παρενέργειες άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53

    παρενέργειες άγχους

    Καλησπέρα σας,

    Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum (ίσως γιατί η διαταραχή πανικού που είχα από τον Ιανουάριο εξαφανίστηκε μέσα στο καλοκαίρι, εξαιτίας και της ψυχοθεραπείας).

    Είμαι πολύ πιο ήρεμος και χαλαρός από τον Ιούλιο και μετά. Ούτε δυσκολίες στον ύπνο, ούτε υπερβολικό άγχος, ούτε φυσικά κρίσεις πανικού.

    Το τελευταίο καιρό όμως ανησυχώ μήπως το άγχος μου άφησε παρενέργειες και εξηγούμε.

    Τον Μάρτιο είχα κάνει εξέταση αίματος και επειδή είχα αυξημένη χοληστερίνη (245) αποφάσισα να κάνω και τον Σεπτέμβριο να δω πως πάει. Την έριξα (211) αλλά ανέβηκε ανέλπιστα κάτι άλλο. Ένας δείκτης του Θυρεοειδή (οριακά πάνω από το κανονικό) ενώ τον Μάρτιο ήταν κάτω από το όριο. Αυτά που διάβασα κάνουν λόγω πως ίσως να είμαι στα πρόθυρα του υποθυρεοειδισμού αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως από το 3,7 η τιμή πήγε στο 5,3.

    Επίσης το τελευταίο διάστημα έχω κόμπους στο λαιμό. Θέλω συνέχεια να ρέβομαι, χωρίς μάλιστα να νιώθω βάρος στο στομάχι. Επιπλέον νομίζω πως έχουν γίνει περισσότερα τα φτερουγίσματα καρδιάς. Μάλιστα όταν τα νιώθω θέλω επειγόντως να ρευτώ ώστε να χαλαρώσω. Απόψε το απόγευμα έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο ωστόσο ήθελα να ρωτήσω και την δική σας άποψη.

    Από άγχος ξέρετε αν επηρεάζεται κα ο θυρεοειδής αδένας; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    35
    Φυσικά και το άγχος επηρρεάζει το θυρεοειδή!!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    έχεις ανάλογη εμπειρία Σοφάκι; Γιατί από όσο ξέρω είναι πιο πολύ γυναικείο \"κουσούρι\" τα προβλήματα του θυρεοειδή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    12
    ειμαι και εγω ατομο με κρισεις πανικου που μετα απο εξετασεις αιματος και και και και τελικα οργανικα δεν εχω τιποτα...ποτε δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου αλλα τωρα λογω αγχους και στεναχωριας μου δημιουργηθηκε οχι προβλημα προς το παρον αλλα θεμα..εχω την θυροειδιτιδα του hashimoto...δεν ειναι τιποτα σοβαρο..απλα ο οργανισμος βλεπει τον θυροειδη σαν ξενο σωμα και του επιτιθετε...ο ενδοκρυνολογος μου ειπε να παρω καποιες βιταμινες και να ξανακανω εξεταση αιματος να δουμε πως θα παει..και μου ειπε το πολυ πολυ να παθω υπερθυροειδισμο..δλδ δεν ειναι τιποτα σοβαρο απλα θα περνω εφορου ζωης ενα χαπακι....εκει που θελω να καταλειξω ειναι οτι μετα απο στεχαχωρια αγχος και στρες καπου ξεσπαει στον οργανισμο αλλα οχι εκει που φοβομαστε..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    33
    Καλησπέρα και από μένα. Αυτόν τον κόμπο στο λαιμό τον νιώθω κι εγώ πολύ συχνά όταν αγχώνομαι. Είναι κάπως σαν να μου σφίγγει το λαιμό και νομίζω ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα. Επίσης όταν αυτό είναι πιο έντονο και προσπαθώ να πάρω βαθειά ανάσα νιώθω φτερουγίσματα στο λαιμό και μερικές φορές έχω έκτακτες συστολές από αυτό. Όταν είχα πάει στον παθολόγο μου είχε πει να κάνω εξετάσεις για το θυρεοειδή αλλά ακόμη δεν το έχω κάνει, άλλωστε μου είχε πει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, όποτε μου δωθεί η ευκαιρία να το κάνω, δεν ήταν κάτι το επείγον.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    geia sou stilvie....akrivos auto niotho kai ego tora....ena kobo sto laimo kai fterougismata sti kardia.....ti spastiko....me agxonei....ligo eutixos )))

    xereis les kai exei eglovistei aeras sto laimo kai to paleuo na vgei.....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    episis, afou anoixa auto to topic, na sas po pos piga se endokrinologo (mesa sto 2010 eho paei se tosous giatrous osous se oli tin alli zoi mou) kai mou eipe pos pithanotata i oriaka auximeni timi dio pragmata borei na deixnei
    1) ergastiriako sfalma
    2) pos pao gia ypothireodismo alla den to pisteuei....mou eipe na kano akoma mia exetasi aimatos se 3 mines na doume ti ginete.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    το αγχος αδερφε κατα την προσωπικη μου αποψη, ειναι \"πυρηνας\" ολων των ψυχικων ασθενειων. το αγχος μπορει να βγει και σε παθολογικα σημεια. το αγχος ειναι κατι σαν το σαρακι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •