Πάει το χάνω!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160

    Πάει το χάνω!!!!!!!

    Θα τα πώ όλα για να μου φύγει το βάρος...
    Έχω εξωπραγματικά...Νιώθω περίεργα...
    Πρίν από κανά δυό μήνες πεταγόμουν την νύχτα
    με έναν τρελό φόβο...Δύσπνοια,ταχυκαρδίες ,τρελό άγχος
    ότι τρελαίνομαι....Αρρωστοφοβία μήπως έχω
    διπολική,ιδψ,ψύχωση;;;;Επίση ς δεν ξέρω
    εάν είναι ιδεοληπτικό αυτό αλλά καμιά φορά
    όταν καταπίνω έχω συνδέσει αυτή την κίνηση με την
    λέξη ναι...Μάλλον ιδψ θα πείτε...Όχι συνέχεια όμως...
    Διάβασα ότι όταν είμαστε πολύ αγχωμένοι βγάζουμε
    μερικά τέτοια κουλά....Είμαι μεταξύ να πάωη να μην πάω
    στον ψυχολόγο;;;Καταρχήν θα πάω στου νοσοκομείου
    γιατί γι ιδιώτη δέν έχω λεφτά...Μετά σκέφτομαι...
    Και εάν μου πεί ότι έχω διπολική;;;Ιδψ;;;Δέν
    μπορώ με τίποτα να το πώ στους γονείς μου...
    Πως θα τους αντικρύσω....Νίωθω καλά που τα είπα
    και ξαλάφρωσα και νιώθω άγχος για αυτό που θα μου πείτε
    και για αυτό που θα ακούσω από τον ψυχολόγο
    εάν πάω τελικά.....Δέν αντέχω άλλο...Νιώθω
    ανασφάλεια και μεγάλο φόβο....Μήπως είναι
    διαταραχή πανικού;;;;!Νιώθω ότι τρελαίνομαι...
    Μήπως είναι διπολική διαταραχή;;;;Δέν ξέρω
    πως να το αντιμετωπίσω...Θέλω να κοιμάμαι
    γιατί μόνο έτσι νιώθω ασφάλεια...Μόνο όταν
    τυλίγομαι στις κουβέρτες νιώθω καλά...
    Φοβάμαι πολύ...Ούφ τα είπα όλα....Συγνώμη
    που σας ζάλησα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αφού βασανίζεσαι τόσο,δε νομίζεις πως ήρθε η ώρα να πας σε έναν ειδικό;Το να ψάχνεις στο ίντερνετ για συμπτώματα απλά για να επιβεβαιώσεις τι έχεις ή εδώ στο φόρουμ συζητώντας και ξανασυζητώντας το,δεν είναι το ίδιο με τη γνώμη ενός ειδικού.Να πας.Κλείσε ραντεβού,πώς αλλιώς θα μάθεις με σιγουριά τι έχεις και πώς να το αντιμετωπίσεις,ρίχνοντας τα χαρτιά;

    Καλησπέρα επίσης.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Απορώ πως αντέχεις και δεν πας στο γιατρό!
    Σκέψου όμως πως, όπως όλες οι αρρώστιες, (όποια και αν είναι αυτή, γιατί εμείς δεν είμαστε γιατροί), όσο περνά ο καιρός γίνεται χειρότερη.
    Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τους γονείς σου. Αν πάθαινες πχ χολή τι θα έλεγες στους γονείς σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ειναι αλλιως ρε συ να λες οτι εχεις πχ χολη και αλλο οτι εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα, ή ακομα και ασθενειες για τις οποιες θεωρουν οι αλλοι οτι κατα καποιο τροπο ευθυνεσαι (πχ aids)!
    Ειναι αναγκη ομως να τους το πεις??
    Ουτε οι δικοι μου γονεις ξερουν τι περναω γιατι ειναι πολυ πιο ευκολο να προσπιουμαι για λιγο οσο ειμαι μαζι τους παρα να ανεχομαι μετα τις ατελειωτες \"ανακρισεις\" γιατι δεν ειμαι καλα, και τι εγινε, και ποιος μου εφταιξε και...και...και.....! Και ολες τις σαχλαμαρες και ηλιθιες συμβουλες που δινουν νομιζοντας οτι θα βοηθησουν κιολας.... Πφφ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    προτιμοτερο να επασχες απο ιψδ, η διπολικη, η δεν ξερω τι, παρα να υποφερεις απο τοση εντονη αγωνια και αγχος.... αλλα και να επασχες απο κατι, πρεπει να εχεις υποψιν οτι τα προβληματα ειναι για μας τους ανθρωπους. οχι για τα ζωα. σου τα εχω ξαναπει, αλλλα εσυ, το χαβα σου........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Λοιπόν όπως και να έχει αποφάσισα να πάω
    σε ψυχολόγο...Έχω τρελό άγχος και φαντάζομαι
    τα χειρότερα...Πείτε τίποτα ενθαρυντικό
    γιατί δέν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Πιστευω οτι θα νιωσεις λυτρωση οταν γινει η διαγνωση... Στην αρχη ισως φανει τρομερο οτι και με την βουλα πλεον πασχεις απο κατι, αλλα αμεσως θα δεις οτι θα νιωσεις καλα που πλεον ΞΕΡΕΙΣ! Και φυσικα οταν μαθεις περισσοτερα για αυτο που εχεις θα σου ειναι και πιο ευκολο να το αντιμετωπισεις!
    Παντως, δεν υπαρχει το \"χειροτερο\" για να το φανταζεσαι! Δεν υπαρχει κατι τραγικο που μπορει να σου πει! Μονο οτι εχεις αυτο και αυτο και οτι μπορει να λυθει ετσι και ετσι!

  8. #8
    Originally posted by Sehrazat
    Λοιπόν όπως και να έχει αποφάσισα να πάω
    σε ψυχολόγο...Έχω τρελό άγχος και φαντάζομαι
    τα χειρότερα...Πείτε τίποτα ενθαρυντικό
    γιατί δέν πρόκειται να κοιμηθώ απόψε......
    Όπως και να χει θα σταματήσεις να βασανίζεις τον εαυτό σου. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και μετά να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    35
    Από τα μηνύματά σου που έχω δει κατά καιρούς, νιώθω ότι περισσότερο σε ενδιαφέρει τι θα πουν και τι θα σκεφτούν οι γονείς σου, παρά το γεγονός τι έχεις και πως αισθάνεσαι...
    Σταμάτα να ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για τη γνώμη τους και κοίτα τον εαυτό σου... Μη βασανίζεσαι άδικα και χωρίς λόγο... Μην έχεις προκαταλήψεις (ποιος σου τις φόρτωσε άραγε;;
    Ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος είναι για να σε βοηθήσει και όχι για να σου βάλει ταμπέλες και να σε στιγματίσει...
    Και εν πάση περιπτώσει, εάν τόσο πολύ σε ενδιαφέρει τι θα πουν και τι θα σκεφτούν οι άλλοι, δεν χρειάζεται να το πεις σε κανένα!!!
    Βγες λοιπόν από την ψευδοασφάλεια που σου δίνει η κουβέρτα σου και μάθε τι έχεις!!! Θα δεις ότι δεν έχεις τίποτα, ότι μπορείς να το αντιμετωπίσεις μόνο αν το γνωρίζεις...
    Γιατί σου αρέσει να παιδεύεις τον εαυτό σου;;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Λοιπόν παιδιά έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα...
    Νιώθω καλά που το τόλμησα και άσχημα
    γιατί είναι 40 ευρώ την ώρα...Πολλά
    είναι ρε γαμώτο...Τέλος πάντων θα πάω
    για να δούμε τι έχω...Φοβάμαι πολύ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by Sehrazat
    Λοιπόν παιδιά έκλεισα ραντεβού την Δευτέρα...
    Νιώθω καλά που το τόλμησα και άσχημα
    γιατί είναι 40 ευρώ την ώρα...Πολλά
    είναι ρε γαμώτο...Τέλος πάντων θα πάω
    για να δούμε τι έχω...Φοβάμαι πολύ...
    ρε sehrazat , αυτο ολο που νιωθεις λεγετα αγχος. δεν προκειται να τρελαθεις, οπως λες, παρολο που νιωθεις ετσι. και μπραβο σου που τολησες μμνα πας σε γιατρο. επιτελους θα ηρεμησεις.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    35
    Να δεις ότι τη Δευτέρα θα είσαι άλλος άνθρωπος!!!
    Πιο ήρεμη και πιο αποφασισμένη να παλέψεις το άγχος σου!!!
    Καλή επιτυχία!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    καλη επιτυχια και απο μενα. και προσπαθησε να χαλαρωσεις. εχεις τις φιλουμπες μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Νιώθω τόσο άσχημα...Η μάνα
    μου μου είπε ότι η ψυχολόγος
    δεν πρόκειται να με βοήθησει και πρέπει
    να το παλέψω μόνη μου...Και εγώ το ίδιο
    νομίζω...Αυτά τα εξωπραγματικά συναισθήματα
    που έχω νομίζω δεν πρόκειται να τα ξεπεράσω
    ποτέ....Τα έχει ξεπεράσει κανείς τελείως;;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Κατάλαβα για ποιο λόγο δεν ήθελες να μιλήσεις στους γονείς σου...

    Είναι ειδικός η μητέρα σου ή είχε παρόμοια βιώματα με τα δικά σου ? Σύμφωνοι, όλοι όσοι έχουν την εσωτερική δύναμη και τον αυτοέλεγχο, μπορούν να ξεπεράσουν τις ψυχικές δυσλειτουργίες χωρίς φάρμακα και χωρίς γιατρούς. Πόσοι είναι αυτοί όμως ? Πως ξέρει η μητέρα σου πως έχεις την δύναμη να το ξεπεράσεις αυτό που περνάς μόνη σου και χωρίς την βοήθεια ειδικού ? Γνωρίζει πως η μοναδική στιγμή που νιώθεις ασφαλής είναι όταν είσαι κουκουλωμένη κάτω από τα σκεπάσματα την ώρα του ύπνου ? Σε γνωρίζει η μητέρα σου ή αερολογεί ?

    Είμαι γονιός κι αν συμβεί κάτι παρόμοιο στα παιδιά μου, θα φροντίσω να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να τα βοηθήσω, παρέχοντας συμβουλές κι όχι παροτρύνοντας τα να μη συμβουλευτούν κάποιον που γνωρίζει πως να τα βοηθήσει.

    Να το παλέψεις μόνη σου, δεν αντιλέγω...Τι να παλέψεις όμως που αν δεν πας σε κάποιον ειδικό να σου μιλήσει για αυτά που εσύ αποκαλείς εξωπραγματικά συναισθήματα και να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, ποιοί είναι οι μηχανισμοί και τα ερεθίσματα που τα προκαλούν, πως θα μπορέσεις να αναγνωρίσεις τον \"εχθρό\" σου αν δεν ξέρεις με τι στολή κατεβαίνει να σε πολεμήσει ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •