ψυχοφαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    ψυχοφαρμακα

    1-η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων (αγχολυτικών, αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών.. όλα εν ολίγοις) είναι εθιστική, είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με το να σου πουλάνε ναρκωτικά αλλά με νόμιμο τρόπο

    2-οι διαγνωσθέντες με βαριές ψυχικές παθήσεις έχουν κάνει, τουλάχιστον μια φορά, χρήση κάποιου street drug (άθελα ή ηθελημένα χωρίς να ξέρουν τι παίρνουν) προτού αρρωστήσουν. [δεν είναι επομένως το φταίξιμο αποκλειστικά του πάσχοντα]


    Σημ. εννοείται πως καλύτερα τα νόμιμα ψυχοφάρμακα από τα παράνομα street drugs.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Με το 2ο τι εννοείς οτι μετα απο χρήση κάποιου ναρκωτικού μπορεί να πάθεις ψυχωτικό επεισόδιο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν εννοώ κάτι. παρουσιάζω στοιχεία στατιστικών ερευνών. τα συμπεράσματα μπορεί να διαφέρουν για τον καθένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Originally posted by insect
    δεν εννοώ κάτι. παρουσιάζω στοιχεία στατιστικών ερευνών. τα συμπεράσματα μπορεί να διαφέρουν για τον καθένα.
    τοτε θα ηταν ενδιαφερον και δικαιο να προσθεσεις αλλη μια στατιστικη που να λεει, τι εξελιξη, συμπεριφορα, ποιοτητα ζωης εχουν οι ασθενεις με ψυχικες παθησεις που δεν παιρνουν καθολου φαρμακα σε σχεση με αυτους που παιρνουν τα συνανταγογραφουμενα φαρμακα.
    και μαλιστα θα ηταν ενδιαφερον να παρουσιαστει κατα κατηγορια παθησης.
    (ενδεχεται για παραδειγμα, οι ασθενεις απο καταθλιψη να εχουν καλυτερη πορεια χωρις φαρμακα απο αυτους με φαρμακα , ενω αυτοι με ψυχωση να εχουν πολυ χειροτερη πορεια χωρις καθολου φαρμακα)

    διοτι
    εννοειται οτι ειναι καλο να αποφευγει κανεις ακομα και την απλη ασπιρινη, αλλα το θεμα ειναι οτι φαραμακα παιρνει κανεις οταν ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    οπως φανηκε μπορεις καλλιστα να ολοκληρωσεις εσυ την \"δικαιοσύνη\" αυτου του θεματος προσθετοντας και τα δικα σου σχολια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Originally posted by insect
    οπως φανηκε μπορεις καλλιστα να ολοκληρωσεις εσυ την \"δικαιοσύνη\" αυτου του θεματος προσθετοντας και τα δικα σου σχολια.
    Δικα σου σχολια ειναι?
    εγω καταλαβα οτι ειναισ τατιστικες που βρηκες και δεν βλεπω και την πηγη τους εδω που τα λεμε.
    εγω δεν εχω τετοιες στατιστικες, θεωρω ομως απαραιτητο στοιχειο αν ειναι να παρουσιασουμε στατιστικες για την βλαβερη επιδραση η μη, των φαρμακων.
    αν εχει καποιος αλλος, ας τις παραθεσει.
    κατα προτιμηση με την πηγη τους...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    1-η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων (αγχολυτικών, αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών.. όλα εν ολίγοις) είναι εθιστική, είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με το να σου πουλάνε ναρκωτικά αλλά με νόμιμο τρόπο

    2-οι διαγνωσθέντες με βαριές ψυχικές παθήσεις έχουν κάνει, τουλάχιστον μια φορά, χρήση κάποιου street drug (άθελα ή ηθελημένα χωρίς να ξέρουν τι παίρνουν) προτού αρρωστήσουν. [δεν είναι επομένως το φταίξιμο αποκλειστικά του πάσχοντα]


    Σημ. εννοείται πως καλύτερα τα νόμιμα ψυχοφάρμακα από τα παράνομα street drugs.
    Εχεις τους αριθμους?
    Εγω καλλιστα θα μπορουσα να πω οτι ολοι οσοι εχουν αρωστησει εχουν δοκιμασει στην ζωη τους καφε (αλλα αυτο το εχει δοκιμασει καλλιστα το 99% του πληθυσμου).

    Ποσο λοιπον ειναι το ποσοστο που εχει δοκιμασει stree drug και αρωστησε απο αυτο...και ποσο το ποσοστο που εχει δοκιμασει street drug?

    Α και κατι αλλο , γιατι αυτο το ******** ποσοστο της σχιζοφρενειας ας πουμε παραμενει σταθερο πριν....εφευρεθουν τα street drugs?

    Δεν λεω οτι η χρηση ναρκωτικων ουσιων δεν πυροδοτει ψυχωση , αλλωστε παιρνεις ενα φαρμακο για να \"μειωσεις\" ας πουμε την ντοπαμινη...εαν την αυξανεις εσυ με αμφεταμινες τον πουλο , θα εχεις ψυχωτικο επεισοδιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by Remedy
    Originally posted by insect
    οπως φανηκε μπορεις καλλιστα να ολοκληρωσεις εσυ την \"δικαιοσύνη\" αυτου του θεματος προσθετοντας και τα δικα σου σχολια.
    Δικα σου σχολια ειναι?
    εγω καταλαβα οτι ειναισ τατιστικες που βρηκες και δεν βλεπω και την πηγη τους εδω που τα λεμε.
    εγω δεν εχω τετοιες στατιστικες, θεωρω ομως απαραιτητο στοιχειο αν ειναι να παρουσιασουμε στατιστικες για την βλαβερη επιδραση η μη, των φαρμακων.
    αν εχει καποιος αλλος, ας τις παραθεσει.
    κατα προτιμηση με την πηγη τους...
    ειναι στατιστικα αποτελεσματα τα οποια διαβασα παλαιοτερα και τα παρεθεσα πιο πανω με δικα μου λογια. δεν εκανα copy paste και αν τυχον κανω βαζω την πηγη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Originally posted by keep_walking
    1-η κατανάλωση ψυχοφαρμάκων (αγχολυτικών, αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών.. όλα εν ολίγοις) είναι εθιστική, είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με το να σου πουλάνε ναρκωτικά αλλά με νόμιμο τρόπο

    2-οι διαγνωσθέντες με βαριές ψυχικές παθήσεις έχουν κάνει, τουλάχιστον μια φορά, χρήση κάποιου street drug (άθελα ή ηθελημένα χωρίς να ξέρουν τι παίρνουν) προτού αρρωστήσουν. [δεν είναι επομένως το φταίξιμο αποκλειστικά του πάσχοντα]


    Σημ. εννοείται πως καλύτερα τα νόμιμα ψυχοφάρμακα από τα παράνομα street drugs.
    Εχεις τους αριθμους?
    Εγω καλλιστα θα μπορουσα να πω οτι ολοι οσοι εχουν αρωστησει εχουν δοκιμασει στην ζωη τους καφε (αλλα αυτο το εχει δοκιμασει καλλιστα το 99% του πληθυσμου).

    Ποσο λοιπον ειναι το ποσοστο που εχει δοκιμασει stree drug και αρωστησε απο αυτο...και ποσο το ποσοστο που εχει δοκιμασει street drug?

    Α και κατι αλλο , γιατι αυτο το ******** ποσοστο της σχιζοφρενειας ας πουμε παραμενει σταθερο πριν....εφευρεθουν τα street drugs?

    Δεν λεω οτι η χρηση ναρκωτικων ουσιων δεν πυροδοτει ψυχωση , αλλωστε παιρνεις ενα φαρμακο για \"μειωσεις\" ας πουμε την ντοπαμινη...εαν την αυξανεις εσυ με αμφεταμινες τον πουλο , θα εχεις ψυχωτικο επεισοδιο.
    keep walking δεν εχω ολες τις απαντησεις. πολλα ειναι τα μπορει και λιγα τα ειναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Οι ανθρωποι εχουν στο μυαλο τους οτι ο,τι ειναι φτιαγμενο τεχνιτα ειναι \"κακο\" και οτι προερχεται απο την φυση ειναι \"καλο\".... Ομως ο ιδιος ο οργανισμος παραγει ουσιες που τον βλαπτουν, οπως και ουσιες της φυσης μπορουν να του κανουν κακο.... Και το χοιρινο το λιπακι απ την φυση ειναι, να σου ομως τα εμφραγματα....
    Οταν εχεις χρονιο αγχος χιλιες φορες να παρεις ενα ηρεμιστικο παρα να αφηνεις τον οργανισμο σου να γεμιζει ορμονες που θα του προκαλεσουν γαστρεντερικα, ελκη, αρρυθμιες, αυξημενη πιεση κτλ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σωστα! κ το κωνειο φυτικοτατο ειναι, για να μην ξεχνιομαστε! (με αυτη τη μανια με τα φυτικα) :P
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by Lou!..
    σωστα! κ το κωνειο φυτικοτατο ειναι, για να μην ξεχνιομαστε! (με αυτη τη μανια με τα φυτικα) :P
    χαχααα
    Αppeal to nature(a form of bias):P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.youtube.com/watch?v=7GzJR6Hv3Gk




    Μηπως επιαφιεμεθα παραπανω στα φαρμακα απ οτι πρεπει ? αποφευγοντας την προσωπικη προσπαθεια ? δεν αναφερομαι σε ασθενειες σοβαρες , δεν τις γνωριζω αλλωστε , αλλα σε κατι καταθλιψεις και παρεμφερεις .
    Εβαλα αυτο το ευχαριστο/ χουμοριστικο κομματι , για να σας φτιαξω το κεφι , το δικο μου , μου το φτιαχνει παντως !!!

    Eχει πολυ πλακα το κομματι , το ακουω , και κουναω αριστερα-δεξια το κεφαλι μου , με τον ρυθμο !!!

    Ειμαι απο τους κατ εξοχην φαρμακακηδες , εχω ' καθαρισει ' 32.000 ζαναξ , τα τελευταια 10 χρονια !!! αφου σκεφτομαι να κανω αιτηση για το guiness record !!
    Last edited by Macgyver; 24-09-2015 at 04:22.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οπα..τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εθιστικα... σωστα??...και σημερα υπάρχει κοκκινη λίστα με τα εθιστικα φαρμακα, στην οποια κανεις (σοβαρος)γιατρος δεν μπαινει αν δεν υπάρχει λογος... ε?...εε?? σωστα???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •