ευχαριστο αλλα εχω ακομα αποριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    karatsini
    Posts
    2

    ευχαριστο αλλα εχω ακομα αποριες

    ευχαριστο αλλα εχω ακομα αποριες

    καταρχιν θελο να σας ευχαριστισο πολυ για την αμεση απαντηση σας αλλα εχω ακομα καπιες αποριες..
    Θα ηθελα να μαθο πια ειναι η διαφορα απο ενα μανιακο επεισοδιο σε ενα ψυχοτικο επεισοδιο και ποτε λεμε οτι ενας ασθενης περναη μανιακο και ποτε ψυχοτηκο επεισοδιο???
    Επησεις σε πια κατηγορια φαρμακον ανοικουν τα zybrexa και λιθιο και σε πιες περιπτωσης που προανεφερα πριν χωριγιτε το ενα η το αλλο φαρμακο???
    κανο αυτη την ερωτηση γιατη η ματινα εχει παθει 3 επεισοδια...πηγενε στο γιατρο τις εδω και 3 χρονια περιπου και αυτος τις εδινε zybrexa αλλα στον καινουργιο γιατρο που πηγε εκεινος της εδωσε λιθιο..

    οσο αφορα την στιριξη μου απεναντη τις αυτη την εχει αλλα αλου ειναι το προβλημα.....η ματινα ξαφνικα σε μια εβδομαδα μεσα μου ζηταει διαζυγιο απο εκει που ελεγε και σε μενα και στους τριγιρο της (μανα -φιλους) ποσο ευτηχισμενη ειναι και ποσο καλα περναγε ολα αλλαξαν αποτομα και τωρα θελει διαζυγιο..και δεν μπορο να καταλαβο αν ειναι κατι που βγαινει απο την αρωστια τις η κατι που το θελει πολυ...το σιγουρο ειναι παντος οτι αυτο μου το ελεγε και την δευτερη φορα που επαθε αυτο απλα τοτε ειχαμε σχεση καταφερα και εμεινε διπλα της οσο με αφηνε εκεινη βεβαια και μετα απο δυο μηνες περιπου και εφοσον πηρε φαρμακευτικη αγωγη zybrexa συνηλθε και τα ξαναβρικαμε και μετα απο 1,5 χρονο φτασαμε ομαλοτατα στο γαμο...

    δηλαδη με λιγα λογια ειναι σαν να βλεπω το ιδιο εργο σε επαναληψη απλα ειμαι ακομα πιο μπερδεμενος τωρα...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Xρήστο νομίζω πως σου απάντησε ο dodoni στο μηνυμα του σε ποια κατηγορια φαρμακων ανηκουν!το zyprexa ειναι νομιζω αντιψυχωτικο για οσους εχουν εμφανισει ψυχωσικα συμπτωματα ενω το λιθιο χρησιμοποιειται για μανιακα επεισοδια!νομιζω πως επαναφερει τις ισορροπιες στον οργανισμο!τωρα επειδη και εγω εχω καποια εμπειρια στον τομεα ψυχωση μπορει αυτη η ασθενεια εμενα κατεστρεψε ολο τον συναισθηματικο μου κοσμο και εχω σχεση με ενα παιδι χωρις να ξερω αν τον θελω!το αν τον θελω θα ειναι μια απόφαση που θα πρεπει να πάρω οταν γινω τελειως καλα!τώρα δεν μπορω να ξερω!αλλά υπαρχουν πολλα στοιχεια σε καθε ανθρωπο που τον οδηγουν σε μια αποφαση!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    geia sου Χρίστο!

    Και το ζυπρέξα και το λίθιο είναι αντιψυχωσικά φάρμακα. και τα δύο ενδυκνεινται κατα τη θεραπεία των μανιακών επεισοδιων.

    Ενα μανιακό επεισόδιο μπορεί να ειναι ψυχωτικό δηλ. να συνοδεύεται και από ψυχωτικά συμπτώματα.

    καλό θα είναι ο ασθενής (η φίλη σου ) να αντιλαμβανεται αυτά τα συμπτώματα και νατα αντιμετωπίζει πριν τον/την κυριεύσουν εντελώς. (τότε στην περίπτωση αυτή μιλάμε για \"επεισόδιο\" )μετά από ένα επεισοδιο χρειάζεται χρόνος για να επανέλθει το άτομο σε μια φυσιολογική κατάσταση.

    Το zyprexa νομιζω ειναι ενα καλό και αποτελεσματικό φάρμακο που προλαμβάνει τέτοιου είδους \"επεισόδια\"


    όσο για τον χαρακτήρα ειναι αλήθεια ότι αυτός αλλάζει και αλλιώς βλέπεις τα πράγματα οταν έχεις μανία ή όταν έχεις κατάθλιψη ή όταν είσαι καλά.
    επειδή έχω και εγώ την ίδια ασθένεια και παίρνω τα ίδια φάρμακα αυτά είχα να πω.

    μη το βαζετε κατω φιλακια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    το zyprexa einai απο τα καλυτερα φαρμακα 4ης γενιας αρκετα ανεχτο απο τον οργανισμο.οχι οπως πχ το resperdal.tο λιθιο ειναι σταθεροποιητης ψυχολογιας πχ depakin lamictal ktl ktl

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Αντώνη ευχαριστώ για την διόρθωση

    να προσθέσω ότι το λίθιο είναι σταθεροποιητής ψυχολογίας αλλά

    όπως γράφει και το χαρτάκι μέσα στο κουτάκι
    \'\' η αντιψυχωσική θεραπεία με λίθιο έχει αποδειχθεί αποτελεσματική........\"
    \"το λίθιο ενδύκνειται για την αντιμετώπιση ψυχικών παθήσεων καθώς και για την πρόληψη ψυχωσικών καταστάσεων, όπως οι μανιοκαταθλιπτικές ψυχώσεις, οι υποτροπιάζουσες καταθλιπτικές ψυχώσεις και οι περιοδικές ψυχώσεις.\"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •