καθαριοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778

    καθαριοτητα

    μερικοι ανθρωποι οταν τρωνε στο τελος δεν πλενουν τα χερια τους απλα τα σκουπιζουν με μια χαρτοπετσετα.Αυτο αρκει?αν πιασουν ενα κεδτεδακι με τα χερια τους και μετα σκουπισουν τα χερια τους με χαρτοπετσετα μετα τα χερια τους ειναι καθαρα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    κεφτεδακι εννοω εκει πανω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    καθαρα ως προς ποια εννοια?


    Αν τα χερια σου εχουν λαδια απο κεφτεδακια δεν ειναι το ιδιο αν τα χερια σου εχουν λαδια απο μηχανακι.

    Τα κεφτεδακια ειναι πιο καθαρα, ετσι δεν ειναι?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    ναι?ειναι πιο καθαρα τα κεφτεδακια?γιατι εγω τα εχω για πιο βρωμικα.Πρωτιμω να μ ακουμπησει καποιος που εχει λαδια απο μηχανακι παρα να μ ακουμπησει καποιος που εχει πιασει κρεας ακομα κι αν δεν μεινανε λαδια στα χερια του.Ειναι παραλογο αυτο?το κρεας ειναι κομματι απο κατι πεθαμενο ενα ζωο που του αφερεσαν τη ζωη ενα κοματι απο αυτο το νεκρο ζωο ηταν τοσο κοντα μου ηταν πανω στο τραπεζι μας και το πιανανε καποιοι και μετα απλα σκουπιζαν τα χερια τους και συνεχιζαν σα να μην τρεχει τιποτα αλλα εγω νιωθω βρομικη γιατι δεν μπορουσα να τους πω ΜΗΝ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΗΝ Μ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΝΕΤΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ δεν μπορω να τα πω αυτα και μ αγγιξαν εκεινα τα χερια που πριν αγγιζαν ενα κοματι απο ενα νεκρο ζωο.Δεν ειναι σιχαμενο αυτο?δεν ειναι βρωμικο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Οταν ακουμπας το κρεας το σιχενεσαι πες.

    Οταν το τρως?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν τρωω κρεας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βασικα ειναι απαραδεκτο να μην πλενεις τα χερια σου πριν κ ειδικα μετα το φαγητο,οτι κ αν εχεις φαει!κ εγω δεν θα ηθελα να με αγγιξουν με λαδωμενα χερια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    τετοια κοληματα εχω και γω ρε γμτ..:(

  9. #9
    Σε κανέναν δεν αρέσει να τον πιάνουν με λαδωμένα χέρια.....δεν υπάρχει πουθενά παράλογο...:)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    ισως το υπερβολικο να ειναι τελικα στον τροπο που αντιδρω ακανα μπανιο τελικα χθες βραδυ για να ειμαι καθαρη ωστε να μπορεσω να κοιμηθω αν δεν πλενομουν δε θα μπορουσα να ξαπλωσω στο κρεβατακι μου δε μου αρκει απλα να βγαλω τα ρουχα και να βαλω καθαρες πιτζαμες πρεπει να πληθω για να ηρεμησω.Φευγει αυτο το αγχος η ανυσηχια και οι σκεψεις που κανω οταν πλενομαι.Δεν ξερω σε ποιον γιατρο να παω,πραγματικα θελω να τα ξεπερασω αυτα να ειμαι με μια παρεα και να διασκεδαζω οπως οι αλλοι και να μην ειμαι στην τσιτα και να προσεχω συνεχεια μη λερωθω και ποιος με ακουμπησε κι αν ειχε καθαρα χερια.Ο φιλος μου δενει τα κορδονια απο τα παπουτσια του και μετα δεν πλενει τα χερια του και μ ακουμπαει και κοντευω να παθω εγκεφαλικο δεν τολμαω να του πω να πλυνει τα χερια του γιατι θυμωνει μου λεει αρχισες παλι τις μα%$#ες οτι δε με αντεχει αλλο οτι ειμαι προβληματικια.Θελω εναν γιατρο ολη μερα να με δει στην καθημερινοτητα μου πως συμπεριφερομαι πως αντιδρω στο τι αντιλαμβανομαι ως βρομικο και τι ως καθαρο να ειναι για λιγο καιρο αυτος το μυαλο μου γιατι το δικο μου το μυαλο δε με βοηθα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Οποτε για να καταλαβω,

    φοβασαι τα μικροβια

    ή

    φοβασαι μην εχεις φοβια για μικροβια?


    Μεχρι στιγμης οτι εχεις πει, και εμενα επισης μου φαινεται πανω κατω λογικο. Ουτε εμενα μου αρεσει να με ακουμπαει ο αλλος με τα λαδια του , και θα συμφωνησω πως ενα μπανακι πριν τον υπνο ειναι χαλαρωτικο περα απο αναβαθμισμενη υγιεινη..! Ξερω ατομα που κανουν ντουζομπανιο 2 φορες την μερα , για να τα εχουν καλα με την υγιεινη τους αλλα και με την ανοχη των αλλων στην υγιεινη τους :D

    Λιγο πολυ θα δεις οτι ο καθενας μας εχεις τις παραξενιες του. Εγω πχ δεν μπορω να πιω με το στομα απο το ιδιο μπουκαλι που εχει πιει ο αλλος (μπλιαχ ;d) , οσο παρεΪστικο και αν ειναι αυτο. Eπισης εχω τους δισταγμους οταν πχ τρωω απο κοινη σαλατα σε τραπεζι. τα προτιμω στο πιατο μου καλυτερα ;d



    Σε εσενα αυτο που μου ακουστηκε λιγο υπερβολικο ειναι αυτο με τα κορδονια, με την λογικη οτι και την στιγμη αυτη που γραφεις στο πληκτρολογιο ενας θεος ξερει τι μικροσκοπικες αηδιες (:ρ) υπαρχουν πανω στα πληκτρα που δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τα κορδονακια. Παρολα αυτα , δεν φαινεται να σε ανησυχει αυτο, ασχετα αμα δεν εχεις παθει κακο. Μην μιλησω για το ποντικι, μην μιλησω για εκει που καθεσαι , μην αναφερθω για τον διακοπτη του ρευματος κτλ κτλ






    PS:

    Ο φιλος σου σε αποκαλει προβληματικια (και χωρις πλακατζιδικο τονο να υποθεσω) παρολο που ξερει οτι σε αγχωνει αυτο.

    Με αυτο δεν εχεις προβλημα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια ,,,η υπολοιπη μιση ειναι να μην γινεσαι υποχονδριος με την αντικαθαριοτητα των αλλων .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    (el gre)

    κ εμενα δε θα μου αρεσε να ερθει καποιος με λαδωμενα χερια να με πιασει, αλλα δε θα το εκανα κ θεμα. θα πηγαινα μετα να τα πλυνω μια φορα κ οβερ.
    θα του ελεγα επισης να μη με πιανει με λαδωμενα χερια, αν κ δεν μου εχει τυχει ποτε να ερθει καποιος να με αγγιξει με λαδωμενα χερια απο φαγητα. (δεν εχω κ τοσο στενες σχεσεις με κανεναν που να θεωρει οτι του ειμαι τοσο οικειο προσωπο ετσι ωστε να εχει το θαρρος να με ακουμπαει με λαδωμενα χερια)

    επισης αν κ τα κεφτεδακια συνηθως τα τρωω με πιρουνι, καποιες φορες τσιμπαω κ με τα χερια. το ιδιο κ με τα πα-ι-δάκια! (οχι τα παιδακια, απλα δεν βρισκω τα διαλυτικα στο πληκτρολογιο)
    τρωω κ σοκολατα απο το πατωμα!

    βασικα το ερωτημα που θα επρεπε να θετεις δεν ειναι αν τα χερια τους ειναι καθαρα, αλλα αν τους ενοχλει το γεγονος οτι μπορει να ειναι βρωμικα.
    εγω νομιζω οτι τα χερια τους δεν ειναι εντελως καθαρα, αλλα αυτους δεν τους ενοχλει.

    εσενα τι σε νοιαζει το τι κανουν οι αλλοι? αν εσενα σε ενοχλει, πλενε τα τα χερια σου, αν σε ενοχλει να σε ακουμπαν οι αλλοι πες τους να μην σε ακουμπαν.
    το τι κανει ο υπολοιπος πλανητης γιατι σε απασχολει? πολλοι δεν εχουν προβλημα με τη βρωμια, την ανεχονται.
    πχ καθαριστριες, οδοκαθαριστες, λαοι ολοκληροι οπως πχ στην αιγυπτο που ειχα παει τα περασμενα χριστουγεννα κ η βρωμα βασιλευε κλπ
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    PS:

    Ο φιλος σου σε αποκαλει προβληματικια (και χωρις πλακατζιδικο τονο να υποθεσω) παρολο που ξερει οτι σε αγχωνει αυτο.

    Με αυτο δεν εχεις προβλημα? [/quote]

    δεν το λεει μονο αυτος το λεει και η ιδια μου η οικογενεια ο αδερφος μου με αποκαλει ετσι η αδερφη μου..κουραζεται που τον ρωταω συνεχεια αν επλυνες τα χερια σου του λεω μη με ακουμπας θα κανω ενα μπανιο πρωτα γιατι ειμαι βρωμικη..μ αγαπαει αλλα μερικες φορες δεν αντεχει

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    εχετε ολοι δικιο σε αυτα που λετε..προσπαθω απλα ειναι πολυ δυσκολο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •