τέλμα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: τέλμα....

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    τέλμα....

    καλησπέρα!
    αυτή τη περίοδο της ζωής μου , βρίσκομαι σε αδιέξοδο και θα ήθελα κάποια συμβουλή.
    έχω μια σχέση 6 μήνες περίπου,τον αγαπώ πολύ αλλά αυτός δεν μου 'χει πει ποτέ τίποτα.
    νιώθω οτι είναι στο κόσμο του.
    λόγω του οτι δεν εκφράζει τα συναισθήματα του(αν έχει) και του οτι είναι ολίγον τι μυστικοπαθής ,εμένα μου δημιουργούνται τρελές ανασφάλειες και τσακωνόμαστε συνέχεια.
    την τελευταία βδομάδα ειδικά δεν τα πάμε καθόλου καλά.
    δεν πολυμιλάμε , δεν βγαίνουμε, μου μιλάει κάπως.
    ξέρω πως ίσως η σωστή λύση είναι να χωρίσω,αλλά δεν έχω τη δύναμη,αφήστε που σκέφτομαι που θα βρω άλλον , και πως είναι καιρός να κάνω μια σοβαρή σχέση.
    βέβαια η συγκεκριμένη σχέση ,ως τώρα δεν πιστεύω (με τα τωρινά δεδομένα ) πως οδηγείται σε κάτι σοβαρό.
    εκτός όλων αυτών ,είμαι φοιτήτρια στο 6ο έτος,χρωστάω πολλά μαθήματα και ψάχνω σαν τρελλή δουλειά.
    η καθημερινότητα μου είναι να ξυπνήσω στις 2 η ώρα και να κάθομαι όλη μέρα.
    βαρέθηκα να είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι.νιώθω σαν άρρωστη.
    και εκτός αυτού,με το που ξυπνάω αρχίζω όλη μέρα να σκέφτομαι τα προβλήματα στη σχέση μου.
    δεν κάνω τίποτα άλλο.μόνο αυτό σκέφτομαι.καπνίζω όλη μέρα,αγχώνομαι με όλα αυτά που σκέφτομαι,πονάει η κοιλιά μου,δεν έχω όρεξη να φάω,με πιάνουν κ ταχυκαρδίες.
    θα μου πείτε μα γιατί δεν κάνεις να ξεφύγεις απο αυτή τη καθημερινότητα κ να μη σκέφτεσαι συνέχεια τη σχέση σου?
    δεν ξέρω ,πραγματικά...
    νιώθω έναν έντονο φόβο συνέχεια μέσα μου και δεν ξέρω ακριβώς τον λόγο.
    χρειάζομαι λίγη αυτοπεποίθηση,με έχει πάρει απο κάτω.....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    59
    μου φαινεται περισσοτερο οτι το προβλημα ειναι οτι εχεις πολλες ωρες στην διαθεση σου και οτι τα παντα γυρω σου αλλαζουν παρα η σχεση σου... και τι επρεπε να σου πει δλδ στους εξι μηνες ... ακομη μαθαινετε ο ενας τον αλλο..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    59
    και πως ακριβως ψαχνεις σαν τρελλη δουλεια αφου ξυπνας μεσημερι.. και καθεσαι στον καναπε... και τα μαθηματα που χρωστας γιατι τα αφηνεις;; Μου φαινεται οτι γενικα τρεχεις να φυγεις ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γεια σου ζουζουνίτσα!
    Όλοι περνάμε τις φάσεις μας και στους περισσότερους έχει συμβεί να θέλουν να κάτσουν στο κρεβάτι... για πάντα και απλώς να βλέπουν τη ζωή να περνά.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς η αυτοπεποίθηση που ζητάς δε θα έρθει να σε βρει, πρέπει να τη χτίσεις σιγά σιγά με τα ίδια σου τα χέρια! Και για να βγεις από το τέλμα πρέπει, παρά τον έντονο φόβο σου να σηκωθείς, να ανοίξεις την πόρτα, την καρδιά σου, το μυαλό σου, στη ζωή, προσπαθώντας να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες.

    Αυτό ισχύει για όλους μας άλλωστε, όλοι είμαστε στον αγώνα, με τα εύκολα και με τα δύσκολα, με τις όμορφες μέρες και με τις συννεφιασμένες...

    Όσο για τη σχέση σου, η ίδια νομίζω πρέπει να κρίνεις αν σε καλύπτει και αν θέλεις αυτό τον άνθρωπο πλάι σου.

    Καλή συνέχεια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    @ vasos : μπορεί και έτσι να είναι.επειδή κάθομαι όλη μέρα να κάθομαι κ να περνάω απο κόσκινο τη σχέση μου.πάντως είναι ένας άνθρωπος πολύ κλειστός κ αυτό μου δημιουργεί ανασφάλεια.δεν μου λέει ουτε μια γλυκιά κουβέντα,πόσο μάλλον να μου πει πως με αγαπάει...
    όσον αφορά τη δουλειά κ τα μαθήματα,απλά τα αναβάλλω κ το ρίχνω στη κακή ψυχολογία μου.
    @ streidi : ναι εγώ μάλλον έχω παραπεράσει φάσεις...νιώθω οτι πρέπει επιτέλους να πω,φτάνει κάνε κάτι για \'σένα.τον αγαπώ πολύ κ μόνο στην ιδέα πως θα χωρίσουμε κλαίω....δεν με καλύπτει όχι,αλλά μένω επειδή τον θέλω...κ σκέφτομαι περνάνε τα χρόνια πότε θα κάνω μια σοβαρή σχέση...κ σε ενα μήνα φεύγει πάει στρατό.....
    θα \'μουν ευτυχισμένη,αν ερχόταν με ένα λουλούδι κ μου έλεγε απλά ένα σε θέλω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    για να εισαι φοιτητρια, δεν θα σ εχουν παρει και τα χρονια..
    δεν νομιζεις οτι το σημαντικο ειναι να ζεις μια ομορφη και ουσιαστικη σχεση κι οχι να ανησυχεις για την \"σοβαροτητα\" της?
    αυτο το εγκεφαλικο \"σκεφτομαι οτι ηρθε ο καιρος να κανω μια σοβαρη σχεση\" δεν το καταλαβαινω καθολου...δεν υπαρχει ΚΑΙΡΟΣ για σοβαρες σχεσεις, υπαρχουν σχεσεις που ειναι απο μονες τους σοβαρες, γιατι ειναι ουσιαστικες, αμοιβαιες και ειλικρινεις...
    μεσα σε ολη σου την δυσαρεσκεια απο την σχεση σου, μας πετας κι οτι ισως θες να φυγεις,αλλα που να βρισκεις αλλον τωρα.....αν καθεσαι σε μια σχεση απο φοβο μη μεινεις μονη σου κι οχι απο ικανοποιηση, δεν υπαρχει μια υγιης βαση για την σχεση αυτη και δεν βλεπω για ποιον λογο πρεπει να διατηρηθει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Κοιτα, για να μην σου δειχνει κανενα συναισθημα, μαλλον θα ειναι επειδη δεν εχει.... Μην προσπαθεις να κρατησεις εναν ανθρωπο ο οποιος δεν φαινεται να πολυνοιαζεται, ειδικα για λογους \"που θα βρω αλλον\" και \"πρεπει επιτελους να κανω σοβαρη σχεση\".... Η σοβαρη σχεση θα ερθει απο μονη της, δεν μπορουμε ποτε να ξερουμε, ποσο μαλλον να αποφασισουμε απο πιο πριν οτι μια σχεση θα εξελιχθει σε σοβαρη.
    Εισαι πολυ μικρη ακομα, βρε!!! Μην σκας!! :D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •