Καμμενος εγγεφαλος απο ουσιες...Υπαρχει επιστροφη ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Καμμενος εγγεφαλος απο ουσιες...Υπαρχει επιστροφη ?

    Ας πουμε οτι η ακμη του εγκεφαλου ειναι οταν γενιεσαι και σαν παιδι που παιρνει απιστευτες στροφες και μετα αρχιζει η παρακμη. Βεβαια κερδιζεις αλλου οπως γνωσεις , εμπειριες κλπ.

    Φανταζομαι αν απασχολεις το μυαλο σου με δημιουργικα πραγματα και να μη βουλιαζεις στην αδρανεια βοηθαει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Καλύτερα να επισκεφτείς έναν νευροψυχίατρο για να σου πει αν όντως έχεις πρόβλημα. Εκείνος θα σου πει τι να κάνεις.
    Πάντως να κάνεις καλή διατροφή, βοηθάει όλους τους ανθρώπους.

  3. #3
    Originally posted by Molostroi
    Για χαρα παιδια... Δυστιχος επεσα κ εγω στιν παγιδα των ουσιων πιτσιρικασ και σιγγεκριμενα του αλκοολ.Επινα πολυ αλκοολ για πεντε χρονια σινεχομενα κα8ε μερα.Εχει τρια χρονια που το σταματισα αλλα μου εχει αφισει ενα σορο χουρουσια που με γιαμενα ειναι τρομερα ενοχλητικα γιατι τα σιναντω σινεχια στιν κα8ιμερινοτιτα μου..Προτα απολα στιν συμπεριφορα, στιν μνημη, στισ κοινονικες αντιδρασης, στον ψυχικο κοσμο,μονιμι σινχιση και πονοκεφαλο, στιν καθαροτιτα τισ σκεψης και διαφορα ακομα.

    Υπαρχει τροπος να διμουργισω νεους νευρονες και νευροδιαβιβαστες για τιν αντικατασταση παλιων καμενων οστε ο νους μου να εχει τις ιδιες επιδοσης με παλια ?

    Υπαρχει καπιο ιδος θεραπιας η φυσιοθεραπιας για τετιες περιπτοσεις ?

    Ευχαριστω και θα εκτιμουσα ιδιετερα καθε προσπαθια σας για αντιμετοπιση αφτου του προβληματος...
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο όλα αυτά να σου τα προξένησε το αλκοολ.
    Σίγουρα πέντε χρόνια δεν είναι λίγα αλλα το γεγονός πως έχεις τρία χρόνια να πιεις σίγουρα θα είχε βοηθήσει.
    Απ όλα όσα λες, το μόνο που έχω ακούσει για τους αλκοολικούς από θέμα \"κουσούρι\" ειναι η μνήμη.
    Έχεις μιλήσει με κάποιο γιατρό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Molostroi , δεν νομίζω πως όλα που περιγράφεις στα έχει προκαλέσει το αλκοόλ.
    έπινα για πολλά χρόνια και το μόνο πρόβλημα ( ελπίζω ) που έχω είναι με τη μνήμη μου.
    και σκέψου πως είμαι και διπολική.
    καλό θα ήταν να το δεις με έναν ειδικό.
    μήπως αγχώνεσαι πολύ με τη δουλειά σου ?
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Μolostroi.Πόσων χρόνων είσαι αλήθεια;Γνωρίζω πως οι δυσάρεστες συνέπειες της κατανάλωσης αλκοόλ σε εγκεφαλικές λειτουργίες είναι πιθανότερο να παρουσιαστούν σε άτομα κάτω των δεκαοχτώ,παρά σε ενήλικες.Άρα και το πόσων χρόνων ξεκίνησες την κατανάλωση παίζει μεγάλο ρόλο,αλλά και άλλοι παράγοντες(γενετικοί επίσης και άλλοι,όπως για παράδειγμα εάν συνυπάρχει ιστορικό ενδομήτριας εξάρτησης,αν η μητέρα για παράδειγμα δηλαδή ήταν αλκοολική την εποχή που κυοφορούσε αυτό κάνει τις πιθανότητες πολύ μεγαλύτερες,κτλ).Είναι αρκετοί οι παράγοντες που θα μπορούσαν να παίξουν ρόλο στη διαφοροποίηση των επιπτώσεων από άτομο σε άτομο(αυτό για τα μέλη που απάντησαν παραπάνω).Συν τοις άλλοις κανένας άνθρωπος δεν έχει τον ίδιο εγκέφαλο με τον άλλον,καθένας έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες,ευαλωτότητ� �ς ή αντοχές και προδιαθετικούς ίσως παράγοντες.Όπως ένας παράγοντας καθοριστικός για σοβαρότερες επιπτώσεις θα ήταν για παράδειγμα στο ιστορικό ενός ατόμου ένα ή περισσότερα επεισόδια δηλητηρίασης από αλκοόλ(acute alcohol intoxication).

    Αρχικά δηλαδή θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως ό,τι σου παρουσιάζεται όντως προέρχεται από αυτή την αιτία και δεν είναι τα συμπτώματά σου εκδηλώσεις άλλων τυχόν καταστάσεων,πχ ενδοκρινολογικές,ή μία κατάθλιψη ή αναιμία πχ ή οτιδήποτε άλλο.Οι έρευνες δείχνουν πως μετά την αποτοξίνωση,αρκετές από τις λειτουργίες επιστρέφουν,ίσως όμως κάποιες να πάρουν και χρόνια.Εξάλλου ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει διάφορους τρόπους να ανταπεξέρχεται ακόμη και σε τέτοιες δυσάρεστες εξελίξεις,όπως αυτή που ονομάζεται Arbia(Alcohol related brain impairment).#Ρίξε μια ματιά στο site \"Arbias\".Δηλαδή μπορεί μεν να μην αναγεννώνται νευρώνες κατεστραμμένοι,αλλά ο εγκέφαλος να αποκτά την ικανότητα να παράγει έργο βρίσκοντας εναλλακτικούς τρόπους(έρευνες που έγιναν σε απεξαρτημένους πρώην αλκοολικούς και άλλα άτομα,έδειξαν πως οι πρώην αλκοολικοί χρησιμοποιούσαν διαφορετικά\"μονοπάτια\"εγκ εφαλικά για να φέρουν εις πέρας το έργο που τους ζητήθηκε από τα άλλα άτομα,τα μη-εξαρτημένα στο παρελθόν).

    Τέλος πάντων,πιστεύω πως θα σε βοηθούσε η άσκηση(πάλι έρευνες έχουν δείξει πως η συστηματική,έντονη άσκηση βοηθάει στην ανάκτηση λευκής ουσίας)φτιάχνοντας σε ένα βαθμό τυχόν συρρίκνωση που είχε προκύψει.Μετά,από ένα ψάξιμο που έκανα,συστήνεται γενικώς χρήση αντιοξειδωτικών,ιδιαίτερα από την ομάδα των βιταμινών Β,θειαμίνη,η C και η Ε.Προβιοτικά,Ωμέγα 3 λιπαρά οξέα,τρυπτοφάνη,ό,τι έχει ιδιότητες προστατευτικές για τα εγκεφαλικά κύτταρα,

    Mετά,φαντάζομαι πως η υγιεινή διατροφή βοηθάει,αλλά θα έπρεπε να σου δοθεί μία εξειδικευμένη από έναν γιατρό έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις\"αυξημένες\"ανάγκες του δικού σου οργανισμού.Και το συκώτι σου σε τι κατάσταση είναι,το έχεις αυτό ψάξει;

    Ψάξε και για Gingko Biloba,λένε πως είναι ευεργετικό για τις εγκεφαλικές λειτουργίες.

    #Πάντα για οτιδήποτε αποφασίσεις με τη σύμφωνη γνώμη του ιατρού σου,όχι έτσι ξεκάρφωτα,από συμπληρώματα και διατροφή έως άσκηση.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Για σου και εσένα φιλαράκι . Είμαι 2 2. Άρχισα το αλκοόλ γύρο στα 16-17... δηλαδή στην εφηβεία εκεί που αναπτύσσεται ραγδαία η νοημοσύνη του ανθρώπου k ίσος έχασα k από εκεί μιας k αντί να τον τρέφω τον εγκέφαλο τον κατέστρεφα..Τώρα προσπαθώ να γυμνάζω τον εγκέφαλο μου με διαφορους τρόπους (games που θέλουν μυαλό, διάβασμα, το ένα το άλλο)αφού είδα με τα ματια μου πως άμα δεν τον γυμνάζεις αδυνατίζει δραματικά.. και περνώ k βιταμίνες κάθε τρις μέρες τέσσερις μέρες.. τώρα... ο συνδυασμών του αλκοόλ , μερικών άσχημων καταστάσεων και κακής επιρροής από μουσική με οδήγησαν σε κατάθλιψη, άρα k αντικαταθλιπτικά k φοβάμαι μην mαμi8ei \"κιαλο\" τoν eggefalo μου με αυτές τις χημείες.... μου βγαίνουν χίλια δυο ψυχολογικά... πολύ δύσκολη κατάσταση... Τόσα προβλήματα μαζί είναι μοναδική περίπτωση...σφίγγω τα δόντια μέχρι να ματώσουν τα ούλα k ας με χτύπησε η ζωή εκεί πέρα που πονάει πιο πολύ ... αλλα δεν θα το βάλω κάτω μέχρι να σηκωθώ πιο δυνατός, πιο έξυπνος, πιο φιλοσοφημένος, πιο ώριμος, πιο καλός \"σιναθροπος\",με περισσότερες γνώσης, k περισσότερη φαντασία και πολλά ακόμη..μετατρέποντας τα αρνητικά σε θετικά. ναστέ καλά, μην το απελπίζεστε , και η ζωή είναι ωραία , ειδικά όταν θα φύγουν τα μαύρα σύννεφα.. θα την βρούμε την άκρη.
    θα το ψάξω αυτό το Ginkgo Biloba και μακάρι νάχει θετικά αποτελέσματα ...!
    thx RainAndWind !
    Επίσης θάθελα να πω ότι το αλκοόλ k ουσίες σου δίνουν 1 και σου περνούν 10 ... νομίζεις ότι thaxeis λιγότερα προβλήματα ενώ στην ουσία πολλαπλασιάζονται ... k το συνειδητοποιείς στην πορεία όπου k thane δύσκολο να ξεκόψεις οποτε μπαίνεις σε μαύρα λουκια... οποτε STAY AWAY...!

    Euxaristw gia tis apantiseis , itan poli voi8itikes.. tora pos klidonw to thema ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Mia \"apantisi\" sta poly Grigora dioti paw gia doulitsa....alla 8a epanel8w....
    File moy.... O titlos soy den ysxieei...diladi KAMENOS egefalos.....
    O egefalos sigoura apo kaue kataxrisi - eksartisi pollwn xronwn ...safws kai asfalws exei ws apotelesm na toy dimiouRgounte KENA mnimis....na kolaei polles fores....
    Omws ksereis ayto to pa8ainoyn kai An8rvpoi poy pote den kanan xrisi i kataxrisi kapiwn Ousiwn...
    diladi mporei na einai kai apotelesma Yperbolikou Agxoys....to mplokarisma kai ta kena Mnimis....
    Ayto poy 8elw omws kyriws na simiwsw einai pws...
    Ο εγεφαλος κυριως \" ειναι καμενος\" υστερα απο χρηση εως καταχρηση LSD εκει ειναι που σκωτωνει κανεις Κυταρα του Εγκεφαλου χιλιαδες κυταρα
    Πεθανουν λοιπον κυταρα του Εγκεφαλου τα οποια ποτε δεν ξανα γεννιουντε...ποτε δεν αναπληρωνονται......
    ΜΕ οποιαδηποτε αλλη ουσια....Αλκοολ , ηρωινη..κοκαινη.. χασις.....Σιγουρα...... βλαπτεις με την χρηση - καταχρηση χρονων .. τον Εγκεφαλο ....αλλα θα λεγα οτι Δεν καιγεται...ο Εγκεφαλος.
    ΙΣως να πω πως Ντεμπελιαζει απο καποια στιγμη και επειτα ναι...σιγουρα μπλοκαρει Ναι
    σιγουρα υπαρχουν ΚΕνα στην μνημη του.... Ναι
    Αλλα Δεν πεθαινουν κυταρα του Εγκεφαλου απο αυτες της ουσιες....
    ΑΥτο βεβαια δε σημαινει οτι ειναι και Αθωες....κανουν αλλα χιλια δυο \"\"κακα\" πραγματα στον Ανθρωπο...
    Που ασ μην τα αναλυσω τωρα...
    Ενημερωτικα λοιπον ολα αυτα..
    απο εμενα...
    Θα ξανα επανελθω μολις μπορεσω....
    Με εκτιμηση Θοδωρης!!!
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Το εχω ψαχει αυτο το θεμα αρκετα και να ξερεις οτι δεν ειναι ουτε αργα ουτε οτι εχεις καταστρεψει κ το μυαλο σου.
    Εξασκησου,εξασκησου κ εξασκησου.
    Διαβαζε αρκετα,προσπαθησε να θυμασαι πραγματα που πιστευεις οτι \"δεν\" γινεται να θυμασαι μεχρι να νιωσεις οτι τρελενεσαι απο τη σκεψη(βοηθαει).
    Παρε αερα χαμογελα και μην νομιζεις οτι εχεις καταστραφει.
    Εξασκηση,υπομονη,αφοσιωση,� �εληση και αγαπη προς τον εαυτο σου.Μην χασεις το κουραγιο σου σφιξε τα δοντια και ξεκινα να ακονιζεις το μυαλο και την μνημη σου!

  9. #9
    Ένας ξαδερφος μου τα χει δοκιμασει ΟΛΑ και επι χρονια μαλιστα. Τωρα εδω και καποιο καιρο ειναι καθαρος και εχει ασχολιες που τον κρατανε μακρια. Ξαναρχισε και το σχολειο (νυχτερινο). Το αν θα αντεξει βεβαια ή θα ξανακυλισει θα το δουμε στην πορεια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    κι εγω καμενος νιωθω αλλα den masame eimaste power oloi.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω φιλε που μαι καμμενοσ απο τα φαρμακα ξερω οτι δεν υπαρχει γυρισμοσ!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    pad για τα αντιψυχωσικα λες η καποια αλλη ουσια? Με ποιον τροπο σε εκαψαν?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αντιψυχωτικα και συγκεκριμενα abilify ενα παραδειγμα εχει εδω http://www.e-psychology.gr/forum/sho...80%CE%AF%CE%B1.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by pad View Post
    κανω με εχει βοηθησει αρκετα μπορω να πω αλλα αυτα που εχω ειναι καψιμο,μοιραζω φυλλαδια παω στον τελευταιο οροφο βγαινω πεταω τα φυλλαδια αυτο παιρνει 20 sec και μολισ μπω στο ασανσερ δε ξερω ποιο κουμπι να πατησω να παω στον αμεσωσ πιο κατω οροφο που θα με βοηθησει η ψυχοθεραπεια σε αυτο κι εχω απειρα τετοια παραδειγματα αστα μην την ψαχνεισ
    pad το εχεις συζητησει με το γιατρο σου αυτο? Αν μη τι αλλο για να ξεδιαλυνετε αν φταιει για αυτο που περιγραφεις το φαρμακο ή η ιδια η ψυχωση, αφου κι αυτη τις εκτελεστικες λειτουργιες πχ τις επηρεαζει σε αρκετο κοσμο.

    (ποσταρω εδω γιατι προσπαθω να σπασω το off topic του αλλου θρεντ =P)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ναι ρε φιλε το χουμε συζητηση ασ πουμε οτι καταληξαμε οτι το abilify μου γαμησε την ψυχωση

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •