MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?

    Εχω διαγνωστει με σχιζοφρενια και εχω ασφαλιση στο ΙΚΑ.
    Δικαιουμαι να κανω μια εξεταση MRI? Ο ψυχιατρος μου αρνηθηκε αυτο το αιτημα μου αλλα εγω θα ηθελα να κανω.

    Τι περιμενω να κερδισω?
    Τιποτα απλως να ικανοποιησω την περιεργεια μου και ποιος ξερει... ισως φανει χρησιμη.
    Αν μπορουσε να καλυψει καποια εξοδα το ΙΚΑ θα ηταν καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλημερα keep_walking,
    δεν μπορω να ξερω γιατι ο ψυχιατρος σου αρνηθηκε το αιτημα σου να κανεις MRI αλλα αυτη η μεθοδος χρησιμοποιειται κυριως για ερευνητικους και διαγνωστικους σκοπους και δεν εχουν μεγαλη χρησιμοτητα στον ασθενη ισως και καμια. Δεν νομιζω το ΙΚΑ να καλυπτει ενα MRI αν δεν υπαρχουν ιατρικοι λογοι -καποιο τραυμα στον εγκεφαλο ειτε απο ατυχημα ειτε ενδογενους φυσεως- απλα και μονο απο περιεργεια. Αν παλι θελεις να μαθεις τι συμβαινει στον εγκεφαλο ενος ατομου που εχει σχιζοφρενεια, η αποτελεσματα αλλων ερευνων δεν χρειαζεται εσυ ο ιδιος να υποβληθεις σε μια τετοια διαδικασια παρα να διαβασεις η να ενημερωθεις απο τον γιατρο που σε παρακολουθει.
    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω για την απαντηση tessa.Και εγω μαλλον ετσι νομιζω, δεν μπορουν να μου ικανοποιησουν αυτο το \"καπριτσιο\" αν δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος αν και ισως θα επρεπε αφου μπορει να αποδειχτει αν καποιος εχει σχιζοφρενια με το MRI σε μεγαλο ποσοστο απο οτι διαβασα στα νεα που δημοσιευονται για τη σχιζοφρενια και σιγουρα ειναι καλυτερο να εχεις κατι \"χειροπιαστο\" παρα κατι αφηρημενο ετσι οπως ειναι οι διαγνωσεις τωρα.
    Τωρα κατα ποσο ειναι καπριτσιο αυτο δεν ξερω εσεις αν ειχατε κατι τετοιο θα προχωρουσατε σε μια αντιστοιχη εξεταση για να δειτε μονο και μονο τι ακριβως τρεχει με το κεφαλι σας και να ικανοποιησετε εν μερει την περιεργεια σας?
    Ενταξει να μου πεις τι θα δεις...μια ακτινογραφια αλλα ακομα και αυτο ειναι κατι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    MRI είναι αυτό που δείχνει κάτι σαν θερμογραφία του εγκεφάλου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αυτό το ΙΚΑ Νικόλα μου είναι της συμφοράς...Να φανταστείς εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για τα αντισταμινικά μου χάπια για τις αλλεργίες κάθε άνοιξη. Όλα τα άλλα τα πληρώνω!! Τώρα περί MRI εεεε? εγώ μάλλον σκέφτομαι κάτι προς ιριδολογία περί προσδιορισμού γενικότερης εικόνας της ψυχολογίας και των μελλών του σώματός μου στην παρούσα μου φάση...Το γαμώτο βέβαια είναι ότι σε όλα χωρίς χρήμα...διάγνωση δεν γίνεται...Αλλά και οι εμπλεκόμενοι υπό άλλες συνθήκες δεν μπορούν να επιβιώσουν για να μας βοηθούν! Δίκοπο μαχαίρι των καταστάσεων ...δυστυχώς...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    [quote]Originally posted by keep_walking
    αν δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος αν και ισως θα επρεπε αφου μπορει να αποδειχτει αν καποιος εχει σχιζοφρενια με το MRI σε μεγαλο ποσοστο απο οτι διαβασα στα νεα που δημοσιευονται για τη σχιζοφρενια και σιγουρα ειναι καλυτερο να εχεις κατι \"χειροπιαστο\" παρα κατι αφηρημενο ετσι οπως ειναι οι διαγνωσεις τωρα.
    Keep_walking,
    επετρεψε μου να αμφιβαλλω για το αν μπορει να εξακριβωθει μεσω ενος MRI αν καποιος πασχει απο σχιζοφρενεια. Ο εγκεφαλος ενος υγιους ανθρωπου δεν διαφερει σημαντικα απο αυτον ενος ασθενη με σχιζοφρενεια ως προς τη δομη παρα μονο σε ελαχιστα σημεια. Ως προς τη λειτουργια βεβαια παρατηρουνται σημαντικες γνωστικες και νευροφυσιολογικες / ψυχολογικες διαφορες αλλα αν απο πριν δεν εχει γινει η διαγνωση καμια πληροφορια δεν δινεται παραπανω απο το MRI. To MRI λειτουργει κυριως σαν επιβεβαιωση της γνωστικης δυσλειτουργιας -ενδοφαινοτυποι- που προκαλει η σχιζοφρενεια ενω η διαγνωση καλυπτει τον φαινοτυπο -δηλαδη τα συμπτωματα. Ελαχιστες ειναι και οι ερευνες κατοπιν του θανατου σε εγκεφαλους σχιζοφρενων εφοσον πολλες διαφορες μπορει να εντοπιστουν μεταξυ χρονιων ασθενων, αλλους με μικροτερη διαρκεια, εντονα και πολλαπλα επεισοδια, ειδος και διαρκεια θεραπειας. Τα ατομα με χρονια ασθενεια υφιστανται μεγαλυτερη γνωστικη / νευροψυχολογικη \'κοπωση\' απο αυτα που μολις διαγνωστηκαν. Οπως επισης μεγαλο ρολο παιζει και η ηλικια κατα την οποια εγινε η διαγνωση. Ολα αυτα μπορουν να απαντηθουν απο το MRI αλλα δεν μπορει να αντικατασταθει η διαγνωση που κανει ο γιατρος.
    Εστω λοιπον κι αν εχουν γινει πολλες ερευνες με MRI δεν μπορει κανεις να ειναι απολυτος στο ποια σημεια του εγκεφαλου εντοπιζεται η διαφορα μεταξυ υγειων και ασθενων. Πολλα αποτελεσματα επαληθευουν προηγουμενα αλλα βεβαια τα ανατρεπουν. Σιγουρα βεβαια το MRI μπορει μεσω των εικονων να δωσει πολλες απαντησεις αλλα σε συγκριση παντα με εναν υγιη και οχι απο μονο του.

    φιλικα
    τεσσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο το αρθρο με παρακινησε

    http://www.schizophrenia.com/sznews/...es/002617.html
    Τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να κανεις μια διαγνωση εν Ελλαδι ή αν ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα.
    Σε περιπτωση καποιου ομοιοπαθη ή οποιου ενδιαφερεται παντως συνιστω αυτο το site για να ενημερωνεται για τα τελευταια νεα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Το γεγονος οτι δημοσιευτηκε στο Archives of general psychiatry το κανει αξιοπιστο καμια αμφιβολια ως προς αυτο αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα να μιλαμε για επιβραδυνση στην εναρξη της ασθενειας και διαγνωση μεσω MRI.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •