σπιτι & βουλιμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783

    σπιτι & βουλιμια

    εσεις οταν γυρνατε σπιτι απο τη δουλεια,
    ασχετα αν εχετε παρει κανονικα ολα τα γευματα σας
    κ δεν προβλεπεται να φατε κατι τοτε,
    μηπως ξελιγωνεστε?
    μηπως κ μονο στην ιδεα οτι θα "ξεκουραστειτε"
    σε οικειο περιβαλλον θελετε να φατε?
    μηπως η "παραγγελια" καποιου που σας περιμενει σπιτι να του φερετε φαγητο/γλυκο απεξω ειναι ενα μικρο μαρτυριο?

    αληθεια ποσες απο μας εχουν κουζινα χωρις πορτα,
    συνεχομενη με το σαλονι,
    κ ενω καθονται αναπαυτηκα στο σαλονι τους ξελιγωνονται και αναρωτιουνται
    ως ποτε θα αντεχουν να μην εξορμουν στην κοντινη κουζινα,
    απο οπου πηγαζουν ολες οι υπεροχες μυρωδιες?

    τα σκεφτεται καποια αλλη ή μονο εγω μεσα στην φρενιτιδα των αναμεικτων συναισθηματων που προκαλει η προσπαθεια για απωλεια βαρους?

    μηπως επειδη ειναι καινουργιο το σπιτι,
    η συγκατοικηση,
    το μαγειρεμα κ ολα τα συναφη?
    θα γινω ποτε νορμαλ ανθρωπος που δε θ ανοιαζεται αν η κουζινα εχει πορτα ή οχι
    κ αν πρεπει να κρυψω το φαγητο στο ψυγειο χωρις να φαω
    ή η βουλιμια (ακομα και η ανεκφραστη μορφη της που καραδοκει μονο σαν σκκεψη στο μυαλο) θα υπαρχει για παντα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    εχεις δικιο... οταν επστρεφω σπιτι το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να αλλαξω ρουχα και μετα κετευθειαν στην κουζινα.
    γι αυτο δεν τρωω στη δουλεια,καμια φορα καποιο φρουτο,και αφηνω το κυριως γευμα μου για οταν φτασω σπιτι.γιατι και στο γραφειο να φαω,δεν παιζει να μην ξαναφαω μετα.ασε που ολο παραγγελνουν οι συναδελφοι πιτσες σουβλακια και σφολιατοειδη και αν τα ξεκινησω αυτα το βουλιμικο ειναι θεμα δευτερολεπτων.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    οντως κ γω μαυτα ξεφευγω
    ποτε δε ξεφυγα με "σωστες" τροφες ακομα κ στις 2000 θερμιδες
    καλη ωρα τις τελευταιες μερες
    αν κ σημερα ηταν μαπα οι τροφες, εκανα μακαροναδα
    κ εχω λυσσαξει στην πεινα, δε με χορταινει κ ειναι κ τιγκα στις θερμιδες :D
    για τα αλλα που ειπες δε το συζητω...εχεις τοσο δικιο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    όταν επιστρέφω σπίτι κάνω μπάνιο και μαγειρεύω, κόβω σαλάτα ΠΑΝΤΑ και ψήνω κοτόπουλο ή ψάρι, πίνω δυο ποτήρια νερό καπνίζω ένα τσιγάρο και σφαίρα για ύπνο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by koralaki
    εσεις οταν γυρνατε σπιτι απο τη δουλεια,
    ασχετα αν εχετε παρει κανονικα ολα τα γευματα σας
    κ δεν προβλεπεται να φατε κατι τοτε,
    μηπως ξελιγωνεστε?
    μηπως κ μονο στην ιδεα οτι θα "ξεκουραστειτε"
    σε οικειο περιβαλλον θελετε να φατε?
    μηπως η "παραγγελια" καποιου που σας περιμενει σπιτι να του φερετε φαγητο/γλυκο απεξω ειναι ενα μικρο μαρτυρ παντα?
    Εγω οταν υπαρχει γλυκο στο σπιτι σκεφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ οτι ειναι στο ψυγειο μιλαμε ΣΥΜΕΧΕΙΑ κ δεν ΗΣΥΧΑΖΩ αν δεν το φαω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by alexandrita
    εχεις δικιο... οταν επστρεφω σπιτι το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να αλλαξω ρουχα και μετα κετευθειαν στην κουζινα
    Α εσυ αλλαζεις κ ρουχα :wow:.Εισαι σε καλο σταδιο γιατι εγω βαμμενη κ με τα σκουλαρικια...κατευθειαν στο ψυγειο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    χαχαχαχαχα!!!!!!
    αλλάζω για να μπορω να καταβροχθιζω με άνεση!!!αλλά βαμμένη εννοείται!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Originally posted by alexandrita
    εχεις δικιο... οταν επστρεφω σπιτι το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να αλλαξω ρουχα και μετα κετευθειαν στην κουζινα.
    γι αυτο δεν τρωω στη δουλεια,καμια φορα καποιο φρουτο,και αφηνω το κυριως γευμα μου για οταν φτασω σπιτι.γιατι και στο γραφειο να φαω,δεν παιζει να μην ξαναφαω μετα.ασε που ολο παραγγελνουν οι συναδελφοι πιτσες σουβλακια και σφολιατοειδη και αν τα ξεκινησω αυτα το βουλιμικο ειναι θεμα δευτερολεπτων.
    Συμφωνό απόλυτα!!! Όταν πάω σπίτι, είτε είμαι ήρεμη είτε όχι, πρέπει να καταφύγω στην κουζίνα, αλλιώς δεν γίνεται!Στη δουλειά ή αν είμαι έξω με παρέα, έχω αυτοσυγκράτηση, αλλά όταν μένω μόνη μου τη χάνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Το παρατήρησα και εγώ πιο έντονα πέρυσι...διότι έκανα μπειμπι σιτινγ σε δύο παιδάκια μεσημεριανές ώρες και τρώγαμε μαζί είτε το σπιτικό φαγητό της μαμάς τους είτε έπαιρνα μαζί μου όταν έκανα δίαιτα δικό μου φαγητό....καθόμασταν κανονικά στο τραπέζι ούτε στην σχολή που έτρωγα στο πόδι ούτε τίποτα....πάντα πάντα όμως αν γύρναγα μετά σπίτι αναζητούσα το φαγητό....και λέω κάτι (μέσα σε όλα τα άλλα προβληματικά με το φαγητό) δεν πάει καλά....
    το σπίτι σου ανοίγει την όρεξη πεινάς δεν πεινάς....και νομίζω ότι αυτό συμβαίνει στην πλειοψηφία που δεν έχουν κάποιο θέμα με το φαγητό..."απλά" πρέπει να πειθαρχήσουμε και σ αυτό το κομμάτι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •