Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by soft
    οι κρισεις ειναι κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις ,ο φοβος του θανατου εκεινη τη στιγμη ειναι διαχυτος μεσα σου,δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι παραλυεις
    Ερχονται εννοω οταν για χρονια εχεις μαθει σε ενα μοτιβο συμπεριφορας (αυτο που ισως σου επεβαλαν οι αλλοι και συ το υιοθετισες σαν κατι δικο σου ,ενω δεν ητανε )με αποτελεσμα ο ιδιος σου ο εαυτος να επαναστατει και να ασφυκτια
    και δεν βρισκει αλλη λυση εκτος απο τους πανικους για να σου πει οτι κατι παει λαθος εδω ΦΤΙΑΞΤΩ
    αι γεια σου!τον ορισμο των πανικων εγραψες!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Συμφωνα με αυτα που μου ειπε ειδε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο..
    Οι ψυχολογοι ειναι πιο φειδωλοι με τα φαρμακακια...
    ..και εννοειται οτι δεν λεμε εμεις τι θεραπεια να ακολουθησει ο ανθρωπος,εμεις απλως συζηταμε με βαση αυτα που ξερουμε..και ελπιζουμε να βγει κατι θετικο..ξερεις ειναι πολυ σημαντικο να διαβαζεις ανθρωπους με παρομοιες εμπειριες,νιωθεις μια υποτυπωδη συμπαρασταση..οτι δεν εισαι μονος σου σε αυτο βρε αδερφε!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    ρε τι λεω Σαββατο βραδυ ,που πρεπει να ημουν εξω !!
    παω να παρω παγωτο και σε 5\" ειμαι πισω

    συνεχιστε εσεις και ερχομαι χε χε
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by Αφωτεινή
    Συμφωνα με αυτα που μου ειπε ειδε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο..
    Οι ψυχολογοι ειναι πιο φειδωλοι με τα φαρμακακια...
    ..και εννοειται οτι δεν λεμε εμεις τι θεραπεια να ακολουθησει ο ανθρωπος,εμεις απλως συζηταμε με βαση αυτα που ξερουμε..και ελπιζουμε να βγει κατι θετικο..ξερεις ειναι πολυ σημαντικο να διαβαζεις ανθρωπους με παρομοιες εμπειριες,νιωθεις μια υποτυπωδη συμπαρασταση..οτι δεν εισαι μονος σου σε αυτο βρε αδερφε!!
    εμενα η ψυχολογος μου δεν ηθελε καθολου φαρμακα..
    μου ειπε θα διαλεξουμε τον δυσκολο δρομο
    ποσο καιρο βασανιζεται απο πανικους?αν θα του δειξεις τις απαντησεις μας πες του οτι αν δεν παει σε ειδικο θα φαει ξυλο!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by soft
    Ερχονται εννοω οταν για χρονια εχεις μαθει σε ενα μοτιβο συμπεριφορας (αυτο που ισως σου επεβαλαν οι αλλοι και συ το υιοθετισες σαν κατι δικο σου ,ενω δεν ητανε )
    ωραια ..
    να το παω παρακατω σοφτακι?
    Καποια στιγμη υπηρξε η ΑΡΧΗ.Η πρωτη δυσφορια,ναι?Εσυ ξερεις οτι δυσφορεις,αλλα δεν κατανοεις τον λογο?
    Γιατι για να χρονισει κατι τετοιο,ανεχτηκες πολλα ,εγινες μπαουλο..
    Τι λειπει?τι σε εφτασε ως εκει?
    Ερχεται απο παλια που ησουν παιδακι και εκ των πραγματων δεν μπορουσες να κατανοησεις τα πραγματα?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by dora-agxos
    Originally posted by Αφωτεινή
    Συμφωνα με αυτα που μου ειπε ειδε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο..
    Οι ψυχολογοι ειναι πιο φειδωλοι με τα φαρμακακια...
    ..και εννοειται οτι δεν λεμε εμεις τι θεραπεια να ακολουθησει ο ανθρωπος,εμεις απλως συζηταμε με βαση αυτα που ξερουμε..και ελπιζουμε να βγει κατι θετικο..ξερεις ειναι πολυ σημαντικο να διαβαζεις ανθρωπους με παρομοιες εμπειριες,νιωθεις μια υποτυπωδη συμπαρασταση..οτι δεν εισαι μονος σου σε αυτο βρε αδερφε!!
    εμενα η ψυχολογος μου δεν ηθελε καθολου φαρμακα..
    μου ειπε θα διαλεξουμε τον δυσκολο δρομο
    ποσο καιρο βασανιζεται απο πανικους?αν θα του δειξεις τις απαντησεις μας πες του οτι αν δεν παει σε ειδικο θα φαει ξυλο!
    Τον πιεζω λιγακι...
    ειναι αγαπημενο προσωπο και εξυπνο,ξερει οτι πρεπει να κανει κατι,αλλα για καποιο λογο δειλιαζει..
    Το παλευει 2-3 χρονια..
    Θα του πω να μπει στο φορουμ να τα πει κι αυτος!!
    Αν η ψυχολογος σου ειναι καλη θελουμε και τηλεφωνα..

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by dora-agxos
    Originally posted by Αφωτεινή
    Συμφωνα με αυτα που μου ειπε ειδε ψυχιατρο και οχι ψυχολογο..
    Οι ψυχολογοι ειναι πιο φειδωλοι με τα φαρμακακια...
    ..και εννοειται οτι δεν λεμε εμεις τι θεραπεια να ακολουθησει ο ανθρωπος,εμεις απλως συζηταμε με βαση αυτα που ξερουμε..και ελπιζουμε να βγει κατι θετικο..ξερεις ειναι πολυ σημαντικο να διαβαζεις ανθρωπους με παρομοιες εμπειριες,νιωθεις μια υποτυπωδη συμπαρασταση..οτι δεν εισαι μονος σου σε αυτο βρε αδερφε!!
    εμενα η ψυχολογος μου δεν ηθελε καθολου φαρμακα..
    μου ειπε θα διαλεξουμε τον δυσκολο δρομο
    ποσο καιρο βασανιζεται απο πανικους?αν θα του δειξεις τις απαντησεις μας πες του οτι αν δεν παει σε ειδικο θα φαει ξυλο!
    Τον πιεζω λιγακι...
    ειναι αγαπημενο προσωπο και εξυπνο,ξερει οτι πρεπει να κανει κατι,αλλα για καποιο λογο δειλιαζει..
    Το παλευει 2-3 χρονια..
    Θα του πω να μπει στο φορουμ να τα πει κι αυτος!!
    Αν η ψυχολογος σου ειναι καλη θελουμε και τηλεφωνα..
    ειναι η καλυτερη!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by soft
    Ερχονται εννοω οταν για χρονια εχεις μαθει σε ενα μοτιβο συμπεριφορας (αυτο που ισως σου επεβαλαν οι αλλοι και συ το υιοθετισες σαν κατι δικο σου ,ενω δεν ητανε )
    ωραια ..
    να το παω παρακατω σοφτακι?
    Καποια στιγμη υπηρξε η ΑΡΧΗ.Η πρωτη δυσφορια,ναι?Εσυ ξερεις οτι δυσφορεις,αλλα δεν κατανοεις τον λογο?
    Γιατι για να χρονισει κατι τετοιο,ανεχτηκες πολλα ,εγινες μπαουλο..
    Τι λειπει?τι σε εφτασε ως εκει?
    Ερχεται απο παλια που ησουν παιδακι και εκ των πραγματων δεν μπορουσες να κατανοησεις τα πραγματα?
    ναι υπηρξε η πρωτη δυσφορια ,αλλα δεν ηξερεις γιατι υπαρχει αυτη
    και ισως σου βγηκε με διαφορετικους τροπους ,στον καθενα βγαινει ισως διαφορετικα
    αλλοι το λεν οργισμενα νιατα ,αλλοι δυσκολη εφηβεια ,αλλοι αντιδραστικοτητα κτλ
    αλλα ολες οι συμπεριφορες για μενα ειναι σημαδια
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Ναι και σιγουρα ερχεται απο τα βιωματα που εχουμε απο παιδια
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σοφτ?Το παγωτακι σου ηταν καλο???
    εχεις μια εμπνευση θελω να σου πω..και ειναι τοσο σωστα αυτα που γραφεις!!!
    Απλα πρεπει καποια στιγμη ,μετα απο την ΑΡΧΗ να ερθει και το ΤΕΛΟΣ,ναι???
    Αν αυτο ειναι φυλακη και το ξερεις τωρα πια, δηλ εχεις ξεπερασει το θεμα της κατανοησης τοτε μενει η αντιμετωπιση,σωστα?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Ναι πολυ καλο το παγωτο εχω μεθυσει απο γευση!!!

    ναι Φωτεινη μενει το θεμα της αντιμετωπισεις
    αλλα ξερεις ποσο δυσκολο ειναι και τι δυναμεις ψυχης θελει ??
    αν εσυ ο ιδιος δεν εισαι ετοιμος να δεις μεσα σου ,κανενας ψχλ και κανενας ψχατροςμε οποια φαρμακα σου δωσει δεν μπορει να το κανει
    αν εσυ δεν εστιασεις στην φωνη της ψυχης σου,που ζηταει ΑΕΡΑ!
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by dora-agxos
    αγαπητη αφωτεινη μου τοτε με την βαπτιση ημουν φαινομενικα καλα..σε εμενα τωρα επανηλθαν οι πανικοι δριμυτεροι γιατι ποτε δεν το κοιταξα,ποτε δεν πηγα σε εναν ειδικο..
    παμε στο ερωτημα σου τωρα..οχι δεν ειναι λυση!κ εγω επινα 10 φακιν μπυρες για να χαλαρωνω κ να σκεφτομαι..αμ δε!
    πρεπει να αντιμετωπισει τους πανικους καταματα!δεν ειναι υποθεση μισου λεξοτανιλ!ξερω ποσο φρικτο ειναι πιστεψε με!

    Τι είναι αυτές οι φάκιν μπύρες που γράφετε;Δεν έχω ιδέα.
    Xάγια Φωτεινή.Τι γίνεσαι?
    Εκείνος δε βλέπει πως χρειάζεται ο ίδιος να ψάξει για το θέμα του,εσύ λειτουργείς ως σωτήρας του?Έχει ο ίδιος αποφασίσει αν θέλει να το ψάξει ή να το θάψει,ή τζάμπα ζητάς κι εσύ τους τρόπους?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    χαγια και απο μενα!!
    χεχε οχι βρε χαζουλα,εγω σωτηρας,ας σωσω πρωτα εμενα και τα λεμε..ασε που ειναι ΜΕΓΑΛΗ μπουρδα να αναλωνεσαι σε ΘΕΙΚΕΣ παρεμβασεις!!!
    ...ειναι εξυπνο παιδι και ξερει οτι πρεπει να το αντιμετωπισει..
    Εγω σαν φιλη σκεφτομαι πως μπορω να τον στηριξω..οταν το συζηταμε πχ να ξερω 2-3 σωστα πραγματα να του πω.
    Η αποφαση ειναι δικη του,αλλα εγω θα ειμαι διπλα του.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    φάρμακα να πάρει αν οι κρίσεις είναι πολύ έντονες και η καθημερινότητα του έχει γίνει δυσλειτουργική.

    από την άλλη, βοηθάει πολύ (εμπειρικά μιλάω) η άσκηση. θέλει καιρό βέβαια για να δουλέψει. αλλά αν κάνει συστηματικά χορό ή γιόγκα για ένα 4μηνο, θα δει βελτίωση. και το περπάτημα, κάθε αεροβική άσκηση.

    επίσης καλός ύπνος και καλό φαί. μούσλι, ξηροί καρποί, ψάρι, πολλα φρούτα. λίγο κρασάκι, μια στο τόσο (το πολύ αλκοόλ, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα)

    και πολλές ευχάριστες στιγμές με φίλους. κάτι τον έχει ζορίσει προφανώς τον άνθρωπο. πρέπει να ξεσκάσει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •