ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.... ΓΙΑΤΙ ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9

    ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.... ΓΙΑΤΙ ?

    ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 15 ΕΤΩΝ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ Κ ΣΤΑ 17 ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ.
    ΟΝΤΑΣ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΗ ΕΜΕΙΝΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ
    ΣΤΑ 21 ΜΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.
    ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ....
    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
    ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ
    ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ
    Κ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ
    ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ...
    ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ... ΑΛΛΑ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΙΤΕ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΙΤΕ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΑΣΥΜΑΝΤΑ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΘΥΤΕΡΟ.
    ΤΙ ΑΡΑΓΕ ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Miami Florida
    Posts
    15
    Glykia mou polla mporei na einai ta aitia.
    Sigoura i apoleia twn goniwn sou se toso mikro xroniko diastima exei paixei kapio rolo.To oti eisai monaxopaidi s\'exei afisei na niotheis entelos<moni>apo oikogeniakis pleuras.Isws den exeis arketi autopepithisi ston eauto sou gi auta pou xekinas,kai i elipsi epivraveusis i entharinsis se apokardionei.Den eimai idiki,apla tin gnomi mou lew,alla pisteuw pws isws exeis kapia<katathlipsi>entelos fysiologiki.Oloi tin pername se kapia fasi tis zwis mas enanti katastasewn,viomatwn.Pisteuw pws prepei na xekiniseis gnorizontas kai pisteuontas ton eauto sou!Milise se kapion idiko.Tha se voithisei na xekiniseis!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητή φίλη

    Πολλές φορές κάποια ή μια σειρά από γεγονότα και καταστάσεις και κάποια φορτία που καλούμαστε να σηκώσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα μας τραυματίζουν και μας πληγώνουν τόσο πολύ και μας δημιουργούν κάποια μπλοκαρίσματα που μας καθηλώνουν παίρνοντάς μας ακόμα και τον αέρα που αναπνέουμε...
    Κάποιες φορές δε μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να αποβάλλουμε μόνοι μας γιατί είναι ριζωμένα τόσο βαθειά που ελέγχουν υποσυνείδητα όλο το σύστημά μας, τα συναισθήματά μας και μας αποδιοργανώνουν ψυχοσωματικά ...
    Δεν είναι καλή ιδέα να ερμηνεύσουμε τι μπορεί να υπάρχει από πίσω αλλά σίγουρα κάτι υπάρχει το οποίο σε θεωρητικό επίπεδο είναι τρομερά δύσκολο να το περάσεις στο σύστημά σου και να το αλλάξεις ακόμα κι αν κάποιος από μας εδώ μέσα σου λέγαμε πχ ότι είναι φόβος ή οτιδήποτε άλλο...
    Μόνο ένας ειδικός της εμπιστοσύνης σου θα μπορούσε να σε βοηθήσει πραγματικά να νοιώσεις το πρόβλημά σου και να το ξεπεράσεις..

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    tourleader δεν είναι κακό να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο για τις αντιδράσεις αυτές που σε προβληματίζουν δεδομένου της απώλειας των γονέων που βίωσες σε μικρή ηλικία. Δεν είναι ούτε ντροπή ούτε λάθος μια τέτοια κίνηση. Έτσι θα κατανοήσεις καλύτερα το λόγο των αντιδράσεων που αναφέρεις και η ισορροπία σου θα επανέλθει πολύ πιο γρήγορα από ότι νομίζεις. Ειλικρινά μην διστάσεις!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Και πως να μην σου φαίνονται ασήμαντα ,καλή μου, όταν βίωσες δυο τόσο μεγάλες απώλειες ,σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και σε τρυφερή ηλικία.

    Οι πληγές αιμοραγούν ακόμα , άφησες ανοικτά ζητήματα.. καιρός να μιλήσεις με κάποιον ειδικό και όλα θα πανε καλα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΦΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ....
    ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΑ ΡΟΥΧΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΕΣΑ ΓΙΑ ΠΕΝΘΟΣ...
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ... ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ...
    ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΕΝΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΕΡΝΩ ΧΡΟΝΙΑ !

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68
    ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΑΝ ΧΡΩΜΑ??
    ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΥΡΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ.. ΚΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!

    ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΒΓΕΙΣ ΜΕΧΡΙ..ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΠΧ. ΔΕ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΒΟΛΑ! ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΧΡΩΜΑΤΑ! :)
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΝΘΟΣ, ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΕΡΙΤΤΟ.

    ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ! ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.. ΑΡΑ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ!
    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χμ.....αυτο σηκωνει μια διερευνηση.....αφηνεις τα παντα ανολοκληρωτα η ενα μερος αυτων;οι υπολοιποι \'\'ειδικοι\'\'που αναφερεστε στον αποχωρισμο των γονεων,σας λεω οτι αυτο δεν ειναι θεσφατο για το...ανολοκληρωτον των πραξεων!πολλοι ανθρωποι δεν ολοκληρωνουν χωρις να υπαρχει ιστορικο απωλειας!αλλωστε ενας πασιγνωστος \'\'ανολοκληρωτος\'\',να το πω ετσι,ηταν ο Μιχαηλ Αγγελος ισως ο σπουδαιοτερος καλλιτεχνης των αιωνων!Το non finito αλλωστε,εγινε σημαια των ρομαντικων οπως θα θυμουνται οι φιλοαναγνωστες!Κοιτα ,στο δια ταυτα αν υπαρχει καποια συμπτωματολογια που σου προκαλει δυσφορια καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα συναδελφο ψυχιατρο η κλινικο ψυχολογο!Διεκρινα ασφαλως μια δυσθυμικη σημειολογια\'\'στενοχωρει,β� �ριεμαι κλπ\'\' αλλα δεν μου αρεσει να κανω τον ιντερνετοψυχιατρο!Οποτε,εα ν κρινεις....απευθυνσου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....\'\'σαν ενα πενθος που το σερνω χρονια\'\' κοιταξε αυτο το σημειο με καποιον ειδικο δεν θα ηταν ασχημο!παντα επικαιρος ο Freud στο \'\'πενθος & μελαγχολια\'\'

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    32
    Originally posted by tourleader
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΦΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ....
    ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΑ ΡΟΥΧΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΕΣΑ ΓΙΑ ΠΕΝΘΟΣ...
    ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ... ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ...
    ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΕΝΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΕΡΝΩ ΧΡΟΝΙΑ !

    tourleader ,εχω διαβασει αρκετο τμημα ενος βιβλιου του Freud που λεγεται \'\'η ψυχοπαθολογια στην καθημερινη ζωη\'\' στο οποιο επισημαινει τη σημασια που εχουν τα λαθη οι παραλειψεις η οι υποκαταστασεις που κανουμε οταν μιλαμε ,για παραδειγμα οταν ξεχναμε κατι -θα μπορουσε ναναι ακομα και το ονομα ενος ανθρωπου που συνανταμε καθε μερα αλλα τυχαινει καποια στιγμη να μην μπορουμε να ανακαλεσουμε το ονομα του! η ακομα οταν αλλο θελουμε να πουμε κι αλλο λεμε -
    Θυμηθηκα το βιβλιο διαβαζοντας στο post sou \'\'ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΦΟΝΙΩΝ ΜΟΥ \'\' Γραφεις \'\'ΤΩΝ ΦΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ \'\' Σε περιπτωσεις τετοιων υποκαταστασεων -αν χρησιμοποιω σωστα τον ορο\'\' οπου ειπες κατι αλλο απο αυτο που ηθελες να πεις ,υπαρχει πιθανοτητα το λαθος ναναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις γιατι εγινε η τι σχεση εχει με την προσωπικη ιστορια του ανθρωπου που το διαπραττει
    Ομως η αντικατασταση της λεξης \'\'ΓΟΝΙΩΝ\'\' απο τη λεξη \'\'ΦΟΝΙΩΝ\'\' νομιζω -γνωριζοντας για σενα αυτα που εγραψες και μονο- οτι σχετιζεται αμεσα με το γεγονος του θανατου των γονιων σου Τετοια απροσδοκητα λαθη ο Freud θεωρουσε οτι πολλες φορες φανερωνουν μια κρυμενη αληθεια στην ψυχη των ανθρωπων η οποια βρισκει διεξοδο καταυτον τον ασυνειδητο τροπο Απο κει και περα γιατι επελεξες τη συγκεκριμενη λεξη \'\'ΦΟΝΙΩΝ\'\' η οποια ακουστικα παραπεμπει στη λεξη \'\'ΦΟΝΟΣ\'\' μπορει να σε βαλει σε διαφορες διαδρομες σκεψης αλλα το νοημα θα μπορουσε να σε βοηθησει να το βρεις καποιος ειδικος και κυριως καποιος ψυχαναλυτης Παντως θα σου προτεινα ετσι κι αλλιως να αγορασεις την \'\'ψυχοπαθολογια της καθημερινης ζωης\'\' του Freud ,θα σε βοηθησει να επεξεργαζεσαι απο μονη σου σου τετοια λαθη που εχουν πολλα πραματα να σου αποκαλυψουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Μικρή επισήμανση ... το γ βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο φ στο keyboard .

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    32
    Σαφεστατα το τυχαιο δεν αποκλειεται σε καμια περιπτωση ¨) Ο ιδιος ο Freud αλλωστε οταν τον ρωτουσαν τι μπορει να σημαινει αυτο και κεινο πολλες φορες απαντουσε οτι μπορει να μη σημαινει σε τελικη αναλυση και τιποτα παραπανω απο αυτο που δειχνει σε πρωτη εξεταση ,δηλαδη ενα απλο λαθος ας πουμε
    Αλλα αν μη τι αλλο ,νομιζω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση θαταν χρησιμο να μην το δει η tourleader σαν ενα απλο λαθος και να σκεφτει τι θα μπορουσε να την οδηγησει να γραψει κατι εν αγνοια της και οχι συνειδητα που ειναι τοσο πλουσιο σε νοηματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •