effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    effexor αποσυρση..εμπειρια κανεις??

    καλησπερα μετα απο 1μισι χρονο θεραπεια με cipralex και μετα effexor εδω και μια βδομαδα δεν παιρνω τπτ.Ψυχολογικα γουσταρω που τ αφησα πισω και δεν εχω εξαρτηση ψυχολογικη ισα ισα που χαιρομαι αλλα εδω και βια βδομαδα εχω πολυ βαρυ κεφαλι και κατι περιεργο οταν παιζω τα ματια πανω κατω νιωθω καπως ενα μουδιασμα ενα μικροηλεκτρισμο....εχεις κανεις εμπιρεια αποσυρσης απο τα φαρμακα ποσο κρατανε τα συμπτωματα και τετοια??/
    να στε ολοι καλα........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Και εγω αισθανομουν κατι σαν ηλεκτρισμο και μετα απο κανενα μηνα σταματησε αυτη η αισθηση.μπορω να πω οτι ηταν και η μονη παρενεργεια που ειχα απο την διακοπη των αντικαταθλιπτικων.Επισης νομιζω οτι απο ανασφαλεια, οτι δεν εχεις την στηριξη του φαρμακου ισως νιωθεις καποια συμπτωματα.
    το σημαντικοτερο ειναι οτι εισαι καλα....λιγο υπομονη και θα περασουν ολα.
    ευχομαι να μην τα ξαναχρειαστεις ποτε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    το είχα αυτό που λες, για 2 βδομάδες περίπου, αλλά στο πίσω μέρος του κεφαλιού το ένιωθα, και ελαφριά ζαλάδα για λίγες μέρες (από λαντόζ όμως, και το πήρα για 9 μήνες)

    θα περάσει, μην του δίνεις σημασία!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6
    http://en.wikipedia.org/wiki/SSRI_discontinuation_syndrome
    με βοήθησε πολύ το συμπλήρωμα μαγνήσιου

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Είναι στερητικά συμπτώματα. Θα τα αποφύγεις αν διακόψεις το εφεξορ σταδιακά. Πολύ σταδιακά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    Είμαι στην 8η μέρα διακοπής από cipralex, μετά από πολύμηνη θεραπεία, έχω και εγώ συμπτώματα όπως υπνηλία, έντονη ατονία και αδυναμία , αστάθεια, κουράζομαι εύκολα, περισσότερο άγχος, και πολύ ανησυχία. Τα πρώτα συμπτώματα ταιριάζουν με την λοιμώδη μονοπυρήνωση (ίωση) και κάνω εξετάσεις καλού-κακού λόγο της εγκυμονούσας γυναίκας μου, αλλά πιστεύω ότι είναι από την διακοπή του cipralex.

    Υπομονή θέλει, οπότε κουράγιο. Πάντως σε παρακαλώ ενημέρωσέ με πότε θα σταματήσουν τα συμπτώματά σου ώστε να έχω και εγώ κατά νου έναν χρονικό ορίζοντα.
    Αλήθεια βοηθάει το μαγνήσιο;

    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    To μεγαλυτερο λαθος που κανει κάποιος εχοντας παρει τοσο καιρο φαρμακα είναι να τα σταματαει αποτομα…
    Οι παρενέργειες είναι πολλες και διαφορετικες από ατομο σε ατομο.
    Ποτε μην διακόπτετε τα φαρμακα απότομα αλλα σταδιακα σε διάρκεια περιπου 40 ημερων.
    Ο οργανισμος σας εχει συνηθίσει σε μια κατασταση και εσείς του ζητάτε ξαφνικα να συνεχισει να κανει το ιδιο χωρις την προσθετη ουσια που του δίνατε.
    Οργανισμός είναι και όχι ρομπότ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    Originally posted by VasilisA
    To μεγαλυτερο λαθος που κανει κάποιος εχοντας παρει τοσο καιρο φαρμακα είναι να τα σταματαει αποτομα…
    Οι παρενέργειες είναι πολλες και διαφορετικες από ατομο σε ατομο.
    Ποτε μην διακόπτετε τα φαρμακα απότομα αλλα σταδιακα σε διάρκεια περιπου 40 ημερων.
    Ο οργανισμος σας εχει συνηθίσει σε μια κατασταση και εσείς του ζητάτε ξαφνικα να συνεχισει να κανει το ιδιο χωρις την προσθετη ουσια που του δίνατε.
    Οργανισμός είναι και όχι ρομπότ.

    Κοίτα, προσωπικά το έκοψα σταδιακά με τις οδηγίες ιατρού. Από 20mg πήγα σε 10 για 2 μήνες και μετά 5 για ένα μήνα. Οι παρενέργειες όμως είναι έντονες...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •