Mια βαρετη ζωη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2

    Mια βαρετη ζωη...

    Γεια σας αισθανθηκα την αναγκη να ανοιξω και εγω σε καποιους τη καρδια μου εστω και ανωνυμα.Το μηνυμα μου ειναι καπως μεγαλο οποτε ζητω προκαταβολικα συγγνωμη για το μεγεθος και για τυχον ορθογραφικα λαθη λογω κεκτημενης ταχυτητας.
    Ονομαζομαι Δημητρης και παω γ'λυκειου,η ζωη μου εως τωρα ειναι μιζερη και βαρετη.Φιλους δεν εχω,ειμαι μονος ουστιαστικα μονο καποιες φορες της εβδομαδας που θα βγουμε εξω σε κανα καφε,bar κτλπ αλλα και παλι τους νιωθω σαν γνωστους και τιποτα παραπανω.Για αυτο τα τελευταια χρονια αφιερωθηκα στο ιντερνετ σπαταλωντας αρκετες ωρες μπροστα απο το pc,το συνηθισα βλεπετε διοτι με εκανε να ξεχναω τα προβληματα μου εστω και για λιγο.Θα μου πειτε τωρα τι προβληματα μπορει να εχει ενας 17ρης?Αυτο αναρωτιεμαι και εγω,ισως οτι ειμαι ασχημος για αυτο δεν εχω και σχεση,ισως οτι ειμαι μοναχικος και δεν ανοιγομαι ευκολα,ισως οτι ειμαι ρεαλιστης και βλεπω το μελλον της χωρας δυσμενες αρα οποια μου προσπαθεια για καλυτερευση των συνθηκων θα ειναι ανουσια?Πολλα ισως πραγματικα ουτε εγω ξερω το λογο που νιωθω τοσο χαλια...Δεν εχω ορεξη ουτε με καποιο αθλημα να ασχοληθω ουτε και χομπυ.Μεχρι και στο σχολειο σκατα τα παω ρε γαμωτο,το χειροτερο ειναι οτι θελω να κανω κατι και εγω να μην ειμαι τοσο αχρηστος αλλα κατι μεσα μου με τραβαει στο πατο.
    Δεν θα το κρυψω οτι εχω σκευτει και την αυτοκτονια αλλα ουτε για αυτο δεν εχω τα κοτσια.Ειναι ζωη αυτη που κανω αλλωστε?Φαινομαι εγωιστης και ηλιθιος αλλα δεν αντεχω αλλο,φυσικα και αλλοι ανθρωποι εχουν περισσοτερα προβληματα απο εμενα και τα εβγαλαν εις περας αλλα εχω δεν εχω τη ψυχολογικη δυναμη να αντεπεξελθω.
    Το παραπονο μου ειναι οτι κανεις δεν στεκεται διπλα μου,ζω με την μητερα μου που δουλευεει τη μερα και ετσι την βλεπω ελαχιστα.
    Σιγουρα ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας και σιγουρα με την κλαψα δεν βγαινει κατι θετικο,ομως τι να κανω?Ειμαι καμμενο χαρτι που τελικα ενα βαρος ειναι που αν πεθανει σε κανεναν δεν θα λειψει...
    Τωρα σκευτομαι γιατι να ποσταρω και εδω αφου τελικα στα ιδια σκατα θα παραμεινω,τι να πω η ελπιδα πεθαινει τελευταια,πεθαινει ομως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Γειά σου συνονόματε
    Διαβάζοντας τα λεγόμενά σου , οι λέξεις σου σαν φλασάκι φωτογραφικής μηχανής με έκαναν να πω αρκετές φορές ΄΄ όπα ΄΄ τι έγινε επιστροφή στο παρελθών ?
    Θα ξεκινήσω με το τελευταίο που λές για την ελπίδα , είναι ανάμεσα σε ότι καλύτερο έχει αυτή η ζωή , και το ότι έρχεται τελευταία δεν είναι καθόλου τυχαίο το αν θα ζήσει η αν πεθάνει απο εσένα εξαρτάτε , μόνο εσύ μπορείς να την σκοτώσεις οπότε ?
    Εκεί που λές για τα ορθογραφικά λάθει με κάνεις ιδιαίτερα χαρούμενο μιας και δεν θα είμαι ποια ο μόνος ( το μυστικό μου? κάτι πάτησα κάποτε και κοκκινίζουν οι λέξεις απο μόνες τους και δεν το παίρνει χαμπάρι κανένας μόνο μην το αποκαλύψεις αυτό μου το μυστικό χαχα )
    Αυτό με το ιντερνετ που λες σαν την διαφήμιση , το να ζεις σε έναν εικονικό κόσμο , ένα πράγμα με κάνεις να σκεφτώ
    Για την όρεξη , στο χωριό μου λέμε τρώγοντας έρχεται όσων αφορά τα υπόλοιπα όπου κοιτάς πηγαίνεις συνήθως Μπορεί αυτά που λές να αφορούν το που βρίσκεσαι τώρα αλλά πραγματικά μέσα σου που θέλεις να φτάσεις ?
    Με λίγα λόγια δώσε περισσότερο προσοχή στο τι σκέφτεσαι γιατί αν πραγματικά πιστεύεις πως θα παραμείνεις στα ίδια σκατά όπως λές μην περιμένεις να έρθει κανείς να σε τραβήξει απο εκει μόνο τζιμακος ξέρει και μπορεί σε πρώτη φάση είναι ο μόνος που σε ξέρει καλύτερα , κατόπιν με κάποιων ειδικό που θα είναι ικανός να σταθεί δίπλα σου πιστεύω να σε βοηθήσει να ξανα βρείς τον δρόμο σου και να μην καθυστερήσεις σαν και του λόγου μου μέχρι να το καταλάβεις και κάτσεις στις 3΄15 να λές για κοίτα κάποτε ήμουν και εγώ 17 και σκεφτόμουν τα ίδια πράγματα
    Τα μάτια σου τα 14 έλεγε μία εφτάψυχη κάποτε
    Τον νου σου τα λεμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Αυτοεκπληρουμενη προφητεια , ξερεις τι ειναι?

    Να πιστευεις οτι μια πιθανη μελοντικη κατασταση θα συμβει , και να ενεργεις ηδη απο σημερα σαν να ειναι δεδομενη οτι θα συμβει, μονο που τελικα επειδη ενεργεις με βαση το σκεπτικο της τελικα ΟΝΤΩΣ να συμβαινει..!



    Παραδειγμα 1:

    Σκεφτεσαι οτι εισαι αχρηστος στο σχολειο και δεν θα περασεις πουθενα.

    Ερχεται η ωρα να διαβασεις για πανελληνιες , αλλα λογω του οτι σκεφτεσαι οτι εισαι αχρηστος λες \"δεν εχει νοημα να διαβασω, σιγα..\"

    Ως εκ τουτου τελικα ΟΝΤΩΣ δεν περνας στις πανελληνιες.



    Παραδειγμα 2:

    Σκεφτεσαι οτι επειδη υποθετεις οτι εισαι ασχημος δεν θα βρεις ποτε κοπελα.

    Μια μερα ερχεται διπλα σου μια και σου χαμογελαει, μιλατε, γελατε λιγο.

    Απο μεσα σου σκεφτεσαι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι με αυτη, και ετσι μιλας με χαμηλη αυτοπεποιθηση μπροστα της,εισαι down κτλ.

    Αυτα τα χαρακτηριστικα την απωθουν και φευγει, και ετσι τελικα ΟΝΤΩΣ δεν βρισκεις κοπελα





    Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις και αλλα τετοια παραδειγματα απο την ζωη σου.



    Τωρα που ξερεις πως δουλευουν οι αυτοεκπληρουμενες προφητειες, θα μπορουσες να φανταστεις πως θα μπορουσες να τις χρησιμοποιησεις προς οφελος σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ με όσα σου υπέδειξε ο Boltseed.Αυτό ακριβώς κάνεις.Χτίζεις ο ίδιος τη φυλακή σου.Στήνεις ο ίδιος την παγίδα που μέσα της πέφτεις.Κι όσο το κάνεις,θα παραμένεις αδρανής,απελπισμένος και μοναχικός.
    Αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου,ίσως χρειαστείς τη βοήθεια ενός ειδικού.Δε μοιρολογάμε,περνάμε σε δράση.Περνάμε σε κινητοποίηση,παίρνοντας τις πρωτοβουλίες που χρειάζονται για να βαδίσουμε με σιγουριά προς την κατεύθυνση του εαυτού που επιθυμούμε.

    Είσαι νέος,έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να φτιάξεις έναν εαυτό που τα χαρακτηριστικά του θα σε ικανοποιούν,κι έναν χαρακτήρα που θα έχει γνωρίσματα που θα σε κάνουν περήφανο γι αυτά.Όλοι ζητάμε να είμαστε ισορροπημένοι κι ευτυχισμένοι μέσα στο πετσί μας.Να μας κουβαλάμε όχι σαν έρμα,σαν άχρηστο βάρος,αλλά να μας σεβόμαστε(και να μας φροντίζουμε ακριβώς γιατί μας σεβόμαστε).
    Καλή συνέχεια στο δρόμο της ζωής.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,αν και πρεπει να πω οτι η θεωρια απο την πραξη εχει μεγαλει διαφορα.
    Δυστυχως οταν καποιος εχει ενα προβλημα εμεις λεμε θεωρητικα τι θα καναμε,πραττοντας το λαθος ταυτοχρονως να μην βαζουμε τον εαυτο μας στη θεση του...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Δημητρη, εχουν περασει πολλα χρονια απ την τελευταια φορα που ενιωσα πραγματικα ευτυχισμενη.... Εχω χασει το ενδιαφερον για πολλα πραγματα, δεν εχω κατι που να με εξιταρει, κατι, οτιδηποτε να με ευχαριστει.... Ζω μια μετριοτητα... Πολλες φορες νιωθω να βουλιαζω στην μαυριλα, στην αδρανεια, καθομαι ολη μερα στο σπιτι χαζευοντας και τρωγοντας, ξερω οτι θα επρεπε να κινητοποιηθω, ομως δεν μπορω να το κανω! Λες και επιτηδες θελω να βλεπω τον εαυτο μου μες στην μιζερια!

    Σιγουρα ομως θα υπαρχει καποια απαρχη σε ολο αυτο... Πως ξεκινησε?? Ησουν παντα ετσι?? Τι σε οδηγησε εδω που βρισκεσαι τωρα??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    γεια σου τζημακο.
    ειναι αρκετα διακριτο οτι και πολυ ικανος εισαι (αν το θελησεις), και πολυ εξυπνος εισαι. ομως \"κολλας\". πρωτη μου συμβουλη ειναι να πας σε εναν ειδικο ψυχολογο να του μιλησεις και να του πεις οτι ακριβως εγραψες εδω.

    δευτερη συμβουλη μου, ειναι να βρεις καποια ενδιαφεροντα, καποια χομπι να απασχολεις τον εαυτο σου και οχι την σκεψη. ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
    και οσο αφορα το θεμα των σχεσεων, μικρος εισαι ακομα, εχεις πολυυυ δρομο ακομα....:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    33
    Λοιπον φιλε μου θα σου πω και εγω τη δικη μου γνωμη μιας και εχω και εγω καποιες ασχημες εμπειριες απο το σχολειο απο το οποιο αποφοιτησα περισυ.Κατ\'αρχας πιστευω οτι το πιο σημαντικο ειναι να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου οποιο προβλημα και αν εχεις και να μη χανεις ποτε τη πιστη σε σενα.Δηλαδη να εχεις παντοτε την ελπιδα και την αισιοδοξια οτι τελικα θα τα καταφερεις.Απο κει και περα οσον αφορα το σχολειο εγω ειχα αρκετους φιλους μεχρι και τη β λυκειου(ημουν σχετικα ανωριμο ατομο)στη γ λυκειου μπορω να πω οτι ωριμασα αρκετα(απεκτησα ενδιαφεροντα οπως το διαβασμα λογω και της ενασχολησης μου με τις θεωρητικες σπουδες φιλοσοφια κτλ).Το αποτελεσμα ηταν να απομακρυνθω η και να τσακωθω σχεδον με ολους διοτι δεν ειχαμε κοινα ενδιαφεροντα.Παρ\'ολαυτα η δικη μου συμβουλη ειναι να δωσεις βαση στα διαβασματα σου(ειναι μια χρονια δυσκολη μεν αλλα σημαντικη)και πιστεψε με στη σχολη σου τα πραγματα θα ειναι πολυ διαφορετικα.Θα γνωρισεις ατομα με τα οποια θα εχετε κοινα ενδιαφεροντα και το πιο σημαντικο θα ξεκινησεις απο μια νεα αφετηρια.Δηλαδη θα κανεις μια νεα αρχη χωρις να σε ακολουθει τιποτα απο το παρελθον.Πανω απο ολα ομως μη χαλιεσαι για κανεναν και συνεχισε να πιστευεις στον εαυτο σου οσα λαθη κι αν εχεις κανει η οσα ενδεχομενως θα κανεις στο μελλον.Υ.Σ Παντως και εγω οταν νοιωθω φορτισμενος βρισκω τη καλυτερη διεξοδο στο τσιγαρο αν και δεν στο συνιστω!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Γιατί ρε αγόρι μου τόσο μαυρίλα στα 17 σου χρόνια?
    Μακάρι να ξαναγινόμουν 17…

    Από όσα διάβασα πάντως βλέπω ότι θέλεις γκόμενα και δεν μπορείς να την έχεις γιατί νομίζεις ότι είσαι ασχημος…

    Εμ εδώ είναι που κάνεις λάθος φίλε μου…
    Δεν μετράει αν εισαι ασχημος

    Οι γυναίκες (όχι οι λεσβίες)θελουν χιούμορ και εξυπναδα…
    Καλλιεργησε αυτά τα δυο και άσε την ομορφιά στην άκρη…

    Η θεωρια από την πραξη δεν απεχει πολύ εάν εσυ αποφασισεις να μην απεχει….

    Μη μασάς τίποτα…Η στατιστική λέει στα δέκα πεσίματα η μια κάθετε…

    Ξεκίνα από αποψε κιολας…

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    Originally posted by VasilisA
    Γιατί ρε αγόρι μου τόσο μαυρίλα στα 17 σου χρόνια?
    Μακάρι να ξαναγινόμουν 17…

    Από όσα διάβασα πάντως βλέπω ότι θέλεις γκόμενα και δεν μπορείς να την έχεις γιατί νομίζεις ότι είσαι ασχημος…

    Εμ εδώ είναι που κάνεις λάθος φίλε μου…
    Δεν μετράει αν εισαι ασχημος

    Οι γυναίκες (όχι οι λεσβίες)θελουν χιούμορ και εξυπναδα…
    Καλλιεργησε αυτά τα δυο και άσε την ομορφιά στην άκρη…

    Η θεωρια από την πραξη δεν απεχει πολύ εάν εσυ αποφασισεις να μην απεχει….

    Μη μασάς τίποτα…Η στατιστική λέει στα δέκα πεσίματα η μια κάθετε…

    Ξεκίνα από αποψε κιολας…
    ωραια τα λες βασιλακη...:P συνεχησε ετσι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by roula35
    Originally posted by VasilisA
    Γιατί ρε αγόρι μου τόσο μαυρίλα στα 17 σου χρόνια?
    Μακάρι να ξαναγινόμουν 17…

    Από όσα διάβασα πάντως βλέπω ότι θέλεις γκόμενα και δεν μπορείς να την έχεις γιατί νομίζεις ότι είσαι ασχημος…

    Εμ εδώ είναι που κάνεις λάθος φίλε μου…
    Δεν μετράει αν εισαι ασχημος

    Οι γυναίκες (όχι οι λεσβίες)θελουν χιούμορ και εξυπναδα…
    Καλλιεργησε αυτά τα δυο και άσε την ομορφιά στην άκρη…

    Η θεωρια από την πραξη δεν απεχει πολύ εάν εσυ αποφασισεις να μην απεχει….

    Μη μασάς τίποτα…Η στατιστική λέει στα δέκα πεσίματα η μια κάθετε…

    Ξεκίνα από αποψε κιολας…
    ωραια τα λες βασιλακη...:P συνεχησε ετσι..

    Κάνουμε πλακιτσα Ρουλακι?
    Να χαρώ εγω…

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    οχι βασιλακη μου μιλαμε πολυ σιβαρα..:D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Α ρε Ρουλακι
    Προσπαθείς να διακωμωδήσεις τα όσα γράφω όπου και να γράψω αλλά ξέρεις
    μου αρέσει που το κάνεις αυτό….Δεν με χαλάει όπως κάποιους άλλους…
    Συνέχισε κανονικά

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    λαθος κανεις βασιλη...σου το εχω ξαναπει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by roula35
    λαθος κανεις βασιλη...σου το εχω ξαναπει...
    Οκ γραψε λαθος…

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •