Με κορόιδευαν στο σχολείο γι\'αυτό έπαθα την ψύχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 171
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    αυτοι που αναμενουν σχιζοφρενεια στην αρχη εχουν μια εισαγωγικη καταθλιψη, οπου εν τελει μη μπορωντας ο οργανισμος να αντεξει αλλο την κατασταση αυτη οδηγειται σε συναισθηματικη επιπεδωση που χαρακτηριστικο γνωρισμα της σχιζοφρενειας..

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    ευχαριστώ που το έσβησες. Για το δεύτερο συμφωνώ, δλδ ο οργανισμός μην μπορώντας να αντέξει άλλο αυτή την κατάσταση το γυρνάει σε συναισθηματική επιπέδωση, τώρα για το πρώτο πιστεύω άλλα. Δλδ, ότι η κατάθλιψη έφερε τη σχιζοφρένεια, και όχι η σχιζοφρένεια την κατάθλιψη. Δλδ ισχύει το πρώτο που είπα εγώ που είναι το ίδιο με το δεύτερο που είπες εσύ. Έτσι κολλάει, όχι έτσι όπως το πες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    για να ξεκαθαρισουμε, σχιζοφρενια ηταν να παθεις, οχι καταθλιψη. οι περισοτερες των περιπτωσεων της σχιζοφρενειας πρωτα περνανε το σταδιο της καταθλιψης.. εσυ για την ακριβεια για σχιζοφρενεια προοριζοσουνα εξ αρχης..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να εχουν καταθλιψη και να μη παθουν ποτε σχιζοφρενεια... υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις.. η σχφ δεν εχει καμια σχεση με την καταθλιψη..

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βρε παιδάκι μου, ποιός το λέει ότι ήμουνα προορισμένη να πάθω σχιζοφρένεια; Έχεις αποδείξεις ότι ήταν βιολογικό; Η άποψη που κυριαρχεί ότι είναι βιολογικό, δεν λέει για τη γέννα, λέει ότι το ανοσοποιητικό σύστημα μπλοκάρεται και δεν δουλεύει σωστά. Που κι αυτό είναι πολύ πιθανόν να προκαλείται από την κακιά ψυχολογία. Εγώ είχα κατάθλιψη για περίπου 18 χρόνια, άρα φυσικό ήταν να πάθω σχιζο. Και τα δύο, προήλθαν από παράγοντες όπως το περιβάλλον και όχι μάλλον από βιολογικούς για μένα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    αναμφισβητητα, το περιβαλλον παιζει καθοριστικο ρολο στη διαμορφωση της ψυχοσυνθεσης, ισως και το σημαντικοτερο. τωρα, οπως και πριν, θελω να ξεκαθαρισω πως η σχιζοφρενεια δεν εχει καμια σχεση με την καταθλιψη. η καταθλιψη οφειλεται στην ελλειψη σεροτονινης και η σχφ στην ελλειψη ντοπαμινης.. αν μου λες οτι υπεφερες 18 χρονια απο καταθλιψη ισως τοτε να ηταν ξεσπασμα του οργανισμου σου για να\"απελευθερωθει\" απο το μαρτυριο αυτο οδηγωντας τον στη συναισθηματικη επιπεδωση..

    18 χρονια δεν εκανες θεραπεια lightbluepath?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ, ΟΙ ΘΑΡΡΑΛΕΟΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΛΜΗΡΟΙ !
    και τα καθικια και οι κλεφτες θα ελεγα εγω..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Περίμενε. Η σχιζοφρένεια λέγεται ότι οφείλεται όχι στην έλλειψη, αλλά στην αυξημένη έκκριση ντοπαμίνης, κάτι που όμως δεν έχει αποδειχθεί. Σίγουρα μπορεί να συνέβη αυτό που λες ότι ήταν ξέσπασμα του οργανισμού. Κι εγώ αυτό πιστεύω. Και γενικά όσους έχω ρωτήσει, ή θα ήταν κληρονομικό, ή θα είχαν περάσει πολλά στη ζωή τους, όπως κι εγώ. Αλλά η χρόνια κατάθλιψη ίσως να οδηγεί σε σχιζοφρένεια δεν έχει αποδειχτεί αυτό, αλλά εγώ το λέω. Και επειδή είναι έλλειψη σεροτονίνης; Μπορεί η έλλειψη σεροτονίνης για πολλά χρόνια, να οδηγεί στην σχιζο.
    Έκανα θεραπεία μόνο μια φορά στα 19 και μετά από τα 22 και μετά μέχρι τα 24. Δεν το χα ανακαλύψει πιο πριν, τώρα κατάλαβα από τα συμπτώματα, δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ, δεν ένιωθα ευχαρίστηση, είχα τύψεις και τέτοια. Αν το είχα ανακαλύψει θα πήγαινα αν με άφηναν οι γονείς μου και δεν φοβόντουσαν πχ τι θα πει ο κόσμος.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by maus
    ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ, ΟΙ ΘΑΡΡΑΛΕΟΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΛΜΗΡΟΙ !
    και τα καθικια και οι κλεφτες θα ελεγα εγω..
    Συμφωνώ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    οφειλεται στη ελλειψη ντοπαμινης.. και οχι, δεν μπορει η πολλα χρονια καταθλιψη να μετατραπει σε σχφ.. οπως και η ελλειψη της σεροτονινης δεν μπορει επισης να μετατραπει σε σχφ. φυσικο θα ηταν να ειναι ξεσπασμα του οργανισμου, αν και αυτο δεν ειναι εντελως απολυτο.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τελοσπάντων, είναι μάταιο να προσπαθήσω να σε πείσω.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    απλα να προσθεσω οτι η σερετονινη και η ντοπαμινη δρουν ανταγωνιστηκα δηλαδη οσο πιιο λιγη η σερετονινη τοσο αυξανεται η ντοπαμινη γι αυτο και οταν παιρνουμε αντικαταθλιπτικα αυξανεται η σερετονινη και εχουμε τρεμουλα που ειναι ελλειψη ντοπαμινησ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οι απαντησεις δεν ειναι απλες , παντως τα αντιψυχωτικα λειτουργουν σαν ανταγωνιστες της ντοπαμινης μειωνοντας τα επιπεδα της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Originally posted by lightbluepath
    Τελοσπάντων, είναι μάταιο να προσπαθήσω να σε πείσω.
    γιατι το λες αυτο?

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ε, γιατί διαφωνούμε.

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •