Μαριχουανα Και Επιληψια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Chasing the wind.
    Posts
    2

    Μαριχουανα Και Επιληψια

    http://www.rxmarihuana.com/epilepsy.htm

    Καθως φαινεται, οι ανθρωποι εδω, βρηκαν θετικες επιδρασεις του χορτου στον οργανισμο επιληπτικων ανθρωπων.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Τέσσα, από τη μια μεριά η έρευνα σας φαίνεται να παρουσιάζει τεράστιο ενδιαφέρον, από την άλλη μεριά όμως, αναρωτιέμαι πως μπορεί να διεξαχθεί με έγκυρο και αξιόπιστο τρόπο μια τέτοια έρευνα.
    Ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι όντως χρήστης ψυχότροπων ουσιών στα 15 του και ας υποθέσουμε ότι τον παρακολουθούμε για 20 χρόνια (1η δυσκολία της έρευνας) και όντως διαπιστώνουμε ότι κάνει ψυχωσικό επεισόδιο ή ψυχωσική διαταραχή.
    Πως είμαστε βέβαιοι ότι για την ψύχωση αυτή ενοχοποιείται η χρήση ψυχοτρόπων στην ηλικία των 15?
    Γιατί να μην φταίει η πόλη που άλλαξε στα 16,
    το φαί που έφαγε στα 17,
    το τσιγάρο που κάπνισε στα 18,
    οι αλλεπάλληλοι καυγάδες με την μητέρα του στα 20,
    η \"παράνοια\" που έζησε στον στρατό στα 21 του,
    ο αποτυχημένος γάμος του στα 25 κτλ κτλ κτλ.

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις το point μου.
    Περιμένω την άποψη σου, είμαι ειλικρινά περιέργος για τον τρόπο με τον οποίο η έρευνα διασφαλίζει ότι οι αναρίθμητοι παράγοντες της ζωής που μεσολάβησαν από τη χρήση μέχρι την ψύχωση, δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα.

    Με εκτίμηση,
    Νίκος.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    17
    Οι ψευδαισθησεις που μπορει να εχει καποιος που κανει χρηση ουσιών είναι διαφορετικες απο αυτες που εχει καποιος π.χ με σχιζοφρενεια?Εχω ακουσει απο εμπειριες προσωπικες πως στο LSD βλεπει κανεις κυρίως χρώματα,ενω σε αλλες ουσίες μπορει να βλέπει μονο φώτα.Ισχυει κατι τετοιο?δεν εχω διαβασει κατι σχετικο,αν ξερει κανεις καποια βιβλιογραφία ή ιστοσελίδα...ας απαντησει.Συναντησα προσφατα καποιο ατομο που ειχε καποιες ιδεες ψυχωσικου τυπου (ελέγε \"αισθανομαι οτι μπορω να προβλεψω την σκεψη των αλλων,αισθανομαι το μυαλο μου πολυ δυνατο\" κ.τ.λ) που εδιναν την εικονα μανιακης διεγερσης (επιπλεον ειχε αυπνια, χασιμο βαρους και αισθηση σωματικης δυναμης παρολο που δεν τρωει καλα).Επειδη ομως στο παρελθον απ\'οτι καταλάβα ειχε περασει καταθλιψη,αναρωτιεμαι αν προκειται για διπολικη διαταραχη(και τωρα ειναι στη φαση της μανιας) ή αν εχει καταθλιψη και λογω ουσιων που κανει δινει την εικονα της μανιακης διεγερσης (μου ανεφερε οπτικες εμπειριες του τυπου \"βλεπω φωτα που κινουνται\",ενω οσον αφορα σε ακουστικες εμπειριες, δεν ακουει φωνες, παρα μονο καποιους θορυβους).Μια γνωμη..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Δε θέλω άλλο φόρτο Λευτεριά στο Χόρτο

    Όπως ακριβώς λέει ο τίτλος μου εγώ είμαι αυτός!!!! Σας ευχαριστώ όλους και το βράδυ το τσιγάρο θα το κάνω μόνος μου!!!!! Έτσι για να θυμώσετε λίγο!!!
    Και είναι καλό!!!!!!!!!!!!!!!! Τι λέει ζήλια ζήλια? Το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις μπει ο καινούριος χρόνος θα είναι να σκάσω ένα γάρο!!!! Γειά σας!!!! Ή καλύτερα στην υγειά σας!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    αγαπητέ alexisams αμα τη πινεις καθε πρωτοχρονια δεν τρεχει και τίποτα μη το κανεις και θέμα.

    αλλά οφείλω να τονίσω 2 πράγματα που τα θεωρω πολυ σημαντικά:

    -το χασις είναι προθάλαμος για τα λεγόμενα σκληρά ναρκωτικά. (ηρωίνη, κοκαίνη)

    - σε ανθρώπους με γονιδιακή προδιάθεση ΠΥΡΟΔΟΤΕΙ ασθένειες όπως η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ και ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Τι λες τώρα?

    Τι είναι αυτά που λες? Ξέρεις καταρχήν τι λες?

    Το χασίς ή ινδική κάναβη ή χόρτο ή μαύρο ή καό ή και εγώ δε ξέρω τι άλλο, είναι ο προθάλαμος για τα καλύτερα. Τα ναρκωτικά παιδιά δεν είναι λάθος απλά πρέπει να γίνονται υπό τις κατάλληλες συνθήκες. Δεν είναι βρήκαμε ένα τσιγάρο άντε το καπνίσαμε και τελείωσε. Πρέπει να κάνεις προετοιμασίες για την ύστατη στιγμή εκείνη που το THC θα αρχίσει να κάνει το θαύμα του. Δεν είναι εύκολο.

    Γι\'αυτό και εσείς μακριά από τα ναρκωτικά γιατί δεν φτάνουν για όλους!!!!!
    Αφήστε τουλάχιστον εμάς που τα θέλουμε.:cool:

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Ts ts ts ts ts ts!!!

    Αγαπητοί μου φίλοι. Μη το παίρνετε απότομα που κάποιος συνομίληκος σας ειναί υπέρ σε αυτά που εναντιώνεστε όλοι σας. Απλά είμαστε δύο στρατόπεδα. Ξεκίνησα από τα 17-18 μου να κάνω χ...ς και σήμερα 26 χρονών πια βλέπω πως η ζωή μου είναι καλύτερη από τότε.Γυρνάω κουρασμένος από τη δουλειά και ανάβω ένα τσιγάρο. Με ξεκουράζει τόσο πολύ ειλικρινά. Χάνομαι στον κόσμο μου και αφήνω όλους τους υπόλοιπους με προβλήματα ανθρώπους μακριά μου. Ταξιδεύω συνέχεια και γνωρίζω άλλους ανθρώπους. Βασικά ο προορισμός είναι πάντα ο ίδιος. Το Amsterdam. Έχει όλα όσα ονειρευόμουν σε μια πόλη και με κάνει να αισθάνομαι άνθρωπος. Έδω στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι έτσι. Με ξενερώνουν οι άνθρωποι της. Και ξέρω ούτε στα σκληρά θα πέσω ούτε θα καταστραφώ. Έχω καταφέρει και συνδιάσει drugs και ζωή. Και όντως σε μένα πάνε μαζί. Έχω δοκιμάσει δόξα το θεό σχεδόν τα περισσότερα. Είδα πολλά και έκανα πολλά. Έτσι επιλέγω να καπνίζω συνέχεια χ...ς και να περνάω καλά. Δε με απασχολεί για το τι θα γίνω στη ζωή μου απλά ζω το σήμερα και αυτό με ενδιαφέρει προσπαθώντας να ρουφήξω κάθε τι που με ικανοποιεί. Τη δουλίτσα μου την έχω, τα λεφτάκια μου φτάνουν και μου περισεύουν, όμορφος είμαι, καλλιεργημένος είμαι, τις γκομενίτσες μου τις έχω, το αυτοκινητάκι μου το έχω, με λίγα λόγια δε μου λείπει τίποτα. Καλό όνομα στην κοινωνία έχω γιατί μη φανταστείτε πως βγαίνω και το φωνάζω οτί πίνω. Μου αρέσει πολύ τελικά ο κόσμος μου. Όσον αφορά τώρα το σχόλια του τύπου: θα σε δω και θα σε λυπάμαι που καταστρέφεις τη ζωή σου και άλλα τέτοιου είδους, το μόνο που έχω να πω είναι οτί πρόκειται για άτομα άβουλα, φοβισμένα, που δεν αωοίγονται ποτέ στη ζωή τους, κρύβονται πίσω από τα μη και πρέπει μια πολύ παλιότερης εποχής και γενικότερα θα έλεγα οτί είναι μεγαλωμένοι με φοβίες οι οποίες είναι και οι αιτίες του αρνητισμού τους (φόβου τους στην ουσία).
    Από 24 Δεκεμβρίου εώς 2 Ιανουαρίου θα βρίσκομαι που αλλού στο Amsterdam και συγκεκριμένα έχω και ένα στέκι εκεί σας στέλω και μια φωτογραφία του. Χριστούγεννα εκεί είναι ότι καλυτέρο!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Μπράβο ρε μεγάλε!!!Αφού είσαι τόσο ....
    τι κανεις σ\' αυτό το site?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    ???????????????

    Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω!

    Τι κάνω σε αυτό το site? Τι κάνω εγώ σε αυτό το site? Τι κάνει ένας θεός σε αυτό το site? Μου έκανες εσύ σε εμένα αυτήν την ερώτηση? Μου μίλησες με αυτό το τρόπο; Έχω πάρει έκφραση από τους ΑΜΑΝ τώρα:D

    Είναι ένα πολύ καλό site που προσφέρει πάρα πολύ βοήθεια σε όσους ανθρώπους χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη και ακόμη περισσότερα.

    Τώρα τι κάνω εγώ σε αυτό το site είναι ένα άλλο ερώτημα το οποίο θα συζητήσουμε μετά τις διαφημίσεις μιας και ο χρόνος μας πιέζει!

    Ξαναξεφεύγω μου φαίνεται:cool:


    Dr A\'dam the netherlands

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68

    ΑΡΑΓΕ

    ΑΡΑΓΕ ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΖΩΗ??

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

    Αγαπητέ μου φίλε atwa και φυσικά δε μου λείπει η κανονική ζωή, αφού ζω μια κανονική ζωή. Το πρωί στη δουλειά, το απόγευμα αθλούμαι και το βράδυ όταν φτάνω επιτέλους σπίτι για να ξεκουραστώ χαλαρώνω, κάνω μπανάκι και μετά χάνομαι στη τηλεόραση ανάβοντας ένα τσιγαράκι. Επίσης το ΠΣΚ βγαίνω με τα φιλαράκια μου έξω πηγαίνουμε κανά κλαμπάκι, καμιά ταβερνούλα, τα έχω όλα. Λοιπόν τι λες τώρα έχω ή δεν έχω κανονική ζωή. Επειδή έχω επιλέξει να καπνίζω κανά τσιγαράκι δεν πάει να πει οτί είμαι αποκομένος και από το κοινωνικό σύνολο.
    Έχω μια κανονικότατη ζωή με τα όλα της.

    Παιδιά σας εύχομαι να περάσετε πολύ καλά στις γιορτές και να ξεχάστετε για λίγο τα προβλήματα σας.
    Τη Κυριακή φεύγω, πετάω, τη κάνω για Amsterdam. 8 μέρες στον παράδεισο......
    ʼν θέλει κανείς που βλέπει αυτό το site και θέλει να συναντηθούμε εκεί που θα πάω, θα είμαι στo Katsu που βρίσκεται στην 1e van der Helststraat, την Κυριακή
    στις 4 το μεσημέρι.

    Dr A\'dam the netherlands:cool:

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΧΑΡΑ Κ ΟΧΙ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ..ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ!
    ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ Κ ΔΕ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΤΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..ΕΠΕΙΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ \"ΑΒΟΥΛΟΥΣ\", ΠΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.. ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΖΩΗ, ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΝΟΝΙΚΗ...ΑΛΛΩΣΤΕ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΕΛΕΝΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
    ΤΕΣΠΑ,ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ..
    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    6

    δε μπορω να σας καταλαβω;

    καλα γιατι τα βαζετε ολοι με τον alexisams. επειδη πινει κανα τσιγαρο που και που;και τι ειναι αυτα τα \"ονειρεμενες ηρωινες\" και \"ασταματητες ενεσουλες\". το παιδι τσιγαρο καπνιζει δε παιρνει φαρμακα και χημικες ουσιες οπως πολλοι εδω μεσα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    τελικα αλεξηams εισαι πολυ μορτης...γιατι δεν κατεβαινεις ρεθυμνο να σε κερασω ενα τσιγαρο να γουσταρεις?ξερεις εμεις εδω τα φυτευουμε τα προσεχουμε και περναμε καλα!!!!!!!!δεν εχουμε την αναγκη να παμε ολλανδια για να πιουμε κατι καλο...εμεις δεν πινουμε αλβανια!!!ουτε ελληνικο!!!πινουμε δικο μας ΚΡΗΤΙΚΟ!!!!!!!ε ρε καραγκιοζακο μουρη που πουλας κομπλεξικε λιγουρη:)τωρα που διαβαζεις αυτο μαθε βλακα οτι το μαυρο προκαλει διπολικη διαταραχη βλακα ε βλακα...ετσι την πατησα εγω!!!και κατι αλλο μαλακα μαθε οτι τα παιδια εδω ειναι ταλαιποριμενα και κουρασμενα δεν χρειαζετε να τα κοροιδευεις.οταν θα την παθεις θα μαθεις...εχεις τα αρχιδια να ζησεις χωρις την μαστουρα σου παλιομαλακοβιολη?δεν νομιζω.....βαζω στοιχημα οτι το αγαπημενο σου συγκροτημα ειναι οι ζωντανοι νεκροι...ε...ΧΑΣΙΚΛΑΚΙ?αντρα� �α μου εσυ!!!!!!!
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΟΥΛΟ ΤΟ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟ....δεν μου λες ρε ομορφε λεφτα που υποτιμας τον κοσμο του Ε_PSYCHOLOGY οταν γαμιεσαι κουνιεσαι?
    ακου τωρα μια μαντιναδα....ολος ο κοσμος θαλασσα και ο π.........μου νησακι.....θα προτιμησεις να πνιγεις η στην ψω....να κατσεις?την απαντηση την ξερω...ελα κατσε αφου σου αρεσει παλιοπουστα!!!
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ αλλα καθομαι και διαβαζω αυτα που γραφει το φλωρακι που ειρωνευεται ολον τον κοσμακι εδω και δεν αντεξα

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40

    mia diaforetikh proseggish

    Η σύγχυση που υπάρχει γύρω από το συγκεκριμένο φυτό δικαιολογεί φυσικά τις απόψεις όλων. Η ίδια εικόνα παρατηρείται και στον ιατρικό-ερευνητικό χώρο.

    Μολονότι δεν είμαι οπαδός του φυτού και γενικότερα δεν ασπάζομαι την «κουλτούρα των ναρκωτικών», πιστεύω ότι δεν χωράνε απαγορεύσεις και καταστολή, πολιτικά παιχνίδια και οικονομική εκμετάλλευση.

    Η καταστολή όπου και όπως εφαρμόστηκε απέτυχε παταγωδώς. Αυτό σημαίνει πρακτικά: αποποινικοποίηση της καλλιέργειας προς ιδίαν χρήσιν και τίποτα περισσότερο.

    Η αρχαιότερη μαρτυρία για την κάνναβη έχει διασωθεί στην περίφημη φαρμακοποιία του Shen Nung στην οποία φαίνεται ότι στις αρχές της 3ης π.Χ. χιλιετίας οι Κινέζοι χρησιμοποιούσαν την κάνναβη για την παραγωγή φαρμάκων και υφασμάτων.


    Η λέξη κάν(ν)αβις είναι αρχαιοελληνική.
    Η λέξη προέρχεται από τον συνδυασμό των λέξεων ΚΥΩΝ+ΑΠΙΑ-ΑΒΙΑ-ΑΠΙΣ-ΑΒΙΣ.
    Το ΚΑΝ ισούται αριθμολογικά με το 71 και το ΑΒΙΣ, όπως και η λέξη ΑΔΗΣ με το 213, αφού ΚΑΝ=20+1+50=71 και ΑΒΙΣ=1+2+10+200=213=ΑΔΗΣ.

    Αν το ΚΑΝ αποτελεί συγχώνευση του ΚΥΩΝ, τότε «κάνναβη» μπορεί να σημαίνει και ο «σκύλος και ο ʼδης», δηλ. Σείριος Α (Μεγάλος Κύων) και ο Σείριος Β, που ως αόρατος, μα υπαρκτός και με μυστήριες ιδιότητες ταυτίζεται με τον άγνωστο, απρόσιτο και αόρατο ʼδη, αν δεχτούμε ότι ο ʼδης ή ʼιδης παράγεται από το «αϊδές» που σημαίνει «αόρατο», οπότε ΚΑΝΑΒΙΣ=ο Σκύλος και ο Αόρατος.

    Αν ωστόσο δεχτούμε την πλατωνική ετυμολογία, σύμφωνα με την οποία ο ʼδης είναι «ο πάντα τα καλά ειδέναι», τότε κάνναβις μπορεί να σημαίνει και «ο Σκύλος που έχει τη γνώση για όλα τα καλά πράγματα» ή « το φυτό που ήρθε από τον αστερισμό του Κυνός και οδηγεί στη γνώση όλων των ωραίων πραγμάτων».

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •