''ΨΩΝΙΣΤΗΡΙ'' ΜΕΣΩ ΙNTERNET - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εξακολουθω παντως να μην καταλαβαινω τα εξης:

    -γιατι καποιος πρεπει να τα πει ολα στην πρωτη γνωριμια? Αν δεν τα πει θα ειναι ψευτης? Νομιζα το ψεμα ειναι οταν πεις κατι που δεν ισχυει και το κανεις συνειδητα , οχι οταν ουτε καν αναφερθεις σε κατι εξαρχης.

    -ποιο το ενδιαφερον στον αλλον του να σου τα \"δωσει ολα\" μπροστα σου στο πιατο, φατσα καρτα? Μετα τι αλλο θα εχεις να περιμενεις? τιποτα.

    -ποιος ο λογος καποιος να πιεζει τον εαυτο του και να αγχωνεται επειδη η οικογενεια/κοινωνια του δινουν εντολες \"κανε αυτο, κανε το αλλο\" ? Μια ζωη την εχουμε , δεν εχουμε δηλαδη το δικαιωμα να την ζησουμε οπως εμεις την θελουμε? Υπαρχει καποιος νομος που αν δεν κανεις οτι σου πει η κοινωνια πχ, θα πας φυλακη? Ολες αυτες οι εντολες της κοινωνιας εχουν αντικτυπο σε εμας, οσο εμεις οι ιδιοι τις θεωρουμε σημαντικες. Απο την στιγμη ομως που συνηδητοποιησουμε οτι ΕΜΕΙΣ ειμαστε οι αφεντες του εαυτου μας , ολες αυτες οι εντολες και οι αγραφοι νομοι, γινονται απλα αψυχες λεξεις σε μια σειρα. Τωρα το αν θα εχουμε επιπτωσεις, ναι πιθανον να εχουμε, αλλα σαν αφεντες που ειμαστε, θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να τις διαχειριστουμε, ετσι δεν ειναι?

    -τι ειναι αυτη η λογικη του \"οτι κατσει\" ? Πιο πολυ για απελπισια ειναι. Και αν το γυρισουμε και σε ειλικρινια, τοτε ουτε αυτη θα βρουμε επειδη ετσι κοροιδευουμε τον αλλο καταμουτρα , εκτος αμα του πουμε \"εε.. βασικα ο μονος λογος που ειμαι μαζι σου ειναι επειδη δεν εβρισκα κατι αλλο για μενα, οποτε...απο το τιποτα, κατι εισαι και εσυ\". Για να δουμε, θα χαρει με αυτο?



    σχετικα με τα μειονεκτηματα, εγω προσωπικα, μου αρεσει πολυ να αυτοσαρκαζομαι και να κανω \"πλακα\" με τον εαυτο μου μπροστα σε αλλους ακομα και απο τα πρωτα λεπτα γνωριμιας, οχι με υποτιμητικο τροπο (μπλιαχ) , αλλα επειδη..το βρισκω αστειο , χωρια που δειχνει και τρωτοτητα. Μεχρι στιγμης δεν ειχα προβλημα ουτε σε φιλικο ουτε σε σχεσιακο επιπεδο.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by me_vs_myself
    μα ενταξει ρε παιδια οντως σμρ ολοι το χρησιμοποιουν πλεον σπανια να πει καποιος τρανταχτα ψεματα ειδηκα αμα εχει σκοπο σοβαρα να σε δει απο κοντα μια μερα!!!ποσο ζωον μπορει να ναι δλδ!!!ασε που τον τσεκαρεις κ απ το φσμπκ αμα θες :P και βλεπεις αν ισχυει οντως
    καλα, αμα εχεις facebook σωθηκες:)

    κατα τα αλλα εναν ανθρωπο δεν μπορει να τον δεις ποτε ολοκληρωμενα παρα μονο απο κοντα.

    παρολα αυτα πιστευω οτι κομματια του χαρακτηρα μας μπορουμε να βγαλουμε ακομα κ μεσα απο εναν διαδικτυακο χωρο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Paolo_1
    Σίγουρα η τετ α τετ επαφή δεν έχει 100% επιτυχία πάντα,αλλά αυτό οφείλεται στο ότι κανεις απ\'τους δυο δεν λέει εξαρχής τα πάντα για τον εαυτό του.Αν κάποιος πχ έχει ψυχολογικά,οικονομικά ή οικογενειακά προβλήματα,παίρνει χάπια κλπ.αμφιβάλλω αν θα το πει κατευθείαν και να βάλει σε κίνδυνο την επικείμενη γνωριμία.
    Υποθετω πώς για να μιλησεις τοσο ανοιχτα πρεπει να εμπιστευεσαι τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου. Βεβαια μπορει να συμβαινει κ κατι αλλο. Να εχεις αναγκη να εμπιστευτεις καποιον κ να ανοιγεσαι τοσο ευκολα. Το ενα με το αλλο ομως εχει τεραστια διαφορα.

    Δεν ειναι κανενας μας υποχρεωμενος να μιλαει ανοιχτα για το οτιδηποτε λοιπον παρα μονο για το οτι θελει κ μπορει. Κ αναλογως διαμορφωνει τις σχεσεις του...

    Σε αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι στο οτι απο κοντα μπορεις εσυ ο ιδιος να διαπιστωσεις πραγματα που εξ αποστασεως ειναι αδυνατον να δεις. (ειτε θετικα ειτε αρνητικα). κι αυτο δεν αλλαζει.ευτυχως:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by Boltseed

    -τι ειναι αυτη η λογικη του \"οτι κατσει\" ? Πιο πολυ για απελπισια ειναι. Και αν το γυρισουμε και σε ειλικρινια, τοτε ουτε αυτη θα βρουμε επειδη ετσι κοροιδευουμε τον αλλο καταμουτρα , εκτος αμα του πουμε \"εε.. βασικα ο μονος λογος που ειμαι μαζι σου ειναι επειδη δεν εβρισκα κατι αλλο για μενα, οποτε...απο το τιποτα, κατι εισαι και εσυ\". Για να δουμε, θα χαρει με αυτο?

    Και ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν απελπισμένοι;Ξέρεις πόσους γνωρίζω στην περιοχή μου,ηλικίας 30-40,που θα παντρεύονταν την ίδια μέρα αν γνώριζαν κάποιον;Ξέρεις πόσους τύπους ξέρω που δίνουν ένα σωρό λεφτά σε μπουρδέλα γιατί δεν σταυρώνουν γυναίκα;Νομίζεις τους αρέσει να τα ακουμπάνε εκεί απ\'το να έχουν μια κανονική γυναίκα;Ειδικά στην επαρχία αυτό είναι σύνηθες.Και εγώ το έκανα συχνά για κάποιο διάστημα γιατί δεν έβρισκα καμία.Γενικά οι περισσότεροι άνδρες είναι στο \'ό,τι κάτσει\' νομίζω.Δεν έχουν όλοι τις ατελείωτες γνωριμίες για να βρίσκουν κοπέλες όποια στιγμή θέλουν και όπως την θέλουν.Εγώ γι\'αυτούς μιλάω.Οπότε καταλαβαίνεις ούτε κυτταρίτιδα κοιτάνε,ούτε κοιλίτσα ούτε τίποτα.Όταν μείνεις καιρό μόνος,μετά όλες καλές τις βλέπεις...

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by Sofia


    Υποθετω πώς για να μιλησεις τοσο ανοιχτα πρεπει να εμπιστευεσαι τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου. Βεβαια μπορει να συμβαινει κ κατι αλλο. Να εχεις αναγκη να εμπιστευτεις καποιον κ να ανοιγεσαι τοσο ευκολα. Το ενα με το αλλο ομως εχει τεραστια διαφορα.

    Αυτό ακριβώς λέω,όταν κάποιος έχει μεγάλη ανάγκη πλέον να δημιουργήσει μια σχέση για να μην είναι άλλο μόνος μπορεί από την πρώτη στιγμή να τα δίνει όλα στον άλλο.Το ιδανικό γι\'αυτόν θα είναι να πέσει σ\'ένα εξίσου ανασφαλές άτομο,που να περνάει την ίδια φάση.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    paolo, νομιζω οτι υπαρχουν κι οι υπολοιπο αντρες που δεν εχουν τις ατελειωτες γνωριμιες, ουτε τα απιστευτα κονε για να γνωριστουν γρηγορα, ευκολα κ ανετα με καποια γυναικα που να τους αρεσει κ δεν ειναι κ τοσο απελπισμενοι. στο να δεσμευτουν σε .......οτι κατσει.

    αμα μενεις καιρο μονος, ισως κ να χεις συνηθισει στο να οτι κατσει. το να αλλαξεις συνηθειες δεν ειναι κακο. το οτι κατσει, φερνει πολυ μιζερια. δεν νομιζεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Nαι, συμφωνω, οντως υπαρχει και αυτη η μεριδα που σκεφτονται/πραττουν ετσι .

    Παρολα αυτα τωρα που το ξανασκεφτομαι πιο πολυ βολεψιματακηδες ειναι παρα απελπισμενοι.

    Το ειπες και εσυ,

    \"δεν εχουν ολοι τις ατελειωτες γνωριμιες\" ,


    ε ηρθε η ωρα να τις αποκτησουν, και αν για να αποκτησουν γνωριμιες χρειαζονται αυτοπεποιθηση, ας αποκτησουν και αυτοπεποιθηση, και αν για να αποκτησουν αυτοπεποιθηση χρειαζεται να μελετησουν βιβλια και μεθοδους, τοτε ας το κανουν, και αν για να βρουν μεθοδους και ερευνα χρειαζεται να αφιερωσουν λιγο χρονο στον εαυτο τους, ας βρουνε τον χρονο για τον εαυτο τους ,εστω 1 ωριτσα την μερα..!



    καποιοι βαριουνται ολο αυτο (ξεχνανε οτι προκειται για το δικο τους το καλο) και πανε σε αλλες πιο τσαπατσουλικες προχειρολυσεις , οπως να χαμηλωσουν τα στανταρντ τους και να καταληξουν στο \"οτι κατσει\".


    Αυτοι , για εμενα, ειναι τεμπεληδες. Παντα υπαρχει μια δικαιολογια . Στην αρχη ειναι οτι δεν εχουν αυτοκινητο. Αγοραζουν. Μετα δεν εχουν ΚΑΛΟ αυτοκινητο. Αγοραζουν. Μετα αλλο προβλημα κτλ. Καθε προβλημα, δινει στην θεση του σε ενα μεγαλυτερο προβλημα. Αυτο ναι, κουραζει ΟΝΤΩΣ , αλλα αντι να αναρωτηθουν \" ρε συ, μηπως κανω κατι λαθος στον τροπο σκεψης μου? Μηπως τελικα τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζω?\" , προτιμουν να την βγαλουν με ενα ποτο και να λενε \"α ρε...τανα η ζωη...\"

    Περιμενουν ο κοσμος να αλλαξει γυρω τους, και αυτοι να κανουν τις λιγοτερες πιθανες κινησεις.

    Σορυ φολκς, δεν λειτουργει ετσι το πραγμα.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Paolo_1
    Αυτό ακριβώς λέω,όταν κάποιος έχει μεγάλη ανάγκη πλέον να δημιουργήσει μια σχέση για να μην είναι άλλο μόνος μπορεί από την πρώτη στιγμή να τα δίνει όλα στον άλλο.Το ιδανικό γι\'αυτόν θα είναι να πέσει σ\'ένα εξίσου ανασφαλές άτομο,που να περνάει την ίδια φάση.
    \"τα δινει ολα\"...τί εννοεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    παντως το στανταρ ειναι οτι κ καποιον να γνωρισεις στο ασχετο εξω, σου βγαζει και του βγαζεις καλο εαυτο...κ μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να παιζουν τα οργανα!!!!!!!οπως με τον προσφατο γκομενο π ειχα!!!!!!!τελειος μ φαινοτανε ελεγα πω πω που το πετυχα το κελεπουρι κ κουκλος κλπ κλπ αλλα απο μεσα μ σκεφτομουνα \'\'αμα ειναι τοσο καλος γτ ειναι μονος του γμτ....καποιο λακο εχει η φαβα\'\'
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Αυτό μου θύμισε αυτό που έλεγε ο Woody Allen για τις σχέσεις του: δεν νομίζω ότι είναι καλό οποιοδήποτε club που θα με δεχόταν εμένα σαν μέλος!

    Για τις σχέσεις τις ιντερνετικες, θα μπορούσε κανείς να νοιώσει ότι έχουν κάτι το ευτελές. Αλλά μπορεί να ήταν προκατηλλημένος.

  11. #86
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by alexandros3
    Αυτό μου θύμισε αυτό που έλεγε ο Woody Allen για τις σχέσεις του: δεν νομίζω ότι είναι καλό οποιοδήποτε club που θα με δεχόταν εμένα σαν μέλος!

    Για τις σχέσεις τις ιντερνετικες, θα μπορούσε κανείς να νοιώσει ότι έχουν κάτι το ευτελές. Αλλά μπορεί να ήταν προκατηλλημένος.
    Δεν κατάλαβα τίποτα.

  12. #87
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Χαχαχα ωραιο θεμα!Εγω προσωπικα εχω γνωρισει αρκετα ατομα απο το ιντερνετ και σχεδον καθε φορα που μιλουσα με
    κοπελες και πηγαινα αθηνα ξερω γω κ βρισκομασταν παντα κατι γινοταν! αλλα αυτο ηταν στα 15,τωρα για δολοφονους κλπ
    αυτα ειναι βλακειες,θα πρεπει να γνωριστεις καλα με καποιον πριν τον δεις,δεν θα το ρισκαρεις φυσικα!!
    Ενοειτε οτι μιλας φιλικα με ολους απο την στιγμη που κρυβεσαι πισω απο μια οθονη,περα απ οτι μπορει
    να ειναι εμφανισιμος ο αλλος,υπαρχουν χιλια 2 που ανετα μπορουν να σε ξενερωσουν οποτε το πας φιλικα με ολους, παντα.
    Τελος,το να καθεσαι να ψαχνεις φιλους στο ιντερνετ δεν ειναι κ οτι καλυτερο φυσικα,Get a life που λενε!=)
    Οσο εμφανισιμος και να εισαι,αμα δεν εχεις κοτσια να ριξεις το ΄\'μαγευτικο\" βλεμμα και να μιλησεις σε καποια/καποιον
    που σου αρεσει τοτε πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου..=)

  13. #88
    Originally posted by alexandros3
    Αυτό μου θύμισε αυτό που έλεγε ο Woody Allen για τις σχέσεις του: δεν νομίζω ότι είναι καλό οποιοδήποτε club που θα με δεχόταν εμένα σαν μέλος!
    Θεική ατάκα για την ανασφάλεια που περνάμε μέχρι να βρούμε τον εαυτό μας. (Η νεα ταινία του είναι απίστευτη).

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    @Boltseedakos
    Προσλαμβάνεσαι.Τις απαντήσεις σου τις τυπώνω και τις κρεμάω στην πόρτα του ψυγείου.Ενίοτε τις κρεμάω και στο λαιμό ως πλακάτ-μενταγιόν(κατά το γνωστό φοριέται και στο δεξί,σαν κόσμημα):P

    Για το θέμα,στη διαδικτυακή επικοινωνία λείπει η φυσική διάσταση του ανθρώπου,οπότε κάποια σημαντικά κομμάτια που λαμβάνουμε ως πρόσληψη πληροφοριών για τους άλλους,όπως το ευθύ ή πλάγιο βλέμμα,η στάση του κορμιού,ο τόνος της φωνής,οι κινήσεις των χεριών,ένα κάρο άλλα,οπότε σίγουρα δεν έχουμε τόσα στοιχεία για τον άλλον όσα σε μία επαφή έξω απ\'αυτό.Θα μου πεις,κάμερα.Έστω.Και πάλι,ακόμη και η μυρωδιά του άλλου σώματος παίζει ρόλο.Πάλι κάποια στοιχεία απουσιάζουν.Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει μάθει να διαβάζει τα στοιχεία της φυσικής παρουσίας των γύρω μας,ώστε να μας προστατέψει πολλές φορές από κακοτοπιές,να μας δώσει μία γρήγορη πρώτη αρχική εντύπωση για μία νέα γνωριμία,οπότε για μένα μία σχέση πρέπει να δοκιμαστεί πρώτα και στη φυσική επαφή για να σχηματίσει κάποιος ένα-κατά το δυνατόν-ολοκληρωμένο σχήμα.

    Για να το πω αλλιώτικα,στο ίντερνετ έχεις ένα ολόγραμμα του άλλου,με στοιχεία που μπορεί να παρεμβάλλει και ο εγκέφαλός σου,να αλλοιώνονται πχ λόγω των αναγκών σου,να προστίθενται ή να αφαιρούνται πάνω στην εικονική του εικόνα,στο σχήμα που έχεις φτιάξει γι αυτόν,να παίζουν διάφορα άλλα που ίσως ακόμη δε γνωρίζουμε καν.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •