Περί Θεού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7

    Περί Θεού

    Με έφαγε η περιέργια να μάθω τι είδους ζώο είναι ο άνθρωπος. Έψαξα σε βιβλια, παρατήρησα τον κόσμο και ακόμα παρατηρώ και μαθαίνω.



    Υπάρχουν άνθρωποι που μοιάζουν με κροκόδειλους και αλλοι που μοιάζουν με πρόβατα, και αλλοι με γάτες, αλλοι με σκύλους, άλλοι με .....δεν εχει τελος αφου για καθε ανθρωπο θα ελεγα αντιστοιχει και ενα προσωπο.

    αν ο ανθρωπος ηταν ενα ζωο σαν τον πιθηκο τοτε πως ανεπτυξε την επικοινωνια του. και εν τελη αυτο που μας ενδιαφερει εδω στο φορουμ ειναι πως προκληθηκε βλαβη στην πνευματικη λειτουργια του ανθρωπου και ετσι μερικοι απο εμας να παρουσιαζουν προβληματα δυσλειτουργιας;

    το ξερω πως δεν εχω καμια αρμοδιοτητα να μπαινω σε τετοια χωραφια , ουτε ψυχολογος ερευνητης ειμαι. βοηθαω τον εαυτο μου και οσους θελουν να με ακουσουν και τιποτα παραπανω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    σχεση επικοινωνιας και σεξουαλικοτητας

    εν αρχη ειν ο λογος. με τα ψεματα τους μπορουν να σε πεισουν καλε μου φιλε οποιος και αν εισαι που διαβαζεις, οτι και αν σου συνεβη για να εφτασες ως εδω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    επικοινωνια και σεξ

    στην αγια γραφη θαρρω πως λει το εξης. κοιτα αλλα μην πιασεις, πιασε αλλα μην γευτεις, γευσου αλλα μην νιωσεις. ο αδαμ στην βιβλος αποβαλεται απο τον παραδεισο οχι γιατι επελεξε να φαει το μηλο αλλα επειδη του το εδωσε η ευα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    το εργο του χριστου

    στην βιβλο ο χριστος λεει πως το μηλο το εριξε το φιδι που ειχε σκαρφαλωσει πρωτο στο δεντρο της γνωσης στην αγκαλια της ευας και εκεινη με την σειρα της το γευτηκε και θελησε να το δωσει στον αδαμ. αυτο για το οποιο αναφερεται η βιβλος ειναι ενα συμβολο απο τα χρονια της αρχιαοτητας. το κακο το φιδι, ο ψευτης που μπορεσε να σκαρφαλωσει πρωτος στο δεντρο της γνωσης.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    ο αδαμ

    με το που γευτηκε το μηλο αρχισε να αισθανεται ντροπη για το σωμα του. ο αδαμ στην βιβλος δεν αισθανθηκε χαρα απο τον καρπο της γνωσης παρα μονο ντροπη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    οι εξοριστοι

    εξοριζονται απο τον θεο και ο αδαμ και η ευα. η ευα γιατι δαγκωσε πρωτη το μηλο και ο αδαμ επειδη γονατισε στην επιθυμια της ευας. μας εδιωξε απο τον κηπο της εδεμ και μας αφησε ενα μηλο.

    η παροιμοιωση του καρπου της γνωσης με το μηλο ειναι πιθανως ενα συμβολο του εγω μας. τρωμε το μηλο για να νιωσουμε υγεια.

    ο οφις ηταν το συμβολο της ιατρικης στα αρχαια χρονια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7
    οι υπολοιπες θρησκειες κι αυτες πιστευουν σε εναν θεο παρολο που το προσωπο διαφερει.

    οι αρχαιοι ελληνες........... εκεινοι ειχαν δωδεκα θεους εως κατακτηθηκαν απο την ρωμαικη αυτοκρατορεια. το ιδιο και με το βυζαντιο και σημερα πλεον στον αγνωστικισμο, η στον σκοταδισμο η στον αθεισμο αλλα στην ουσια την επιστημη, οτι δεν υπαρχει ενας θεος αλλα κανενας, οτι ακομα και να μην υπαρχει τιποτα παντα θα υπαρχει κατι να βρεθει και παει λεγοντας.

    οι ανθρωποι σαν τις πλεον αποτελεσματικες κατασκευες παραγωγης, το κυριαρχο ειδος του συμπαντος μας ψαχνουν, ψαχνουμε για ζωη σε αλλους πλανητες και συνεχιζουμε να ψαχνουμε και συνεχιζουμε.

    με καθε νεα απαντηση οι ερωτησεις πολλαπλασιαζονται. η θρησκεια εχει αντικατασταθει απο την επιστημη και ο ανθρωπος συνεχιζει, συνεχιζουμε ολοι μαζι με την ελπιδα να πεθαινει τελευταια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    εχει πολλα κεφαλια η λερναια υδρα;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •