Blogs στο e-psychology.gr
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Blogs στο e-psychology.gr

    Υπάρχει η δυνατότητα να προστεθεί σύντομα μια υπηρεσία δημιουργίας blog από τα μέλη του φόρουμ αυτοβοήθειας.
    Δεν θα χρειάζεται έξτρα εγγραφή, θα είναι δωρεάν για τα μέλη και άμεσα συνδεδεμένο με το προφίλ τους στο φόρουμ.

    Θα ενδιέφερε ένα τέτοιο ενδεχόμενο ή είναι μάλλον περιττό?

    Κάθε άποψη επί του θέματος είναι ευπρόσδεκτη και αν θέλετε, παρακαλώ ψηφίστε στην δημοσκόπηση, ώστε να υπάρχει μια ενδεικτική καταγραφή της τάσης που θα επικρατήσει.


    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αυτο ειναι υπεροχοτατο!προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εκ πρωτης, μου φαινεται πολυ ενδιαφερον.
    βλεπω αρκετα ατομα που εχουν την διαθεση να εκφραστουν, χωρις να εχουν καμια διαθεση ουτε προβληματα να δημιουργησουν ουτε να ειναι εκτος θεματος, αλλα θελουν να το κανουν μεσα σε αυτον τον χωρο.
    ισως μια τετοια δυνατοτητα τους δωσει την ευκαιρια αυτη , χωρις να γινεται τσατ η εκτος θεματος το ιδιο το φορουμ.
    ισως παλι βεβαια, υπολειτουργουν τα μπλογκς και συνεχιζονται τα \'ασχετα\" εδω μεσα... θα δειξει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Είμαι blogger και φυσικά ψηφίζω ναι , παροτρύνοντας και τα υπόλοιπα μέλη ν\' ασχοληθούν με το δημιουργικό blogging (υπάρχει βέβαια και το trash ή το gossip..) , και όσο με αφορά είμαι στη διάθεση τους να παρέχω κάθε συμβουλή για απορίες που θα μπορούσαν να δημιουργηθούν - περισσότερο για το δημιουργικό μέρος παρά το τεχνικό...

    Η πρωτοβουλία του e-psy είναι αξιέπαινη και την χαιρετίζω με ιδιαίτερη χαρά...

    Αν το blog είναι συλλογικό ιδιοκτησίας e-psy και με συντάκτες όσους θέλουν να συμμετάσχουν , επίσης θα μπορούσα να βοηθήσω έχοντας ανάλογη εμπειρία σε συλλογικό blog.

    Νίκο, κάνε απλά μια διευκρίνηση πως την εννοείς την υπηρεσία δημιουργίας blog. Εννοούμε την δημιουργία ενός συλλογικού blog με ενεργά μέλη τα μέλη του e-psy ή μια υπηρεσία δημιουργίας blog σαν αυτή που παρέχει η Google ας πούμε ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    λησμονησα να πω οτι προσωπικα δεν ενδιαφερομαι να κανω μπλογκ,γιαυτο και ψηφισα \"οχι\", ετσι οπως ειναι διατυπωμενο το πολ, το θεωρω ομως πολυ καλη ιδεα για καποιους αλλους εδω.

  6. #6
    Και γω όχι ψήφισα, για τον ίδιο λόγο. Δεν θα με ενδιέφερε να κάνω δικό μου μπλογκ, αλλα σίγουρα κάποια άτομα από εδώ θα τα βοηθήσει πολύ μια τέτοια περίπτωση.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

    Σάββα, με την αλλαγή λογισμικού που θα γίνει στο φόρουμ, τεχνικά, θα υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας blog (σε ελάχιστα βήματα) από κάθε μέλος που έιναι εγγεγραμμένο στο φόρουμ.

    Αυτό που αναφέρεις περί συλλογικού μπλογκ, δεν το είχα κατά νου, ακούγεται όμως ιδιαίτερα ενδιαφέρον.
    Εσύ τι θα πρότεινες από τα 2?

    Μια πρώτη σκέψη μου είναι πως το συλλογικό μπλογκ, θα συγκροτείται (και θα συγκρατείται!)πιο εύκολα, μιας και θα έχει κεντρική διαχείριση.
    Από την άλλη μεριά όμως, σκέφτομαι πως ίσως να είναι περιοριστικό, για μέλη που εντελώς αυτόβουλα θέλουν να εκφραστούν σχετικά με προσωπικές εμπειρίες ή όποια άλλα θέματα που έχουν μια σχέση με τον ευρύτερο χώρο της ψυχολογίας.

    Δεν έχω εμπειρία (παρά μικρή μόνο) από μπλογκς, θα μου ήταν λοιπόν ιδιαίτερα χρήσιμη οποιαδήποτε περαιτέρω ανάλυση/πρόταση γύρω από το θέμα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κ εμενα μου ακουγεται ενδιαφερουσα ιδεα, κ μαλλον θα ταιριαζε σε μερικους! προσωπικα, συστηματικα δεν θα εφτιαχνα μπλογκ αλλα περιστασιακα μπορει να ανεβαζα καποιο θεμα σε ενα πχ συλλογικο μπλογκ.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Καλη ιδεα οντως απο αποψη υπενθυμισης του ποσο απλο ειναι να κανει καποιος ενα μπλογκ , παρολα αυτα...

    γιατι να μην το κανει μεσα απο το wordpress , blogspot και γενικα παγκοσμιες επαγγελματικες υπηρεσιες? (δωρεαν εννοειται)


    Δεν ξερω ακομα, αλλα δε πιστευω οτι ενα blog του epsychology θα μπορει να ανταγωνιστει τεχνικα/υποστηριξη/ευκολια ενα δωρεαν blog του blogspot.com πχ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Νίκο, θα έλεγα πως είναι δυο διαφορετικά πράγματα και φυσικά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

    Αν το νέο λογισμικό δίνει αυτή την δυνατότητα κι αν βέβαια τα μέλη μέσω της ψηφοφορίας επιδείξουν το ανάλογο ενδιαφέρον, θα έλεγα πως η παροχή μιας πλατφόρμας μέσω της οποίας τα μέλη θα μπορούνε να δημιουργήσουν τη δική τους ιστοσελίδα, ίσως δώσει το έναυσμα σε κάποια από τα μέλη να ασχοληθούν με το blogging , παίρνοντας ο ένας από τον άλλον ιδέες ή και το μεράκι αν θέλεις , μια και σαφώς μια τέτοια ενασχόληση ανοίγει νέα πεδία επικοινωνίας, μέσα από το φόρουμ.

    Το συλλογικό blogging από την άλλη, μπορεί να γίνει ένα παράλληλο επικοινωνιακό εργαλείο μαζί με το φόρουμ, αν κι εφόσον τα μέλη αποφασίσουν να συμμετάσχουν συλλογικά σε μια τέτοια προσπάθεια..

    Τι σημαίνει όμως συλλογικό blogg ?

    Τίποτε άλλο παρά μια ιστοσελίδα, όπου όσα μέλη το επιθυμούν, θα μπορούν να αποκτούν μέσω της διαχείρισης πρόσβαση στο να αρθρογραφούν, ποστάρουν, σχολιάζουν, γελοιογραφούν, σατιρίζουν, εικονογραφούν, παραθέτουν βίντεο ή πάσης φύσεως οπτικοακουστικό υλικό, εν είδει μιας ηλεκτρονικής \"εφημερίδας\" όπου δεν είναι απαραίτητο να κάνει κάποιος ρεπορτάζ όσο το να καταθέτει τις απόψεις του πάνω στην επικαιρότητα με όλα τα παραπάνω μέσα . Τα μέλη αυτά ονομάζονται συντάκτες και γνώμη μου είναι πως δεν θα έπρεπε να υπάρχει περιορισμός στον αριθμό συμμετοχών , αν παρ\' ελπίδα παρουσιαζόταν το ανάλογο ενδιαφέρον. Περιορισμός μπορεί να υπάρξει από την ίδια την πλατφόρμα που παρέχει την ιστοσελίδα όπως π.χ. η google που δεν επιτρέπει πάνω από 100 συντάκτες - συζητείται πως θα αρθεί κι αυτός ο περιορισμός, αν δεν έχει γίνει ήδη. Ωστόσο 100 ενεργοί συντάκτες αν υπάρξουν μέσα από το φόρουμ είναι πάρα πολλοί - μακάρι να συνέβαινε κάτι τέτοιο - και θα μπορούσαμε να μιλάμε για μέσο όρο αναρτήσεων περίπου 20 ή ακόμη και 30 ανά ημέρα, γεγονός που θα μπορούσε να δημιουργήσει αυθύπαρκτα ένα μεγάλο αναγνωστικό κοινό και σιγά σιγά μέσα από τα σχόλια και την συμμετοχή των μελών, να δοθεί το ερέθισμα να συμμετέχουν πιο ενεργά ακόμη περισσότεροι, με γεωμετρική πρόοδο στην αύξηση της αναγνωσιμότητας κοκ...
    Φαντασθείτε πως τα \"κτυπήματα\" ανά ημέρα μόνο από τους συντάκτες μπορεί να ξεπερνά τα 200, σε 5 φίλους να το πει ο καθένας , φτάνουμε τα 1000, οι 5 σε επί πλέον 5 , άρα 25 και πάει λέγοντας...

    Τι σημαίνει αυτό ? Μ\' ένα επί πλέον εργαλείο επικοινωνίας , το φόρουμ μέσω των μελών του αποκτά μια πιο συλλογική οντότητα, κι αν θέλεις δημιουργεί και τις κατάλληλες συνθήκες για συνέργεια - όχι πως αποκλείονται οι προστριβές , ιδίως από τη στιγμή που δοθεί η δυνατότητα για δημοσίευση σχολίων και σε μη εγγεγραμμένα μέλη - στο δικό μου blogg π.χ. δεν έχω περιορισμούς και ανεπιθύμητα σχόλια έχουν δημοσιευθεί αυτόματα , αλλά αυτή είναι δική μου επιλογή, από τη στιγμή που αρνούμαι οποιαδήποτε μορφή λογοκρισίας. Σε ένα συλλογικό blogg, μπορούν τα μέλη που θα συμμετάσχουν να ψηφίσουν σε poll μέσα από το φόρουμ, την δυνατότητα ή μη αποκλεισμού ανεπιθύμητων σχολίων και γενικά να συναποφασίσουν πριν το στήσουν, με ποια μορφή θα λειτουργεί, ποια θα είναι η αρθρογραφία του, αν ακολουθεί ορισμένη θεματολογία ή αν επεκτείνεται και πέρα από τα πλαίσια της ψυχολογίας, αν θα αφήνουν τουλάχιστον 1 ώρα πριν την προηγούμενη ανάρτηση για να μην \"θάβεται\" η ροή τους και μύρια πλείστα τεχνικά αλλά και θέματα ουσίας, που κάνουν αυτό το εργαλείο πιο ζωντανό και δελεαστικό για έναν αναγνώστη....

    Όλα αυτά βέβαια θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε, αν και εφόσον τα μέλη έδειχναν το ανάλογο ενδιαφέρον - κατά την γνώμη μου και 15 ή 20 αν θελήσουν να συμμετάσχουν στην αρχή, θα άξιζε να δοκιμάσουμε μια τέτοια προσπάθεια, γιατί είμαι σίγουρος πως κατόπιν θα ακολουθούσαν κι άλλοι...

    Η συζήτηση είναι ανοικτή....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μαλιστα αυτο που περιγραφει ο sabb ειναι πολυ ευκολο να γινει μεσω joomla , ειχα παει να φτιαξω κατι τετοιο...το εφτιαξα δηλαδη αλλα δεν ειδε τον...αερα του internet γιατι χασαμε ολοι οι εμπλεκομενοι το ενδιαφερον μας.

    Μπορεις μεσω του joomla πχ πολυ ευκολα να δωσεις δικαιωματα για administrator , συντακτη μονο , μελη κλπ. κλπ. καθως και την δυνατοτητα για το αν πριν βγουν στον αερα θα περναν καποιον ελεγχο απο καποιον επιβλεποντα/ες .

    Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γινει , βεβαια το αλλο με την δημιουργια blog στον καθενα ξεχωριστα , πρεπει να το δω στην πραξη , δεν ξερω πως θα δουλευε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by keep_walking
    Μαλιστα αυτο που περιγραφει ο sabb ειναι πολυ ευκολο να γινει μεσω joomla , ειχα παει να φτιαξω κατι τετοιο...το εφτιαξα δηλαδη αλλα δεν ειδε τον...αερα του internet γιατι χασαμε ολοι οι εμπλεκομενοι το ενδιαφερον μας.

    Μπορεις μεσω του joomla πχ πολυ ευκολα να δωσεις δικαιωματα για administrator , συντακτη μονο , μελη κλπ. κλπ. καθως και την δυνατοτητα για το αν πριν βγουν στον αερα θα περναν καποιον ελεγχο απο καποιον επιβλεποντα/ες .

    Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γινει , βεβαια το αλλο με την δημιουργια blog στον καθενα ξεχωριστα , πρεπει να το δω στην πραξη , δεν ξερω πως θα δουλευε.
    Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις για το πως μπορεί να στηθεί το συλλογικό blog, φαντάζομαι πως δεν είναι κάτι το δύσκολο , μια και το να στήσει κάποιος την προσωπική του ιστοσελίδα σήμερα είναι piece of cake που λένε και στο χωριό μου. Εγώ έστησα το δικό μου blog μέσα σε 10 λεπτά, κι από εκεί και πέρα το πόσο χρόνο θα αναλώσει κανείς για να διαλέξει το interface , τα banners, εφαρμογές που θα ανασύρει από το διαδίκτυο, παιχνίδια, μουσικές πλατφόρμες, readers\' counter, διάφορα gadgets κλπ, εξαρτάται από τον καθένα , είναι θέμα γούστου να προσπαθείς να παρουσιάσεις κάτι που δεν θα είναι κιτς , θα είναι αισθητικά όμορφο και βέβαια θα έχει κάτι να πει...

    Κι αυτή είναι η ουσία του blogging. Το να έχει να πει αυτός που ασχολείται κάτι και θεωρώ πως μέσα από το φόρουμ, όλοι όσοι συμμετέχουν το κάνουν γι\' αυτόν ακριβώς τον λόγο - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

    Και μια επισήμανση .. Έτσι όπως είναι το ερωτηματολόγιο στο poll , αφορά ξεκάθαρα μόνο το αν ενδιαφέρεται κάποιος να χρησιμοποιήσει την παρεχόμενη πλατφόρμα για να δημιουργήσει το δικό του blog, και φυσικά φαντάζομαι πως θα ήταν διαφορετικά τα αποτελέσματα αν υπήρχε και ερώτηση για το αν υπάρχει ενδιαφέρον συμμετοχής σ\' ένα συλλογικό blog από μέλη του φόρουμ...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μ\'ενδιαφέρει.Προσωπικό θα το προτιμούσα όπως το πρότεινε αρχικά ο Νίκος.Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση.Μπράβο NίκοD για τη σκέψη και την πρωτοβουλία.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    [off topic]

    Originally posted by sabb
    Originally posted by keep_walking
    Μαλιστα αυτο που περιγραφει ο sabb ειναι πολυ ευκολο να γινει μεσω joomla , ειχα παει να φτιαξω κατι τετοιο...το εφτιαξα δηλαδη αλλα δεν ειδε τον...αερα του internet γιατι χασαμε ολοι οι εμπλεκομενοι το ενδιαφερον μας.

    Μπορεις μεσω του joomla πχ πολυ ευκολα να δωσεις δικαιωματα για administrator , συντακτη μονο , μελη κλπ. κλπ. καθως και την δυνατοτητα για το αν πριν βγουν στον αερα θα περναν καποιον ελεγχο απο καποιον επιβλεποντα/ες .

    Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να γινει , βεβαια το αλλο με την δημιουργια blog στον καθενα ξεχωριστα , πρεπει να το δω στην πραξη , δεν ξερω πως θα δουλευε.
    Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις για το πως μπορεί να στηθεί το συλλογικό blog, φαντάζομαι πως δεν είναι κάτι το δύσκολο , μια και το να στήσει κάποιος την προσωπική του ιστοσελίδα σήμερα είναι piece of cake που λένε και στο χωριό μου. Εγώ έστησα το δικό μου blog μέσα σε 10 λεπτά, κι από εκεί και πέρα το πόσο χρόνο θα αναλώσει κανείς για να διαλέξει το interface , τα banners, εφαρμογές που θα ανασύρει από το διαδίκτυο, παιχνίδια, μουσικές πλατφόρμες, readers\' counter, διάφορα gadgets κλπ, εξαρτάται από τον καθένα , είναι θέμα γούστου να προσπαθείς να παρουσιάσεις κάτι που δεν θα είναι κιτς , θα είναι αισθητικά όμορφο και βέβαια θα έχει κάτι να πει...

    Κι αυτή είναι η ουσία του blogging. Το να έχει να πει αυτός που ασχολείται κάτι και θεωρώ πως μέσα από το φόρουμ, όλοι όσοι συμμετέχουν το κάνουν γι\' αυτόν ακριβώς τον λόγο - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

    Και μια επισήμανση .. Έτσι όπως είναι το ερωτηματολόγιο στο poll , αφορά ξεκάθαρα μόνο το αν ενδιαφέρεται κάποιος να χρησιμοποιήσει την παρεχόμενη πλατφόρμα για να δημιουργήσει το δικό του blog, και φυσικά φαντάζομαι πως θα ήταν διαφορετικά τα αποτελέσματα αν υπήρχε και ερώτηση για το αν υπάρχει ενδιαφέρον συμμετοχής σ\' ένα συλλογικό blog από μέλη του φόρουμ...

    Οχι δεν ειναι τοσο απλο ...σαν να κανεις ενα λογαριασμο σε μια υπηρεσια blog , χρειαζονται εξιδεικευμενες γνωσεις.

    Αλλα δεν ειναι και βουνο για τον γνωστη-επαγγελματια.
    Προσωπικα ως ημι-επαγγελματιας δεν θα το επιχειρουσα να το φτιαξω...ακομα....αν και θα μπορουσα να το φερω εις περας ισως.

    Μονο και μονο οτι με καποιο τροπο πρεπει να \"υπαρχουν\" οι εγγεγραμμενοι χρηστες του e-psychology σαν μελη στο συλλογικο blog ....ισως να ειναι και βουνο χωρις να ξερω τα in και out , αλλα μπορει να ειναι και ενα απλο ερωτημα sql.

    Τεσπα ασε μην μας διαβαζει οντως κανας επαγγελματια ςκαι γινω ρεζιλι...γιατι εγω ειμαι ακομα στο ερασιτεχνικο σταδιο

    Παρεπιπτοντως , οι ιστοσελιδες (web design , web development ) ειναι δουλεια πληρης απασχολησης και χρειαζονται παρα μα παρα πολλες γνωσεις για την φερεις εις περας. Χωρια που υπαρχουν και κατηγοριες γιατι αδυνατον να τα μαθεις ολα , πανω στον τομεα και ειναι ενας κλαδος που πρεπει να μαθαινεις διαρκως για αυτο και μου αρεσει

    [/off topic]
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Keep, ήμουν ενεργός συντάκτης (σήμερα από επιλογή ανενεργός για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω) σε συλλογικό blog. Οι άνθρωποι που είχαν στήσει το blog αυτό, μ\' ένα απλό mail / invitation, μου ζήτησαν να συμμετάσχω σαν συντάκτης σε μια συλλογική προσπάθεια ενάντια στο φίμωμα των blogs ή την εν πάσι περιπτώσει χειραγώγηση της μπλογκόσφαιρας από το σύστημα, σαν ένα εν δυνάμει κίνδυνο για την αποσταθεροποίηση του. Είπα με λίγα λόγια να κάνω κι εγώ την επανάσταση μου απ\' τον καναπέ, αλλά απ\' ότι φαίνεται με πήρε τελικά ο ύπνος ....

    Μ\' εκείνο το mail / invitation λοιπόν που έκανα αποδεκτό, μου δόθηκε αυτόματα όταν έκανα σύνδεση με το δικό μου blog στο πεδίο \"νέα ανάρτηση\", και η επιλογή να ποστάρω σ\' όποια από τα δύο blogs ήθελα (το δικό μου ή το συλλογικό) ή φυσικά και στα δύο. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο γινόταν τεχνικά αυτό, αλλά ουσιαστικά αν θελήσει κάποιος να στήσει ένα συλλογικό blog θα απευθυνθεί σε επαγγελματία, έτσι δεν είναι ?

    Εν πάσι περιπτώσει συζήτηση να γίνεται, μπορεί να είναι νωρίς ακόμη, αλλά το ενδιαφέρον φαίνεται να είναι υποτονικό ακόμη και για την απλή ψηφοφορία αν ενδιαφέρει ή όχι η προσθήκη της πλατφόρμας για την δημιουργία blog από όποιο μέλος το επιθυμεί....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •