Απορριψη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2

    Απορριψη....

    Καλησπερα σε ολους! Εντοπισα τυχαια το site και χαιρομαι που υπαρχει και αυτου του ειδους η ''στηριξη'', εστω και διαδικτυακα.
    Ονομαι Πεγκυ και παραδοξως σπουδαζω Ψυχολογια. Ωστοσο ειμαι σε μια κατασταση που αισθανομαι πως κανεις δεν μπορει να με καταλαβει.. Τουτεστιν, ειμαι 21 χρονων και ολες οι σχεσεις που εχω κανει ειναι απο το διαδικτυο.(αρχισα απο 13 χρονων να γνωριζω αγορια απο ιντερνετ). Βλεπω φιλους και γνωστους να φλερταρουν, να ερωτευονται και να περνουν καλα και εγω δινω ολο μου το ειναι σε ανθρωπους απο το internet. Καποιες γνωριμιες απο το διαδικτυο κατεληξαν σε σχεση αλλα τον τελευταιο χρονο ειναι Ο,ΤΙ χειροτερο... Γνωριζω ανθρωπους περιεργους, ανθρωπους που ΑΛΛΟ δειχνουν και ΑΛΛΟ ειναι στην πραγματικοτητα.. Εχω λιγες μερες που προσπαθω να αλλαξω νοοτροπια, κοιταζω χαμογελαω φλερταρω... Αλλα με στοιχειωνει μια λεξη... ΑΠΟΡΡΙΨΗ... καθως τον τελευταιο 1 χρονο με εχουν απορριψει 3-4 ατομα...(ατομα απο ιντερνετ,με τα οποια συναντηθηκα και εκ των υστερων δεν θελησαν να συνεχισουμε να βγαινουμε).Ειμαι κοπελα με κατακτησεις, με φλερταρουν και εχω καλες παρεες και εντονη κοινωνικη ζωη αλλα δεν μπορω να ''χωνεψω'' την απορριψη... Νιωθω να ''ποναω'' καθε μερα μεσα μου που καποιοι δεν με θελανε στην ζωη τους και η φραση ''αυτοι θα χασουν'' δεν την πιστευω...
    Πως μπορω να σταματησω να στοιχειωνομαι απο την λεξη ''απορριψη''? Δεν το βρισκω υγιες να μην αντεχει καποιος κατι τετοιο... Αλλα το νιωθω...Και θελω να κανω κατι για να σταματησει!!
    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον διαβασε το μηνυμα μου....Να ειστε καλα ολοι!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Πέγκυ.Καλώς ήρθες.:)

    Άκου,δεν ξέρω αν έχεις ποτέ ακούσει τον όρο rejection sensitivity.Σημαίνει ευαισθησία στην απόρριψη και είναι ένας παράγοντας που επηρεάζει αρκετά τα άτομα που έχουν \"ανέβει\"ψηλά στη βαθμίδα μέτρησής του.

    Αυτό σημαίνει πως τα άτομα που έχουν υψηλό ποσοστό ευαισθησίας στην απόρριψη,δεν αντιμετωπίζουν την απόρριψη με τον ίδιο τρόπο που την αντιμετωπίζουν άλλα άτομα.Αντίθετα,τους σημαδεύει.Τους προκαλεί έντονο ψυχικό πόνο,ανασφάλεια,άγχος,αυτο� �πιτίμηση,ενοχές,ντροπή.Μπα ί
    νουν σε μία διαδικασία να αμφισβητούν την αξία τους,δικαιολογώντας την απόρριψη κατά κάποιον τρόπο,επιτείνοντας τον ψυχικό φόρτο.Δηλαδή,προσωποποιείς το χωρισμό,τον θεωρείς φταίξιμό σου και ψάχνεις σημάδια στην συμπεριφορά των άλλων που να αποδεικνύουν τη μηδενική σου-ή ελάχιστη-αξία.

    Όμως αυτός είναι ένας πολύ σκληρός κύκλος,ένας φαύλος κύκλος πόνου και συνεχούς ήττας.Μπορεί επίσης και να κάνεις και το άλλο,για ψάξε και αυτό.Να ψάχνεις τόσο έντονα τα σημάδια της απόρριψης των άλλων,που να τα\"εφευρίσκεις\".

    Με λίγα λόγια,άμα ζητάμε να βρούμε ό,τι θα μας πληγώσει,θα το βρούμε.Αν δεν το ζητάμε και να το βρούμε θα το ανατρέψουμε,θα το επεξεργαστούμε έτσι που θα κατορθώσουμε να μη μας τραυματίσει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by πεγκυ
    Πως μπορω να σταματησω να στοιχειωνομαι απο την λεξη \'\'απορριψη\'\'?
    Μπορεις με το να αλλαξεις την σημασια που εχει για εσενα η συγκεκριμενη λεξη.


    Μια αποριψη μπορει να φαινεται οντως σαν κατι που σε πληγωνει μιας και δεν ειναι παντα και το πιο ωραιο αισθημα να σε διωχνει ο αλλος και να σε καταττασει στους ανεπιθυμητους.

    Μπορει ομως αυτη η πραξη να ειναι πολυ καλυτερη απο το να μπλεξεις με καποιον που δεν ταιριαζεις και να το διαπιστωσεις μετα απο καιρο,καυγαδες και πολυ χαμενο χρονο οτι τοσο καιρο ζουσες ενα λαθος.


    Τι ειναι προτιμοτερο?

    Στην πρωτη περιπτωση , νοιωθεις ασχημα για την ωρα, το περιεγραψες εσυ η ιδια στο ποστ σου.Θα εισαι στεναχωρημενη για ενα χ διαστημα.1 βδομαδα, 2 βδομαδες, 1 μηνα? Καποτε ομως θα περασει αυτο το διαστημα , δεν μπορεις να εισαι πληγωμενη για ολη σου την ζωη απο την προσωπικη γνωμη ενος αγνωστου για εσενα..!

    Στην δευτερη περιπτωση ομως , μπορει μεν να γλιτωνεις την προσωρινη στεναχωρια αυτου του χ διαστηματος, ομως θα παραλαβεις πολυ πιθανον στο αμεσο μελλον κατι πολυ χειροτερο απο στεναχωρια λιγο πριν χωρισεις με το ατομο που δεν ταιριαζες εξαρχης : θα αρχισεις να αναρωτιεσαι για το αν εχεις οντως καλο ενστικτο, ποσο ευκολα/δυσκολα την πατας, αυτα υπαρχει πιθανοτητα να σκληρηνουν και με βαριες λεξεις του στυλ \"ημουν τυφλη και ανοητη που δεν το καταλαβα αυτο εξαρχης\" καιν γενικα θα φτασεις σε ενα σημειο που θα εχεις να πολεμησεις πολλα μετωπα, ταυτοχρωνα. Εκει να δεις ποσο γλύκα ειναι τα πραγματα..!


    Εξαρταται πως θα το δεις το ολο θεμα.

    Μια αποριψη μπορει να ειναι κατι που θα σε λυγιζει , μια αποριψη ομως μπορει υπο μια αλλη οπτικη γωνια να ειναι κατι που μπορεις να μαθεις κατι το καινουριο, κατι που θα σε κανει πιο δυνατη, μια ευκαιρια που δεν ειδες εξαρχης κτλ


    Τι επιλεγεις λοιπον?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    RainAndWind ομολογουμενως με εντυπωσιασες για την ενσυναισθηση σου! Εστιασες σε αυτο που πραγματι νιωθω...(έντονο ψυχικό πόνο,ανασφάλεια,άγχος,αυτο� �πιτίμηση,ενοχές,ντροπή). Ωστοσο, αυτο που εννοεις ουσιαστικα στο τελος, ειναι πως το προκαλω και το παθαινω το ολο θεμα με την απορριψη? Στην Ψυχολογια το ονομαζουμε φαινομενο Placebo, αλλα το βρηκα ενδιαφερον οτι πιστευεις πως στην δικη μου περιπτωση ισχυει. Με εκανες να σκεφτω κατι παραπανω απο αυτα που ηδη σκεφτομουν.


    Boltseed σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, βρηκα σημαντικα τα λογια σου αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα; Βρισκομαι συνεχεια σε εναν φαυλο κυκλο οπου κατηγορω τον εαυτο μου για τις ερωτικες επιλογες που κανω, επειτα βγαινω ραντεβου και βγαζω κατι διαφορετικο απο αυτο που ειμαι για να γινω επιθυμητη καθως εχω πειστει πως με εχουν απορριψει επειδη ΔΕΝ αξιζω! Και αυτο ποναει πολυ περισσοτερο. Σε καθε απορριψη αισθανομαι πως η αξια μου φτανει στο μηδεν... Ξερω βαση λογικης και σπουδων πως ΔΕΝ ειναι ετσι, αλλα δεν μπορω να το ελεγξω! Συχνα νιωθω ενα.....τιποτα! Και αυτο επειδη καποιος επελεξε να μην υπαρχω στη ζωη του! Τρεμω στην ιδεα πως καποιος θα μου γυρισει την πλατη, λες και ειμαι μωρο παιδι. Τι σημαινουν αραγε ολα αυτα; Εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση; Εχω μαθει μονο να κατηγορω τον εαυτο μου;! Πιστευω πως η απαντηση αυτου θα ναι η λυση του προβληματος... Και συνεχιζω να σκεφτομαι..!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ωραιες που ειναι οι αυτοεκπληρουμενες προφητειες...!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by πεγκυ
    Σε καθε απορριψη αισθανομαι πως η αξια μου φτανει στο μηδεν...
    Για να φτανει στο μηδεν σημαινει οτι πριν ηταν πανω απο το μηδεν.

    Αρα πως γινεται να εισαι συνεχεια στο μηδεν πολλες φορες?

    Μπορει να πιστευεις οτι εισαι στο μηδεν, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Αλλο το πιστευεις οτι συμβαινει, και αλλο το συμβαινει.

  7. #7
    Ποιος ο λόγος που επιζητάς σχέσεις μέσω του ίντερνετ, αφού λες ότι είσαι αρκετά κοινωνικό άτομο;

    Έχεις αναζητήσει τα βαθύτερα αίτια της απόρριψης; Υπάρχουν και άτομα που δε σε απέρριψαν; Βρες ποιοι ήταν οι λόγοι που αυτά τα άτομα σε αποδέχτηκαν σε ερωτεύτηκαν κλπ. Μήπως η απόρριψη οφείλεται τουλάχιστον εν μέρει και στη δική σου συμπεριφορά απέναντι τους;
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μηπωσ πρεπει να καταλαβεισ το αυτονοητο οτι οι ανθρωποι βλεπουν με διαφορετικη ματια τα πραγματα και αυτο που βλεπεισ εσυ ωραιο η φιλη σου το βλεπει μετριο η και χαλια και αρα το ιδιο συμβαινει και σε σενα οταν σε βλεπουν οι αλλοι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολύ σωστή η κατεύθυνση που σου δίνουν ο Γιάννης και ο Boltseed.Και σημαντική η παρατήρηση του Boltάκου για την αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

    Κάποια λάθος μονοπάτια της σκέψης που μπορεί να ακολουθείς είναι αυτά:
    Χώρισα από το αγόρι μου.------>ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ.(γενίκευση και καταστροφολογία)

    Χώρισα από το αγόρι μου.------>ΜΕ χώρισε.------->ΜΕ ΑΠΕΡΡΙΨΕ.(προσωποποιείς την \"απόρριψη\",το λύσιμο μίας σχέσης δηλαδή απλά και νιώθεις ενοχές)

    Χώρισα από το αγόρι μου.------>Γιατί,γιατί,γιατί δε ΜΕ ήθελε.Γιατί κανείς δε ΜΕ θέλει.Γιατί κανείς δε ΜΕ κρατάει στη ζωή του.Γιατί γιατί γιατί.(δε δεχόμαστε την εκδοχή να μην αποτελούν όλα μία προσωπική υπόθεση δική μας,αλλά των άλλων,εμμένουμε σε άγονη διαδικασία ερωτημάτων δίχως όμως να έχουμε βρει τη σωστή ερώτηση)

    Ρωτάμε τον εαυτό μας.Kάνουμε έναν διάλογο εσωτερικό,όχι όμως στείρο,γόνιμο.
    Είναι αλήθεια πως κανένας δε με θέλει;
    Έχω ρωτήσει όλους τους άντρες του πλανήτη και αυτό ισχύει;Σίγουρα βρε δε με θέλουν όλοι,ή έχω πολλαπλασιάσει μέσα στο μυαλό μου αυτούς τους πέντε που δεν κόλλησα μαζί τους και τους έκανα όλο τον αντρικό πληθυσμό;Σε τι μπορεί να οφείλεται άραγε το ότι δεν κόλλησα;Δεν αξίζει να με μαστιγώνω,μου δημιουργώ θέματα.Όμως θέλω να μάθω.Πώς θα μάθω;Θα ρωτήσω στο e-psy.Θα πάω σε ψυχολόγο να μου δείξει περισσότερα.Θα το συζητήσω και με τις φίλες μου.Και με τους φίλους της αδερφής μου.Θα δω μία εκπομπή με θέμα τις σχέσεις.Θα ψάξω στο ίντερνετ να βρω τι σημαίνει ευαισθησία στην απόρριψη.Θα μάθω πως και η απόρριψη είναι μέσα στη ζωή.Όταν βέβαια η απόρριψη συμβαίνει συνέχεια και επιμένει στο χρόνο,κάπου θα φταίει κάποια μου συμπεριφορά.Τι κάνω που δεν αλλάζει μέσα στο χρόνο;Ποια μου συμπεριφορά είναι ακατάλληλη γι αυτό που θέλω να πετύχω;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οτι και να κανεισ καποιοσ θα βρεθει να σε αππορηψει(το σκοτωσα)οποτε μαλλον πρπει να το παλεψεισ με το να μαθεισ να διαχειριζεσαι την απποριψη κι οχι να το παιζεισ για να μην ερθει κι οπωσ ελεγε κι ο αλφι την βλεπεισ αυτη την ωραια γυναικα ακομα κι αυτη καποιοσ την εχει βαρεθει!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •