Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι

    Καλησπέρα σας, Το τελευταίο 8μηνο αντιμετωπίζω κάποια καρδιολογικά προβλήματα. ΌΛα ξεκίνησαν από μια μεγάλη ταχυπαλμία που ξεπέρναγε τους 200 σφυγμούς, ένα βράδυ την ώρα που καθόμουν σε ένα λεωφορείο. Ένιωσα μια έντονη δυσφορία, και μετά από λίγο είχα αυτή την ταχυπαλμίας που ήταν τόσο έντονη που δεν μπορούσα να κρατηθώ όρθιος. Από εκείνη την μέρα και μετά, είχα που και που παροδικές αρρυθμίες (έκτακτες συστολές πολλές την μέρα, έντονες μερικές φορές σε σημείο να ζαλίζομαι και να χάνω την γη κάπω από τα πόδια μου), τσιμπήματα και πιέσεις στο στήθος στο αριστερό μέρος, δυσφορίες κλπ Έκανα αρκετές καρδιολογικές εξετάσεις (καρδιογράφημα, χόλντερ, τεστ κοπώσεως, υπέρηχο, ακτινογραφία θώρακα, αιματολογικές εξετάσεις) και δεν έδειξαν κάτι, πέρα από μια ελφριά πρόπτωση μητροειδούς που είναι εκ γεννετής. Σήμερα τα συμπτώματα μου έχουν λίγο υποχωρήσει, αλλά που και που αισθανομαι αρρυθμίες (κυρίως σαν 2-3 έκτακτες συστολές μαζί) κάθε μέρα ή λίγες μέρες την εβδομάδα. Άλλες φορές νιώθιω ένα δυνατό κτύπο ή κάπως μπερδεμένο παλμό και μετά από λίγο μια μικρή ταχυπαλμία. Άλλες φορές έχω και 7-8 μέρες χωρίς να κάνω αρρυθμία, άλλες πάλι κάνω σχεδόν κάθε μέρα από 1 -2 έκτακτες. Δυστυχώς δεν έχουν καταφέρει να μου τις εντοπίσουν να δουν τι ακριβώς αρρυθμία είναι. Και συνεχώς με παιδεύουν, το καταλαβαίνω 1000% οτι είναι αρρυθμίες, έχουν τύχει και την ώρα που ελέγχω το σφυγμό μου. Έχω πάει 20 φορές σε επείγοντα και δεν κατάφεραν να πουν τι έχω. Να σας πω οτι έχω και πολύ άγχος, αλλά τα συμπτώματα μου διαφέρουν πολύ από όσο θυμάμαι παλιά όταν αγχωνόμουν, είναι καθαρά σωματικά παθολογικά και δεν έχουν σχέση με τον άγχος μου. Χθες πάλι ένιωσα ένα μεγάλο κενό στο στήθος έναν εντελώς άτσαλο σφυγμό για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά ξεκίνησε μια ταχυπαλμία, που μοιάζει με αυτή που ξεκινάει όταν κάποιος τρομάξει πολύ απότομα από κάτι. Πραγματικά όλη αυτή η κατάσταση με έχει αγχώσει πολύ και δεν μπορώ ποια να απολαύσω τίποτα στην ζωή μου. Και το κυριότερο, τόσο καιρό τώρα παιδεύομαι να βρω τι αρρυθμίες είναι και καμιά εξέταση δεν τις έχει εντοπίσει να μου πουν αν είναι κακοήθεις ή όχι. Να σημειώσω οτι παίρνω από μόνος μου Lexotanil 3mg μισο το πρωί και μισό το βράδυ για να ηρεμούν λίγο τα συμπτώματα, διότι αν δεν έπαιρνα θα έχω ακόμα ποιο έντονα συμπτώματα. Γιατί όμως δεν μπορούν να βρουν τι έχω? Μπορείτε να μου πείτε μια ιδέα? Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν έγινα κουραστικός απλώς χρειάζομαι μια συμβουλή, κάτι να με καθυσηχάσει λίγο. Πριν λίγο επικοινώνησα και με έναν ηλεκτροφυσιολόγο και με άγχωσε ακόμα περισσότερο (μου είπε πέρνα από το ιατρείο μου να σε δω, μπορεί να οδηγήσουν σε αιφνίδιο θάνατο, και οτι οι πςερισσότεροι δεν το ψάχνουν πολύ και τους βγάζουν τρελούς οι καρδιολόγοι και τους δίνουν ηρεμηστικά ενώ έπρεπε να κάνουν ηλεκτροφυσικό έλεγχο και κάτι τέτοια που με τσάκισαν......έλεος ποια.....)

  2. #2
    Εγω οταν ειχα ταχυπαλμιες ηταν απο την διαταραχη πανικου.Ειναι απο το υπερβολικο αγχος να υποθεσω.Δεν ειναι καλη ιδεα να παιρνεις φαρμακα μονος σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τα ηρεμιστικα ειναι εθιστικα και δεν κανει να τα παιρνεισ πανω απο εναν μηνα ελπιζω να το ξερεισ αυτο!!!!

  4. #4
    Ναι το ξέρω δυστυχώς και τα παίρνω 1μιση μήνα, σε μέτρια ποσότητα, αλλά αν δεν τα παίρνω τα συμπτώματα μου είναι πολύ χειρότερα...Τι το θελα χθες και μίλησα με τον ηλεκτροφυσιολόγο, με αποτελείσωσε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ρε τώρα αγχώθηκα γιατί και εγώ έχω αλλά
    όχι τόσο έντονες...Έχω κάνει 2 καρδιογραφήματα
    και μια ακτινογραφία καρδιάς..Δέν μου βρήκαν
    κάτι..Θα πάω πάλι άυριο γιατί από αυτά που
    είπες ότι σου είπε ο ηλεκτροτέτοιος τρόμαξα...
    Πόσο χρονών είσαι;;;

  6. #6
    31 είμαι φίλε μου, ηλεκτροφυσιολόγος - αρρυθμιολόγος ήταν αυτός που επικοινώνησα.
    Βέβαια πρέπει να εξετάσουμε και την περίπτωση οτι μπορεί να τα είπε για να τον επισκεφθώ στο ιατρείο του και να του σκάσω το 100αρι ή να κάνω κανένα ablation που κοστίζει ακόμα περισσότερο..Κυκλοφορούν και τέτοιο, αλλά δυστυχώς αυτό δεν σημαίνει οτι δεν με άγχωσε. Ίσα ίσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Με άγχωσες τρομερά και εμένα...Χμμ
    εκατό ευρώ είναι πολλά ρε γαμώτο..
    Ρε να σου πώ,εάν υπήρχε κίνδυνος θανάτου
    τόσοι καρδιολόγοι που πήγες δεν θα σου το
    έλεγαν;;;Εννοώ γιατροί είναι ρε γαμώτο.
    Πάντως την εξέταση θα προσπαθήσω να την
    κάνω γιατί μου μπήκαν ιδέες τώρα...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Panospeggy, ειλικρινά βγαίνω από τα ρούχα μου όταν ακούω επαγγελματίες υγείας να μιλούν με αυτόν τον τρόπο, ιδίως δε αν δεν έχουν εξετάσει καν τον ασθενή τους...Τρελλαίνομαι όταν φρικάρουν τον κόσμο μ\' αυτό το υφάκι. Τις προάλλες φίλη μου πήγε σε γυναικολόγο που της ψηλάφησε το στήθος και της είπε πως έχει καρκίνο. Φυσικά, η κοπέλα είχε μια κυστούλα, αλλά το τι φρίκη τράβηξε μέχρι να βγούνε τα αποτελέσματά της, δεν περιγράφεται. Θα έμενα μακριά από ανθρώπους που πατάνε στην απελπισία των άλλων με αυτόν τον τρόπο...
    Χωρίς να είμαι ειδική φυσικά και έχοντας στο παρελθόν αλλά και τώρα ταχυκαρδίες (και αισθήματα παλμών), μπορώ να σου πω πως πάρα πολλές φορές έρχονται σε άμεση συνάρτηση με το άγχος. Η ταπεινή μου γνώμη, αφού τόσες εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι (το holter δεν τις έπιασε, να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις και να το ψάξεις, π.χ. και προς άλλες κατευθύνσεις, όπως π.χ. θυροειδής.

  9. #9
    Δυστυχώς την περίοδο που έβαλα το holder δεν τις έπιασε, και δεν έχω κάθε φορά 90€ να δίνω για να μου κάνουν επαναληπτικά χόλντερ. Επειδή με όσους καρδιολόγους κι αν μίλησαν μου ζήτησαν να ξαναβάλω χόλντερ για να μου βρουν τι είδος αρρυθμίες κάνω. Δηλαδή πρέπει να υποψιαστώ εγώ από πριν την μέρα που θα έχω αρρυθμίες και να το βάλω. Δεν μπορούν να υποψιαστούν τι συμβαίνει? Παίζουν με τον πόνο μας μου φαίνεται.. Πραγματικά είμαι σε απελπισία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Εγώ εάν ήμουν στην θέση σου θα πήγαινα
    σε αυτόν τον αρρυθμιολόγο να ησυχάσω...
    Σκέψου ότι και κάτι να σου βρεί θα νιώσεις
    πραγματικά υπέροχα μετά γιατί θα ξέρεις
    τι έχεις και πως να το αντιμετωπίσεις...
    Θα είναι λες και σου σηκώνουν πέτρα από το στήθος...
    Στα λέω γιατί και εγώ που φοβόμουν για ένα
    σωρό αρρώστιες και έκανα εξετάσεις συνέχεια
    και όταν μου έβρισκαν κάτι(ευτυχώς μικρό)
    ένιωθα τεράστια λύτρωση...Λες και πέταγα ένα
    πράγμα...

  11. #11
    Δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι, γιατί αν τρέχεις σε ένα σωρό γιατρούς πολλές φορές καταλήγεις να κάνεις επώδυνες και ανούσιες εξετάσεις.
    Ο ηλεκτροφυσικός έλεγχος είναι επεμβατική εξέταση, που σημαίνει χειρουργείο.
    Και να πάω εκεί δεν νομίζω οτι θα με καθυσηχάσει, τουναντίον. Από οτι κατάλαβα τέτοιοι γιατροί ψάχνουν θύματα, και γίνονται σαδιστές όταν κάποιος υποφέρει και είναι απελπισμένος.
    Δε μπορείς από το τηλέφωνο να λες σε ένα φοβερά αγχωμένο οτι μπορεί να πεθάνεις, και οτι κακώς μερικοί καταλήγουν σε ψυχιάτρος ενώ το πρόβλημα κανονικά είναι καρδιολογικό συμφωνα με τα λεγόμενα του. Μάλλον θύματα ψάχνουν για να βγάλουν λεφτά, κάνω λάθος? Δεν παύει όμως να με αγχώνει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Χμμ δίκιο έχεις...Χειρουργείο δεν μπαίνω
    με τίποτα φοβάμαι πολύ!!!Θα δοκιμάσω το
    χόλτερ και βλέπω..Ίσως και να σου είπε
    έτσι γιατί μυρίστηκε χρήμα...Όλα για τα λεφτά
    γίνονται σήμερα...

  13. #13
    Προσωπικά ξεκινώντας θεραπεία εδώ και περίπου 2 μήνες σε ψυχίατρο, έχω δει πολύ σημαντική βελτίωση.
    Κρίσεις πανικού δεν κάνω πλεόν, ούτε ταράζομαι με το παραμικρό, και έχω σχεδόν απαλαχτεί απο τις έκτακτες που με βασάνιζαν. Σπάνια κάνω καμία και ακόμα όταν την νιώθω, πλέον δεν με αγχώνει καθόλου, και δεν της δίνω σημασία.
    Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πρέπει να πλακωθούμε όλοι στα χάπια, αλλά τουλάχιστον εμένα μετά απο το μικρό διάστημα που τα πέρνω, με έχουν βοηθήσει πολύ και αισθάνομαι πολύ καλύτερα.
    Γιαυτό αν κάποιος έχει κάνεις τις εξετάσεις που χρειάζονται για την καρδία, και τον θυροειδή, δεν χρειάζεται να πηγαίνει ξανα και ξανα σε καρδιολόγους, αλλά καλύτερα να επισκεφτεί κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο.

    Και το βασικό, προσοχή στην διατροφή, και μακριά απο καφέδες, τσάγια, και οτιδήποτε έχει καφείνη.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    1
    panospeggy έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εδω και πολλούς μήνες μάλιστα. Έτσι ξεκίνησε και μένα, καθόμουν με κάτι φιλαράκια και ετσι ξαφνικά με έπιασε ταχυκαρδία. Έκτοτε με πιάνει και μένα με το παραμικρό! Στο νοσοκομείο που πήγα την πρώτη φορά διαγνώστηκε υπερκοιλιακη ταχυκαρδία χωρίς εμφανές παθολογικό αίτιο. Έχω κάνει και εγώ πολλές εξετασεις απο τότε, (holter, υπερήχους , ακτινογραφίες, αιματολογικές εξετάσεις και άπειρα καρδιογραφήματα) χωρίς ύπαρξη γνωστού παθολογικού αιτίου. Φυσικά και έχω και ζαλάδες και αρρυθμίες και υπερτασικές κρίσεις και πόνους στο στήθος. Ο καρδιολόγος που με κοίταξε τελευταία μου είπε: δεν τα βγάζεις όλα από το μυαλό σου, ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο ορμονολογικό πρόβλημα ή κάποιο δεμάτιο που προκαλεί βραχυκυκλώματα και ως τελική οδό καλό θα είναι να κάνω ένα ηλεκτροφυσικό έλεγχο, ακόμη μου είπε ότι ένα είναι το σίγουρο: το άγχος χειροτερεύει κατά πολύ την όλη κατάσταση.. anyway sorry για το μεγάλο post απλά επειδή την έχω ψάξει και εγώ την όλη φάση και ακόμη δεν έχω βρεί ουσιαστική λύση στο πρόβλημά μου θα ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις μας επι του θέματος..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Καλα χαλαρωστε δεν θα πεθανεται κ ολας..!
    Εγω Ολη μερα εχω αρυθμιες και οταν παω στο γυμναστηριο,μετα απο καθε ασκηση η καρδια μου παει με 3 χιλιομετρα την ωρα,ζαλιζομαι,χανω τον κοσμο και τα βλεπω ασπρα κ οχι μαυρα για λιγο..!Το εχω πολυ καιρο 3 χρονια περιπου αυτο κ ομως λιωνω καθε μερα στο γυμναστηριο κ εχω μαθει να ζω με αυτο ετσι ωστε να μην το παθαινω τοσο εντονα πλεον,επισης αυτο πιστευω οτι ειναι σωματικο κ ψυχικο καμια φορα,το καθενα δρα αναλογα βεβαια.Εγω απορω πως καθεσαι και ακους εναν που δεν σε εχει εξετασει απο κοντα κ αγχωνεσαι κλπ,Get a life.Τοσο πολυ που αγχωνεσε ειναι λογικο να εχεις ταχυπαλμια κλπ!Σκεψου το λιγο.Χ-Α-Λ-Α-Ρ-Ω-Σ-Ε!! Επισης κοψε τον καφε(Χειροτερο δεν υπαρχει),Red bull(Ποτε!),Ζαχαρη,γλυκα. Τον καφε να τον κοψεις τελειως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Εχω περασει απ την κατασταση σου κ γω πολλες φορες δεν σε λεω τρελο μα μην πανικοβαλεσαι τοσο και γαμα τους γιατρους,καλα δεν βλεπεις οτι σε δουλευουν?ΞΥΠΝΑ!! Δεν περιμενω απαντηση απο σενα,θα με ξενερωσεις το περιμενω γιατι εχεις αρνητικες σκεψεις,αυτο που περιμενω ειναι να με ακουσεις,εγω το εχω περασει,ο γιατρος οχι.Εστω κανε αυτα τα λιγα που σου λεω και στειλε μου μετα απο λιγο καιρο πως νιωθεις.Σε θελω δυνατο και κατι τελευταιο.
    Βαθιες αναπνοες απο την μυτη και ξεφυσημα απο το στομα κ προσπαθησε να κρατας καπου οταν σε πιανει ταχυπαλμια.Χαμογελα και ασε τα αγχωνομαι,δειξε τι αντρας εισαι!=)Η καρδια σου σε δοκιμαζει ομως θα δεις οτι εσυ θα βγεις νικητης,αρκει να εχεις ανοιχτο το μυαλο σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •