Η εμπειρία μου μέσα στο ψυχιατρίο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87

    Η εμπειρία μου μέσα στο ψυχιατρίο

    Κουρασμένος από τις συγκυρίες, βάσανα της ζωής και αδύναμος να απαντήσω και να πώ όχι είπα ναί.
    Έβαλα για υπογραφή ένα σταυρό και μου είπαν γεμάτοι καλοσύνη να βάλω υπογραφή, και το έκανα.
    Έφυγαν οι δικοί μου άνθρωποι και μου είπαν αυτό είναι το δικό σου κρεβάτι.
    Ξάπλωσε γύρνα κόλο , μπράβο καλό παιδί.
    Ένα άσπρο , λευκό κήμα με διαπέρασε , δε μπορώ να δώ απο εκεί και πέρα , μόνο άσπροι νοσοκόμοι άσπροι γιατροί άσπροι τοίχη άσπρα σεντόνια ασπρα πρόσωπα. Είμουνα μέσα , μέσα σε ένα άσπρο σύννεφο χωρίς να ξέρω τι είμαι τι κάνω , τίποτα απολύτος το απόλυτο άσπρο γλιώδες περιβάλλον μέσα έξω.

    Αυτή η κατάσταση κράτησε 3 μέρες , άσπρο φώς απο το κόλο όποτε έπρεπε.

    Αν είσαι υσχηρός μπορείς να το παλέψεις όταν στο κόψουν αλλιώς θα περάσεις όλλη σου τη ζωή μέσα σε ψυχιατρία.

    Εγώ δεν είμουν πολύ υσχηρός , στα μέσα περίπου.
    Άρχισα απο την αρχή να μαθαίνω και πάλι που είμαι ποιος είμαι ποιο είναι οι συγκενής μου . Και όχι μόνο αυτό αλλά και πόσο βρήσιμο τους έριξα αυτές τις τρείς μέρες και πώς έτρεχα να το σκάσω και πώς έτρωγα ηρεμιστικές μπουνιες μέχρι να με σείρουν πάλι στο άσπρο κρεβάτι.

    Τις επόμενες 2 μέρες έτρεχα στην αυλή και αυτό με βοηθούσε να ξεφύγω από το λευκό που βοίονα. Έτρεχα και περπατούσα όσο μπορούσα έτσι ένιωθα καλά. Και στο τέλος έμεινε μόνο η ανάμνηση, υσχηρή μέν αλλά περασμένη.

    Άρχισα να γνωρίζω το ψυχιατρίο , προσπαθούσα να αποδράσω ήρεμα χωρίς να με πάρουν χαμπάρι για πολλη καιρό μετά, 5-6 μέρες . Αλλά τελικά είδα ότι δεν υπάρχει τρόπος διαφηγής.

    Εμπειστέυτικα κάποιον τη μαμά μου και της τα έλεγα όλα , δηλαδί ότι πιστευα για το ότι ήταν αλήθεια . Ευτυχώς είχα εμπειρία και στους γιατρούς έλεγα ότι ήμουν καλά και λίγα λόγια με σοβαρότητα. Αυτή τη τεχνική μου την είχε μάθει παλιότερα ένας ενναλακτηκός ψυχίατρος.*(1παραπομπή) Ακούς φωνές ΟΧΙ γιατρέ Βλέπεις παρεσθήσεις ΟΧΙ γιατρε. Ποτέ δεν τους είπα τίποτα. Απολύτος τίποτα και μου έδειναν ότι ποιο ελαφρή μπορούσαν να μου δώσουν.

    Μετα τις 15 μέρες επανήλθα , ήξερα ποιος ήμουν τι έκανα πώς το έκανα , είχα αποκτείσει πάλι τη κλεμένη μου αντίληψη. Αλλά δεν είχα βρεί ακόμα την αίσθηση του σώμματος. Κηνόμουν (σαν) μαστουρομένος ευτυχώς όμως ο εκλειπτικός εγκέφαλος αποκτά ανοχή και έτσι με το καλό στο μήνα πάνω τα φάρμακα ´δε μου κλάναν τίποτα´.
    Τότε ήμουνα καλά , όλοι ήτανε χαρούμενη που αντέδρασα καλά στη θεραπεία. Μου έδωσαν και άδεια να ΒΓΩ έφαγα τις φρήκες μου έξω τη πρώτη φορά. Τη δευτερη ήταν καλύτερα τη τρίτη στον 1,5 μήνα πήγα στη θάλλασα αρχές απρηλίου έκανα το καλύτερο μπάνιο μέσα στο νερό απο κρίσταλο. Γύρησα τόσο φυσιολογικός πίσω που την άλλη μέρα με βγάλανε.

    Αφού βγήκα απο τη πρώτη μέρα έκρηβα και έυτινα τα φάρμακα και όλλα είναι αισίος καλά εδώ και μήνες :P





    1* Μου είχε πεί αυτός ο ενναλακτικός ψυχίατρος,μετά απο μια μακρά πραγματικά ουσιαστική συζήτηση, την κλασική ατάκα :D Ακούς φωνές ; Συνεπαρμένος απο τη συζήτιση του είπα ναι. Α λέει τότε θα σου γράψω ένα φάρμακο Χαχαχαχα Μου λέει ούτε θα στο γράψω κάνει 1,2 ευρο . Πήγα το πείρα ΘΕΕ ΜΟΥ 12 ώρες όλλο το σώμα μου όλοι οι μύς μου ήταν τεντομένη αγγίλοση σπασμοδική σε όλο μου το σώμα για 12 ώρες ασταμάτητα. Τελικά διάβασα ότι αυτό το φάρμακο ήταν το πρώτο που βγάλανε για τους τρελούς τότε. Όταν τέλειωσε η εμπειρία μου αυτή είχα στο μυαλό μου την ερώτηση. Ακούς φωνές άρα .... μετά άντε να ξαναπαντήσω σε ψυχιάτρο ότι ακούο φωνές. Μου έδωσε ένα μεγάλο μάθημα αυτός ο ψυχιάτρος που στη τελική με έσωσε απο πολλλλλλααααα

    (Η λανθασμένη ορθογραφία είναι γιατί έτσι μου αρέσει να γράφω)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Πρίν απο μέρες οι γονείς έμαθαν ότι δε παίρνω τα φάρμακα μου και μου συμπεριφερόντουσαν πάλι σαν ψυχοπαθή. Υποτροποίασες Γιώργο μου είπανε. ο πατέρας μου μου είπε κουράστηκα να σε βλέπω να κάνεις κύκλους. Αρχισα το ποτό με είπαν και αλκοολικο. Συκώθηκα έφυγα απο το σπίτι ειρηνικά με 20 ευρώ και δε θα ξαναγειρήσω σύντομα. Τώρα ξέρουν που είμαι και τι κάνω αλλά με το πρώτο που θα κάνω και δε θα τους αρέσει θα καλέσουν εισαγγελέα μιας και ξέρουν ότι η κλινική μου έκανε καλό . Τους πσάρεψα με τη πουτανιά μου για το άν θα με κλείναν μέσα με τη βία για το καλό μου και μου είπαν ναι.
    Κοίτα που έχω μπλέξει επιδεί είμαι διαφορετικός εκεντρικός δεν έχω το κοινό μυαλο της γραμμής που έχουν οι περισσότεροι.
    Δε θέλω να περάσω ξανά τα ίδια αποκλίετε άν το ξαναπεράσω αυτό με βαρήτερα φάρμακα πλέων να βγώ ποτέ απο το ψυχιατρίο, ποτέ δε θα βγώ.

    Και δεν έχω κάνει ποτέ κανένα ποινικό αδίκημα ΠΟΤΕ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Η αλήθεια είναι ότι έχω υποτροποιάσει με όλλα αυτά που συνέβησαν τις τελευταίες μέρες. Για να τα γράψω όλλα αυτά γυάλισε το μάτι μου και έκανα μισό πακέτο τσιγάρα. Θα κημοιθώ σε 10 μέρες :) μετά απο αυτό αλλά ελπίζω να άξιζε. Δε με νοιάζει ούτε με φοβίζει τίποτα θα τη κρύψω την οργή σαν παλικάρι και θα είμαι σωστός σε όλλα.

    Συγκηνίθικα ευχάριστα και έτσι θα σας κάνω τη τιμή να σας γνωρίσω έναν φίλο μου ένα παλικάρι με αρχ****δια , το όνομα του είναι Austin Osman Spare.
    Την εποχή που έζησε δεν υπήρχαν ακόμα ψυχιατρία και έγινε διάσημός μόνο και μονο για ένα 2σέλιδο κείμενο που έγραψε.
    anathema of zos-THE SERMON TO THE HYPOCRITES by Austin Osman Spare

    Να και μια πρόχειρη μετάφραση για αυτούς που δε τους δώθηκε η ευκαιρία να μάθουν Αγγλικά
    ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΟΥ ΖΩΣ ~ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΚΡΙΤΗ by Austin Osman Spare

    ΖΗΤΩ Η ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΑ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    18
    .....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    aliento πως εισαι? αν καταλαβα καλα εφυγες απο το σπιτι σου?
    Σε παρακαλω πες μου -ακους φωνες? και δεν σε τρομαζουν ?, μπορεις και ανεχεσαι οτι γινεται στο μυαλο σου και συγχρονως ανταπεξερχεσαι μονος σου ,με την ιδιαιτεροτητα η εκκεντρικοτητα σου στα καθημερινα ?
    Προσπαθω να καταλαβω εσενα κ να νοιωσω την κορη μου γιατι η ιδια δεν μιλαει καθολου!

  6. #6
    Originally posted by beauty
    aliento πως εισαι? αν καταλαβα καλα εφυγες απο το σπιτι σου?
    Σε παρακαλω πες μου -ακους φωνες? και δεν σε τρομαζουν ?, μπορεις και ανεχεσαι οτι γινεται στο μυαλο σου και συγχρονως ανταπεξερχεσαι μονος σου ,με την ιδιαιτεροτητα η εκκεντρικοτητα σου στα καθημερινα ?
    Προσπαθω να καταλαβω εσενα κ να νοιωσω την κορη μου γιατι η ιδια δεν μιλαει καθολου!
    μπιούτι, επειδή δεν θυμάμαι καθόλου αν το έχεις αναφέρει. Την έχει δει γιατρός και έχει καταλήξει σε κάποια διάγνωση?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    Φυσικα και την εχουν δει γιατροι και ψυχολογοι . Αλλα ολοι εδωσαν διαφορετικες διαγνωσεις απο ηβηφρενεια(??? στα 24???) μεχρι διαταραχη προσωπικοτητας. Ο τελευταιος που θελησε να την δει τρεις φορες για να καταληξει, θεωρησε οτι ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση (λογω και της χρησης ναρκωτικων-ειναι καθαρη εδω και τρισυμισυ χρονια-) κατι μεταξυ ψυχωσης κ νευρωσης!
    Ομως εμενα με προβληματιζει πως εχει αλλαξει τοσο πολυ, ιδιαιτερα η εμφανιση της,δεν την ενδιαφερει καθολου να ειναι ελκυστικη και οκ αυτο δεν ειναι κακο αλλα λες και κανει οτιδηποτε για να φαινεται χειροτερη απο οτι ειναι ,υπερτονιζει τις ατελειες της και κρυβει τη σεξουαλικοτητα της ,η δημιουργηκοτητα της εχει περιοριστει μονο στους χρωματικους συνδυασμους που κανει οταν ντυνεται.
    Και κατι αλλο ,οταν μιλαει -σπανια- μου λεει γιατι επιμενω τοσο πολυ στο να γινει καλα!Ημουν πολυ μικρη οταν γεννηθηκε και αν ηταν στην εφηβεια θα σκεφτομουν οτι ισως εχει κ ανταγωνιστικες τασεις αλλα ομως ειναι 28 χρονων!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα beauty..εχω διαβασει κ το δικο σου θεμα με την κορη σου,η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι της συμβαινει κ πως αλλωστε να καταλαβω δεν ειμαι κ ειδικος..
    μηπως ομως βρε καλη μου δεν εχεις πεσει στα σωστα χερια?εννοω γιατρων!περα απο τους ψυχιατρους που απο οσο καταλαβαινω ο καθενας λεει τα δικα του,οι ψυχολογοι τι κανουν?εγω νομιζω οτι η κορη σου απλα εχει αφεθει σε μια κατασταση,οπως κ αν λεγεται αυτη(ψυχωση,νευρωση,κτλ)
    δεν υπαρχει ενας ψυχολογος να της δωσει ορεξη για ζωη?δυναμη να αντιμετωπισει οτι κ να την βασανιζει?θελει οπωςδηποτε βοηθεια ψυχολογικη..

    καλη δυναμη.

  9. #9
    Συμφωνώ απόλυτα με τη Δώρα και αυτό ήθελα να σου γράψω. Γιατί δεν την \"ψήνετε\" με κάποιο τρόπο να πάει σε ψυχολόγο?
    Να μιλήσει, να τον εμπιστευτεί. Πιστευω πως στην παρούσα φάση θα βοηθούσε πολύ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    aliento κουραγιο και δυναμη σου ευχομαι οποιο δρομο και να ακολουθησεις.

    παντως απο προσωπικη πειρα σου προτεινω αντι για τα παλια να παρεις καινουργια φαρμακα και οχι τα παλια και ξεπερασμενα τα οποια ειναι βαρβαρα.

    μπορεις να γινεις μια χαρα και να ζησεις μια κανονικη ζωη αρκει να παρεις τα νεα ,συγχρονα και πιο ανεκτα φαρμακα.

    οπως ειπες και εσυ σου δωσανε οι $%#$% το παλιο φαρμακο ενω πρεπει να παρεις τα συγχρονα.
    αυτο ειναι βασανισμος , εγω με τα καινουργια ειμαι μια χαρα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αλιεντο
    συγκλονιστικο το κειμενο σου
    (εκτιμω ιδιαιτερως το σχολιο σου για την ορφογραφια σου , μου αρεσε πολυ)

    χαρηκα πολυ με την απαντηση που διαβασα απο τον μαους, μακαρι να ειναι τα πραγματα οπως τα λεει και να ειναι και για σενα ετσι.

    αν δεν ειναι ομως, σου ευχομαι να καταφερεις να ζησεις οπως εσυ θελεις και να εχεις την τυχη να γλυτωσεις απο μελλοντικες ενοχλησεις και εξαναγκασμους...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Συκώθηκα έφυγα απο το σπίτι ειρηνικά με 20 ευρώ και δε θα ξαναγειρήσω σύντομα. <<<<<<<<<<<<&l t;θα ζησεις με ...20 ευρω ; ,,,,,δεν θα λυσουν ολο το οικονομικο σου προβλημα βεβαια, αλλα ελπιζω να γνωριζεις οτι δικαιουσαι αναπηρικο επιδομα 67% (περιπου 300 το μηνα) , ,,,απ το ταμειο σου αν εχεις ασφαλεια η απ την προνοια αν εισαι ανασφαλιστος ... καλη τυχη. ___________________κοψε αν μπορεις το τσιγαρο ,,,να χαλαρωνεις (ζητα απ το γιατρο ηρεμηστικα αν χρειαζεται ) ,, να κοιμασαι αρκετα ,,να διατηρεις τη διαυγεια σου (αυτο μαλλον το χεις ψηλιαστει),,,προσεχε τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ σου,,, και ενα σωρο αλλα που θα τα ανακαλυψεις με το χρονο ..........

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Originally posted by Remedy
    αλιεντο
    συγκλονιστικο το κειμενο σου
    (εκτιμω ιδιαιτερως το σχολιο σου για την ορφογραφια σου , μου αρεσε πολυ)

    χαρηκα πολυ με την απαντηση που διαβασα απο τον μαους, μακαρι να ειναι τα πραγματα οπως τα λεει και να ειναι και για σενα ετσι.

    αν δεν ειναι ομως, σου ευχομαι να καταφερεις να ζησεις οπως εσυ θελεις και να εχεις την τυχη να γλυτωσεις απο μελλοντικες ενοχλησεις και εξαναγκασμους...
    Σε ευχαριστώ Remedy , όταν γυαλίζει το μάτι μου μπορώ και λέω τρομερά πράγματα. Όσο για τα φάρμακα δε δέχομαι την ψυχιατρική σαν επιστήμη αλλά ούτε αναγνωρίζω τα φάρμακα της σαν θεραπευτικά. Τα έχω δοκιμάσει όλλα είτε πειραματικά αλλά είτε με το ζόρυ . Ο maus σίγουρα μηλάει για το amplify αυτό είναι το ποιο καινούργιο. Θέλω να τον προειδοποιείσω ότι το amplify δεν έχει μελετηθεί για τα μακροχρόνια προβλήματα που δημιουργεί και βγήκε στην αγορά καθαρά για το κέρδος με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Ενας φίλος μου το πείρε (αυτός δε θεραπεύετε όμως με τίποτα) τους 3 πρώτους μήνες λειτοπυργισε τόσο καλά που έπιασε δουλία στα ΑΜΕΑ αλλά στο τρίτο μήνα έχασε την επαφή με το περιβάλλον , δε ξέρω που είναι τι κάνει μάλλον σε κανένα ύδρημα. Αυτός ήταν πολύ έξυπνος ο χαζός όλοι στη περιοχή όταν ακόμα πήγενε λύκειο τον θαυμάζανε για την υδιοφυήα του αλλά τον έφτησε μια γκόμενα (α ρε τεράστειε Σαλβαδόρ, για όποιον είναι παλιος και με πιάνει :) ) και απο τότε ταλεπορίετε.

    Τα σύνορα της παράνοιας είναι η υδιοφυεία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...και μην ξεχνας οτι εχεις να κερδισεις εναν πολεμο με τον ιδιο σου τον εαυτο,,,,δεν χρειαζεται να ανοιγεις και νεα μετωπα με τους γυρους σου (οικογενεια η ειδικους),,, ακομα κι αν δεν ξερουν ακριβως πως να σε βοηθησουν , αυτες ειναι οι προθεσεις τους, να βοηθησουνε. Μαθε εσυ να ελισεσαι χωρις να τους προκαλεις.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Originally posted by path
    Συκώθηκα έφυγα απο το σπίτι ειρηνικά με 20 ευρώ και δε θα ξαναγειρήσω σύντομα. <<<<<<<<<<<<&l t;θα ζησεις με ...20 ευρω ; ,,,,,δεν θα λυσουν ολο το οικονομικο σου προβλημα βεβαια, αλλα ελπιζω να γνωριζεις οτι δικαιουσαι αναπηρικο επιδομα 67% (περιπου 300 το μηνα) , ,,,απ το ταμειο σου αν εχεις ασφαλεια η απ την προνοια αν εισαι ανασφαλιστος ... καλη τυχη. ___________________κοψε αν μπορεις το τσιγαρο ,,,να χαλαρωνεις (ζητα απ το γιατρο ηρεμηστικα αν χρειαζεται ) ,, να κοιμασαι αρκετα ,,να διατηρεις τη διαυγεια σου (αυτο μαλλον το χεις ψηλιαστει),,,προσεχε τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ σου,,, και ενα σωρο αλλα που θα τα ανακαλυψεις με το χρονο ..........
    Hey path peace bro.
    Πήγα να τα πάρω απο τη πρόνοια αλλά πέριση είχα εισόδημα 12000 και δε δικαιούμε δραχμή.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου
    Και για τα ηρεμηστικά ζήτησα και μου έδωσε stedon 10mg μέχρι τώρα έχω φάει 5 ειληκρινά και είμαι έτοιμος να πάω τρέχοντας απο τη καλαμαρια στον έυοσμο. ΗΑΗΑ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •