Βοηθάνε τα φαρμάκα τελικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6

    Βοηθάνε τα φαρμάκα τελικά;

    καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum παραθέτω τη δική μου ιστορία:

    Όλα υποθέτω ξεκίνησαν 30 χρόνια πριν όταν γεννήθηκα (θέλει και λίγη πλάκα η ζωή ακόμη κι αν δεν αισθάνεσαι ότι τη χρειάζεσαι... την πλάκα εννοώ... anyway) και φτάσανε στο απροχώρητο 1 χρόνο πριν όταν και έπαθα την πρώτη κρίση πανικού και τα επακολουθά της, τα οποία εγώ εξέλαβα ως το 'τελευταίο αντίο' και έκτοτε κάθε μέρα μου την αντιμετωπίζω ως τέτοια... Ως την τελευταία μου! Ως τη μέρα που αυτό που έχω μέσα μου (ένας θεός ξέρει τι θα απελευθερωθεί και θα με αποτελειώσει... Βλακώδες έτσι; Αν ήτανε αλλιώς τα πράγματα πιθανότατα δε θα ήμουν εδώ να τα γράφω...

    Ευτυχώς που η φύση/ο Θεός/η τύχη με προίκισε με μια τεράστια αγάπη για τον εαυτό μου (οκ μπορεί να είναι κι αυτό κομμάτι του προβλήματος) και δεν παραιτήθηκα ποτέ από τον αγώνα της ανάκαμψης και πιθανότατα δε θα το κάνω και ποτέ ακόμη κι αν δεν καταφέρω να βγω από το αδιέξοδό μου! Το τι με οδήγησε εκεί είναι λίγο πολύ γνωστό σε όλους: οικονομικά προβλήματα (σχεδόν ανύπαρκτα βέβαια), αδυναμία συνεννόησης στο εργασιακό και οικογενειακό μου περιβάλλον, χρόνια θλίψη, νεύρα, στεναχώρια, που όμως όλα οφείλονταν σε μία σεξουαλική φαντασίωση που είχε φτάσει στο επίπεδο της εμμονής και δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο πέραν αυτής κάνοντάς με να ζω σ' έναν κόσμο ενοχών και άγχους... Την κατάσταση επιδείνωσε η χρήση κάνναβις τον τελευταίο χρόνο, ως το μόνο μέσο επίτευξης ηρεμίας στο 'φλεγόμενο' νου μου και κάποια συμπτωματάκια (πιθανότατα κάποια εποχική ίωση) που ήρθαν να αποτελειώσουν την ιδέα της κλονισμένης υγείας που είχα για τον εαυτό μου, λόγω μιας εγχείρισης προ 10ετίας στο νεφρό μου και μίας ύστερης επιπλοκής.

    Να μην τα πολυλογώ αφού πέρασα από όλες τις ιατρικές ειδικότητες κατέληξα στον ψυχίατρο, ο οποίος με το καλημέρα μου χορηγεί 1/2 bespar 3 φορές ημερησίως και Valdoxan πριν τον ύπνο... Σε 15 μέρες τα πράγματα γίνανε τραγικά! Το άγχος και η κούραση δώσανε τη σειρά τους στην υπέρμετρη κατάθλιψη και τα σωματικά συμπτώματα. Φταίγανε τα φάρμακα ή θα γινότανε ούτως ή άλλως; Δεν ξέρω... Η ψυχανάλυση δε φαινότανε να βοηθά και το ίδιο κι ο γιατρός... Σε μία από τις τόσες εξετάσεις που είχα κάνει εντοπίζεται μία (καλοήθης) υπερπλασία του θύμου αδένα (ούτε εγώ τον γνώριζα τότε) και οδηγούμε στο χειρουργείο για την αφαιρεσή του αφού έχω αλλάξει γιατρό και αγωγή... Το Valdoxan έγινε Effexor XR 75 μία φορά την ημέρα... Και τότε ξεκινήσανε τα άλλα προβλήματα... Πνευματική σύγχυση, αδυναμία συγκέντρωσης και απόσπαση προσοχής, καψίματα στο λαιμό και η τελειωτική αποπραγματοποίηση που ευτυχώς κράτησε λίγες ώρες... Μετά το χειρουργείο δε και τον συνδυασμό αναισθησίας, παυσίπονων, αντικαταθλιπτικών, αγχολυτικών και πόνου, έπαθα κάτι που δεν το εύχομαι ούτε σε εχθρό μου: δεν μπορούσα να μείνω ξύπνιος, αλλά ούτε και να κοιμηθώ... Ήμουν για 2 μέρες στην ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ πραγματικότητας κι ονείρου... Και το χειρότερο είχα πλήρη συνείδηση αυτού! Όταν απευθύνθηκα τηλεφωνικά στον γιατρό μου για το τι να κάνω με συμβούλεψε να πάρω υπνωτικά και φυσικά στην απελπισία μου τα πήρα... ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΣΥΝΕΒΗ... Κρίση πανικού μέσα σε μια κατάσταση αποπροσωποποίησης, εγχειρισμένος (κομμένος ολότελα στο στέρνο) και μη μπορώντας καν να κουνηθώ... Αυτό ήταν... από τότε το μόνο πράγμα που βιώνα για μήνες ήταν μια αίσθηση μη πραγματικού (με διακυμάνσεις), φόβο απώλειας της συνείδησης, κτλ...

    Βγήκα τελικά από το νοσοκομείο ξεπερνώντας και τις όποιες επιπλοκές και γυρνώντας στον γιατρό μου σταδιακά καλυτέρευα συναισθηματικά (βασικά απάθεια είχα πάθει παρά γινόμουνα καλά)... Τα νοητικά προβλήματα όμως γινόντουσαν χειρότερα: σχεδόν μηδενική βραχυπρόθεσμη μνήμη, αδυναμία έκφρασης ιδεών, μπέρδεμα γραμμάτων στο διάβασμα ή το γράψιμο, αδυναμία ανάγνωσης (βλέπεις τη λέξη μόνο ως σχήμα ή ως γραμμένη λάθος!) για μερικά δευτερόλεπτα, αδυναμία να θυμηθώ πως γράφεται μια λέξη (ειδικά λέξεις με διπλά γράμματα ή συνεχόμενα ακουστικά ίδια φωνήεντα) κάτι που ποτέ δεν έκανα, διαστρέβλωση της περιμετρικής όρασής μου (μαύρες κηλίδες που εξαφανίζονται ξαφνικά, μικρές φωτεινές λάμψεις, όχι όμως παραισθήσεις) και φυσικά η σκέψη μου έγινε τέτοια που δεν μπορώ να την περιγράψω με λόγια... μοιάζει περισσότερο με μία ονειρική συμβολική κατάσταση παρά με συμπαγείς σκέψεις και ιδέες, ενώ δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ ΜΕΣΗΜΕΡΙ (ναι μόνο το μεσημέρι) και να μην ξυπνήσω θλιμμένος ή πανικοβλημένος...

    Όταν δε σταμάτησα το Effexor... http://en.wikipedia.org/wiki/SSRI_discontinuation_syndrome#.22Brain_zaps.22_and _sensations και ο νοών νοείτω... Η δε ισχύς των συμπτωμάτων πολλαπλασιάστηκε...

    Δεν ξέρω αν φταίνε τα φάρμακα ή η κατάστασή μου... Εγώ θεωρώ πάντως ότι μου κάνανε κακό... Που θα πάει, όμως, θα τη βρούμε όλοι μας την άκρη και να με συγχωρείτε για το μεγάλο του κειμένου μου, αλλά δεν τα έγραψα και όλα! :P

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Εγώ απλά θα σου πω πως έκανα ψυχοθεραπεία για διαταραχή άγχους ΧΩΡΙΣ χάπια και πέτυχε. Ο γιατρός στην αρχή μου είχε πει το εξής: Θα είμαι ειλικρινής. Υπάρχουν δύο δρόμοι
    1) Ο οικονομικός. Χάπια και μερικές συνεδρίες
    2) Ο πολυέξοδος. Ψυχοθεραπεία για περίπου ένα χρόνο με ή χωρίς χάπια. Εδώ μου τόνισε πως προτιμάει να μην δινει εύκολα χάπια οπότε έτσι αρχίσαμε και έτσι τελειώσαμε. Δεν ένιωσα την ανάγκη να του τα ζητήσω ποτέ. Βέβαια μου είχε δώσει δύο Xanax έτσι σε περίπτωση ανάγκης τα οποία ακόμα τα έχω στο αυτοκίνητο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6
    Originally posted by Nickbin
    Εγώ απλά θα σου πω πως έκανα ψυχοθεραπεία για διαταραχή άγχους ΧΩΡΙΣ χάπια και πέτυχε. Ο γιατρός στην αρχή μου είχε πει το εξής: Θα είμαι ειλικρινής. Υπάρχουν δύο δρόμοι
    1) Ο οικονομικός. Χάπια και μερικές συνεδρίες
    2) Ο πολυέξοδος. Ψυχοθεραπεία για περίπου ένα χρόνο με ή χωρίς χάπια. Εδώ μου τόνισε πως προτιμάει να μην δινει εύκολα χάπια οπότε έτσι αρχίσαμε και έτσι τελειώσαμε. Δεν ένιωσα την ανάγκη να του τα ζητήσω ποτέ. Βέβαια μου είχε δώσει δύο Xanax έτσι σε περίπτωση ανάγκης τα οποία ακόμα τα έχω στο αυτοκίνητο.
    Μακάρι να μου είχε δώσει και μένα αυτές τις 2 επιλογές... Είσαι πλέον καλά και τι κάνεις εδώ μέσα; Γρήγορα πίσω στη ζωή σου... χε!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Κοίτα, μία από τις παρενέργειες που μου άφησε το όλο θέμα είναι μία ευαισθητοποίηση σε θέματα υγείας και ψυχολογίας. Που και που, μπαίνω και διαβάζω γνώμες, απόψεις, προβλήματα.

    Άλλωστε αν δεις ένα topic που άνοιξα πριν λίγη ώρα θα καταλάβεις πως το άγχος δεν με έχει εγκαταλείψει οριστικά και μάλλον δεν θα το κάνει ποτέ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εξαρτάται(μου λες,εξαρτάται).:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    Καλησπέρα σας!!!Χάρηκα πάρα πολύ που βρήκα το φόρουμ αυτό κι ελπίζω να βοηθήσω από την....πολύχρονη πείρα μου(ξεκίνησα με κρίσεις πανικού που εξελίχτηκαν σε διαταραχή πανικού).Πρίν 17 χρόνια περίπου ξεκίνησα με τους πανικούς αλλά το πάλευα μόνο με συνεδρίες στον ψυχίατρο και αρνιόμουν πεισματικά τη λήψη φαρμάκων.....γιατί είχα ΚΑΙ φαρμακοφοβία.Πέρασα ότι ψυχοσωματικό σύμπτωμα υπάρχει από το πιο απλό έως το πιο σοβαρό.Το τελευταίο ήταν οι τρομακτικές τάσεις λιποθυμίας οι οποίες και μ έκαναν να αποφασίσω τη λήψη φαρμάκων.Εδώ και 2 χρόνια περίπου παίρνω Λαντόζ.Αργησαν βέβαια να με πιάσουν αλλά μετά από 3 μήνες περίπου \"έδρασαν\" και άρχισα να ζώ πραγματικά απελευθερωμένη από τον φόβο του επερχόμενου θανάτου.....Ωσπου κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού είχα κάποιες κρίσεις σε λανθάνουσα μορφή....Είχα κάτι ταχυπαλμίες που όμως χάρη στο Λαντόζ φαίνεται ότι δεν εξελίσσονταν σε πανικούς.Τον τελευταίο μήνα έχω μονίμως σχεδόν σφίξιμο-πλάκωμα στο στέρνο.Πήγα στο γιατρό μου και μου σύστησε προσωρινή αύξηση της δόσης του Λαντόζ και αν δω ότι δεν γίνεται κάτι να αλλάξουμε φάρμακο και να πάρω Εφεξόρ.Εγώ δεν θέλω να μπω στη διαδικασία αλλαγής φαρμάκου(είδα κι έπαθα να αρχίσω τα Λαντόζ) είναι τώρα για καινούργιες δοκιμές????Σκέφτομαι να προσπαθήσω να το ξεπεράσω με ίδια φάρμακα και ίσως σε περιπτώσεις δυνατών κρίσεω με λεξοτανίλ...Να σημειώσω ότι η αντιμετώπιση των τωρινών συμπτωμάτων από μέρους μου δεν έχει καμία σχέση προ Λαντόζ.Τα αντιμετωπίζω πολύ πιο άφοβα αλλά δεν παύουν να μου κάνουν:κου-κου εδώ είμαστε!!!!!
    Ουφ!Είπα να δώσω έναν χαιρετισμό και έκανα ολόκληρη εισαγωγή!!!!!Θα χαρώ πολύ να ανταλάξουμε απόψεις!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    13
    γεια σου μαρθα..κι εγω πασχω απο το αγχος 17 χρ.απο τα 16 μου..ειμαι 33..εχω περασει κι εγω ολα τα συμπτωματα...εδω και 2,5 χρονια παιρνω φαρμακα..εντακτ αυτο τον καιρο..με βοηθαει αρκετα..για ψυχοθεραπεια το σκεφτομαι..βοηθαει?ακουσα οτι στοιχιζει και πολυ...θελω καποια συμβουλη...ευχαριστω πολυ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    13
    τρομερα συμπτωματα αγχους πολλα χρονια τωρα,παιρνω φαρμακα εδω και 2,5 χρονια..βοηθανε αρκετα...τελειως καλα ομοως δεν ειμαι...το σκεφτομαι για ψυχοθεραπεια...δεν ξερω αν βοηθαει πραγματικα η αν ειναι πεταμενα λεφτα,γιατι ακουσα οτι στοιχιζει και πολυ...τι να κανω δεν ξερω...το μονο που θελω ειναι να ζηςω μια φυσιολογικη ζωη με οσο γινεται λιγοτερα συμπτωματα..καποια στιγμη θελω ν σταματησω καυ τα φαρμακα..δεν ξερω αν θα τα καταφερω..το εχω δοκιμασει και χειροτερεψα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6
    Originally posted by Nickbin
    Κοίτα, μία από τις παρενέργειες που μου άφησε το όλο θέμα είναι μία ευαισθητοποίηση σε θέματα υγείας και ψυχολογίας. Που και που, μπαίνω και διαβάζω γνώμες, απόψεις, προβλήματα.

    Άλλωστε αν δεις ένα topic που άνοιξα πριν λίγη ώρα θα καταλάβεις πως το άγχος δεν με έχει εγκαταλείψει οριστικά και μάλλον δεν θα το κάνει ποτέ.
    και δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να απαλλαχτεί από το άγχος του... Βασικά το άγχος είναι κομμάτι του μηχανισμού επιβίωσής μας, απλά εμείς κάναμε αλόγιστη χρήση του που πλέον έχουμε άγχος για το άγχος! \'Ενας φαύλος κύκλος είναι!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6
    Originally posted by RainAndWind
    Εξαρτάται(μου λες,εξαρτάται).:P
    :P

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    6
    Originally posted by Μάρθα
    Καλησπέρα σας!!!Χάρηκα πάρα πολύ που βρήκα το φόρουμ αυτό κι ελπίζω να βοηθήσω από την....πολύχρονη πείρα μου(ξεκίνησα με κρίσεις πανικού που εξελίχτηκαν σε διαταραχή πανικού).Πρίν 17 χρόνια περίπου ξεκίνησα με τους πανικούς αλλά το πάλευα μόνο με συνεδρίες στον ψυχίατρο και αρνιόμουν πεισματικά τη λήψη φαρμάκων.....γιατί είχα ΚΑΙ φαρμακοφοβία.Πέρασα ότι ψυχοσωματικό σύμπτωμα υπάρχει από το πιο απλό έως το πιο σοβαρό.Το τελευταίο ήταν οι τρομακτικές τάσεις λιποθυμίας οι οποίες και μ έκαναν να αποφασίσω τη λήψη φαρμάκων.Εδώ και 2 χρόνια περίπου παίρνω Λαντόζ.Αργησαν βέβαια να με πιάσουν αλλά μετά από 3 μήνες περίπου \"έδρασαν\" και άρχισα να ζώ πραγματικά απελευθερωμένη από τον φόβο του επερχόμενου θανάτου.....Ωσπου κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού είχα κάποιες κρίσεις σε λανθάνουσα μορφή....Είχα κάτι ταχυπαλμίες που όμως χάρη στο Λαντόζ φαίνεται ότι δεν εξελίσσονταν σε πανικούς.Τον τελευταίο μήνα έχω μονίμως σχεδόν σφίξιμο-πλάκωμα στο στέρνο.Πήγα στο γιατρό μου και μου σύστησε προσωρινή αύξηση της δόσης του Λαντόζ και αν δω ότι δεν γίνεται κάτι να αλλάξουμε φάρμακο και να πάρω Εφεξόρ.Εγώ δεν θέλω να μπω στη διαδικασία αλλαγής φαρμάκου(είδα κι έπαθα να αρχίσω τα Λαντόζ) είναι τώρα για καινούργιες δοκιμές????Σκέφτομαι να προσπαθήσω να το ξεπεράσω με ίδια φάρμακα και ίσως σε περιπτώσεις δυνατών κρίσεω με λεξοτανίλ...Να σημειώσω ότι η αντιμετώπιση των τωρινών συμπτωμάτων από μέρους μου δεν έχει καμία σχέση προ Λαντόζ.Τα αντιμετωπίζω πολύ πιο άφοβα αλλά δεν παύουν να μου κάνουν:κου-κου εδώ είμαστε!!!!!
    Ουφ!Είπα να δώσω έναν χαιρετισμό και έκανα ολόκληρη εισαγωγή!!!!!Θα χαρώ πολύ να ανταλάξουμε απόψεις!!!!
    γεια σου Μάρθα! βασικά αυτό στο οποίο εγώ καταλήγω μέσα από την μικρή μου εμπειρία είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της επιτυχίας της ανάρρωσης εξαρτάται από την έγκαιρη και σωστή αντιμετώπιση! όταν λέω έγκαιρη εννοώ πως μετά την πρώτη κρίση, κατάθλιψη, επισόδειο πανικού να βρεθεί ένας χριστιανός γιατρός να σου πει \"κοίτα μεγάλε/η τα έκανες σκ**ά, αλλά δεν τρέχει τίποτα, ούτε να σε σκοτώσει το άγχος μπορεί, ούτε να σου κάνει άλλο κακό... Δες τον εαυτό λίγο έξω από εσένα και θα διαπιστώσεις πως είναι η αντίδραση στις σκέψεις σου που σου κάνει κακό παρά κάτι άλλο... κουράστηκες νοητικά και αν ξεκουράσεις το μυαλουδάκι σου σε 2 βδομάδες, ένα μήνα θα είσαι οκ...\".. αντ\' αυτού σε χαπακώνουν ή σε κάνουν να πιστέψεις ότι όλο αυτό το πράγμα οφείλεται σε κάποιο παρελθοντικό σου τραύμα (που και να ισχύει δεν αλλάζει κάτι) το οποίο πρέπει πρώτα να βρεις (ένας θεός ξέρει πως και που) και μετά να διορθώσεις (πως;;;... η Γνωσιακή/συμπεριφορική θεραπεία είναι σαφώς καλύτερη κατ\' εμέ, ειδικότερα αν ο γιατρός έχει γνώσεις νευρολογίας και σου εξηγήσει τον ακριβή μηχανισμό του άγχους χωρίς υπερβολές!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Μάρθα, παίρνεις λαντόζ για 2 ολόκληρα χρόνια? πως αντιμετωπίζεις τις παρενέργειες? δεν σε ενοχλούν?
    κι εγώ έχω πάρει λαντόζ και μετά από 6 μήνες ήθελα να το κόψω, το είχα σιχαθεί κατά κάποιο τρόπο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Τα αντικαταθλιπτικά φαρμακα εχουν παρα πολλές παρενέργειες και για μενα πρέπει να λαμβάνονται όταν τα πράγματα απλα δεν πάνε άλλο.
    Όταν έχουμε εξαντλήσει ολες τις άλλες επιλογές μας.
    Προσωπικά έπαιρνα entact μαζί με xanax και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν αρκετα.
    Παρενεργειες? Άφθονες…Για σεξ ούτε λόγος…
    Όταν τα σταμάτησα απλά επανήλθα στην πρότερη κατάσταση.
    Μεσολάβησαν βέβαια και κάποιοι θάνατοι γνωστών μου ανθρώπων.

    Το αν τα φάρμακα βοηθάνε τελικά είναι μια ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί βάση στατιστικών στοιχείων. Ο καθενας μας ωστοσο δεχετε διαφορετικά την φαρμακευτική αγωγή.
    Εμένα με βοήθησαν δεν μπορώ να πω. Ωστόσο εάν με βάλεις τώρα να διαλέξω θα πω όχι ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Παντως εμενα τα xanax με λογικη χρηση με εχουν βοηθησει παρα πολλες φορες .

    Ειδικα τωρα με το αγχος που εχει γινει περισσοτερο σωματικο μολις παρω μισο xanax και αρχισουν και φευγουν σιγα σιγα τα συμπτωματα, επιβεβαιωνω για αλλη μια φορα οτι δεν εχω κατι παθολογικο π.χ καρδια που ειναι και το \"προβλημα\" μου εδω και μερικα χρονια

  15. #15
    Καλησπέρα σε όλους.
    Αντιμετωπίζω και εγώ χρόνιο πρόβλημα με το άγχος, και εδώ και ένα μήνα περίπου, έχο ξεκινήσει φαρμακευτική θεραπεία με Deprevix (effexor) και ένα αγχολυτικό.
    Πέρα απο μία ναυτία στην αρχή και μια δυσκοιλιότητα που έχω τελευταία, δεν εχω καποια άλλη παρενέργεια. Μπορώ να πω πως με βοήθησαν πολύ, και μάλιστα όταν κάτι με αγχώσει μου περνάει εύκολα χωρίς να γίνεται κρίση πανικού. Οι ταχυκαρδίες έχουν μειωθεί και όταν με πιάνουν κρατάνε λίγο επειδή πλεόν δεν τις πολυσκέφτομαι, και οι έκτακτες συστολές, που πριν την θεραπεία ήταν αρκετές, έχουν εξαφανιστεί, άντε να κάνω μια-δύο , συνήθως καμία.

    Μπορώ να πω πως για την δικιά μου περίπτωση, μεχρι στιγμής τα φάρμακα με βοήθησαν πολύ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •