Διαύγεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Διαύγεια

    Εχω προσεξει πως δεν εχω τοσο καθαρο μυαλο και διαγεια λογω της ψυχωσης.Πολλες ωρες της ημερας ειμαι στον κοσμο μου.Ολα αυτα ειναι υπολειμματα της ψυχωσης που εχω.Δεν ξερω πως να τα ξεπερασω γιατι αν και εχει περασει περιπου 1,5 χρονος θεραπειας αυτα τα συμπτωματα παραμενουν και ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικα.Εχω μιλησει στον γιατρο μου γι αυτα και μου λεει πως ισως να μην περασουν και ποτε.Εγω ομως δεν μπορω να ζω ετσι.
    Καποιος με τα ιδια συμπτωματα ή καποιος να με συμβουλευσει τι να κανω.Καθε απαντηση δεκτη.Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    τα φαρμακα σκοτωνουν τα συναισθηματα (σε κανουν φυτο κοινως) δηλαδη σε κανουν κατι σαν μηχανη. θελεις να μαθεις κατι αλλο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ας το διευρηνουμε αυτο λιγο.

    λοιπον καλο θα ηταν να ξεκινησει ενα θεμα. φαρμακα τα συν και τα πλην.

    απο τα οσα εχω παρατηρησει στον εαυτο μου

    -σε συνδιασμο με αλλες ουσιες ειναι πολυ επικυνδυνα
    -σε κανουν ζομπι η υπερκινητικο η χαζοχαρουμενο, αναλογως το φαρμακο
    -δεν αντικαθιστουν τις υγιης ανθρωπινες σχεσεις (για μενα εδω ειναι η ουσια)
    -παντα υπαρχει ο παραγοντας κερδος πισω απο καθε την καθε πατεντα φαρμακου

    +οι σοβαρες ερευνες εχουν να υποδειξουν καλυτερη πορεια με τα φαρμακα αποτι χωρις τα φαρμακα
    +τα παρανομα ναρκωτικα (street drugs) και τα ecstacy και δεν ξερω και γω πια αλλα προκαλουν χειροτερη ζημια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Παιρνω φαρμακα εδω και 1,5 χρονο.Το εχω παρατηρησει κι εγω αυτο insect οτι δηλαδη τα φαρμακα σκοτωνουν το συναισθημα ομως εγω μιλησα για την καθαροτητα του μυαλου,τη διαυγεια και οχι το συναισθημα.Εχεις εσυ αυτο το συμπτωμα και ποσο καιρο παιρνεις φαρμακα?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Originally posted by mihalis
    Εχω προσεξει πως δεν εχω τοσο καθαρο μυαλο και διαγεια λογω της ψυχωσης.Πολλες ωρες της ημερας ειμαι στον κοσμο μου.Ολα αυτα ειναι υπολειμματα της ψυχωσης που εχω.Δεν ξερω πως να τα ξεπερασω γιατι αν και εχει περασει περιπου 1,5 χρονος θεραπειας αυτα τα συμπτωματα παραμενουν και ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικα.Εχω μιλησει στον γιατρο μου γι αυτα και μου λεει πως ισως να μην περασουν και ποτε.Εγω ομως δεν μπορω να ζω ετσι.
    Καποιος με τα ιδια συμπτωματα ή καποιος να με συμβουλευσει τι να κανω.Καθε απαντηση δεκτη.Ευχαριστω.
    Κάτι ήθελε να πεί ο insect αλλά δε το είπε σωστά. Σε αυτα που είπε μαζί του είμαι. Τεσπα.
    Αυτο που σου συμβένει είναι απο τα φάρμακα και όχι απο την αρώστια που έχεις. Η ψύχωση και τα επεισόδια έρχονται μόνο σε ζόρια (τραυμα) αν δεν ζοριζεσε εισαι φυσιολογικος και να μη τα παρνεις δεν είναι σαν τις άλλες αρώστιες. Τα φάρμακα τα δείνουν οι μυαλιατροι προλυπτικά αν ζοριστής και σε πιάσει η ψύχωση να μη κάνεις κάτι που ας πούμε γενικά θεωρίτε τρελο.
    Εληψη διαβγιας φερνει το ziprexa μάλλον αυτο παίρνεις, βασικά όλλα τα φυτοφάρμακα ε τι είπα τεσπα το διορθονω με όλλα τα ψυχοφάρμακα χάνεις τη διαυγεια αλλα μόνο το ποιο ελαφρύ σε αφήνει να το καταλάβεις zyprexa. Αν όντως πέρνεις ζιπρεξα θέλει μεγάλη προσοχή γιατι; γενικά ότι μπει στον εγγεφαλο αποκτα ο εγγεφαλος ανοχη στην ουσια για να ειναι πάλι φυσιολογικός σιγα σιγα δε θα δεχετε όλο και περισσοτερο ζιπρεξα και θα το αποριπτη. ετσι σε μια κριση θα τη κάνεις τη μη αποδεκτη τρέλα και θα σου δωσει rispedal που ειναι το επομενο σταδιο , αυτο ινε αρκετα βαρυ αλλα συνηθιζετε κοκ (αυτο γινετε στο 80% των \'τρελον´. το 80% με ζιπρεξα ξεκιναει
    Τεσπα να προσεχεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    aliento ευχαριστω για την απαντηση.zyprexa παιρνω πως το καταλαβες?Εγω οταν ρωταω τον γιατρο μου μου λεει οτι αυτο το συμπτωμα δηλαδη η καθαροτητα του μυαλου και η διαυγεια ειναι απο την ψυχωση και οχι απο τα φαρμακα.Κι εγω ετσι νομιζω,οτι δηλαδη ειναι απο την ψυχωση και οχι απο τα φαρμακα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Μαθε να πληροφορίσε
    http://en.wikipedia.org/wiki/Olanzapine#Side_effects.2C_adverse_reactions


    Όπως με όλα τα νευροληπτικά φάρμακα, η ολανζαπίνη μπορεί να προκαλέσει όψιμη δυσκινησία και σπάνια, αλλά απειλητική για τη ζωή, κακόηθες νευροληπτικό σύνδρομο.

    Άλλες αναγνωρισμένες παρενέργειες μπορεί να περιλαμβάνουν:

    * Ακαθησία? Αδυναμία να παραμείνει ακόμη (ανησυχίας) [21]
    * Ξηροστομία
    * Ζάλη
    * Ευερεθιστότητα
    * Καταστολή
    * Αϋπνία
    * Δυσκοιλιότητα
    * Κατακράτηση ούρων
    * Ορθοστατική υπόταση
    * Αύξηση του σωματικού βάρους
    * Αύξηση της όρεξης
    * Συνάχι
    * Χαμηλή αρτηριακή πίεση
    * Μειωμένη κρίση, τη σκέψη, και κινητικές δεξιότητες
    * Διαταραχή προσανατολισμού στο χώρο
    * Μειωμένη ανταπόκριση στις αισθήσεις
    * Κατάσχεση
    * Δυσκολία στην κατάποση
    * Οδοντικά προβλήματα και αποχρωματισμό των δοντιών
    * Λείπουν περίοδοι
    * προβλήματα με ρυθμιζόμενη διατηρώντας τη θερμοκρασία του σώματος
    * Η απάθεια, η έλλειψη συναισθήματος
    * Ενδοκρινικού ανεπιθύμητες ενέργειες έχουν συμπεριλάβει υπερπρολακτιναιμία, υπεργλυκαιμία και σακχαρώδη διαβήτη
    * Ρίγη εγκεφάλου
    * Ακουστικές ψευδαισθήσεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι δεν βαζεις και τις παρενεργειες της ψυχωσης aliento?

    http://www.schizophrenia.com/diag.php
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Originally posted by keep_walking
    Γιατι δεν βαζεις και τις παρενεργειες της ψυχωσης aliento?

    http://www.schizophrenia.com/diag.php
    Οταν μου βρείς τον ορισμό της ψύχωσης ή της ψυχικής ασθένειας θα τα βάζω και αυτά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by insect
    ας το διευρηνουμε αυτο λιγο.

    λοιπον καλο θα ηταν να ξεκινησει ενα θεμα. φαρμακα τα συν και τα πλην.

    απο τα οσα εχω παρατηρησει στον εαυτο μου

    -σε συνδιασμο με αλλες ουσιες ειναι πολυ επικυνδυνα
    -σε κανουν ζομπι η υπερκινητικο η χαζοχαρουμενο, αναλογως το φαρμακο
    -δεν αντικαθιστουν τις υγιης ανθρωπινες σχεσεις (για μενα εδω ειναι η ουσια)
    -παντα υπαρχει ο παραγοντας κερδος πισω απο καθε την καθε πατεντα φαρμακου

    +οι σοβαρες ερευνες εχουν να υποδειξουν καλυτερη πορεια με τα φαρμακα αποτι χωρις τα φαρμακα
    +τα παρανομα ναρκωτικα (street drugs) και τα ecstacy και δεν ξερω και γω πια αλλα προκαλουν χειροτερη ζημια


    Ας τα πιάσουμε ένα ένα τα επιχειρήματα που παραθέτεις.
    1.Σε συνδυασμό με άλλες ουσίες είναι πολύ επικίνδυνα.

    Γι αυτό μέσα στο κουτί γράφονται οι αλληλεπιδράσεις.Γι αυτό δίνονται οι οδηγίες.Γι αυτό αν το άτομο που παίρνει φάρμακα επιλέξει να πάρει και ουσίες που αλληλεπιδρούν,αναλαμβάνει ταυτόχρονα την ευθύνη για τυχόν επιδείνωση.Δε μπορεί να παίρνω φάρμακα,να πίνω αλκοόλ ή οτιδήποτε και μετά να γκρινιάζω για τις αλληλεπιδράσεις.Είναι δικό μου το θέμα,καθώς δεν έλαβα τα μέτρα για την αυτοπροστασία μου.

    2.Δεν αντικαθιστούν τις υγιείς ανθρώπινες σχέσεις.

    Όχι μόνο τις υγιείς.Ούτε καν τις άρρωστες δεν αντικαθιστούν.Φάρμακο είναι,δεν είναι ανθρώπινο ον.Το επιχείρημα αυτό δεν στέκει,καθώς είναι σα να κατηγορείς μία ουσία επειδή δεν μπόρεσε να αποκτήσει άλλη υπόσταση.Αν της ζήτησες ποτέ θαύματα,δε φταίει αυτή που σε απογοήτευσε.Η επιστήμη δεν τάζει θαύματα,οι άνθρωποι περιμένουν θαύματα απ\'αυτήν γι αυτό και όταν \"τους\"απογοητεύει αρχίζει η μουρμούρα.Βέβαια,όταν τους σώζει,σπάνια το κάνουν και θέμα.;)

    3.Πάντα υπάρχει ο παράγοντας κέρδος πίσω από την κάθε πατέντα φαρμάκου.

    Και θα υπάρχει όσο οι κοινωνίες μας είναι καπιταλιστικές.
    Εσένα ποιο είναι το ζητούμενό σου;Nα διαολοστέλνεις το φάρμακο που παίρνεις ως\"αναγκαίο δηλητήριο\"που άλλοι κερδίζουν απ\'αυτό,ή να το χρησιμοποιείς έστω και αν κάποιων άλλων η πατέντα τους γεμίζει την τσέπη;Εάν έμπαινες αύριο χειρουργείο επειδή χτύπησες με το ποδήλατο κι έσπασες το πόδι σου σε πέντε μεριές,θα ζήταγες να σου διαβεβαιώσουν πως τα αντιβιοτικά που θα σου έδιναν μετεγχερητικά τα κέρδη τους δε θα έμπαιναν στις τσέπες κάποιων,ή θα κοίταγες να τα πάρεις για να μη πάθεις μόλυνση και γάγγραινα;
    Θα τα έπαιρνες.Τώρα όμως μιζεριάζεις για το φάρμακο που σου είναι απαραίτητο,ανάλογα με την αντιβίωση μετά το χειρουργείο.



    Κάνουμε ό,τι μπορούμε με ό,τι έχουμε ΣΗΜΕΡΑ.Αυτό είναι κουράγιο για μένα.Να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς με όποια κατάσταση σου έφερε η μέρα.(προσωπική μου άποψη,που απλά την καταθέτω.Μπορεί να σου αρέσει,μπορεί όχι).Είναι εύκαμπτο σχήμα,γιατί δε σου τάζει θαύματα,ούτε ότι αύριο θα ανοίξουν τα ουράνια και θα κατέβουν ποταμοί με μέλια και γάλατα.Αλλά πως θα προσαρμόζεσαι στις καταστάσεις,για να μην υποφέρεις παραπάνω πολεμώντας άγονα κάτι που ίσως να μην αλλάζει,να επικεντρώνεσαι σε ό,τι έχεις κι όχι σε ό,τι δεν έχεις.

    Φιλικά.

    :)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    αμα σου δωσουν την παλια διαυγεια σου πισω τα φυτοφαρμακα 99 τοισ εκατο θα ξαναπαθεισ ψυχωση μη βλεπεισ οτι χανεισ σε ευστροφια γιατι ταυτοχρονα περιοριζεται και το κομματι που αντιλαμβανεσαι λαθοσ απο την πραγματικοτητα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    pad δεν καταλαβα τι θελεις να πεις

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Originally posted by pad
    αμα σου δωσουν την παλια διαυγεια σου πισω τα φυτοφαρμακα 99 τοισ εκατο θα ξαναπαθεισ ψυχωση μη βλεπεισ οτι χανεισ σε ευστροφια γιατι ταυτοχρονα περιοριζεται και το κομματι που αντιλαμβανεσαι λαθοσ απο την πραγματικοτητα
    pad to kourases megale ontos

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    το μυαλο ειναι συνδυασμοι αν αφησεισ πολυ ελευθερο το μυαλο θα λειτουργει ελευθερα κι εκεινο το κοματι των συνδυασμων που παθαινεισ ψυχωση πωσ προλαβεσ και κουραστηκεσ σε 1,5 σειρα που εκει ειναι το νοημα απορω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •