παραφιλιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1

    παραφιλιες

    ειμαι παραφιλικος απο την εφηβεια μου (με σχεδον τις περισσοτερες εκτος απο αυτες που εχουν βια)
    κυριως ομως επιδειξιομανια και ηδονοβλεψια
    παραλληλα εχω την οικογενεια μου και ζω μια φυσιολογικη (...;) ζωη
    εχω καταφερει να το κρυψω (πιστευω ) απο τον κυκλο μου και την κοινωνια παρολο που ειχα μπλεξιματα και παλαιοτερα και τωρα αλλα φροντιζω να παιρνω τις οσο το δυνατον μεγαλυτερες προφυλαξεις
    ειμαι διχασμενος καθως δεν ξερω αν αυτο που πρεπει να κανω ειναι καποια θεραπεια η να συνεχισω καθως δεν μου δημιουργει πλεον προβληματα
    και πραγματικα αν η συζυγος μου συμμετειχε σ' αυτο δεν θα ειχα κανενα ενδοιασμο να συνεχισω καθως θα εμπλουτιζε και την σεξουαλικη μας ζωη.
    δυστυχως βρισκεται στο αλλο ακρο και σε καποια υπονοουμενα δικα μου δειχνει απεχθεια στις παραφιλιες.
    τι πρεπει να κανω ;
    ειμαι 30 χρονια σ' άυτην την θεση , υπαρχει τροπος να βρω λυση χωρις φαρμακα και αλλαγη του τροπου ζωης μου;
    ζω σε μικρη επαρχιακη πολη.
    μηπως πρεπει να βρω ισορροπια μονος μου και απλως να προσπαθησω να το περιορισω;
    θα ηθελα να σας ακουσω...

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    stath, διαβάζω ότι έχεις ανάμεικτα συναισθήματα για το θέμα.
    Από τη μια μεριά σου αρέσει και θέλεις να το συνεχίσεις, εφόσον πλεον δεν σου δημιουργεί προβλήματα κι από την άλλη μεριά, αναγνωρίζεις ότι οι συμπεριφορές σου αυτές δεν σου δίνουν ισορροπία και θα προτιμούσες να τις περιορίσεις.

    Με τις δυο πλευρές σου λοιπόν να συγκρούονται μεταξυ τους, χρειάζεται να αναρωτηθείς πόσο είσαι έτοιμος να το παλέψεις και μάλιστα μόνος σου. Οι άνθρωποι, τις περισσότερες φορές, όταν έχουν ανάμεικτα συναισθήματα... απλώς συνεχίζουν το τρέχον μοτίβο συμπεριφοράς.

    Και κάτι ακόμη: σε τέτοιου είδους ζητήματα, ο περιορισμός είναι στρουθοκαμηλισμός.
    Αν έναν \"εθισμό\" θέλεις πραγματικά να τον αντιμετωπίσεις, χρειάζεται πλήρης αποχή, όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό.

    Στις παραφιλίες, δεν έχει λίγη ηδονοβλεψία/επιδειξιομανια και πολύ ηδονοβλεψία/επιδειξιομανια.
    Το συναισθηματικό κόστος και στις 2 περιπτώσεις είναι μεγάλο, χώρια το πρακτικό κόστος από τους κινδύνους που μια παραφιλία συνεπαγέται, κοινωνικά, νομικά, ηθικά κτλ.

    καλή δύναμη!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •