ψύχωση και επιβίωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10

    ψύχωση και επιβίωση

    Η διαταραχή της τρομολαγνείας (νέος όρος διαταραχής που ανακαλύφθηκε και εξετάσθηκε από τα μέλη του σωματείου των σχιζοφρενών) αποτελείται από άτομα με γνώση των μέσων μαζικής επικοινωνίας, όχι απαραίτητα \"μεγαλοκαρχαρίες\" αλλά και κοινούς θνητούς που ε ζήλεψαν την δόξα των μεγάλων τους αδελφών και με χρήση διαφόρων εργαλειών (databases, hacking, χρήση spyware και ούτω καθεξής), δειλά ίσως και με έλλειψη ταπεινότητας και εκτίμησης των συνανθρώπων τους και προπάντως άτομα με το αίσθημα της αυτο-κυριαρχίας.
    Η μανία καταδίωξης στην εποχή μας, διαταραχή κοινωνική και βιολογική, συμβαίνει σε ανθρώπους με ευαισθησίες (κοινώς προδιάθεση διαταραχής των συναισθημάτων τους) και παρεμβολές από την διαταραχής της τρομολαγνείας. Καταιγισμός πληροφοριών και επίτευγμα επιβολής των αρνητικών στοιχείων της παρακολούθησης. Τα στοιχεία αυτά, της μανίας, υπήρχαν από τον καιρό που ξεκίνησαν οι πόλεμοι και καταρχάς με την πρώτη στρατιά κατασκόπων. Τυγχάνει μάλιστα πολλοί στρατηλάρχες-ηγέτες να έπασχαν από αυτήν, ως σε εικόνες αντικείμενα έρευνας των κατασκόπων τους ή ακόμα και όταν κατάσκοπος ήταν ο ίδιος ο Θεός σε σενάριο βέβαια που θα είχε πλάσει ένας θρησκόληπτος πάσχων από μανία. Έτσι, με την απουσία θρησκοληψίας, η μανία θα είχε δώσει την διαταραχή της τρομολαγνείας στους πράκτορες ή κατασκόπους. Ο μανών καταδίωξης είναι άτομο με εναλλαγές στο αίσθημα του φόβου, πολλές φορές με ηρωικές διαθέσεις η και συντηρητικές. Το όμορφο της υπόθεσης είναι οτι μοιράζονται το ίδιο το αίσθημα της αυτο-κυριαρχίας, το αίσθημα της μεγαλοπρέπειας. Ένας \"πόλεμος\" σχεδόν, με αντανάκλαση και στον εσωτερικό κόσμο των πιονιών. Ένας αγώνας για την αυτοεκπλήρωση της θεωρίας του Δαρβίνου για επικράτηση των ισχυρότερων οργανισμών ή ζώων (στους ανθρώπους με βάση την νοητική ικανότητα).
    Μια σύντομη περιγραφή στο φαινόμενο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φέξε μου και γλίστρησα.Δεν κατάλαβα τίποτε.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1
    Ο άνθρωπος προφανώς κάνει λόγο για δύο-τρία πραγματάκια, χωρίς να περιμένει απαντήσεις, ούτε αφήνει να ευνοηθεί κάτι πέραν του ευνόητου.

    Από όσα μπόρεσα να καταλάβω λέει:

    Ότι οι ψυχικές διαταραχές είναι αποτέλεσμα και της κοινωνικής κατάστασης (κοινή γνώση και αντίληψη*) εκτός από προδιάθεση ευαισθησίας (δηλαδή συναισθήματα που παραμένουν μωρά).

    *εξουσία, όχι απαραίτητα κρατική, ούτε μέσω ιδιότητας, αλλά κάθε μορφής. Υπάρχει και σχετική επιστήμη που εξετάσει την εξουσία ως την επιβολή σωστών η λάθος απαντήσεων (αν ο δήμαρχος πει ότι ο Bon Jovi είναι καλός τραγουδιστής τότε ο Bon Jovi είναι καλός τραγουδιστής). Η και σε μια ομάδα ποδοσφαίρου. Άν πει ο προπονητής πως ο Μιχάλης είναι καλός παίκτης τότε ο Μιχάλης είναι καλός παίκτης (εφόσον οι οπαδοί είναι με το μέρος του προπονητή).

    Στο δεύτερο που λέει, περί αρχηγών και σωματείου, με έκανε και γέλασα! Γέλασα γιατί πρώτον δεν υπάρχει τέτοιο σωματείο, και δεύτερον αν υπήρχε δεν θα είχε αρχηγούς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10
    Originally posted by I_Pee_Lee
    Μπράβο σου που ξέρεις να επικοινωνείς τα αυτονόητα. Είσαι πολύ αυτονόητος στο να εκφράζεσαι ελεύθερα. Βλέπεις κάτι που σε ενοχλεί εδώ μέσα και γράφεις για να παραπονεθείς ή απλώς κάνεις κήρυγμα και εσύ;
    Αγαπητέ ip θα σου πω. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Ακόμα και μία λέξη κλειδί που θα βάλουμε στο google ή ακόμα και το να εμμένουμε σε ένα μέρος. Το μέρος αλλάζει και αλλάζουμε και μεις μαζί με τα πρόσωπα. Κάτι θέλουμε να αλλάξουμε κάπου.

    Τώρα που το σκέφτομαι αυτό ακόμα και οι αναμνήσεις αλλάζουν ip. Τραγικό ή ειρωνικό?

    Σε απάντηση στο ερώτημα σου ip.. Μπορεί απλά να με ενοχλεί η έλλειψη πίστης προς τον αρχηγό no.1 αλλά και τους άλλους αρχηγούς, τον βάρδο και τον ιχθυοπώλη ή μπορεί απλά να κλείνω έναν κύκλο όπως θα έπρεπε να τον είχα κλείσει.. μα τον api και μα τον ip... ε α εις τα κομμάτια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by Leader Νο123

    Μπορειτε να με κατανοησετε? Ξερω οτι μονο εγω με καταλαβαινω.

    Το παλευουμε παντως...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10
    Originally posted by keep_walking
    Originally posted by your_buddy

    Μπορειτε να με κατανοησετε? Ξερω οτι μονο εγω με καταλαβαινω.

    Το παλευουμε παντως...
    many keep_walking?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by keep_walking:P

    Το πιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω διαβάσει!

    Μα τα χίλια ελάφια χωρίς κέρατα...συμφωνώ απόλυτα!

  8. #8
    Εγώ πάλι γιατί δεν κατάλαβα τίποτε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by Leader12345
    Originally posted by keep_walking
    Originally posted by anybuddy

    Μπορειτε να με κατανοησετε? Ξερω οτι μονο εγω με καταλαβαινω.

    Το παλευουμε παντως...
    Εκπροσωπείς πολλούς keep_walking?

    My name is Legion, for we are many.\"
    (In Latin) \"Nomen mihi Legio est, quia multi sumus.\":P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10
    Originally posted by keep_waking
    Originally posted by Leader12345
    Originally posted by keep_talking
    Originally posted by al_bundy

    Μπορειτε να με κατανοησετε? Ξερω οτι μονο εγω με καταλαβαινω.

    Το παλευουμε παντως...
    Εκπροσωπείς πολλούς keep_walking?

    My name is Legion, for we are many.\"
    (In Latin) \"Nomen mihi Legio est, quia multi sumus.\":P
    Στα Ελληνικά?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ονομα μου ειναι Λεγεωνα γιατι ειμαστε πολλοι

    \"Το όνομά μου είναι λεγεώνα«είναι μια αναφορά από Ευαγγέλιο σύμφωνα με το σημάδι και αναφέρεται σε μια ιστορία στην οποία ο Ιησούς συναντά ένα άτομο που κατέχεται από τους δαίμονες, και που, όταν ρωτημένος τι το όνομά του είναι, αποκρίνεται:

    «Το όνομά μου είναι Λεγεώνα, γιατί είμαστε πολλοί. «

    Η αναφορά έχει παραπεμφθεί και υπαινίχτηκε πολλές φορές καθ\' όλη τη διάρκεια της ιστορίας στο δημοφιλή πολιτισμό.

    Χιουμορ:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10
    Originally posted by iberis
    Originally posted by keep_walking:P

    Το πιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω διαβάσει!

    Μα τα χίλια ελάφια χωρίς κέρατα...συμφωνώ απόλυτα!
    Με συγκινείς.

  13. #13
    Εγω είμαι με τη λεγεώνα του κηπ...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10
    Originally posted by keep_walking
    Το ονομα μου ειναι Λεγεωνα γιατι ειμαστε πολλοι

    \"Το όνομά μου είναι λεγεώνα«είναι μια αναφορά από Ευαγγέλιο σύμφωνα με το σημάδι και αναφέρεται σε μια ιστορία στην οποία ο Ιησούς συναντά ένα άτομο που κατέχεται από τους δαίμονες, και που, όταν ρωτημένος τι το όνομά του είναι, αποκρίνεται:

    «Το όνομά μου είναι Λεγεώνα, γιατί είμαστε πολλοί <βαθιά νυχτωμένοι>. «

    Η αναφορά έχει παραπεμφθεί και υπαινίχτηκε πολλές φορές καθ\' όλη τη διάρκεια της ιστορίας στο δημοφιλή πολιτισμό.

    Χιουμορ:)

    Δεν το βρίσκω αστείο αλλά θα κάνω την παράθεση <τροποποίηση> με χιούμορ. Το χιούμορ είναι ένας <όμορφος> τρόπος να πεις μια ιστορία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by RainAndWind
    Φέξε μου και γλίστρησα.Δεν κατάλαβα τίποτε.:P

    Γιατι το λες αυτο? προσπαθησε να το ξαναδιαβασεις

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •