Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??

    Γεια σας παιδακια!!
    Θέλω τα φωτα σας,προκειται για ενα φιλο μου που εχει κρισεις πανικου..
    Νομιζει οτι θα πεθανει ,οτι η καρδια του παει με χιλια και τετοια..
    Εχει γυρισει ολους τους γιατρους και εχει αποκλεισει τα παθολογικα αιτια.
    Οπως μου ειπε παλια ειχε παει σε ψυχιατρο και του ειχε συστησει θεραπεια με αντικαταθλιπτικο και κατι αλλο ηρεμηστικο.Δεν τα πηρε ποτε..

    Πως μπορω να τον βοηθησω?
    Ισχυει αυτο που λενε για τη γνωσιακη οτι βοηθαει?Φοβαται να παει σε ψυχιατρο μην τον μπουκωσει χαπακια.


    αααα φιλακια σε ολους!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα..πασχω κ εγω απο κρισεις πανικου.

    δεν νομιζω οτι εσυ μπορεις να κανεις κατι παρα μονο ενας ειδικος..γνωμη μου φυσικα.
    ο ευκολος δρομος ειναι τα φαρμακα,ηρεμεις κ απλα κουκουλωνεις!
    ο δυσκολος δρομος ειναι η γνωσιακη οπως ανεφερες αλλα πολυ βοηθητικος..σκοπος της ειναι να ξεριζωσει το προβλημα των πανικων κ η αναγνωριση τους..να μην το σκεφτεται καν ο φιλος σου,να παει αμεσα σε ψυχολογο.
    το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εισαι διπλα του κ να τον στηριζεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616

    Φωτεινη μου ,θα μιλησω εκ πειρας οκ ?
    Στις κρισεις οντως νομιζεις οτι η καρδια σου παει να σπασει ,η αναπνοη σου δεν μπαινει στα πνευμονια σου,ελειψη οξυγονου σου προκαλει ζαλαδες ,περισσοτερες ταχυκαρδιες ,με αποτελεσμα να κοβονται τα ποδια σου ,και να μην μπορεις να κανεις ενα βημα
    εμενα εκεινη την στιγμη δεν μπορει να βοηθησει κανεις ,και τιποτα

    να τον πεισεις να παει σε ενα ψυχολογο
    \"αυτος\" θα κρινει αν θα χρειαστει \"φαρμακευτικη αγωγη\"
    να μην ξεκινησει αμεσως με ψυχιατρο {αναλογα βεβαια}
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    γεια σου Ντορακι ,σε θυμαμαι που θα γινοσουν νονα και ειχες αγχωθει!!Θυμαμαι επισης οτι ολα ειχαν παει τελεια.ναι?

    Αναρωτιεμαι αν με τα φακιν φαρμακακια μπορει να χαλαρωσει λιγο και να δει ποια ειναι η λυση στο προβλημα του,ξερεις οτι κατι πρεπει να κανει..τωρα υποφερει και παιρνει μισο λεξοτανιλ για να ισιωσει..ειναι λυση αυτη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by soft

    Φωτεινη μου ,θα μιλησω εκ πειρας οκ ?
    Στις κρισεις οντως νομιζεις οτι η καρδια σου παει να σπασει ,η αναπνοη σου δεν μπαινει στα πνευμονια σου,ελειψη οξυγονου σου προκαλει ζαλαδες ,περισσοτερες ταχυκαρδιες ,με αποτελεσμα να κοβονται τα ποδια σου ,και να μην μπορεις να κανεις ενα βημα
    εμενα εκεινη την στιγμη δεν μπορει να βοηθησει κανεις ,και τιποτα

    να τον πεισεις να παει σε ενα ψυχολογο
    \"αυτος\" θα κρινει αν θα χρειαστει \"φαρμακευτικη αγωγη\"
    να μην ξεκινησει αμεσως με ψυχιατρο {αναλογα βεβαια}
    σοφτουλι μου σε ευχαριστω..το πιστευω οτι οντως ετσι ειναι για τον φιλο μου,αλλα επισης πιστευω οτι ειναι κολπακι του μυαλου και εχει λυση..ετσι δεν ειναι σοφτ???

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αγαπητη αφωτεινη μου τοτε με την βαπτιση ημουν φαινομενικα καλα..σε εμενα τωρα επανηλθαν οι πανικοι δριμυτεροι γιατι ποτε δεν το κοιταξα,ποτε δεν πηγα σε εναν ειδικο..
    παμε στο ερωτημα σου τωρα..οχι δεν ειναι λυση!κ εγω επινα 10 φακιν μπυρες για να χαλαρωνω κ να σκεφτομαι..αμ δε!
    πρεπει να αντιμετωπισει τους πανικους καταματα!δεν ειναι υποθεση μισου λεξοτανιλ!ξερω ποσο φρικτο ειναι πιστεψε με!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    τωρα τι κανεις Ντορα?
    δεν ειμαι υπερ των ηρεμιστικων σε καμια περιπτωση,,του το ειπα κιολας αλλα με διαβεβαιωσε οτι δεν κανει καταχρηση..παιρνει μονο σε εκτακτες περιπτωσεις..
    Για το αντικαταθλιπτικο λεω,μηπως του \"καθαρισει\" λιγο το κεφαλι και κινητοποιηθει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Ναι ειναι \"κολπακι\" του μυαλου ως προς την καταπιεση συναισθηματων σου Φωτεινη ,τιποτα αλλο
    ναι εχει καλη μου λυση ,αρκει να ανοιξεις, και να καταλαβεις αποδεχτεις το θαψιμο αυτο των συναισθηματων που επεβαλες στον εαυτο σου για χρονια κλεινοντας στα σε σε μια φυλακη,για να μην βλεπεις,γιατι ισως να φοβασαι το καινουριο,την αλλαγη ,ειναι δυσκολο
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εχω ξεκινησει κ παω σε ψυχολογο..

    ειμαι στην φαση που αντιμετωπιζω την καθε κριση πανικου σαν αποβολη συναισθηματων..πρεπει να βγαινουν,να αδειαζουμε..βεβαια καποιες φορες υπερτερει ο φοβος,με νικαει

    πιστεψε με δεν ειναι λυση τα φαρμακα..πρεπει να αντιμετωπισει τον ιδιο του τον εαυτο!μονο ετσι θα τις ξεριζωσει τις κρισεις!
    αντιμετωπιζοντας τους πανικους μειωνεις τον φοβο κ την συχνοτητα με την καθοδηγηση ενος ψυχολογου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by soft
    Ναι ειναι \"κολπακι\" του μυαλου ως προς την καταπιεση συναισθηματων σου Φωτεινη ,τιποτα αλλο
    ναι εχει καλη μου λυση ,αρκει να ανοιξεις, και να καταλαβεις αποδεχτεις το θαψιμο αυτο των συναισθηματων που επεβαλες στον εαυτο σου για χρονια κλεινοντας σε σε μια φυλακη,για να μην βλεπεις,γιατι φοβασαι το καινουριο
    Δηλαδη οι κρισεις ειναι καταπιεσμενα συναισθηματα?φοβοι ας πουμε για τον θανατο?ελπιζω να μη λεω αρλουμπες!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by soft
    Ναι ειναι \"κολπακι\" του μυαλου ως προς την καταπιεση συναισθηματων σου Φωτεινη ,τιποτα αλλο
    ναι εχει καλη μου λυση ,αρκει να ανοιξεις, και να καταλαβεις αποδεχτεις το θαψιμο αυτο των συναισθηματων που επεβαλες στον εαυτο σου για χρονια κλεινοντας σε σε μια φυλακη,για να μην βλεπεις,γιατι φοβασαι το καινουριο
    Δηλαδη οι κρισεις ειναι καταπιεσμενα συναισθηματα?φοβοι ας πουμε για τον θανατο?ελπιζω να μη λεω αρλουμπες!!
    καταπιεσμενα συναισθηματα πασης φυσεως!ο φοβος για τον θανατο ερχεται εκ των υστερων κ μεσα απο τα συμπτωματα..
    πιστεψε με εχεις τοσο εντονα συμπτωματα(ταχυπαλμια,εφιδ ρωση,αδυναμια,ζαλαδα,δυσπν� �ια)που ο καθενας θα πιστευε πως κατι εχει,πως ηρθε η ωρα του!κ δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα καμπανακι της ψυχης μας..

    συγνωμη που πεταγομαι συνεχως αφωτεινη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by dora-agxos
    εχω ξεκινησει κ παω σε ψυχολογο..

    ειμαι στην φαση που αντιμετωπιζω την καθε κριση πανικου σαν αποβολη συναισθηματων..πρεπει να βγαινουν,να αδειαζουμε..βεβαια καποιες φορες υπερτερει ο φοβος,με νικαει

    πιστεψε με δεν ειναι λυση τα φαρμακα..πρεπει να αντιμετωπισει τον ιδιο του τον εαυτο!μονο ετσι θα τις ξεριζωσει τις κρισεις!
    αντιμετωπιζοντας τους πανικους μειωνεις τον φοβο κ την συχνοτητα με την καθοδηγηση ενος ψυχολογου.
    Συμφωνω απολυτα με την προσωπικη δουλεια που πρεπει να γινει...
    Την θεωρω πιο σημαντικη απο οτιδηποτε αλλο!!!!!!!
    Ομως η δικη μου εμπειρια ηταν μικρη (επαθα κι εγω κρισεις πανικου αλλα τις περασα στο ντουκου ,του τυπου \"ει σιγα μη πεσω κατω,χαλοου συνελθε\") .
    Θυμαμαι ομως οτι τοτε -που ξεκινησαν αυτες οι κρισεις-ειχε αρχισει η θολουρα και αν δεν ειχα παρει τα λαντος δεν θα ειχα συνελθει και το λεω με βεβαιοτητα αυτο...
    Μηπως δεν πρεπει να ειναι τοσο αρνητικος στη φιλοσοφια που σου ειπα παραπανω?Δηλ. αν ο γιατρος του κρινει οτι πρεπει να παρει φαρμακα να μην το απορριψει με τη μια...
    Για πες...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by dora-agxos
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by soft
    Ναι ειναι \"κολπακι\" του μυαλου ως προς την καταπιεση συναισθηματων σου Φωτεινη ,τιποτα αλλο
    ναι εχει καλη μου λυση ,αρκει να ανοιξεις, και να καταλαβεις αποδεχτεις το θαψιμο αυτο των συναισθηματων που επεβαλες στον εαυτο σου για χρονια κλεινοντας σε σε μια φυλακη,για να μην βλεπεις,γιατι φοβασαι το καινουριο
    Δηλαδη οι κρισεις ειναι καταπιεσμενα συναισθηματα?φοβοι ας πουμε για τον θανατο?ελπιζω να μη λεω αρλουμπες!!
    καταπιεσμενα συναισθηματα πασης φυσεως!ο φοβος για τον θανατο ερχεται εκ των υστερων κ μεσα απο τα συμπτωματα..
    πιστεψε με εχεις τοσο εντονα συμπτωματα(ταχυπαλμια,εφιδ ρωση,αδυναμια,ζαλαδα,δυσπν� �ια)που ο καθενας θα πιστευε πως κατι εχει,πως ηρθε η ωρα του!κ δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα καμπανακι της ψυχης μας..

    συγνωμη που πεταγομαι συνεχως αφωτεινη
    τι λες???Ευχαριστωωωωω!!!!!!!!
    ειναι τοσο χρησιμα αυτα που λες!!εγω θα του πω να τα διαβασει ολα αυτα που γραφετε!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by dora-agxos
    εχω ξεκινησει κ παω σε ψυχολογο..

    ειμαι στην φαση που αντιμετωπιζω την καθε κριση πανικου σαν αποβολη συναισθηματων..πρεπει να βγαινουν,να αδειαζουμε..βεβαια καποιες φορες υπερτερει ο φοβος,με νικαει

    πιστεψε με δεν ειναι λυση τα φαρμακα..πρεπει να αντιμετωπισει τον ιδιο του τον εαυτο!μονο ετσι θα τις ξεριζωσει τις κρισεις!
    αντιμετωπιζοντας τους πανικους μειωνεις τον φοβο κ την συχνοτητα με την καθοδηγηση ενος ψυχολογου.
    Συμφωνω απολυτα με την προσωπικη δουλεια που πρεπει να γινει...
    Την θεωρω πιο σημαντικη απο οτιδηποτε αλλο!!!!!!!
    Ομως η δικη μου εμπειρια ηταν μικρη (επαθα κι εγω κρισεις πανικου αλλα τις περασα στο ντουκου ,του τυπου \"ει σιγα μη πεσω κατω,χαλοου συνελθε\") .
    Θυμαμαι ομως οτι τοτε -που ξεκινησαν αυτες οι κρισεις-ειχε αρχισει η θολουρα και αν δεν ειχα παρει τα λαντος δεν θα ειχα συνελθει και το λεω με βεβαιοτητα αυτο...
    Μηπως δεν πρεπει να ειναι τοσο αρνητικος στη φιλοσοφια που σου ειπα παραπανω?Δηλ. αν ο γιατρος του κρινει οτι πρεπει να παρει φαρμακα να μην το απορριψει με τη μια...
    Για πες...
    βεβαιως κ δεν πρεπει να ειναι αρνητικος!εγω αφωτεινη ουτε προτρεπω ουτε αποτρεπω!ο γιατρος θα κρινει!
    δεν τις αντιμετωπιζουμε τις κρισεις ολοι μ ετον ιδιο τροπο..αν χρειαστει πρεπει να τα παρει,απλα σου λεω το αλφα κ ωμεγα ειναι η ψυχοθεραπεια(γνωσιακη κατα προτιμηση)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    οι κρισεις ειναι κατι που δεν μπορεις να ελεγξεις ,ο φοβος του θανατου εκεινη τη στιγμη ειναι διαχυτος μεσα σου,δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι παραλυεις
    Ερχονται εννοω οταν για χρονια εχεις μαθει σε ενα μοτιβο συμπεριφορας (αυτο που ισως σου επεβαλαν οι αλλοι και συ το υιοθετισες σαν κατι δικο σου ,ενω δεν ητανε )με αποτελεσμα ο ιδιος σου ο εαυτος να επαναστατει και να ασφυκτια
    και δεν βρισκει αλλη λυση εκτος απο τους πανικους για να σου πει οτι κατι παει λαθος εδω ΦΤΙΑΞΤΩ
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •