To 13...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: To 13...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4

    To 13...

    Καλημέρα,

    Εδώ και 2 χρόνια περίπου, θεωρώ ότι με κυνηγάει παντού ο αριθμός 13. Τον βλέπω παντού, σε ρολόγια, σε πινακίδες αυτοκινήτων, σε διαφημίσεις, στη τηλεόραση, σε βιβλία, στο ίντερνετ, στα παιχνίδια που παίζω στο κινητό κλπ κλπ... Και μάλιστα, τον τελευταίο χρόνο, αυτή η εμμονή, έχει εξελιχθεί και πλέον και το 13 να μη δω ως νούμερο, αλλά να δω έναν άλλο πολυψήφιο αριθμό, θα μπω στη διαδικασία να κάνω την πρόσθεση για να δω αν το άθροισμα βγαίνει 13 (και πιστέψτε με, τις περισσότερες φορές βγαίνει!). Για κάποιο λόγο, έχω συνδυάσει αυτό το φαινόμενο με το ότι θα συμβεί κάτι κακό και θα κλαίω. Δηλαδή, κάθε φορά που θα τον δω, ξέρω ότι μέσα στις επόμενες 2 ώρες θα συμβεί κάτι κακό. (Και πιστέψτε με, αυτά τα 2 χρόνια, μόνο κακά πράγματα συμβαίνουν. Πράγματα που δεν προκαλώ εγώ. Π.χ. 2 χειρουργεία σε διάστημα 3 εβδομάδων, χωρισμός, τσακωμοί, ατυχήματα με το αυτοκίνητο (5 σε ένα χρόνο για τα οποία δεν είχα καμία ευθύνη εγώ!), άλλου είδους δυστυχήματα (πχ μου επιτέθηκαν, αρρώστησα βαριά και δεν είχα λεφτά να πάρω τα φάρμακα) απόλυση από τη δουλειά, αδυναμία εύρεσης εργασίας, προβλήματα με την οικογένειά μου κλπ κλπ. ) Υπάρχουν βέβαια και μέρες (πλέον πολύ λίγες) που δεν θα τον δω καθόλου και πουθενά, και εκείνες τις μέρες δεν θα συμβεί κάτι τραγικό.
    Επειδή κατανοώ ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και επειδή έχω προσπαθήσει επίμονα να αποβάλλω αυτές τις σκέψεις από το μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δεν το έχω καταφέρει ακόμα, και επειδή έψαξα και στο ίντερνετ για το πώς το λένε αυτό το πράγμα και τι λύσεις μπορεί να υπάρχουν και δεν βρήκα κάτι, και επειδή όλο αυτό πλέον συνοδεύεται και με μαύρες σκέψεις και τάσεις αυτοκτονίας, και τέλος, επειδή η οικονομική μου κατάσταση μου απαγορεύει την επίσκεψη σε ψυχολόγο κι εγώ δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι, αποφάσισα να γράψω σε αυτό το forum. Παρακαλώ, όποιος μπορεί να με βοηθήσει κάπως να το κάνει, μήπως και καταφέρω να το αποβάλλω και να γίνω καλά. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by WaterQueen View Post
    Καλημέρα,

    Εδώ και 2 χρόνια περίπου, θεωρώ ότι με κυνηγάει παντού ο αριθμός 13. Τον βλέπω παντού, σε ρολόγια, σε πινακίδες αυτοκινήτων, σε διαφημίσεις, στη τηλεόραση, σε βιβλία, στο ίντερνετ, στα παιχνίδια που παίζω στο κινητό κλπ κλπ... Και μάλιστα, τον τελευταίο χρόνο, αυτή η εμμονή, έχει εξελιχθεί και πλέον και το 13 να μη δω ως νούμερο, αλλά να δω έναν άλλο πολυψήφιο αριθμό, θα μπω στη διαδικασία να κάνω την πρόσθεση για να δω αν το άθροισμα βγαίνει 13 (και πιστέψτε με, τις περισσότερες φορές βγαίνει!). Για κάποιο λόγο, έχω συνδυάσει αυτό το φαινόμενο με το ότι θα συμβεί κάτι κακό και θα κλαίω. Δηλαδή, κάθε φορά που θα τον δω, ξέρω ότι μέσα στις επόμενες 2 ώρες θα συμβεί κάτι κακό. (Και πιστέψτε με, αυτά τα 2 χρόνια, μόνο κακά πράγματα συμβαίνουν. Πράγματα που δεν προκαλώ εγώ. Π.χ. 2 χειρουργεία σε διάστημα 3 εβδομάδων, χωρισμός, τσακωμοί, ατυχήματα με το αυτοκίνητο (5 σε ένα χρόνο για τα οποία δεν είχα καμία ευθύνη εγώ!), άλλου είδους δυστυχήματα (πχ μου επιτέθηκαν, αρρώστησα βαριά και δεν είχα λεφτά να πάρω τα φάρμακα) απόλυση από τη δουλειά, αδυναμία εύρεσης εργασίας, προβλήματα με την οικογένειά μου κλπ κλπ. ) Υπάρχουν βέβαια και μέρες (πλέον πολύ λίγες) που δεν θα τον δω καθόλου και πουθενά, και εκείνες τις μέρες δεν θα συμβεί κάτι τραγικό.
    Επειδή κατανοώ ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και επειδή έχω προσπαθήσει επίμονα να αποβάλλω αυτές τις σκέψεις από το μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δεν το έχω καταφέρει ακόμα, και επειδή έψαξα και στο ίντερνετ για το πώς το λένε αυτό το πράγμα και τι λύσεις μπορεί να υπάρχουν και δεν βρήκα κάτι, και επειδή όλο αυτό πλέον συνοδεύεται και με μαύρες σκέψεις και τάσεις αυτοκτονίας, και τέλος, επειδή η οικονομική μου κατάσταση μου απαγορεύει την επίσκεψη σε ψυχολόγο κι εγώ δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι, αποφάσισα να γράψω σε αυτό το forum. Παρακαλώ, όποιος μπορεί να με βοηθήσει κάπως να το κάνει, μήπως και καταφέρω να το αποβάλλω και να γίνω καλά. Ευχαριστώ.
    με το να βρεις τι ακριβως σου συμβαινει, δεν σημαινει οτι θα απαλλαγεις κιολας...
    δεν υπαρχουν οδηγιες τυπου :"θα κανεις αυτο και μην ανησυχεις, σε μια εβδομαδα θα εχεις απαλλαγει". κατα τη γνωμη μου θελει εξειδικευμενη θεραπεια αυτο που σου συμβαινει και απο τα λιγα (ελαχιστα) που ξερω για αναλογα προβληματα, εχει καλα αποτελεσματα η γνωσιακη- συμπεριφορικη προσεγγιση/θεραπεια.

    μπορουμε ανετα να το αιτιολογησουμε αυτο που περιγραφεις και για ποιον λογο ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ στην πραγματικοτητα αυτα που λες με τον τροπο που εσυ τα αντιλαμβανεσαι, αλλα καπως αλλιως...
    αυτο ομως θα ειναι μια λογικη αιτιολογηση που πολυ αμφιβαλλω αν θα καταφερει να σε ανακουφισει η να σε κανει να αλλαξεις.

    αν βοηθουσε, εγω θα σου ελεγα οτι δεν δεχεσαι επιθεση απο το 13, αλλα δεχεσαι επιθεση ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, οπως και ολοι μας.
    ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ ΤΟ 13 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ και εχεις την ψευδαισθηση οτι βλεπεις ΜΟΝΟ αυτον. τον βλεπεις οντως. αλλα βλεπεις και ολους τους αλλους, που απλα αγνοεις.
    σε βοηθησε καθολου? δεν νομιζω...

    οσο για τα τραγικα γεγονοτα, σε οσο χειροτερη ψυχολογικη κατασταση εισαι, τοσο πιο δυσαρεστα γεγονοτα θα σου συμβαινουν γιατι δεν εχεις τις ισορροπιες , την εγρηγορση, τα αντανακλαστικα, να αποφυγεις οσα θα μπορουσες να αποφυγεις.
    για τα ατυχηματα που αναφερεις, 2 ωρες μετα το 13, ψαξε να βρεις το φαινομενο "αυτοεκπληρουμενη προφητεια".
    με λιγα λογια, σημαινει οτι εισαι πεπεισμενη οτι θα σου συμβει, το φοβασαι, και χωρις να το θελεις, καταφερνεις να το πραγματωσεις παρολο που σε βλαπτει. τα τροχαια ατυχηματα ειναι ενδεικτικα μονιμως τετοιου φαινομενου, οχι μονο σε σενα, και σε αλλους.
    σαν οδηγος με αρκετη εμπειρια, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι και ατυχημα που φταιει ο αλλος μπορει να εχεις προκαλεσει εσυ στην πραγματικοτητα (πχ να κολλησει ο αλλος πισω σου. μπορει να εχει αυτος τυπικα το φταιξιμο, αλλα αν οδηγεις αψυχολογητα και σπασμωδικα, τον οδηγεις ανετα εσυ να σου κολλησει) και πολλα αλλα αναλογα.
    και μια που το θιξαμε, βρε κοπελα μου, εισαι σε τοσο δυσκολη κατασταση υγειας και αναποδιων (κατ εμενα εχεις χασει προσωρινα, ισορροπιες), εχεις 1-2-3- δυστυχηματα και εξακολουθιεις την οδηγηση????? κανεις εγκλημα κατα του εαυτου σου και θα παρεις στον λαιμο σου κι αλλους καποια στιγμη! παρατα το τιμονι μεχρι να νοιωσεις καλα με ολα αυτα!!!

    αυτο που πιστευω, ειναι οτι αυτη τη στιγμη εισαι πληρως απορρυθμισμενη απο ολα τα δυσαρεστα που συμβαινουν και δεν καταφερνεις να βρεις υγιεις ισορροπιες.
    νομιζω οτι χρειαζεσαι βοηθεια ειδικου. αμφιβαλλω αν θα τα καταφερεις μονη σου.
    προσωπικη εμπειρια στους ιδεοψυχαναγκασμους δεν εχω, καποια ατομα απο εδω που εχουν, πιστευω θα σε βοηθησουν πολυ περισστερο.
    για την οικονομικη αδυναμια να δεις ειδικο που μας λες, θα ελεγα να ψαξεις τις δομες που παρεχουν δωρεαν βοηθεια. νομιζω τα κεντρα ψυχικης υγειας το κανουν αυτο. υπαρχουν και καποια ποστ στο φορουμ, γι αυτα.
    καλη δυναμη, περαστικα σου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Waterqueen ειδα οτι εβαλες το θεμα σου στην κατηγορια ΙΨΔ . Απο αυτο καταλαβαινω οτι το εχεις ψαξει μονη σου και μαλλον μεσω ιντερνετ .
    Ομως δυστυχως διαγνωση μπορει να κανει μονο καποιος ειδικος.
    Στα κεντρα ψυχικης υγειας μπορεις να επισκεφτεις ψυχιατρο ή ψυχολογο αμεσα και δωρεαν , ψαξε να βρεις πιο ειναι κοντα στην περιοχη που μενεις και κλεισε ραντεβου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.
    Κατ' αρχιν αναφέρετε ότι με κυνηγούν όλοι οι αριθμοί. Αυτό μπορώ να το καταλάβω αλλά το θέμα είναι ότι όταν πχ θα προσθέσω έναν τυχαίο τετραψήφιο αριθμό που θα δω μπροστά μου, 8 στις 10 φορές το άθροισμα θα είναι το 13. Νομίζω ότι πλέον υποσυνείδητα "επιλέγω" να παρατηρήσω αριθμούς με αυτό το άθροισμα ή τέλος πάντων κάπως έτσι πιστεύω ότι λειτουργεί.
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί έπρεπε να μου συμβεί κάτι τέτοιο, τη στιγμή που ούτε μοιρολατρης ποτέ υπήρξα, ούτε πίστευα στη γρουσουζια του 13, ούτε σε καμία από όλες αυτές τις δοξασίες. Επιπλέον, γιατί όλο αυτό εμφανίστηκε από το πουθενά και, ενώ στην αρχή προσπαθούσα να το αντιμετωπίσω λογικά, αυτό κάθε μέρα γινόταν όλο και πιο συχνό μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσει την παρουσία του και να εγκατασταθεί μόνιμα στο μυαλό μου.
    Αναφέρεστε στα τροχαία που είχα, όμως κανένα από αυτά δεν είχε σχέση με τον τρόπο που οδηγώ, πολύ απλά γιατί ήμουν σταματημενη όταν συνέβησαν τα 4 από αυτά (πχ σταματημενη στο φανάρι περιμενοντας να ανάψει το πράσινο, και έπεσε ο οδηγός από το αντίθετο ρεύμα επάνω μου, σταματημενη στη διασταύρωση περιμένοντας να στριψω και έπεσε το ταξί από το αντίθετο ρεύμα πάνω μου, παρκαρισμένη και έτοιμη να απομακρυνθω από το σημείο και έπεσε ο μπροστινος επάνω μου) και μόνο στο 1 ήμουν εν κινήσει και πετάχτηκε ένα σκυλί από το πουθενά και έπεσε με μανία επάνω στο αυτοκίνητο. Όπως βλέπετε, όλα αυτά δεν έχουν σχέση με το πως οδηγώ αλλά με την κακιά στιγμή (;) η δεν ξέρω με τι άλλο.
    Τέλος δέχομαι ότι πλέον υποβαλλω τον εαυτό μου στο να προδικαζει ότι θα συμβεί κάτι άσχημο όταν εμφανίζεται το 13. Κι αυτό είναι το δεύτερο πράγμα που θέλω να αποβαλω. Το πρώτο είναι να σταματήσω αυτό το πράγμα με τους αριθμούς. Και δεν ξέρω πώς να το κάνω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Waterqueen ειδα οτι εβαλες το θεμα σου στην κατηγορια ΙΨΔ . Απο αυτο καταλαβαινω οτι το εχεις ψαξει μονη σου και μαλλον μεσω ιντερνετ .
    Ομως δυστυχως διαγνωση μπορει να κανει μονο καποιος ειδικος.
    Στα κεντρα ψυχικης υγειας μπορεις να επισκεφτεις ψυχιατρο ή ψυχολογο αμεσα και δωρεαν , ψαξε να βρεις πιο ειναι κοντα στην περιοχη που μενεις και κλεισε ραντεβου.
    waterqueen θα σου πω τα ιδια ακριβως με την betel.
    δεν μπορει κανεις να σου πει μεθοδολογια, ουτε να σε θεραπευσει εδω.
    εδω μπορεις να κανεις μονο ανταλλαγη αποψεων η να παρεις και να δωσεις στηριξη.
    εσυ περα απο αυτα, χρειαζεσαι επειγοντως βοηθεια για ΘΕΡΑΠΕΙΑ.
    απευθυνσου σε κεντρο ψυχικης υγειας η σε εξειδικευμενο ψυχολογο/ψυχιατρο- ψυχοθεραπευτη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πριν λιγο διαβαζα τι σημαινει ο αριθμος 13 κ εντυπωσιαστικα θα ελεγα.. οταν κατι το θες πολυ αρχιζεις κ το ελκεις μου εχει τυχει κ εμενα αυτο μετα απο το κειμενο που διαβασα κ οσα σκεφτικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι αυτο που χρειαζεσε ειναι να προσανατολιστεις περισσοτερο προς την αληθεια να μοιραζεσε με τους αλλους οσα σκεφτεσε κατι που δε νομιζω να κανεις τωρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και επειδή σου τυχαίνει συχνά ο αριθμός αυτός γιατι είναι πρόβλημα? Απ οτι λες έχεις κάποια αλλα θέματα που σε απασχολούν που ισως να έπαιξαν ρόλο στο να δώσεις έμφαση στον αριθμό, αλλα απο μόνο του δεν είναι πρόβλημα. Ένας καλός μαθητής στα μαθηματικά ας πούμε μπορεί ολη του τη ζωή να σκέφτεται αριθμούς, να παρατηρεί φαινόμενα κλπ. Δε βλέπω κατι κακό σ αυτο εκτος αν ολη μέρα ασχολείσαι μ αυτο. Άλλος σκέφτεται το οικονομικό, αλλος μια γκόμενα, αλλος έχει τρελα με το διάστημα και τ αστέρια, αλλοι παρατηρούν συμπεριφορές των αλλων κλπ. Μόνο αν σου μειώνει την ποιότητα ζωής και την υγεία σου είναι πρόβλημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αγαπητο μελος μαλλον πασχεις απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η αλλιως ιδψ προτεινω να το δεις με εναν ειδικο,ειναι πιθανον να ειναι αποκλειστικα ιδεα σου κιολας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εχεις παρατηρησει πως ξεκινησε αυτο?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εννοω πως προεκυψε ο αριθμος και πιο παλλια θα ειχες αναποδιες φανταζομαι οχι τοσο σοβαρες αλλα δεν το αποδιδες στον αριθμο, πως σου κολλησε μια τετοια ιδεα;
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λιγο υπερβολη δεν ειναι ολο αυτο δεν ειναι πια κ τοσο φοβερο κ γω εχω κολημα με το 7 δεν επαθα κ τιποτα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    Καλημέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
    Για κάποιο λόγο, από τη στιγμή που έγραψα σε αυτό το φόρουμ και είδα τις πρώτες απαντήσεις, ηρέμησα. Δηλαδή, αν και εξακολουθούσα να βλέπω όλη μέρα μπροστά μου το 13 (ίσως πιο πολύ από ποτέ), το έβαζα μέσα στα λογικά πλαίσια του "βλέπεις ακόμα έναν αριθμό" και δεν περίμενα ότι θα συμβεί κάτι. Επιπλέον, ότι και να συνέβη χτες, για κάποιο λόγο δεν το συνδύασα με το γεγονός ότι έβλεπα μπροστά μου το 13 και ήμουν κάπως πιο αποστασιοποιημένη από αυτό. Αυτό που μου κάνει πιο πολύ εντύπωση είναι ότι, ενώ όλα όσα λέτε τα είχα ήδη σκεφτεί (π.χ. ότι με κυνηγάνε όλοι οι αριθμοί και όχι μόνο το 13), για κάποιο λόγο, όταν τα είδα γραμμένα και εδώ, εγκαταστάθηκαν στη συνείδησή μου και έγιναν προσωρινή λύση για να ξεφύγω έστω και για 1 ημέρα από αυτό το τρυπάκι.
    Τέλος, δεν γνώριζα ότι υπήρχαν τα κέντρα ψυχικής υγιεινής και ήταν πολύ ελπιδοφόρο το γεγονός ότι υπάρχουν για να στηρίζουν ανθρώπους με οικονομική δυσχέρεια αλλά με μεγάλη ανάγκη βοήθειας. Ελπίζω να δεχτούν να με βοηθήσουν να λύσω αυτό το πρόβλημα τουλάχιστον, οριστικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γοτερ, πριν πας στο κεντρο ψυχικης υγειας, περιμενε λιγες μερες μπας και σου τυχει 13ρι στο προ-πο!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπιος δεν εχει προβληματα τα μικρα μεγαλα νομιζει τελικα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    Και το ΠΡΟΠΟ δοκίμασα, και το τζόκερ και το λόττο... Χαρά δεν είδα! :P
    Όσο για τα προβλήματα, υποτίθεται ότι ο καθένας κουβαλάει όσα αντέχει... Δεν είμαι βέβαια και πολύ σίγουρη για το αν ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς εγώ δεν θα αντέξω για πολύ ακόμα... Μακάρι όλοι να είστε καλά... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •