αυτοκτονία..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111

    αυτοκτονία..

    Καλή εβδομάδα σε όλους..

    Το Σάββατο το πρωί, ένας συνάδελφος αυτοκτόνησε..

    Ερωτική απογοήτευση..

    Τα είχε σχεδιάσει όλα..

    Ειχε ειδοποιήσει να πάνε σπίτι του να τον βρούνε..

    Και έτσι και έγινε..

    Τι να πώ..

    Επειδή πέρασα κι εγώ μια δύσκολη φάση..πέρυσι..τέτοια εποχή..και θυμάμαι πόσο άσχημα αισθανόμουν..
    οι περισσότεροι δεν σε καταλαβαίνουν..

    καλή δύναμη σε όλους..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    15
    Έχω και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό με μία φίλη που αυτοκτόνησε πριν 4 χρόνια΄λόγω μεγάλης πίεσης που δεχόταν απο τον οικογενειακό της περιβάλλον. Μετά από ερωτική απογοήτευση παντρεύτηκε καποιον που δεν της ταίριαζε και μετά απο μεγάλη πίεση αποφάσισε να μας αφήσει.... Πιστεύω οτι δεν το πάλεψε οσο έπρεπε και αφέθηκε.
    Από κάποια στιγμή και μετά δεν ήθελε αλλο να το παλέψει. Μειωμένη αυτοπεποίθηση και μετά σκοτάδι...
    Όλοι οι άνθρωπου έχουν πράγματα να δώσουν. Σ αυτές τις στιγμές πρέπει να ειναι οι φίλοι κοντά για να μας τονίζουν τα καλά που έχουμε. Το πόσο ωραία ειναι η ζωή όταν άποφασίζουμε να την δούμε με μάτια καθαρά. Η αυτοκτονία ειναι τιμωρία με κοστος την ίδια μας τη ζωή.. Πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας και να προσπαθούμε να προβάλλουμε τα θετικά που έχουμε. Η ζωή έχει ενδιάφέρον όταν αποφασίσουμε να κοιτάξουμε τον ήλιο ξανά!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ειλικρινά Χάρη μου λυπάμαι!! Δεν είναι ψυχολογικά ανεκτό από κανέναν μας όταν ακούει τέτοιες ειδήσεις. Σε τέτοιες καταστάσεις δεν ψάχνω ποτέ το μεγάλο ΓΙΑΤΙ που ώθησε μια τέτοια πράξη. Ίσως η βαθιά και κρυμμένη αλήθεια στην απάντηση απέχει αισθητά από αυτό που μπορεί να σκιαγραφήσουν όλοι οι τρίτοι και από αυτήν που εύκολα κάποιοι θεατές σπεύσουν να ανιχνεύσουν. Καλό είναι η σωστή γνώση και η ψύχραιμη αντιμετώπιση εάν συμβεί να βρεθούμε σε τέτοιο κρίσημο σημείο να μας βοηθήσουν να πολεμήσουμε με άλλον τρόπο την όποια ακραία ψυχολογική ένταση......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Πόλυ θα ήθελα να μπορώ να το κάνω
    Πως γίνεται όμως;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αφροδιτουλα συμφωνω μαζι σου..

    Δαναη μου..εγω ειμαι ανα περιοδους συναιχως ετσι.. βεβαια οι αλλοι με περνανε για καμια χαζοχαρουμενη... παραξενη.. και παντα την πληρωνω με καποιο τροπο.. αλλα τουλαχιστον εκεινες τις στιγμες δεν με νοιαζει τιποτα... και παντα μα παντα βρισκεται να μου χαμογελασει καποιοσ πισω...
    Xarrys μου λυπαμαι πολυ.... ναι δεν εδωσε λιγακι χρονο.. ισως μια ακομη ωρα να ηταν αρκετη... ισως ομως να ησυχασε η ψυχη του..ειναι το μονο καλο που μπορω να σκεφτω... χαρρισ μου ..καλη δυναμη... και παλι λυπαμαι πολυ... παιδια.. οταν.. αν χτυπα ξυλο ερθουμε κοντα σε αυτο... τοτε τιποτα αλλο δεν μετραει ημαστε εμεισ κι αυτο..γι αυτο...ασ ζητησουμε βοηθεια....χωρις κανεναν φοβο....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Harry λυπάμαι πολύ για τον συνάδελφο σου. Τα λόγια είναι περιττά σε τέτοιες στιγμές. Η αλήθεια όμως είναι ότι ένας χωρισμός από μόνος του δεν αποτελεί αιτία αυτοκτονίας. Είναι βαθύτεροι οι παράγοντες που σε οδηγούν σε αυτήν σου την πράξη. Το Συναίσθημα του ανθρώπου είναι πάντοτε πιο δυνατό από την λογική πλευρά του ανθρώπου γι\' αυτό και υπάρχουν πολλοι άνθρωποι που καταλήγουν να συμπεριφερθούν με αυτόν τον τρόπο. Είναι μία αλυσίδα από συναισθήματα που το ένα οδήγει στο άλλο. Καταρχήν όλα ξεκίνουν παπό τα βίωματα που έχεις απο το οικογενειακό σου περιβάλλον τα οποία με τον καιρό έρχονται να σου υπενθυμίσουν ότι υπάρχουν, υποτροπιάζουν και έκδηλώνονται ως μορφές συμπεριφοράς που συνθέτουν τον χαρακτήρα σου όπως έλλειψη αυτοέκτιμησης, χαμηλή αυτοπεποίθηση, πρόσκολληση σε άτομα, αποξένωση από τον κοινωνικό περίγυρο, έλλειψη πρωτοβουλίας συγκέντρωσης και στόχων, απομάκρυνση από το εγώ σου και τους άλλους, απογοήτευση από τον εαυτό σου και τον περίγυρο, κατάθλιψή και ίσως τελικά έλλειψη μαχητικότητας απέναντι στην ζωή και ψυχική δύναμη που εξασθενίζεται πρώτα από σένα και έπειτα ως επίπτωση απο την στάση των άλλων γύρω σου που σε αντιμετωπίζουν ως αρνητική παρέα, ως άρρωστη και σε κατατάσσουν σε περιθωριοποιημένη ομάδα και όχι ως φίλο ή φίλη.Οι φίλοι μας είναι λίγοι στην ζωή μας και αν έχουν σταθεί πραγματικά σαν φίλοι και όχι σαν παρέα που θέλουν απλά ένα άτομο δίπλα τους στις καλές στιγμές για να τους φτιάχνει την διάθεση, γιατί καλώς ή κακώς όλοι αυτό ζητάμε. Κανένας δεν είναι διατεθειμένος να σηκώσει στις πλάτες του τα προβλήματα του άλλου. Μπορεί όμως να τον βοήθησει, να είναι δίπλα του αρκεί ο άλλος, να αναγνωρίζει το πρόβλημα του και να μην κάνει ότι δεν υπάρχει. Τα πάντα στην ζωή θέλουν πίστη και δύναμη γιατί κανένας δεν μπορεί να σε βοήθησει περίσσοτερο από τον ίδιο σου τον εαυτό. Είχα και εγω μια ανάλογη εμπειρία και γλίτωσα την ίδια στιγμή γιατί συνειδητοποίησα το λάθος μου. Ηταν παραίτηση από την ίδια την ζωή μου που κανένας δεν μπορεί να μου την δώσει πίσω και κυρίως λύπαμαι τα άτομα που θα έμεναν πίσω και θα με αγάπαγαν πραγματικά. Δεν πήγα πότε σε γιατρό, δεν χρειάστηκε. Ισως ήμουν αρκετά δυνατή να συνειδητοποιήσω τί έφταιγε αφού έγινε από αμέλεια και όχι από συνειδητοποίημενη πράξη. Το θέμα είναι ότι όι άνθρωποι που είναι δίπλα μας είναι γιατί κάτι μας δίνουν και τους δίνουμε ενώ ο καθένας έχει ταυτόχρονα την ζωή του. Όταν παραίτεισαι από τον εαυτό σου δεν έχεις τίποτα να δώσεις ούτε σε σένα ούτε στον άλλο για αυτό ο άλλος φεύγει και σε αφήνει να βρείς τον εαυτό σου.Δεν σε χωρίζει χάρη σου κάνει να είσαι με σένα, γιατί δεν υπάρχει καλύτερος σύντροφος από σένα. Κάνεις την αυτοκριτική σου και προχωράς γιατί η ζωή είναι ένας αγώνας που πότε δεν σταματάει και οι δυσκολίες ποτέ δεν φεύγουν. Καποιά στιγμή μπορεί να λυγίσεις αλλά εκεί πρέπει να φανείς δυνατός και να μην το βάλεις κάτω. Τα άτομα που αυτοκτονούν από χωρισμό είναι γιατί παραιτούνται, φέρονται δειλά, δυσκολεύονται να ανταποκριθούν στις δυσκολίες και ψάχνούν έναν άλλον άνθρωπο να τους αγαπάει αφού οι ίδιοι δεν αγαπούν τον εαυτό τους. Εύχομαι με αυτό το κείμενο να βοήθησω πολλούς να κατάλαβουν ότι όλοι αντιμετωπίζουν κάποια στιγμή δυσκολίας στη ζωή τους και συναισθηματικής φόρτισης, αλλά μετά την μπόρα έρχεται η γαλήνη, η λιακάδα και η αισιοδοξία. Στα δύσκολα πρέπει να βρίσκουμε λύσεις έστω και προσωρινές που μας κάνουν να αισθανόμαστε γεμάτοι έστω όχι στο 100% άλλα στο 90%. Μην είμαστε τελειομανείς.Το ένα φέρνει το άλλο και κάποια στιγμή φτάνεις στον στόχο σου. Αν ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΖΕΙΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ. Το ποτήρι πρέπει να το βλέπεις πάντα γεμάτο ή άδειο και όχι μισογεμάτο γιατί θα τρελαθείς. Αν το βλέπεις άδειο κάνε κάτι να το γεμίσεις! Μην περιμένεις να γεμίσει κανένας το δικό σου το ποτήρι γιατί απλά ασχολείται με το δικό του!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Δανάη μου την οικογένεια μας δεν την επιλέγουμε μας δίνεται. ʼντίθετα, τους φίλους μας όμως όπως και την σχεση μας είναι επίλογη μας είτε ασυνείδητη είτε πόλλες φορές συνείδητη. Τα μέλη που απαρτίζουν την οικογένεια μας είναι και αυτά άτομα ή προσωπικότητες με την δικία τους ιδιοσυγκρασία που έχουν τα απωθήμενα τους και τις ανασφάλειες τους από το δικό τους οικογενειακό περιβάλλον. Σύνηθως αυτά που έχουν ζήσει ασυνείδητα τα περνάνε και σε μας. Πρέπει να ακούς αυτά που έχουν να σου πουν να τα επέξεργάζεσαι καλά ώστε να δείς γιατί λένε αυτά που λένε. Συνήθως στην προσπάθεια τους να έλεγξουν μια κατάσταση, χρησιμοποιούν λόγια που δεν αντιλαμβάνονται και σε γεμίζουν ενοχές αλλά αυτό το κάνουν γιατί τους δείχνεις ότι δεν είσαι δυνατή, ότι λύγιζεις και εαυσθητοποιείσαι από αυτά που σου λένε, γιατί δεν πιστεύεις αρκετά στον εαυτό σου. Πρέπει να απόκτήσεις γερά θέλω, όχι εγωιστικά, αλλά ευσυνείδητα, να κάνεις την αυτοκριτική σου και να πείς έγω θελώ αυτό, όχι ο φίλος ή η φίλη μου αλλά έγω, γιατί έγω ζω πρώτα με μένα για να μπορώ να ζώ και με τους άλλους. Οι γονείς σου έκαναν τις επιλογές τους και συ κάνεις τις δικές σου ως δυνατή και ώριμη προσωπικότητα. Δεν επιτρέπεις σε κανένα να σου πεί τι να κάνεις αλλά ότι κάνεις να είναι κατοπιν σκέψης δικής σου. ʼσε τους άλλους να νομίζουν ότι μπορούν να σε έλεγχουν. Εσύ με τις επιλογές σου θα τους φέρνεις πρότετελέσμένου γεγονότος δίνοντας τους να καταλάβουν ότι εσύ αποφασίζεις και εσύ είσαι υπεύθυνη για τις αποφάσεις σου όποτε κανένας δεν θα σου πεί ποτέ τίποτα αλλά θα σε σεβαστεί γιατί θα τον έχεις εσύ κάνει να σε σεβαστεί. Δεν ταιριαζουμε με όλους τους ανθρώπους, μπορεί ούτε και με τους γονείς μας. Εμείς φτίαχνουμε την ζωή μας όχι οι άλλοι για μας. Όταν θα το συνειδητοποιήσεις και θα σταθείς σε σένα τότε οι άλλοι θα άρχισουν να σε εκτιμάνε.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει να άρχίσω να μην δίνω καμία σημασία σε αυτά που μου λένε οι άλλοι ακόμα και οι γονείς μου. Αντίθετα ακούς, σκέφτεσαι, κρίνεις και δεν αφήνεις να σε επηρεάζουν οι απόψεις των άλλων. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι ούτε όλοι έχουμε τις ίδιες ανάγκες. Και προπαντώς όλοι μαθαίνουν κάνοντας λάθη. Κανένας δεν γέννήθηκε τέλειος. Όσο για τον φίλο ή την φίλη σου την σχέση σου, είσαι με αυτόν τον άνθρωπο γιατί τον έχεις επιλέξει για κάποιον λόγο, δεν χαρίζεσαι σε κανέναν, τον σέβεσαι και σε σέβεται και ότι γίνεται μέσα στην οικογένεια μένει εκεί και δεν επιτρέπεις να βγαίνει προς τά εξω. Δεν χρείαζεται να ξέρει τι γίνεται μέσα στην οικογένεια. Είναι κάτι προσωπικό δικό σου ότι και αν είναι και αφορά εσένα και μόνο. Αν θέλει έχει καλώς, αν όχι τότε δεν ήτανε για σένα γιατί δεν σεβέται τις ρίζες σου οι οποίες είναι μοναδικές.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Miami Florida
    Posts
    15
    Harry mou lypamai poly.Dystixws i autoktonia afinei piso tis terasties pliges sta atoma tis oikogeneias,tou kyklou,alla kai tis koinonias tha elega.Afinei piso tis enoxes!Giati na ftasei ekei...?ti tha mporousa na kanw kai den ekana?...eimoun arketa konta tou?milise kai den akousa?Symfonw apolyta me tin Annie!!Einai spanies nomizw oi periptoseis pou kapios apofasizei na termatisei ti zwi tou xwris na exei dixei kapia stoixeia.Synithos exoun symvei kapia pragmata sti zwi tou opiodipote kanei kati tetio..alysida katastasewn.Ti mporoume emeis san koinonia na kanoume?Na eimaste isws pio apodektikoi,pio katanoitikoi,na aplonoume se kapion to xeri mas ki as min einai<kolitos>mas,na min stigmatizoume-xaraktirizoume tous synanthropous mas gia tis opies diafores tous apo to koinoniko synolo...
    H zwi mas thelei agapi.....H agapi pote den skotonei!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...

    Σίγουρα δεν είναι λύση αυτή...

    Αλλά όταν αισθάνεσαι ότι η ζωή σου δεν έχει κανένα νόημα..είναι η μόνη λύτρωση...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Δανάη μου σου απάντησα αλλά δυστυχώς δεν την πήρε την κατάχωρηση μου. όταν βρώ πάλι χρόνο θα σου απάντήσω. Πίστεύω ότι πρέπεις να δώσεις στους γονείς σου την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν ότι ενηλικιώνεσαι και συ να τους δείξεις περισσότερη εμπιστοσύνη με τονα τους λές απλά που είσαι. Δεν έχεις λόγο να κρύβεσαι. Αν θές να κράτησεις πράγματα για τον εαυτό σου πάλι μπορείς.Κάποια στιγμή θα σταματήσουν γιατί έσυ θα τους έχεις δώσει να κατάλαβουν ότι δεν έχουν κάτι να φοβούνται.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Δανάη μου όσο ζωηρή και να είσαι η εμπιστοσύνη αποκτιέται δεν στην δίνει κάνενας απλόχερα. Η υπερπροστατευτικότητα είναι ένα στοιχείο όλων των γονέων και δεν άλλαζει. ʼλλοι την εξωτερικεύουν και άλλοι όχι. Το θέμα είναι αν μπορείς να τους μετριάσεις τον φόβο αυτό και αυτό πίστεψε με γίνεται. Οι άνθρωποι αλλάζουν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3ΜΗΝΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΘΡΑΝΙΟ ΑΠΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΟΛΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΘΛΙΨΗ...Ο ΛΟΓΟΣ?ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ...ΑΦΗΣΕ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ\'\'ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΠΤ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..\'\'ΟΛΑ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ...Κ ΝΑ ΠΟΥ 9ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΕ...ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ..ΘΑΡΡΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΑΣΗ Η ΔΕΙΛΙΑ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ...ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΗΔΕΙΑ ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ.Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΤΡΕΧΕΙ 4ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΙΟ Κ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙ Κ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΜΩΣ...ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ Κ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΗ ΑΠΤΟ ΚΟΥΡΤΙΝΟΞΥΛΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΤΗΣ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΤΟ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ-Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΛΕΓΕ ΨΩΝΙΟ...ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕ?ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΙΩΣΕ ΟΤΑΝ ΠΝΙΓΟΤΑΝ?ΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΤΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ?ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΟΥΡΤΙΝΟΞΥΛΟ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΛΥΓΙΣΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ...ΑΝ ΤΑ ΤΕΝΤΩΝΕ ΘΑ ΠΑΤΟΥΣΕ ΣΤΗ ΓΗ Κ ΘΑ ΣΩΝΟΤΑΝ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ...ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΟΝΕΣΕ ΑΡΑΓΕ?ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...ΜΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΤΗΖΩΗ ΤΗΣ?ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΟ ΛΕΙΒΑΔΙ ΜΕ ΑΓΓΕΛΟΥΣ...ΓΙΑΤΙ ΑΓΓΕΛΟΣ ΗΤΑΝ Κ ΑΥΤΗ...Κ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Το γράμμα που άφησε μία άλλη κοπέλα ήταν: \"Γεια χαρά πάω στον παράδεισο\"

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Δανάη μου δεν ξέρω τι άλλο να πώ. Δεν θέλω να με πιάνει απογοήτευση και να σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι\' αυτό. Είναι σαν να καταθέτω τα όπλα. Και είναι λυπηρό που κάνενας δεν πρόλαβε αυτήν την κοπέλα γιατί ήταν πολύ μικρή σε ηλικία και δεν είχε την εμπειρία να αντίμετωπίσει τον εαυτό της. Δεν είχε μάθει ακόμα. Είχε ξεπέρασει τα όρια της και έπρεπε να μιλήσει σε κάποιον για αυτό που την απάσχολούσε, αν δεν μπορούσε να βρεί αντάποκριση από το περιβάλλον της. Κάποιοι άνθρωποι έχουν άναγκη, δεν είναι κακό, όλοι οι ανθρωποι έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλο, νοιώθουν μοναξια με τον ίδιο τους τον εαυτό και κλείνονται και δεν ανοίγονται στους άλλους να πουν αυτά που αισθάνονται και δυστυχώς πολλές φορές μπορεί να μην συνειδητοποιούν ότι έχουν πάθει κατάθλιψη. Δεν είμαστε μηχανές. Είναι καθάρα θέμα χαρακτήρα και προσωπικότητας.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    6
    Reason: Δανάη μου έτσι κάποτε σκεφτόμουνα και έγω αλλά δυστυχώς μαθαίνεις τον άλλον πως θές να σου φέρεται και τον κάνεις να σου έχει εμπιστοσύνη. Το ίδιο ισχύει και με τους γονείς μας. Αυτό που είπες ότι παίρνεις τις σωστές αποφάσεις ακούγεται απόλυτο, γιατί καμιά φορά νομίζουμε ότι έχουμε πάρει την σωστή απόφαση και στην πορεία να διαπίστωσουμε ότι έχουμε κάνει λάθος. Βέβαια το να σε παίρνουν οι γονείς σου πέντακόσια τηλέφωνα ναί είναι λίγο εκνευρίστικό, αλλά πιστεύω είναι γιατί νοιάζονται πολύ και επειδή ο ρόλος του γονέα έχει γίνει πιο δύσκολος πιά( ξέρεις οι κίνδυνοι περίσσοτεροι) νομίζουν ότι με αυτόν τον τρόπο θα σε έλεγξουν και θα πρόλαβουν ότιδηποτε κακό χωρίς να συνειδητοποιούν ότι σε κάνουν να ασφυκτιάς. Μήπως όμως κατά βάθος σου αρέσει ότι νοιάζονται? Είναι λίγο εγωιστικό αλλά κάνω τον δικήγορο του διαβόλου.Αν αυτό στο έκανε ο σύντροφος σου θα το έπαιρνες ως ενδιάφερον και θα σου άρεσε αλλά ταυτόχρονα θα γκρίνιαζες . Γιατί το ίδιο δεν θα μπορούσαν να κάνουν και οι γονείς σου? Όσο σε βλέπουν να αγανακτείς τόσο έχουν την αίσθηση ότι σε χάνουν και δεν έχουν κάνεναν έλεγχο πάνω σου. Ταυτόχρονα η συμπεριφορά σου χαρακτηρίζεται ως παιδιάστική αφού είσαι παιδί ακόμα. Θα μπορούσες ίσως να τους πεις ήρεμα, συγκροτημένα, συνειδητοποιημένα, χωρίς φωνές. Αν εγώ συμπεριφερόμουνα αναλόγα πώς θα νιώθατε? Είσαι στην ηλικία που έχεις την τάση να ανεξαρτητοποιηθείς και πολλές φορές χάνουμε την αίσθηση του κινδύνου. Αυτό φοβούνται οι γονείς. Πρέπει να τουκάνεις να σε εμπιστευτούν και χωρίς τσαντίλες,φωνές και παρορμητικές αντιδράσεις. όταν σε δούν να είσαι υπεύθυνη σε αυτά που κάνεις θα σταματήσουν να προσπαθούν. Σήκωσε το τηλέφωνο και απάντησε τους, είμαι εδώ, θα έρθω τότε, ασε να νομίζουν ότι έχουν τον έλεγχο. Με τον καιρό θα καταλάβουν ότι είχαν άδικο να ανησυχούν. Ετσι θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους και θα σταματήσουν. Δεν έχεις λόγο να κρύβεσαι. Αν θές να κρατήσεις καποιά πράγματα για σένα πάλι στο χέρι σου είναι. Μπορείς να πείς την αλήθεια αλλά όχι όλη. Κρατάς κάτι για σένα που θέλεις να το σηζητήσεις με κάποιον άλλο έμπιστο σου άνθρωπο. Όσο για τον φίλο σου αυτό έννοουσα ότι δεν χρείαζεται να ξέρει τα πάντα. Οι άνθρωποι οι περίσσοτεροι πάντα χρησιμοποιούν αυτά που πονάνε ατις δύσκολές στιγμες για να νίωθουν ότι έχουν τον έλεγχο, ακόμη και οι ανθρωποι που μας αγαπάνε. Ετσι είναι η φύση μας.Καλό είναι λίγα λόγια, μετρημένα και σωστά. Ναι καλό είναι να μοιράζεσαι πράγματα αλλά όχι μόνο τα δικά σου αλλά και του άλλου. Μην τα δίνεις όλα γιατί ο άλλος θα κουραστεί και ακόμα και αν θέλει να σου σταθεί θα φύγει γιατί κανένας δεν θέλει να κουβαλά περισσότερα προβλήματα στους ώμους του από αυτά που μπορεί να αντέξει και μην τον κατηγορησεις γιατί το ίδιο θα έκανες και συ.Στέκεσαι δίπλα στον άλλο, του συμπαράστεκεσαι όσο τον βλέπεις να προσπαθεί αλλά δεν κάνεις τα δικά του προβλήματα δικά σου. Έχεις ήδη να επιλύσεις πολλά δικά σου και θα το διαπιστώσεις αργότερα όταν κάνεις οικογένεια. Ο άλλος θέλει δίπλα του όχι κάποιον να του λύνει τα προβλήματα άλλα να τον βοήθα να τα ξεπερνά.Έκει συμπληρώνεις τον άλλο. Το ίδιο και οι γονείς σου. Θέλουν να σε δουν να τους αντιμέτωπισεις ως ενήλικας και επειδή ακομά δεν είσαι εντελώς εμπειρη να φερθείς ως ενήλικας (αποκτιέται) έρχεσαι σε σύγκρουση μαζί τους. Θα περάσει καιρός αλλά κατα βάθος καταλαβαίνουν έστω και αν εγωιστικά δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν ότι το κοριτσάκι τους μεγαλώνει. Αν δεν το έκαναν ίσως να μην σου έδιναν την δυνατότητα να συνειδητοποιείς πότε πρέπει να πρόσεχεις και πότε να είσαι άνοιχτη. ʼποκτάς αυτοάμυνες.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •