υπερφαγικα επεισοδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4

    υπερφαγικα επεισοδια

    Καλησπερα σας,

    ειμαι 21 χρονων και τουλαχιστον 2-3 φορεσ μεσα στη εβδομαδα δεν μπορω να ελεγξω την ποσοτητα των γλυκων -κυριως σοκολατοειδη- που καταναλωνω!!
    Εχω δεικτη μαζας γυρω στο 25, αρα ειμαι στα ορια ωστοσο δεν μπορω να ακολουθησω διαιτα που ειναι χαμηλη σε θερμιδεσ. Εχω παει σε διατροφολογους και μου εχουν πει πως ειναι ψυχολογικο το θεμα μου. Δεν μπορω να ελεγξω αυτα τα υπερφαγικα μου επεισοδια! Τρωω και μετα τα \"κρυβω\" και μετα ντρεπομαι για αυτα και ειναι φαυλος κυκλος. Γυμναζομαι αρκετα αλλα και παλι θελω να μπορω να ελεγχω τον εαυτο μου και να μην λυγιζω στη θεα σοκολατας..
    ειμαι απελπισμενη γιατι ειλικρινα δεν θελω να παχυνω αλλο!

    ευχαριστω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Αυτό που περιγράφεις δεν είναι βουλιμικό αλλά υπερφαγικό επεισόδιο, αφού δεν συνοδεύεται από \"καθαρτική\" συμπεριφορά δηλαδή πρόκληση εμετού ή λήψη καθαρτικών-διουρητικών κλπ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4
    Originally posted by elsa__
    Αυτό που περιγράφεις δεν είναι βουλιμικό αλλά υπερφαγικό επεισόδιο, αφού δεν συνοδεύεται από \"καθαρτική\" συμπεριφορά δηλαδή πρόκληση εμετού ή λήψη καθαρτικών-διουρητικών κλπ.
    ευχαριστω για τη διορθωση!

    Πως μπορω να το αντιμετωπισω?
    Γυμναζομαι αρκετα αλλα και παλι ειναι μερικεσ μερες που πραγματικα δεν το ελεγχω με τπτ!
    Ειμαι απελπισμενη γιατι ειμαι μικρη ακομα και αν παχυνω απο τωρα και μου ειναι δυσκολο να αδυνατησω τι θα γινει μολις μεινω εγκυος?!?!?!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46
    Μια καλή λύση είναι να \"ξεγελάς\" την επιθυμία σου για γλυκό.
    Έχε πάντα στο σπίτι μπάρες δημητριακών ή μια μικρή γκοφρέτα.
    Μόλις νιώσεις την επιθυμία για κάτι γλυκό, απασχόλησε το μυαλό σου και τα χέρια σου για 15-20 λεπτά με κάτι άλλο (λένε ότι χρειάζεται τόσος χρόνος για να συνειδητοποιήσει ο εγκέφαλος αν πράγματι πεινάει ή αν έχει χορτάσει).
    Αν και μετά εξακολουθείς να λαχταράς γλυκό, υπέκυψε στη μπάρα δημητριακών ή στη μισή γκοφρέτα...

    Σκέψου το εκείνη τη στιγμή ως νίκη, ως κατάκτηση, ως επιβολή του εαυτού σου επί των κακών συνηθειών του παρελθόντος...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4
    ευχαριστω πολυ αλλα πραγματικα δεν πιανει..

    Το κακο ειναι πως εχουμε και οικογενειακως μινι μαρκετ οποτε το σκ κανω βαρδιεσ εγω και αν δν εχω τι να κανω πραγματικα τα ξεσκιζω ολα.!

    ακομα και αν δν υποκυψω την επομενη μερα καμια φορα ερχεται πιο εντονη η επιθυμια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    δεν ειναι αρρωστεια το να μη μπορεις να αντισταθεις στα γλυκα... ειναι σαν να λεω οτι ειχα ρυνοξυστικο επεισοδιο επειδη εξυσα τη μυτη μου ενω δε θελω να μεγαλωσει οταν γινω παπους... τεσπα.. τα πραγματα ειναι απλα.. ....μην - τρως - γλυκα... προσπαθησε να αντισταθεις..δεν υπαρχει αλλη λυση και το ξερεις....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •