω στο κεντρο εχω ραντεβου με την ψυχιατρο του ικα οποτε παλι χανω το κεντρο ημερας.
    τους πηρα τηλ και μου εκλεισαν ραντεβου για τις 13 οκτωβρη.
    ποιος περιμενει μεχρι τοτε??????????
    μονο τεταρτες μου ειπαν οτι ειναι αυτο το γκρουπ.
    και τις τεταρτες κανουν συνηθως απεργια τα μμμ.
    αν ξανακανουν απεργια στις 13 οκτ θα παρω ταξι και θα παω βρεξει χιονισει...και κακως που δεν το εκανα και αυτη την τεταρτη...

    εντομεταξυ αυριο εχει η αδερφη μου ραντεβου με αυτη την κολοψυχιατρο και θα γυρισει σιγουρα ταραγμενη,οπως συμβαινει καθε παρασκευη...
    της εχω πει απειρες φορες να την αλλαξει αλλα μου απανταει κοφτα "ειναι επιλογη μου"....οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα.
    μια λυση θα ηταν να λειπω καθε παρασκευη αλλα δεν αντεχω το "εξω" γιατι εχω και τρομερη αγοραφοβια τελευταια...

    η μονη μου παρηγορια ειναι που συνομιλω με καποια ατομα με ψυχ. προβληματα σε ενα τσατ-ρουμ....

    υποφερω.ποναω πολυ.ποναω τοσο πολυ που ωρες ωρες αναρωτιεμαι πως τον αντεχω τοσο πονο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κοιτα, κ εγω αν εκανα το ειδος ζωης που μας περιγραφεις χαλια θα αισθανομουνα.

    νομιζω οτι πρεπει να κανεις πραγματα αν θελεις να αισθανεσαι καλα κ να εχεις αυτοπεποιθηση.

    να καθεσαι κ να κανεις αυτοκαταστοφικα πραγματα κ να μιζεριαζεις δε θα σε βοηθησει.

    σκεψου οτι αν δεν ειχες τους γονεις σου, κατι θα επρεπε να κανεις ετσι κ αλλιως, κ πιθανον να ειχες τα μισα ψυχολογικα απο αυτα που εχεις τωρα.

    το να κατηγορεις τη διπολικη κ τα συμπτωματα για ολα σου τα δεινα, στερεις απο τον εαυτο σου να αναλαβεις τις ευθυνες σου κ μακροπροθεσμα κανεις κακο σε εσενα. πιθανον τα συμπτωματα να ειναι απορροια ενος λαθος τροπου του βιου κ ενος λαθος τροπου που βλεπεις τα πραγματα κ οχι το αναποδο. αλλωστε σε επιπεδο αντιληψης κ συνειδησης 400 φαινεσαι να τα εχεις κ δεν βλεπω γιατι να μην μπορεις να μαθεις να συνειδητοποιεις ποιοι τροποι σκεψης κ συμπεριφορας σε φερνουν σε αδιεξοδο κ ποιοι σε βοηθουν να πας μπροστα.

    ξεκινα απο μικρα κ απλα πραγματα κ κανε οσο μπορεις, στο μετρο παντα των δικων σου δυναμεων.

    σχετικα με την αδερφη σου εκεινα τα ορια που δεν της βαζεις θα σου ελυναν το προβλημα, νομιζω.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Συμφωνω απολυτα με το παλικαρι.Εχεις πολυ κακο τροπο ζωης και συσωρευεις αγχος και αυτο γινεται φαυλος κυκλος.Γιατι μισεις τον εαυτο σου μπορεις να κοψεις τις κακες συνηθειες και εγω καπνιζα 4 χρονια και ομως καταλαβα οτι θα με καταστρεψει.Δωσε ζωη στη ζωη σου τι περιμενεις να γινεις καλα μονο με φαρμακα...Ο Θεος να σε βοηθησει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    29
    amelie74 καλημερα.ελπιζω να εισαι καλύτερα αυτές τις μερες. υπαρχει chat-room για διπολικούς? ποιο ειναι?

  5. #5
    Αμελι74, πως εισαι? Συνεχιζεις να πηγαίνεις στον γνωστο γιατρο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ειμαι καλυτερα ουιστον.
    εξαλλου το μηνυμα απελπισιας που εχα γραψει ανοιγοντας αυτο το θρεντ ηταν πριν απο εναμισι μηνα.
    εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε προς το καλυτερο
    ναι συνεχιζω να πηγαινω στον γνωστο γιατρο.
    εσυ τον αλλαξες?
    πως εισαι?

  7. #7
    Δεν τον αλλαξα. Τουλάχιστον οχι ακομα, αλλα μαλλον προς τα εκει οδευει το πραγμα. Μην του πεις τιποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    εννοειται ουινστον οτι δεν θα πω τιποτα.
    σκεφτεσαι να πας σε καποιον αλλο?
    εχεις βρει καποιον?
    και γω επειδη εχω σπαστει απο διαφορα(ασυνεπεια στις ωρες,βρωμικη τουαλετα,συνεδρια-ξεπετα μεσα σε ενα μισαωρο,τα τηλεφωνα να χτυπανε διαρκως,αποσταση),πηρα την αποφαση να τον αραιωσω.
    δεν τον κοβω εντελως γιατι στο φαρμακευτικο κομματι ειμαι ευχαριστημενη.
    οσων αφορα την ψυχοθεραπεια μου ξεκιναω συνεδριες απο Δευτερα με μια πολυ αξιολογη ψυχολογο στο Κεντρο Ημερας που παω.(γιατι εγω πιστευω και στην ψυχοθεραπεια).
    ουτε εσυ να του πεις ουινστον μου οτι θα τον αραιωσω.
    θα τον ενημερωσω εγω.
    σκεφτομαι να πηγαινω μια φορα το μηνα.

  9. #9
    Δεν σκεφτομαι να παω σε καποιον αλλο. Ισως τον αραιωσω και γω τελικα και οχι κοψω τελειως, διοτι εξαρταμαι στον τομεα των φαρμακων. Ποιος θα μου γραφει? (Ισως βεβαια υπηρχαν λυσεις, αλλα η αληθεια ειναι δεν θελω για δικους μου λογους)

    Οντως σπαστικο τα τηλεφωνα να χτυπανε... Μα καλα δεν το καταλαβαινει μονος του??? Και μενα μου εχει κανει "ξεπετες" του μισαωρου και με εκνευρισε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ο ψυχιατρος δεν ειναι ψυχολογος να καθεσαι 10 ωρες να του λες τον πονο σ....ακουει-κρινει-και αποφασιζει την φαρμακευτικη αγωγη σ...οσο πιο ειλικρινης εισαι μαζι του...τοσο το καλυτερο για σενα....στο κατω κατω αν σε ενοχλει κατι πες το του....εξαλου τον πληρωνεις οποτε....δεν στη λεω τωρα...μην το παρεις στραβα...και αν η φαρμακευτικη αγωγη δεν σ ταιριαζει να του το πεις να στην αλλαξει...καποτε επαιρνα το seroxat 20 mg...και στο σεξ δεν μπορουσα να τελειωσω με τπτ!!!!!1 ωρα 2 ωρες τιποτα φιλαρακι...με ειχε πιασει και κομπλεξ με αυτο...πηγα λοιπον του το ειπα,δεν ηθελε να την αλλαξουμε την αγωγη τσακωθηκαμε διοτι αμα δεν παιρνεις αυτα τα φαρμακα δεν μπορεις να καταλαβεις...και τελικα 1-2-3 αλλαγες αντικαταθλιπτικων και στην τριτη βρικαμε αυτο που μ ταιριαζει και ολα καλα....ξερεις δεν λειτουργουν ολα τα φαρμακα το ιδο σε ολους τους ανθρωπους...τεσπα ειμαι εναντια στιν αλλαγη γιατρου για τυχων καλυτερα αποτελεσματα γιατι οπως ειπα μπορει να σ γραψει 1 και να μην σε πιασει...πες το του...μην κολλας και προσπαθησε να γινετε και φιλοι γιατι γιατιν αρωστια σου οι φιλοι σ ειναι 3......ο εαυτος σου.....ο γιατρος σου....και τα φαρμακα σου!!!ολοι οι αλλοι δε καταλαβαινουν γιατι για να καταλαβουν πρεπει να το παθουν!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    τελικα ειμαι υπερευχαριστημενη απο το Κεντρο Ημερας που πηγαινω.
    συναντησα ΑΝθΡΩΠΟΥΣ με Α κεφαλαιο,που νοιαζονται πραγματικα για ολους τους ασθενεις τους.
    η ψυχολογος που με παρακολουθει ειναι πλασμενη για να κανει το επαγγελμα που κανει.
    με το νεο ετος θα αρχισουμε και νεες ομαδικες δραστηριοτητες.
    με συγκινουν ολοι τους,τοσο οι ειδικοι,οσο και οι θερπευομενοι.
    νοιωθω ευγνωμοσυνη και αγαπη προς ολους εκει μεσα.
    να ειστε ολοι καλα και ο νεος χρονος να σας φερει οτι εσεις επιθυμειτε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αμελι.. πεσ μασ σε παρακαλω για αυτο το κεντρο ημερασ,, ποσα δινεισ.. τι κανετε ολη μερα..κλπ ..σε παρακαλω..και τι χρειαζοτανε για να γραφτεισ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by αντωνης25 View Post
    ο ψυχιατρος δεν ειναι ψυχολογος να καθεσαι 10 ωρες να του λες τον πονο σ....ακουει-κρινει-και αποφασιζει την φαρμακευτικη αγωγη σ...οσο πιο ειλικρινης εισαι μαζι του...τοσο το καλυτερο για σενα....στο κατω κατω αν σε ενοχλει κατι πες το του....εξαλου τον πληρωνεις οποτε....δεν στη λεω τωρα...μην το παρεις στραβα...και αν η φαρμακευτικη αγωγη δεν σ ταιριαζει να του το πεις να στην αλλαξει...καποτε επαιρνα το seroxat 20 mg...και στο σεξ δεν μπορουσα να τελειωσω με τπτ!!!!!1 ωρα 2 ωρες τιποτα φιλαρακι...με ειχε πιασει και κομπλεξ με αυτο...πηγα λοιπον του το ειπα,δεν ηθελε να την αλλαξουμε την αγωγη τσακωθηκαμε διοτι αμα δεν παιρνεις αυτα τα φαρμακα δεν μπορεις να καταλαβεις...και τελικα 1-2-3 αλλαγες αντικαταθλιπτικων και στην τριτη βρικαμε αυτο που μ ταιριαζει και ολα καλα....ξερεις δεν λειτουργουν ολα τα φαρμακα το ιδο σε ολους τους ανθρωπους...τεσπα ειμαι εναντια στιν αλλαγη γιατρου για τυχων καλυτερα αποτελεσματα γιατι οπως ειπα μπορει να σ γραψει 1 και να μην σε πιασει...πες το του...μην κολλας και προσπαθησε να γινετε και φιλοι γιατι γιατιν αρωστια σου οι φιλοι σ ειναι 3......ο εαυτος σου.....ο γιατρος σου....και τα φαρμακα σου!!!ολοι οι αλλοι δε καταλαβαινουν γιατι για να καταλαβουν πρεπει να το παθουν!!!

    συμφωνώ πραγματικά, αντώνη!
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    επισεισ αν χρειαζονται πχ εθελοντεσ..

    να εισαι παντα καλα Καλη χρονια!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    τελικα ειμαι υπερευχαριστημενη απο το Κεντρο Ημερας που πηγαινω.
    συναντησα ΑΝθΡΩΠΟΥΣ με Α κεφαλαιο,που νοιαζονται πραγματικα για ολους τους ασθενεις τους.
    η ψυχολογος που με παρακολουθει ειναι πλασμενη για να κανει το επαγγελμα που κανει.
    με το νεο ετος θα αρχισουμε και νεες ομαδικες δραστηριοτητες.
    με συγκινουν ολοι τους,τοσο οι ειδικοι,οσο και οι θερπευομενοι.
    νοιωθω ευγνωμοσυνη και αγαπη προς ολους εκει μεσα.
    να ειστε ολοι καλα και ο νεος χρονος να σας φερει οτι εσεις επιθυμειτε!

    αμελί, είναι πολύ ωραία τα νέα που μας λες.
    σου εύχομαι μέσα στο 2011 να τα πας ακόμη καλύτερα!
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •