ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Επειδή χτες δεν μπορούσα να διαβάσω το μνμ σου, (ήμουν με μικρό λαπ), και επειδή εδώ γράφουμε μόνο ελληνικά, τώρα που το διάβασα το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως είσαι μια χαρά παιδί και ίσως να σε έχει εγκλωβίσει ή φοβίσει η υποψία πως είσαι γκέι.
    Και?
    Ποιο είναι το πρόβλημα? Έχεις σκεφτεί ποτέ με ποια εικόνα δική σου θα ένιωσες ευτυχισμένος?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    52
    Φίλε μου κάνε μια προσπάθεια να πας στο στρατό, μιας και αυτό θέλεις κι εσύ απ\'ότι κατάλαβα, και αν δείς ότι δεν τα καταφέρνεις τότε μιλάς με τους ανθρώπους που βρίσκονται εκεί και με τη βοήθεια τους θα βρείς κάποια άλλη λύση.
    Το θέμα που έχει να κάνει με τη σεξουαλική σου ταυτότητα, όπως είπε και η Θεοφανία, δεν πρέπει να σε αγχώνει. Προσπάθησε να καταλάβεις τον εαυτό σου και να τον αποδεχθείς πλήρως με όποια σεξουαλική ταυτότητα κι αν έχει. Τότε, πιστεύω, θα νιώσεις ευτυχισμένος.
    Λυπάμαι, ειλικρινά, για τη μητέρα σου και εύχομαι απο εδώ και πέρα να έχεις μια ευτυχισμένη ζωή ότι κι αν κάνεις!
    Δείχνεις δυνατό παιδί και σίγουρα μπορείς να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις τα μελλοντικά σου όνειρα!!

  3. #18
    Φίλε μου σε καταλαβαίνω,
    Είσαι σε πολύ άσχημη φάση αυτή τη περίοδο εξαιτίας του ότι έχασες τη μητέρα σου.

    Από όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι είχες άσχημες εμπειρίες στη ζωή από παιδική ηλικία. Είναι να μη σου τύχει. Μετά τρέχεις και δε προλαβαίνεις να τα ξεπεράσεις και στο μεταξύ χάνεις τις όμορφες στιγμές της ζωής. Σε προσπερνάνε χωρίς να μπορείς να τις πιάσεις.

    Κι εγώ είχα άσχημες εμπειρίες στην παιδική ηλικία αλλά πήγα στρατό. Δε σκέφτηκε ποτέ να μην πάω ή να εγκαταλείψω και το κυριότερο, εκεί που φοβόμουνα όπως τώρα εσύ και άκουγα τόσα και τόσα πήγα και πέρασα και αρκετά καλά. Τελείωσα το στρατό με καλές εμπειρίες και δημιούργησα και φιλίες που άντεξαν στο χρόνο.

    Από τα γραφόμενα σου βγάζω ότι έχεις ταλέντα, έχεις χαρίσματα πχ τον αυθορμητισμό. Δεν είναι καθόλου ασήμαντο να ναι κανείς αυθόρμητος, μπορεί να κερδίσει πολλά στη ζωή μ΄αυτό.
    Ψάξε μέσα σου πρώτα και βρες τις δυνάμεις. Υπάρχουν. Βρες τρόπο σιγά σιγά να τις βγάλεις στην επιφάνεια. Σου αξίζει.
    Έχασες ήδη αρκετό καιρό. Μην αφήνεις επιτέλους τα χρόνια να σε προσπερνούν
    γιάννης

  4. #19
    Είσαι πολύ τυχερός που δοκίμασες πολλά πράγματα στη ζωή σου και έτσι μπορείς να επιλέξεις!

    Άρα δε σου λείπει ούτε η τόλμη, ούτε η θέληση ούτε ο αυθορμητισμός.

    Έχεις πολλές δυνάμεις εσύ.
    Το πρόβλημα είναι που απογοητεύεσαι και είσαι απαισιόδοξος.
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Χρησιμοποίησε τα δυνατά σου σημεία.Την εξυπνάδα,την αγάπη για τη φύση,την αναλυτική σου ικανότητα,την κρίση σου για τις κοινωνικές δομές και ιεραρχίες,την διορατικότητά σου ως προς την ιστορική εποχή στην οποία ανήκεις ως μέρος της ανθρώπινης κοινωνίας,για να αντισταθμίσεις τη χασούρα από τις ελλείψεις που σου κληροδότησαν η οικογένεια και η έλλειψη επαρκούς κοινωνικοποίησης.Ως άτομο δεν πιστεύω σε τετελεσμένα,παρά μόνο στο θάνατο.Κάθε στιγμή είναι κατάλληλη για επανεκκίνηση και αλλαγή πορείας.Κάθε μέρα είναι μία νέα αρχή,αξιοποίησέ την.

    Όσο για την σεξουαλική σου ταυτότητα,γράφεις πως πήγες με άντρες και η πράξη σου προκάλεσε αηδία.Την ίδια αηδία ένιωσες και με τις γυναίκες που πήγες,ή απλώς εκεί επικρατούσε η μηχανιστική,αυτοματοποιημ� �νη ροή της πράξης;Γιατί εκεί μπορεί απλά να μην είχες τη σωστή επαφή με το συναίσθημά σου,που,προσωπική μου άποψη,αυτό σου φταίει γενικά.Έχεις ξεχάσει τι σημαίνει έχω επαφή με το μέσα μου,είμαι γειωμένος σωστά στο τώρα μου,με ξέρω,με καθοδηγώ όταν ξεφεύγω από το δρόμο του και γίνομαι ο ξένος που κατοικεί μέσα στο σώμα μου.Αλλά μπορείς να το επαναφέρεις,η συναισθηματική νοημοσύνη μαθαίνεται,καλλιεργείται.Κ ι εδώ είναι ένας κατάλληλος τόπος να την εξερευνήσεις.Δε σου λείπουν οι ικανότητες,θα μάθεις τους τρόπους να τις ανασύρεις απ'το πηγάδι,να ποτίσεις αυτούς τους σπόρους,αφού τους πατήσεις σε στέρεα γη.

    Η συναισθηματική νοημοσύνη είναι καταρχήν σχεδόν συνώνυμη της ενσυναίσθησης.Γενικά περιγράφει θα έλεγα την τέχνη της επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων.Καταλαβαίνεις τον πόνο των άλλων,μπορείς(δίχως να είναι δικός σου)να τον κατανοήσεις,μπορείς να τον βιώσεις νοητικά,να μπεις στα παπούτσια του άλλου και να τον "γευτείς"προσωρινά ώστε να πας πέρα από σένα;
    Επίσης,σε απασχολεί αν αυτό που παρουσιάζεις είναι αλεξιθυμία,μία δυσκολία στην κατανόηση,περιγραφή και ρύθμιση του συναισθηματικού σου κόσμου;Κάτι τέτοιο εννοούσες παραπάνω με τον όρο αυτισμός;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •