Τι να κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3

    Τι να κάνω?

    Σας γράφω αν και ξέρω την απάντηση στο θέμα μου και δυστυχώς δεν μπορώ να το λύσω. Καταρχήν ξεκινώ με το γεγονός πως όλοι με πρώτο έμενα έχουμε ψυχολογικές μικροδιαταραχές και προβληματάκια διαφόρων ειδών για τα οποία τις περισσότερες φόρες αδιαφορούμε θεωρώντας τα minor.Εγώ έχω πρόβλημα με το πορτοφόλι μου που τσεκάρω μην το έχω χάσει συνεχώς μες την ημέρα. Εδώ όμως θέλω να σας γράψω για την σύντροφο μου που αντιμετωπίζει πιστεύω σοβαρό πρόβλημα και αρνείται να δεχθεί οποιαδήποτε βοήθεια από οποιονδήποτε. Θα σας δηλώσω εδώ ότι την είχα ερωτευτεί και τώρα την αγαπώ αληθινά.
    Θα ξεκινήσω την ιστορία από την αρχή αν και πάνε αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι την σειρά ακριβώς. Την γνώρισα και μετά από τρεις μήνες έχασε την μητέρα της πρόσωπο το οποίο την έριξε πολύ ψυχολογικά . Προσπάθησα να την κάνω σιγά να συνέλθει και με την είσοδο της σε πιο κοινωνικούς χώρους και με τους φίλους μου. Μες την τύφλωση του έρωτα δεν έπαιρνα στα σοβαρά τις δυσκολίες που παρουσίαζε με τους φίλους μου, παράξενες συμπεριφορές (σαν (ειδικά με γυναίκες) να είναι όλοι εχθροί της), απομάκρυνση και απαίτηση της να απομακρυνθώ γιατί δεν ταίριαζε με αυτούς. Ειδικά όταν αποφάσισα να παντρέψω έναν από τους κολλητούς μου τα πράγματα έγιναν χειρότερα γιατί θεωρούσε ότι η γυναίκα του δεν την συμπαθούσε. Τα χρόνια πέρασαν η συντροφικότητα, η φυσιολογική απομάκρυνση από κάποιους φίλους που ένας, ένας παντρεύονταν και η αδυναμία να συντηρηθούν οι φιλίες λόγω δουλειάς μας απομάκρυνε από τους άλλους και εγώ παρέβλεψα το υποσκάπτων πρόβλημα που προϋπήρχε (και θα αναλύσω παρακάτω).Πήρα λοιπόν την απόφαση να την παντρευτώ αφού ήταν τα πράγματα πιο ομαλά (χωρίς βεβαία να λυπούν οι φασαρίες μερικές φορές οι οποίες με κρατούσαν μαζί της και 3 ώρες στο τηλέφωνο για να ηρεμήσει).Τα πράγματα χειροτερεύουν εδώ και μάλιστα με την απόφαση μου μη έχοντας άλλη οικονομική δυνατότητα να μείνω στο διαμέρισμα που μου άνηκε πάνω από την αδερφή μου και το πατερά μου ο όποιος είναι χήρος .Γίνεται το κρεβάτι (πριν το γάμο ) που είναι ένα κομβικό σημείο γιατί εκείνο το βράδυ οι δικοί μου με την αδερφή μου περισσότερο (η οποία είχε προβλήματα στο γάμο της) δείχνουν ένα κάπως ψυχρό πρόσωπο το οποίο κυριολεκτικά την αφηνιάζει .
    Σε αυτό συμβάλουν και η ξαδέρφη της που την πιλατεύει (αφού δεν της άρεσα σαν άνθρωπος ) και κάποιες «φίλες» της που τα συζητάει τόσο πολύ που φτάνει να δημιουργήσει πρόβλημα και στην δουλεία της σε σημείο που της κόβουν την τηλεφωνική γραμμή. Γίνεται ο γάμος και γυρναμε από το γαμήλιο ταξίδι, εδώ ξεκινάει και ο γολγοθας … Κάθε απόγευμα ώρες ατελείωτες ακόμα και μέσα στη νύχτα εξοντωτικές συζητήσεις με το ίδιο θέμα η συμπρειφορα των δικών μου στο κρεββάτι και μια εμμόνη της ότι δεν την θέλουν. Και τα πρώτα σημάδια παρεκλινουσας συμπεριφορας ξεκινούν με την ενημερωση από την αδερφή μου πως έχει τηλεφωνικές ενοχλήσεις αναπαντητες κλησεις και υβριτσικα μηνύματα από κάποιον άγνωστο. Παράλληλα ο πατέρας μου με ενημερώνει ότι την είχε δει πολλαπλές φόρες να μουντζώνει προς το μέρος του ορόφου της αδελφής μου να μουντζώνει το γαμπρό μου. Άρχισε να προκαλεί φθορές στην πόρτα τους και γενικά να δημιουργεί εντάσεις χωρίς να προκαλείται. Οι δικοί μου που προσπάθησα να κρατώ αποστάσεις για ευνόητους λόγους έχουν τρελαθεί .Ο χρόνος πέρασε και σε μια επίσκεψη του πατερά μου, με τον πατερά της, την παρότρυνα να πει τα παράπονα της προς τον ίδιο και την αδερφή μου.
    Η ιδέα μου ήταν ολέθρια το τι ξεστόμισε σε έναν άνθρωπο έκπληκτο από της κατηγορίες περί υποχθονίου σχεδίου να μας χωρίσει και αυτός και η αδερφή μου ήταν απίστευτο.
    Μετά έρχεται η απομόνωση οι δικοί μου θεωρώντας ότι ενοχλούσαν και σαφώς ενοχλημένοι από την συμπεριφορά της απομακρύνονται φθίνουσα πορεία η συμπεριφορά της άρχισε κάπως να βελτιώνεται ώσπου λίγο καιρό πριν άρχισαν τα πράγματα να περιπλέκονται πάλι .Έχασε την δουλεία της με την οικονομική κρίση και έμεινε στο σπίτι κλείστηκε στον εαυτό της περπάταγε καθημερινά 1 ώρα από το σπίτι για να βρει υπαίθριο τηλέφωνο και να κάνει οχλήσεις στην αδερφή μου. Δεύτερο κομβικό σημείο ο πατέρας μου από διαφόρους λόγους και από την κατάσταση του γάμου μου έπαθε ο άνθρωπος έμφραγμα. Εκεί και λόγω της προτερης καταστασης η αδερφή μου μου απαγορευσε να την φέρω στο νοσοκομείο (φοβηθηκα και τοιχών φασαρίες στο χώρο ).Τέλος να σας πω ότι έχει στο παρελθόν (πριν να την γνωρίσω ) περάσει ένα επεισόδιο κατάθλιψης που όπως μου εκμυστηρευτήκαν (μετά το γάμο) οι δικοί της πρόεκυψε από αποτυχία στις εξετάσεις . Έπεισες κάθε φόρα που κατεβαίνουμε στο πατρικό της ενοχλήσεις της από τους δίπλα που είναι κουτσομπόληδες είναι θα έλεγα επιεικώς παράξενη. Ξέρω ότι περιγράφω καταστάσεις που φαίνονται εν μέρη φαίνονται φυσιολογικές όμως δεν είναι.
    Δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω λεφτά για να φύγουμε δεν υπάρχουν και να φεύγαμε θα έβρισκε κάποιον άλλο να τον κάνει εμμονή της. Σε ψυχολόγο αρνείται να πάει και το κλίμα στο οίκημα είναι πολύ βαρύ τελειώνει και η υπομονή των (να μην τους πω δικούς μου) υπόλοιπων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3
    Η ουσία του θεματος είναι ότι έχει αποκτήσει μία εμμονή με την αδερφή μου και αρνείται να την βγάλει απο το μυαλό της .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    την ταπεινη μου συγγνωμη, που δεν μπορω να διαβασω ολη την καταθεση της ζωης σου. κουραστηκα. παω για υπνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    exan_d καλημέρα,

    έτσι όπως τα λές καταλαβαίνω ότι όντως στο οίκημα γαλήνη δεν θα βρείτε,

    αν όμως δεν γίνει κάτι να αμβλυνθεί η όποια δυσλειτουργεία , όπου κι αν πας ,

    θα σακολουθεί η δυσαρέσκεια της επανάληψης δυσάρεστων καταστάσεων.

    η αγάπη που αισθάνεσαι για την συντροφό σου,στηρίζει την υπομονή σου

    το να αγαπάς έναν άνθρωπο πολλές φορές ,απο βιωματική εμπειρία ,έχω δει ότι

    μπορεί να σε κάνει να επωμιστείς ρόλους που δεν είσαι επαρκής απέναντι σαυτούς,

    εννοώ ότι σε μια συντροφική σχέση καμιά φορά αναλαμβάνουμε κάτω απο την ομπρέλα της

    αγάπης να γίνόμαστε υποκατάστατα των γονιών τους, των φίλων ,των γιατρών τους ,των ψυχολόγων τους,

    για τους δικούς μας λόγους (και έχουμε -πιστεψέ με πολύ σοβαρούς λόγους που θέλουν ψάξιμο),

    αν πιστεύεις ότι η συντροφός σου χρήζει βοήθεια ειδικού και δεν το συνηδητοποιεί,

    δεν μένει παρά να δεις εσύ κάποιον ειδικό και να μπεις σε μια συμβουλευτική διαδικασία,

    για τον χειρισμό των δυσκολιών που έχουν εμφανιστεί.

    έχω την εντύπωση για να καταθέτεις εδώ κάπως αναλυτικά την κατάσταση,

    ότι η αγάπη σου έχει αρχίσει να τραυματίζεται, μπορει να κάνω και λάθος ,διάβασα τις λέξεις σου και υποκειμενικά τις αντιλήφθηκα.

    παρόλα αυτά πιστεύω ότι άνθρωποι που σαυτή την εποχή εκδηλώνουν ευαισθησίες όπως

    εσύ είναι σπάνιο είδος , και καλό είναι να κοιτάξεις να φροντίσεις τον εαυτό σου και να τον

    διευκολύνεις να παρει πληροφορίες και γνώση για να αντιμετωπίσεις την καθημερινότητα σου

    αν βοηθήσεις τον εαυτό σου τότε θα μπορείς να βοηθήσεις και τους γύρω σου,

    δεν χρειάζεται να αδειάζεις τον εαυτό σου νομίζοντας ότι τα αποθέματα του εαυτού σου ειναι

    απεριοριστα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3
    Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οι δικοί της με κατηγορούν ότι
    εγώ την τρελαίνω !!!!
    Όπως αντιλαμβάνεστε δεν έχω υποστήριξη και από εκεί.
    Μερικές φορές μου έρχεται να τα βροντήξω και να εξαφανιστώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    exan- d

    τι έγινε ? εσύ έχεις πολλούς γύρω σου, θες να ανοίξεις τα μάτια όλων?

    ο καθένας βλέπει ότι αντέχει!

    οι δικοί της θα βλέπουν αυτό που θέλουν και μπορούν,

    εσύ τι κάνεις ?

    οι οικογένειες με κάποια δυσλειτουργεία , πάντα ψάχνουν να βρούν κάποιον απέξω να ρίξουν το φταίξιμο,


    και συ μόνος σου έχεις αυτοδιαθέσει τον εαυτό σου σαυτη την θέση.

    προστατέψου,

    καλό είναι να παραπονιέσαι, ανακουφηστικό εν μέρη,αλλά οχι λυτρωτικό.

    πάρε βοήθεια , οργανώσου να βοηθήσεις τον εαυτό σου,

    είναι δύσκολή η αρχή , μην απογοητεύεσαι, θέλει δουλειά για να μάθουμε πως να φροντίζουμε τον εαυτό μας,

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •