ΤΡΙΞΙΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ…….
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΤΡΙΞΙΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ…….

    Θα ήθελα ειλικρινά να μάθω πόσοι από εσάς τρίζετε χωρίς να το καταλαβαίνετε τα δόντια σας κατά τη διάρκεια του νυχτερινού σας ύπνου ( ή τουλάχιστον έχει εντοπίσει κάτι τέτοιο ο/η σύντροφός σας).:(

    Όσοι το κάνετε και δεν το έχετε εντοπίσει τα βασικά του σημάδια είναι τα σχεδόν φαγωμένα δόντια ( φθορά στο σμάλτο ), πόνος στις γνάθους και στα αυτιά από την πίεση στους μυς των σιαγόνων και χρόνιος πόνος γενικότερα στο πρόσωπο.

    Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια έχω εντοπίσει αυτά τα σημάδια στον εαυτό μου και επιστήμονες λένε οφείλεται σε άγχος,στρες ή ένταση/ σε καταπιεσμένο θυμό ή απογοήτευση / σε επιθετική-δραστήρια ή ανταγωνιστική προσωπικότητα ή ακόμα και στη χρήση αντικαταθλιπτικών φαρμάκων.

    Περιμένω τις εμπειρίες σας, ακόμα και σε όσους χρησιμοποιούν τα οδοντιατρικά μασελάκια ύπνου για το πρόβλημα αυτό……
    ;)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Εγώ τρίζω να δόντια μου μέρα και νύχτα αλλά το καταλαβαίνω.Ιδίως όταν νυστάζω και δεν μπορώ να κοιμηθώ.Πάντως,τα δόντια μου ούτε φαγωμένα είναι ούτε πόνους έχω. :)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Ολγα μου η κορουλα μου τριζει συνεχως τα δοντια της και εχει ηδη καποια προβληματα με το σμαλτο αλλα δεν ανησυχω γιατι θα αλλαξει δοντακια.
    Παντως ο παιδοψυχολογος μου μιλησε πως το τριξιμο των δοντιων πηγαζει απο το αγχος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Χρύσα πως γίνεται μετά από χρόνιο τρίξιμο να μην έχεις δει φθορά τουλάχιστον στο σμάλτο των δοντιών? Είναι πρακτικά απίθανο ρε παιδί........:o:o

    Εγώ πάντως το βράδυ υπάρχουν στιγμές που καταλαβαίνω ότι πιέζω τα δόντια μου , ή τουλάχιστων ότι πιέζω την άνω γνάθο με την κάτω έστω και χωρίς τριγμό......:(:( Ο οδοντίατρός μου μου λέει ότι πλέον πρέπει να χρησιμοποιώ την ειδική μασέλα ύπνου, όπως χαρακτηριστικά την αποκαλλούν.......:)

    κική μου αν η κόρη σου αλλάζει δόντια σίγουρα δεν θα σε απασχολεί και τόσο......στα μόνιμα δόντια της όμως αν το συνεχίζει θέλει προσοχή.....;);) Παρακολούθησέ το αν μπορείς.......:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Ολγακι μου γεια σου... εγω έτριζα τα δοντια μου μικρη..για πολλα χρονια.. και μου ξαναπαρουσιαστηκε τις πρώτες 2 εβδομαδες που αρχησα να παιρνω αντικαταθλιπτικά...¨) μάκια ...ααααα.... και ακόμη και τωρα 6 μήνες που κανω θεραπεία συνεχίζω να σφίγγω συνεχώς ειδικά την νύχτα τα δόντια μου... συχνά ξυπνάω και θυμίζω στον εαυτό μου να χαλαρώνει το σαγονι..να δοντια... παραξενο ε?... μακια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Originally posted by kokkinoskoufitsa2
    Εγώ τρίζω να δόντια μου μέρα και νύχτα
    Δεν εννοώ ακατάπαυστα...Ήθελα να τονίσω οτι τα τρίζω και την ημέρα και οχι μόνο τη νύχτα κατά τη διάρκεια του ύπνου όπως ήταν το ερώτημά σου.Δεν θυμάμαι αν το έκανα αυτό από μικρή.Πάντως,δεν το κάνω συχνά.Συνήθως,πιο συχνά τα σφίγγω.Όσον αφορά στην κατάστασή τους,ο οδοντίατρός μου μού είπε οτι είναι σε πολύ καλή κατάσταση :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ώστε και τη μέρα Χρύσα ε? :o Χαίρομαι πάντως ρε παιδί που δεν έχεις πρόβλημα με την κατάσταση των δοντιών!:)

    Εμένα αν είχαν χέρια θα μου έριχναν μπουνιές........χι.......χι . ʼντα μου και εσύ μια από τα ίδια ε?:(
    Εγώ το κάνω αυτό τα τελευταία 3 χρόνια. Πριν δεν το είχα...
    Μια από τα ίδια.....καταλαβαίνω στον ύπνο μου ότι σφίγγω τις γνάθους αλλά δεν το σταματώ.......:(:(

    Έχω σπάσει μέχρι και πορσελάνες έτσι από γέφυρες.....ʼστα!:( Ακόμα και ότι μου έχει μείνει γερό......θα το ξεκατινιάσω......το βλέπω.......:P:P

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    8
    Εχω και εγω αυτο το προβληματακι μετα απο τη χρονια χρηση αναβολικων.απο τοτε δεν σταματω μερα νυχτα να τα τριζω.ενα βραδυ ειδα στο ονειρο μου οτι το σαγονι μου εχει κολλησει και πονουσα,ενιωθα απαισια.οταν ξυπνησα καταλαβα πωσ δε μπορουσα να ανοιξω τα σαγονια μου.ο πατερασ μου εχει αυτο το προβλημα,και οπωσ εχει εκεινοσ συχνουσ πονοκεφαλουσ ετσι εχω και εγω.ειδα στη τηλεωραση ενα σχετικο θεμα και απ\'οτι θυμαμαι λεγεται μπρονξισμοσ.ακουσα οτι στα φαρμακεια υπαρχει καποια μασελα υπνου αλλα θα ηθελα να τα καταφερω μονοσ μου,δε θελω να καταφευγω σε ιατρικεσ και παραφαρμακευτικεσ μεθοδουσ τοσο γρηγορα γιατι ετσι και αλλιωσ το τελευταιο χρονο παω καλυτερα.Οσο για το μωρακι που γραφει καποιο μελοσ ποιο πανω,χαριτολογοντασ πιστευω οτι μπορει να το εχει κληρονομισει απο καποιον συγγενη και να δημιουργησει ενα ποιο δυναμικο χαρακτηρα απο το φυσιολογικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Βρουξισμός λέγεται . tnt αν δε βάλεις νάρθηκα δοντιών για τον ύπνο θα φθαρεί η αδαμαντίνη των δοντιών σου, η οποία δεν αναγεννάται. Καταπονείς και την κροταφογναθική σου διάρθρωση και τους μύες που συσπώνται κατά το βρουξισμό. Μη τ αφήνεις έτσι και παιδεύεσαι. Ο οδοντίατρος σου θα σου φτιάξει ένα ΄νάρθηκα, θα τον φοράς το βράδυ και όλα καλά!

    Φιλικά, Τίνα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Originally posted by olga_soul
    Χαίρομαι πάντως ρε παιδί που δεν έχεις πρόβλημα με την κατάσταση των δοντιών
    Εδώ και ενάμισυ χρόνο κάνω ορθοδοντική θεραπεία και τώρα φοράω μασελάκια.Αυτά,φυσιολογικό είναι για να επανέλθει το κόκκαλο στη θέση του,να ασκούν πίεση στα δόντια και έτσι τα δόντια να πονάνε.Τις προάλλες,είπα στον οδοντίατρο οτι με πονάνε και μου είπε οτι τα σφίγγω από νεύρα οπότε είτε τα φοράω για να μην το κάνω αυτό είτε οχι,ένα και το αυτό!Πιστεύω οτι όταν τα βγάλω και ηρεμήσουν επιτέλους τα δόντια μου-και τα νεύρα μου-δεν θα τα σφίγγω πια. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    tnt μου όντως είναι ενοχλητικό το όλο θέμα μιας κι όχι μόνο τρώς τελικά το σμάλτο των δοντιών , αλλά ξυπνάς το πρωί με ένα κεφάλι <<καζάνι>>!!!!:(:(

    nomorepanic μου......ώστε λέγεται βρουξισμός ε? Ειλικρινά δεν το ήξερα.........:):)
    Τώρα θα ψάξω για πληροφορίες........;);)


    Χρύσα μου τί να πω βρε παιδί....ότι νομίζεις καλύτερο κάνε.....εγώ πάντως έχω χαλάσει το σμάλτο μου ακόμα κια από τις γέφυρες........Μα τόση ένταση πια βιώνω στη δουλειά????:(:(

    Τι να σας πω ρε παίδες.........πρόβλημα και αυτό............:(

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    52
    Καλημερα. Το παθαινει κι ενα ξαδελφακι μου αυτο. Εγω το εχω ακουσει ως \"βρυγμό\". Λενε οτι το παθαινεις απο το στρες και σου συμβαινει ασυναισθητα.. Περισσοτερες πληροφοριες σε ειδικους.. :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •