ολοι μπορουμε να το ξεπερασουμε!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    4

    ολοι μπορουμε να το ξεπερασουμε!!!!

    θελω να πιστεύω,οτι ειναι μια φαση και θα φυγει,σαν ενας συναργεμος που χτυπαει το σωμα και την ψυχη οτι κατι πρεπει να αλλαξει,ή μαλλον να αλλαξουμε οι ιδιοι στην ζωη μας,στην συμπεριφορα μας,ή σε οτιδηποτε μας ενοχλει η δεν μας αρεσει.οταν έκανα ψυχαναλυση καταλαβα ότι έχουμε τόση δύμανη μέσα μας,που δεν την ξέρουμε,γιαυτο και μπορούμε να το νικήσουμε.το έκανα μια φορα και θέλω να ελπίζω οτι θα το ξανακανω.πρεπει να εκπαιδευσουμε το μυαλο μας να μην κανει κακιες σκεψης και οσο μπορουμε να το ξεχνάμε το αγχος.δεν λεω οτι είναι ευκολο αλλα είναι δυνατον,απο εμάς τους ιδιους εξαρταται να καλυτερευσουμε την ψυχη μας και την ζωη μας.να ευχαριστιομαστε οτι εχουμε γυρω μας,οτι εχουμε καταφερει στην ζωη μας,ακομα και αυτα που δεν καταφεραμε,αλλα προσπαθησαμε,και ειναι και αυτο.να ελπιζουμε οτι θα ερθουν και καλυτερα αλλα και ασχημα να ερθουν θα τα αντιμετωπισουμε.δεν λεω οτι τα κανω αυτα αλλα τουλαχιστον προσπαθω και καθε φορα που μου ερχεται καποια κριση προσπαθω να τα σκεφτομαι συνηθως τα καταφερνω!ολοι πεφτουμε ξανασηκωνόμαστε ομως και αυτο εχει σημασια.ευχαριστω που με αφησατε να τα μοιραστω μαζι σας, μπορει καποιος να μην συμφωνει αλλα ετσι ειναι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    καλά κάνεις κι έχεις θετική θεώρηση των πραγμάτων. είναι ένα πρώτο βημα! να είσαι καλά!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    33
    συμφωνω απολυτως μαζι σου ειναι πραγματα που θα ηθελα να πω και εγω και με εκφραζουν απολυτα.ατυχιες και προβληματα παντα θα υπαρχουν για τα οποια αλλοτε θα ευθυνεσαι εσυ ο ιδιος και αλλοτε οχι αλλα το ζητημα ειναι να μην χανεις ποτε την πιστη στον εαυτο σου και την ελπιδα οτι θα τα καταφερεις εστω κι αν εχεις αποτυχει τοσες φορες.πανω απο ολα αισιοδοξια και πιστη σε αυτο που κανουμε

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    χαιρομαι τοσο πολυ που σκεφτεσαι ετσι...! πολλες φορες χανω την πιστη μου αλλα τελικα δεν ειμαι μονη μου. τουλαχιστον υπαρχουν ανθρωποι που καταλαβαινουν αυτο που εχω περασει κι εγω εστω και μεσα απο αυτο το forum γιατι πολλοι εκει εξω σε παρεξηγουν... οντως ειναι συναγερμος οτι κατι δεν κανουμε σωστα θελει πολυ δουλεια βεβαια αλλα οταν θα φτασουμε στο σημειο να ειμαστε ηρεμοι θα εχουμε πιστευω το προβλημα ολοκληρης της ζωης. καποιες φορες λεω οτι ευχαριστω τον Θεο (δεν ξερω αν πιστευετε) που μου ηρθαν ετσι τα πραγματα γιατι οντως εμαθα να υπερασπιζομαι τον εαυτο μου και να παλεψω με τους φοβους μου αλλες φορες κανω πισωγυρισματα και απελπιζομαι αλλα το οτι συνεχιζουμε να μην το βαζουμε κατω ειναι πολυ σημαντικο.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    θα εχουμε λυσει εννοουσα το προβλημα της ζωης μας*

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    33
    [i]τουλαχιστον υπαρχουν ανθρωποι που καταλαβαινουν αυτο που εχω περασει κι εγω εστω και μεσα απο αυτο το forum γιατι πολλοι εκει εξω σε παρεξηγουν...
    πραγματικα εχουμε χασει τον ανθρωπισμο μας αν και δεν νομιζω οτι αυτο ειναι φαινομενο της σημερινης εποχης,ανεκαθεν η φυση του ανθρωπου ηταν τετοια ωστε να μην ακουει τα προβληματα του αλλου και να μη τα αποδεχεται.απο κει και περα πιστεψε με και εγω απο διαφορες δυσκολιες που περασα εμαθα περισσοτερα πραγματα για τον εαυτο μου και εμαθα να ενδιαφερομαι για τον συνανθρωπο μ.παντα οι δυσκολιες στη ζωη σε κανουν να προσεγγισεις το γνωθι σεαυτον καλυτερα και φυσικα να γινεις πιο δυνατος με τον εαυτο σου και πιο υπομονετικος με τους αλλους.πανω απο\'ολα χρειαζεται δυναμη και αισιοδοξια

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Greece
    Posts
    44
    καλα ναι θετικη σκεψη και λοιπες θεωρητικες φρουδες ελπιδες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by τομαζινα
    καλα ναι θετικη σκεψη και λοιπες θεωρητικες φρουδες ελπιδες

    Συμφωνω εν ολίγοις, πολλή θεωρια…
    Είσαι καινουριος στο site ωστόσο…
    Κάθε άνθρωπος εχει εξατομικευμένα προβληματα…
    Μπορει να ισχύουν οι γενικες θεωριες (θετικες σκεψεις κτλ)αλλα σε μενα τουλαχιστον περνανε εντελως απαρατήρητες…Εχω την εντυπωση ότι ολοι μας θελουμε να ακουσουμε κατι συγκεκριμενο.Μια προτροπή στην πραξη που θα μας βοηθησει να ξεφυγουμε από τα προβληματα που μας προκαλουν ολες οι αγχώδες διαταραχες…
    Ευχές του στυλ «όλα θα πανε καλα» με κανουν να ψαχνω με περισσότερη μανια τα xanax μου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    24
    Originally posted by τομαζινα
    καλα ναι θετικη σκεψη και λοιπες θεωρητικες φρουδες ελπιδες
    Originally posted by VasilisA

    Ευχές του στυλ «όλα θα πανε καλα» με κανουν να ψαχνω με περισσότερη μανια τα xanax μου.
    Το οτι καποιος το λεει \"ολα θα πανε καλα\" δε σημαινει και οτι το πιστευει πραγματικα. Δε θεωρω οτι μπορει να λυθει καποιο προβλημα χωρις πραγματικη πιστη και αισιοδοξια, βρισκω δε την απαισιοδοξια {σημειωση: οι απαισιοδοξοι ανθρωποι αποστρεφονται τον ορο και θεωρουν εαυτους \"ρεαλιστες\"} πραγματικα καταδικαστικη, απ\' τα χειροτερα χαρακτηριστικα που μπορει να κουβαλαει καποιος.

    Ο,τι γινεται κλισε συχνα χανει και τη σοβαροτητα και ευτελιζει το νοημα του αλλα τι να γινει, χωρις θετικη σκεψη πραγματικα δεν κανεις τιποτα. Ο τροπος προσεγγισης των καταστασεων {οσον αφορα το διπολο αισιοδοξια - απαισιοδοξια} ειναι ΤΟΣΟ σημαντικος. Εγω, τουλαχιστον, ημουν τυχερος να εχω κοντα μου το απολυτο παραδειγμα αισιοδοξιας και το απολυτο παραδειγμα απαισιοδοξιας {ή ρεαλισμου/πραγματισμου κατα την αποψη του ιδιου} και βλεπω τα αποτελεσματα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Originally posted by Njordin

    Το οτι καποιος το λεει \"ολα θα πανε καλα\" δε σημαινει και οτι το πιστευει πραγματικα. Δε θεωρω οτι μπορει να λυθει καποιο προβλημα χωρις πραγματικη πιστη και αισιοδοξια, βρισκω δε την απαισιοδοξια {σημειωση: οι απαισιοδοξοι ανθρωποι αποστρεφονται τον ορο και θεωρουν εαυτους \"ρεαλιστες\"} πραγματικα καταδικαστικη, απ\' τα χειροτερα χαρακτηριστικα που μπορει να κουβαλαει καποιος.

    Ο,τι γινεται κλισε συχνα χανει και τη σοβαροτητα και ευτελιζει το νοημα του αλλα τι να γινει, χωρις θετικη σκεψη πραγματικα δεν κανεις τιποτα. Ο τροπος προσεγγισης των καταστασεων {οσον αφορα το διπολο αισιοδοξια - απαισιοδοξια} ειναι ΤΟΣΟ σημαντικος.
    +1001 !!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Njordin

    Το οτι καποιος το λεει \"ολα θα πανε καλα\" δε σημαινει και οτι το πιστευει πραγματικα. Δε θεωρω οτι μπορει να λυθει καποιο προβλημα χωρις πραγματικη πιστη και αισιοδοξια, βρισκω δε την απαισιοδοξια {σημειωση: οι απαισιοδοξοι ανθρωποι αποστρεφονται τον ορο και θεωρουν εαυτους \"ρεαλιστες\"} πραγματικα καταδικαστικη, απ\' τα χειροτερα χαρακτηριστικα που μπορει να κουβαλαει καποιος.

    Ο,τι γινεται κλισε συχνα χανει και τη σοβαροτητα και ευτελιζει το νοημα του αλλα τι να γινει, χωρις θετικη σκεψη πραγματικα δεν κανεις τιποτα. Ο τροπος προσεγγισης των καταστασεων {οσον αφορα το διπολο αισιοδοξια - απαισιοδοξια} ειναι ΤΟΣΟ σημαντικος. Εγω, τουλαχιστον, ημουν τυχερος να εχω κοντα μου το απολυτο παραδειγμα αισιοδοξιας και το απολυτο παραδειγμα απαισιοδοξιας {ή ρεαλισμου/πραγματισμου κατα την αποψη του ιδιου} και βλεπω τα αποτελεσματα...
    ωραίος! συμφωνώ! η αισιοδοξία και η θετική σκέψη είναι το ήμισυ του παντός για μένα.

  12. #12
    anti!!!!

    Διάβασα το θέμα σου.
    Χαίρομαι πουσυνηδητοποείς ότι υπάρχει μεγάλη δύναμη μέσα μας και ότι από εμάς εξαρτάται η αλλαγή στη ζωή μας. Απ εκεί και πέρα είναι θέμα θέλησης και υπέρβασης του μέχρι τώρα εαυτού μας.
    Αλλά θέλει χρόνο και δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγμτα όση αισιοδοξία και αν υπάρχει στα λόγια σου. Η συνηδητοποίηση είναι ένα πράγμα, και είναι θετικό αυτό. Η αλλαγή ακολουθεί. Εκεί θα χρειαστεί να παλέψει κανείς με τον εαυτό του, με όλα όσα μπλοκάρουν αυτές τις δυνάμεις και δεν τις αφήνουν να βγουν στην επιφάνεια.
    Να ξέρεις όμως ότι κάθε φορά που γίνεται ένα βήμα προς τα εμπρός ακολουθεί μια απέραντη χαρά μέσα μας και όλο αυτό τονώνει την αυτοπαιποίθηση και μας κάνει πιο δυνατούς.
    γιάννης

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    πιστευω οτι ενα καλο βιβλιο και νεες εμπειριες να ψαχτει εννοω καποιος μεσα του ειναι ενα πολυ καλο βημα για αρχη. προσωπικα εγω ειχα νευριασει βλεποντας με ετσι και τοτε ηταν που ενεργοποιηθηκα και αρχισα να το παλευω. αλλα αν δεν πιστευα δε θα καταφερνα τιποτα. ισως να ειναι οτι χανουμε την πιστη μας στον εαυτο μας και γιαυτο να τα παθαινουμε αυτα... για μενα τουλαχιστον αυτο ηταν.. πρεπει να αρχισουμε να αγαπαμε τον εαυτο μας το αγχος και ο φοβος ειναι τα πιο αρνητικα συναισθηματα....
    ας προσπαθησουμε ολοι μας να λαμψουμε εσωτερικα ας ειμαστε τουλαχιστον εμεις που θα κανουμε την διαφορα να κανουμε κατι καλυτερο για μας ισως να ειμαστε τυχεροι που μας δωθηκε μια ευκαιρια να σκεφτουμε τι κανουμε πως ζουμε πως σκεφτομαστε...και να αλλαξουμε! θα βοηθησουμε κι αλλους μαυτον τον τροπο πιστευω...

  14. #14
    Originally posted by christygr
    το αγχος και ο φοβος ειναι τα πιο αρνητικα συναισθηματα....
    ισως να ειμαστε τυχεροι που μας δωθηκε μια ευκαιρια να σκεφτουμε τι κανουμε πως ζουμε πως σκεφτομαστε...και να αλλαξουμε! θα βοηθησουμε κι αλλους μαυτον τον τροπο πιστευω...
    Ο φόβος είναι το χειρότερο συναίσθημα. Πρώτα έρχεται αυτό και αποτέλεσμα του το άγχος. Άνθρωποι τολμηροί που ξέρω δεν έχουν άγχος.

    Ο φόβος μου έχει κάνει πολλή ζημιά τόσο επαγγελματικά όσο και στην προσωπική μου ζωή, σε ηλικίες που δεν το είχα συνηδητοποιήσει ακόμα. Αρκετή από τη ζημιά είναι ανεπανόρθωτη, δε γυρνάει ο χρόνος πίσω.

    Στο τώρα, στις ευκαιρίες από δω και πέρα πρέπει να αλλάξουμε τη ζωή μας. Να μην επιτρέψουμε, όσο αυτό μπορεί να γίνει, στο φόβο να μας τις στερήσει.Όμως ο φόβος ακόμα υπάρχει, έστω και σε μικρότερη ένταση και θέλει ακόμα πολλή δουλειά γιατί ακόμα δημιουργεί εμπόδια. Σε σημείο να παρεμποδίζει να πάρεις αυτά που σου ανήκουν. Θέλει ακόμα πολλή δουλειά για να ξεπεραστεί.
    γιάννης

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    4
    ioannis2
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου,ναι η συνειδητοποιηση των καταστασεων ειναι το πρωτο βημα.ζούμε σε δυσκολους περιοδους και απλα πρέπει να μην μας ακουμπάνε τα διαφορα που ακούμε,ειναι δυσκολο,καποιες φορές το πετυχαινω,εγω πιο πολύ φοβαμαι τισ αρρωστιες και οταν ακουω κατι το συνδεω με τον εαυτο μου,προσπαθω ομως να μην με βαζει κατι,να το ανερω όσο μπορω.ειμαι τυχερη που εχω δίπλα μου ανθρώπους που με στηριζουν και αν χρειαστει μου δινουν και μια σφαλιαρα να ξυπνησω(πλάκα κανω).κάθομαι και παρατηρω το σωμα μου τον εαυτο μου και αναλυω όλα τοσο πολυ που στο τέλος χάνω καθε ουσια.
    το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα το κανω τι να κανουμε.
    ο φοβος και η τολμη μου στερησαν για πολλα χρονια πολλα,στα 12 ετυχε ενα ασχημο περιστατικο στην οικογενεια μου και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ειμαι χρονια σε μια καταθληψη,την οποια καταλαβα μετα από πολλα χρονια,μετα απο ενα ατυχημα που ειχα με το αυτοκινητο μου βγηκαν ολες οι κρισεις,τις παλεψα και τα καταφερα,τωρα με ξαναεπιασαν,θα τα ξανακαταφερω.τα χρονια που εχασα δυστηχως δεν ερχονται πισω αλλα μπορω απο εδω και περα να απολαμβανω και να διεκδικω περισσοτερο απο τοτε,ειναι σαν το ατυχημα νε με ταρακουνησε να ξυπνησω.
    ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι μην παθω κατι ή εγω ή οι ανθρωποι που ειναι διπλα μου αλλά αυτο πιστευω οτι ειναι ο φοβος πολλων ανθρωπων αλλα μαλλον εγω το σκεφτομαι πιο πολυ και μεγενθυνω τις καταστασεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •