Με κορόιδευαν στο σχολείο γι\'αυτό έπαθα την ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 171
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Με κορόιδευαν στο σχολείο γι\'αυτό έπαθα την ψύχωση

    Λοιπόν, διάβασα κάτι που έλεγε ο maus ότι άμα σε κοροδεύουν ή σε κακομεταχειρίζονται έχεις 540% πιθανότητες παραπάνω να παρουσιάσεις ψύχωση. Έτσι λοιπόν και μένα με κορόιδευαν στο σχολείο καθ\'όλη τη διάρκεια των μαθητικών χρόνων, στο δημοτικό επειδή γέλαγα πολύ από νευρικό γέλιο, και στο γυμνάσιο και το λύκειο προφανώς επειδή το έψαχνα εγώ γιατί το είχα συνηθίσει. Μπορεί και να με ζήλευαν όμως. Λοιπόν, το κακό που μπορούν να κάνουν σε ένα παιδί, είναι πάρα πολύ μεγάλο, ίσως και γι\'αυτό μισώ τα παιδιά δεν ξέρω. Δεν μπορούσα να το διαχειριστώ τότε ως παιδί, και γενικά έχω περάσει πάρα πολλά στη ζωή μου μαζί μ\'αυτά. Αφού είχα κατάθλιψη από 6 χρονών και με πίεζε η μάνα μου να διαβάσω και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ λόγω της κατάθλιψης. Πολύ πίεση λοιπόν και κατάθλιψη. Όλα αυτά λοιπόν μαζί συντέλεσαν στο να πάθω την ψύχωση αφού είναι ένα γεγονός όπως λέει ο maus, εγώ ρωτάω τι πρέπει να κάνω για να τα διαχειριστώ τώρα όλα αυτά εκτός από το να λέω τους μισώ όλους αφού όλοι είναι ικανοί να με κοροιδέψουν και ειδικά τα παιδιά. Παρακαλώ να μην γίνει quoted το μήνυμά μου, για να μπορώ να το σβήσω μετά. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μετά λέτε γιατί τους λέω όλους κακούς. Να γιατί εκτός από το στίγμα που υπάρχει τώρα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    καταρχας μην υποτιμας τον εαυτο σου. ο καθε βασιλιας του καθε βασιλιου δεν αξιζει μια αν δεν εχει εναν γελωτοποιο διπλα του. remember. if there is no fool there is no king. μαθε την αξια που εχεις καλη lbp.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι λιγο δυσκολη η μεταφραση...


    http://www.schizophrenia.com/hypo.php
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    COMT gene and who smoked marijuana had a 1.000% increase in their risk of developing schizophrenia.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ναι αλλά insect ο γελωτοποιός αυτός δεν κοροιδεύει τον βασιλιά. Δεν μιλάμε για ένα παραμύθι εδώ. Για τα άλλα να μην υποτιμάω την αξία μου συμφωνώ αλλά όμως και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες, πχ τα κοροιδεύουν όλοι ή τα κάνουν πέρα, όση αξία και αν έχουν. Εγώ συμφωνώ είμαστε όλοι ίσοι το βλέπουν όμως αυτό μερικοί γελοίοι; Στο πλάτος της η κοινωνία. :mad:

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Keep δεν μπορώ να διαβάσω μεγάλο κείμενο και τώρα έχω δουλειά για να κάνω αυτό. Μπορείς να μας πεις τι εννοείς; Όσο για τη μαριχουάνα, ποτέ μου δεν έχω καπνίσει, αν και αυτοί οι συμμαθητές μου που με κορόιδευαν, κάπνιζαν. :mad: Το comt gene τι είναι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στην φωτογραφια φαινονται πιθανοι παραγοντες εν συντομια...και τις πιθανοτητες να αποκτησεις σχιζοφρενεια.

    Αλλα ειναι δυσκολη η μεταφραση.

    Αν θελει καποιος ας κανει την προσπαθεια...νομιζω οτι το www.schizophrenia.com ειναι οτι πιο εγκυρο...αν μπορεις να πεις κατι εγκυρο για κατι αγνωστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ναι αλλά insect ο γελωτοποιός αυτός δεν κοροιδεύει τον βασιλιά. Δεν μιλάμε για ένα παραμύθι εδώ. Για τα άλλα να μην υποτιμάω την αξία μου συμφωνώ αλλά όμως και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες, πχ τα κοροιδεύουν όλοι ή τα κάνουν πέρα, όση αξία και αν έχουν. Εγώ συμφωνώ είμαστε όλοι ίσοι το βλέπουν όμως αυτό μερικοί γελοίοι; Στο πλάτος της η κοινωνία. :mad:
    μονο αν θελησουν.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εϊναι πιθανοί παράγοντες. Εγώ πχ γεννήθηκα χειμώνα και ίσως αυτό έπαιξε ένα ρόλο, γιατί τότε παθαίνεις αρρώστειες και μπορεί να μην αναπτύχθηκε ο εγκέφαλος σωστά. Ωστόσο, με αξονική και μαγνητική, δεν βρέθηκε καμμία βλάβη στον εγκέφαλό μου. Δεν ξέρω τι θα γινόταν άμα είχε βρεθεί στον καθένα δλδ. Υπάρχει λύση γι\'αυτό; Anyway, στο θέμα μας εγώ πιστεύω είναι μείγμα βιολογικών και περιβαλλοντικών παραγόντων, το δικό μου περιβάλλον ήταν αυτό που περιέγραψα, πάντως αυτά είναι εικασίες. Το σίγουρο είναι αυτό που είπε ο maus, ότι αν σε κοροιδεύουν ή σε κακομεταχειρίζονται, έχεις 540% πιθανότητες να αποκτήσεις ψύχωση και αυτό το λένε έρευνες που έχουν γίνει. Άρα, κάτι θα ξέρουν. Και τελοσπάντων, εγώ δεν ζήτησα τα αίτια, αλλά πως θα το διαχειριστώ αυτό ώστε να μην ξαναπάθω ψύχωση άμα κόψω τα χάπια. Με το γιατρό μου πάντα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by insect
    Ναι αλλά insect ο γελωτοποιός αυτός δεν κοροιδεύει τον βασιλιά. Δεν μιλάμε για ένα παραμύθι εδώ. Για τα άλλα να μην υποτιμάω την αξία μου συμφωνώ αλλά όμως και τα παιδιά με ειδικές ανάγκες, πχ τα κοροιδεύουν όλοι ή τα κάνουν πέρα, όση αξία και αν έχουν. Εγώ συμφωνώ είμαστε όλοι ίσοι το βλέπουν όμως αυτό μερικοί γελοίοι; Στο πλάτος της η κοινωνία. :mad:
    μονο αν θελησουν.
    Μόνο αν θελήσουν τι; Η κοινωνία, να μας δει όλους ίσους ή τα παιδιά που είναι ΑΜΕΑ να μην τα κοροιδεύουν οι άλλοι;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by lightbluepath
    Εϊναι πιθανοί παράγοντες. Εγώ πχ γεννήθηκα χειμώνα και ίσως αυτό έπαιξε ένα ρόλο, γιατί τότε παθαίνεις αρρώστειες και μπορεί να μην αναπτύχθηκε ο εγκέφαλος σωστά. Ωστόσο, με αξονική και μαγνητική, δεν βρέθηκε καμμία βλάβη στον εγκέφαλό μου. Δεν ξέρω τι θα γινόταν άμα είχε βρεθεί στον καθένα δλδ. Υπάρχει λύση γι\'αυτό; Anyway, στο θέμα μας εγώ πιστεύω είναι μείγμα βιολογικών και περιβαλλοντικών παραγόντων, το δικό μου περιβάλλον ήταν αυτό που περιέγραψα, πάντως αυτά είναι εικασίες. Το σίγουρο είναι αυτό που είπε ο maus, ότι αν σε κοροιδεύουν ή σε κακομεταχειρίζονται, έχεις 540% πιθανότητες να αποκτήσεις ψύχωση και αυτό το λένε έρευνες που έχουν γίνει. Άρα, κάτι θα ξέρουν. Και τελοσπάντων, εγώ δεν ζήτησα τα αίτια, αλλά πως θα το διαχειριστώ αυτό ώστε να μην ξαναπάθω ψύχωση άμα κόψω τα χάπια. Με το γιατρό μου πάντα.

    Τον χειμωνα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για ψυχωση ενα γεννηθεις και γενιουνται και πιο εξυπνα παιδια καπου διαβασα.

    Οσο για αυτο που ρωτας...ειναι αδυνατο να απαντηθει!!!!!!!!!!!

    Εδω θα απανταγα στον εαυτο μου ....χωρια που ο καθενας ειναι διαφορετικος κλπ κλπ.

    Σε συνεργασια με τον γιατρο σου , να παρακολουθει την πορεια σου και τις σκεψεις σου αν θες κανε την προσπαθεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    απο την μικρη μου εμπειρια γνωριζω να σου πω τα εξης πανω σε αυτη σου την ερωτηση \"πως θα το διαχειριστώ αυτό ώστε να μην ξαναπάθω ψύχωση άμα κόψω τα χάπια\"

    θα κοψεις ποτο και καπνισμα. θα περπατας και θα ειχεις αισιοδοξια. μετα μπορει να καταφερεις να κοψεις τα φαρμακα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by keep_walking
    [Τον χειμωνα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για ψυχωση ενα γεννηθεις και γενιουνται και πιο εξυπνα παιδια καπου διαβασα.

    Οσο για αυτο που ρωτας...ειναι αδυνατο να απαντηθει!!!!!!!!!!!

    Εδω θα απανταγα στον εαυτο μου ....χωρια που ο καθενας ειναι διαφορετικος κλπ κλπ.

    Σε συνεργασια με τον γιατρο σου , να παρακολουθει την πορεια σου και τις σκεψεις σου αν θες κανε την προσπαθεια.
    Κοίτα γενικά πιστεύω ότι είμαι έξυπνη αλλά με τα ψυχολογικά μου από μικρή πέφτουν οι δυνατότητές μου. Αφού σε ένα σχολείο μικρό που πήγαινα, μου έλεγε ο καθηγητής των μαθηματικών ότι είμαι από τα 3 πιο έξυπνα παιδιά του σχολείου. Και όχι επειδή διάβαζα φυσικά, γιατί δεν διάβαζα λόγω κατάθλιψης, αλλά επειδή έλεγα κανα κουφό που και που. Δλδ έβγαζα καινούριες θεωρίες. Μια φορά, είχα κάνει άσκηση όταν πια διάβαζα, ενώ είχα κατάθλιψη για το παρακάτω χωρίς να το γνωρίζω. Τώρα όμως πάλι δεν παίρνω στροφές λόγω της ψύχωσης. Anyway, στο θέμα μας τι είναι αδύνατο να απαντηθεί; Το πως να διαχειριστώ; Απάντα καθαρά, για να καταλάβω. Thanks.

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •