Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις

    Η απαντηση ειναι γιατι ο κοσμος θελει να νομιζει οτι εχει ελεγχο του μυαλου του και οταν καποιος του αποδεικνυει την αληθεια αυτοι αναστατωνονται και τον περιθωριοποιουν για να το ξεχασουν..

    Και ομως δεν εχουμε ελεγχο ουτε του μυαλου μας..
    Οπως δε μπορουμε να εχουμε πληρη ελεγχο ουτε του χεριου μας κ.λ.π. αλλα αυτο υποκειται σε αρρωστειες κ.λ.π. και δε μπορουμε να κανουμε τα παντα με αυτο.

    Ετσι και η προσωπικοτητα μας, το μυαλο μας,τα συναισθηματα μας κ.λ.π. δεν ελεγχετε πληρως απο εμας.

    Η προσωπικοτητα και το μυαλο δεν ειναι κατι τοσο το απεριοριστο και αφηρημενο που δεν υποκειται σε κανονες και βιολογικο υποστρωμα αλλα ενα δημιουργημα βιολογικων διεργασιων..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ειναι σαν να ρωτας γιατι η ειλικρινια δεν εχει παρεα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δηλαδη maus αν Δεν τα λες ολα για τον εαυτο σου σε αλλους οι πιθανοτητες να εχεις φιλους και φιλες ειναι περισσοτερες.

    λεω εγω πχ στην επομενη κοπελα που θα γνωρισω (αν ειναι ξανθια) να της πω οτι εχω δουλεια που μου φερνει εκατομμυρια, οτι ειμαι δυκτιομενος με πολιτικους και αλλους εκατομμυριουχους κτλ. ετσι θα γλιτωσω την χιλοπυτα και θα περασω καλα για ενα βραδυ τουλαχιστον.

    δεν ειναι ομως ξεπεσμος; αλλα μην νομιζες δεν ειναι μονο τα λεφτα, κυριως \"βλεπουν\" τι εχεις να προσφερεις και αναλογως επιλεγουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    σου λεω κατι πιο βαθυ. το πως αντιλαμβανονται τον ιδιο τους τον εαυτο.

    δηλαδη πως ο εαυτος μας σκεπτεται τον εαυτο του.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δηλαδη αφηνεις να ευνοηθει οτι υπαρχει γενικος κανονας για τα ατομα που εχουν διεγνωσθει ως σχιζοφρενεις; οτι ολοι, ας πουμε, οι σχιζοφρενεις αρνουνται την υπαρξη της σχιζοφρενειας τους;

    δεν νομιζω να ειναι τοσο απλο το θεμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    παιδιά, η λέξη σχιζοφρένεια έχει συνδεθεί με κάτι τρομερό.
    όπως και η μανιοκατάθλιψη.
    όταν άκουσα πρωτη φορά πως πάσχω από αυτή, φρίκαρα.
    η λέξη \" μανία \" με τρόμαξε...
    πραγματικά εύχομαι η λέξη \" σχιζοφρένεια να αντικατασταθεί με μια άλλη!
    πόσο συχνά ακούμε : καλέ αυτός είναι σχιζοφρενής!
    ποτέ όμως δεν εννοούν την ψύχωση.
    θέλουν να πουν κάτι του στυλ : έχει ακραία συμπεριφορά.

    ωστόσο κάποια στιγμή θα πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος για όλες αυτές τις ψυχικές - εγκεφαλικές ασθένειες.
    αλλά τί περιμένει κανείς όταν και τα μμε τον αποπροσανατολίζουν και δεν δίνουν καμιά σημασία σε αυτό.
    μόνο κάτι κυρίες με ιφ σεν λωράν τουαλέτες και ακριβά κοσμήματα ξέρουν να εμφανίζουν και να της παρουσιάζουν σαν ευεργέτες.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    i like your message arktos

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by insect
    δηλαδη maus αν Δεν τα λες ολα για τον εαυτο σου σε αλλους οι πιθανοτητες να εχεις φιλους και φιλες ειναι περισσοτερες.

    λεω εγω πχ στην επομενη κοπελα που θα γνωρισω (αν ειναι ξανθια) να της πω οτι εχω δουλεια που μου φερνει εκατομμυρια, οτι ειμαι δυκτιομενος με πολιτικους και αλλους εκατομμυριουχους κτλ. ετσι θα γλιτωσω την χιλοπυτα και θα περασω καλα για ενα βραδυ τουλαχιστον.

    δεν ειναι ομως ξεπεσμος; αλλα μην νομιζες δεν ειναι μονο τα λεφτα, κυριως \"βλεπουν\" τι εχεις να προσφερεις και αναλογως επιλεγουν.

    ακόμη και συ συνεχίζεις ένα μύθο.
    με τις ξανθιές.
    γιατί απαιτείς από τους άλλους να μην το κάνουν? :P
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν απαιτησα κατι. μηπως εννοεις αυτο που ειπα για \"ξεπεσμο\". εν παση περιπτωση περισσοτερο χιουμορ εκανα παρα σοβαρολογουσα.

    η γνωμη μου ειναι πως ενας ανθρωπος ειναι πιο ελκυστικος αν εχει μονο ενα ρολοι και αυτο το ρολοι του αρεσει, τον ευχαριστει παρα ενας αλλος ανθρωπος που εχει πολλα πλουτη αλλα δεν του αρκουν. πιστευω εχεις καταλαβει σε ποια κατηγορια ανηκω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ίνσεκτ, στο είπα γιατί όπως τους σχιζοφρενείς τους θεωρούν επικύνδυνους , έτσι και τις ξανθιές χαζές.
    πιστεύω πως καταλαβαίνεις σε ποια κατηγορία ανήκω. ;)
    αν και όχι φυσική.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Περιθωροποιουν τους σχιζοφρενεις γιατι εχουν ή νομιζουν οτι εχουν ακραιες συμπεριφορες. Οταν γνωριζεις καποιον που ειναι τη μια ετσι την αλλη αλλιως σε κανει επιφυλακτικο απεναντι του.

    Ενα ειναι αυτο ο φοβος του απροσδοκητου ισως μπορεις να πεις που δεν ισχυει ειδικα αν εισαι σταθερος με μια φαρμακευτικη αγωγη.

    Αλλος λογος ειναι απομονωνουμε τους εαυτους μας. Καχυποψια , πραγματα που μας απασχολουν σε μεγαλυτερο βαθμο οπως απασχολουν αλλους , λιγοτερες κοινωνικες ικανοτητες (εγω τουλαχιστον μετα το πρωτο ψυχωτικο εχασα σχεδον ολα τα κοινωνικα skills) ,εκκεντρικοτητα ειναι μερικα πραγματα που μας οδηγουν στο περιθωριο.

    Γιατι ως γνωστον οι φιλοι , οι σχεσεις και ολες οι κοινωνικες επαφες δεν ειναι πραγματα που καταχωνιαζουμε στο συρταρι και τα βγαζουμε οταν θελουμε παρεϊτσα αλλα ανθρωποι που πρεπει να αλληλεπιδρας μαζι τους και να κερδισεις την εμπιστοσυνη τους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εγω τις αγαπαω τις ξανθιες. honestly.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μάλλον θα ήθελες απλά να μας γνωστοποιήσεις πως μόνο αυτές σε ενδιαφέρουν...:D
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν με ενδιαφερει καμια ξανθια η καμια μελαγχρηνη, καστανη κοκκινομαλα προς το παρον. περναω καλα με τον εαυτο μου. ας περνανε ολοι καλα με οσες ξανθιες θελουν. δεν καταλαβαινω προς τι η επιθεση σε μενα απο μερικες απο τις κοπελες του φορουμ και τους φιλους σας οτι με εχει φαει η μαλακια. εξηγησε το μου να καταλαβω κι εγω ο απερισκεπτος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by insect
    δεν με ενδιαφερει καμια ξανθια η καμια μελαγχρηνη, καστανη κοκκινομαλα προς το παρον. περναω καλα με τον εαυτο μου. ας περνανε ολοι καλα με οσες ξανθιες θελουν. δεν καταλαβαινω προς τι η επιθεση σε μενα απο μερικες απο τις κοπελες του φορουμ και τους φιλους σας οτι με εχει φαει η μαλακια. εξηγησε το μου να καταλαβω κι εγω ο απερισκεπτος.

    δεν ξέρω τί εννοείς με την επίθεση.
    δεν παρακολουθώ το φόρουμ τόσο στενά.
    εγώ πάντως δεν σου επιτέθηκα.
    απλά σου είπα τί έχεις με τις ξανθιές.
    πραγματικά αυτό και μόνο.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •