LEPONEX
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84

Thread: LEPONEX

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    LEPONEX

    Γειά σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι κανένας εδώ που παίρνει το leponex ή γνωστός του.Θέλω να βρω γιατρό να μου το γράφει, γιατί είναι το μόνο που αντιμετωπίζει τα αρνητικά συμπτώματα, έλλειψη συναισθήματος, ανηδονία, έλλειψη συγκέντρωσης, έλλεψη ενδιαφέροντος και κινήτρων, απάθεια, αλογία, έλλειψη διαύγειας και άλλα. Επειδή δεν είναι ζωή αυτή που κάνω και σκέφτομαι να αυτοκτονήσω όσο και να το φοβάμαι βαρέθηκα να ζω έτσι και να βλέπω τους άλλους να χαίρονται, θα ήθελα να πάρω αυτό το φάρμακο. Γι\'αυτό όποιος ξέρει κάποιον που να το παίρνει, ή το παίρνει ο ίδιος, παρακαλώ να με βοηθήσει. Ξέρω τους κινδύνους αυτού του φαρμάκου, ότι μπορείς να πεθάνεις, αλλά άμα προσέξεις δεν παθαίνεις τίποτα. Πρέπει να πηγαίνεις κάθε εβδομάδα τις πρώτες 18 εβδομάδες να κάνεις εξετάσεις αίματος, και μετά κάθε μήνα, είμαι διατεθειμένη να τις κάνω για όσο χρειαστεί. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    λαιτ εχεις σκεφτει να πας για ψυχοθεραπεια? καποτε ελεγες οτι απαγορευεται η ψυχοθεραπεια στην σχφ αλλα αυτο σε γενικες γραμμες δεν πρεπει να ισχυει. εχω πεσει σε αρκετα αρθρα περι σχφ στο νετ, εκλαικευμενα η μη, που λενε ποσο χρησιμη μπορει να ειναι η ψυχοθεραπεια κ σε ψυχωσεις.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν ξέρω δεν μπορεί να κάνει τίποτα η ψυχοθεραπεία, θα πάω τελικά άμα δεχτεί ο γιατρός μου, αλλά δεν νομίζω να κάνει κάτι. Αυτό δεν είναι κάτι καταπιεσμένο(τα συναισθήματά μου) να μου τα βγάλουν στη φόρα, είναι κάτι που έχει εξαφανιστεί τελείως και εξάλλου η σχιζοφρένεια δεν γιατρεύεται. Ίσως όμως βοηθήσει λίγο, όπως και το περιβάλλον. Αλλά όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που μπορεί να κάνει αυτό το φάρμακο πιστεύω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    με τον τωρινο γιατρο σου το εχεις συζητησει?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Όχι αλλά θα του το πω στην επόμενη συνεδρία. Thanks για το ενδιαφέρον.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    lightbluepath το θεμα ειναι να προσπαθεις και απο μονη σου και να μην τα περιμενεις ολα απο τα φαρμακα.Θα περασουν καποτε ολα θα δεις και μετα ουτε που θα τα θυμασαι.Οσο για την αυτοκτονια μην τυχον κανεις καμια βλακεια.Εισαι πολυ μικρη ακομα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και θα την ζησεις υγιεις σε λιγα χρονια.Αν τα σημερινα φαρμακα δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικα μην ξεχνας οτι η επιστημη προχωραει και θα ρθουν νεα φαρμακα. Συνεχισε να προσπαθεις και να ελπιζεις.Και μην νομιζεις οτι αυτοι εξω που δειχνουν ευτυχισμενοι ειναι στα αληθεια απλα η ζωη ειναι μια ρουτινα ισως αυτο να σε εχει κουρασει.Κι εγω βγαινω εξω και βλεπω τους αλλους να γελανε ή να συμμετεχουν σε συζητησεις ενω εγω τις πιο πολλες ωρες καθομαι και τους χαζευω.Αυτο με πειραζει και μενα ομως ελπιζω.Το ιδιο να κανεις κι εσυ.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μχάλη, προσπαθώ από μόνη μου αυτά που μου είπε ο γιατρός, αλλά δεν βλέπω καμμία βελτίωση και άσε που δεν αντέχω άλλο. Μου είπε βέβαια ότι θα γίνω καλά σε μήνες, αλλά θα πρεπε ήδη να γίνομαι καλά σιγά σιγά, να είχα εμφανίσει δηλαδή βελτίωση. Ο pad μου λέει ότι δεν θα περάσουν αυτά ποτέ και απογοητεύομαι. Όσο για τα φάρμακα, δεν πιστεύω ότι θα προλάβω νέα φάρμακα όσο είμαι νέα. Ίσως άμα γεράσω.
    ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ και όλους όσους έχουν την ασθένεια, αυτό δεν το συζητάω καν. Απλά δεν το καταλαβαίνεις εσύ αυτό.Αυτό που περνάω εγώ τώρα, και εσύ, και άλλοι, είναι το αμέσως χειρότερο από τον καρκίνο και άλλες θανατηφόρες αρρώστειες. Τώρα καταλαβαίνω πόσο σοβαρή είναι η υγεία που λέγανε παλιά κάθε Πρωτοχρονιά και γιορτές υγεία και έλεγα τι βλακεία είναι αυτό, θέλω άλλες ευχές. Δε λέω, και η αγάπη σημαντική, αλλά και η υγεία πάρα πολύ. Είδες ότι σε πειράζει κι εσένα; Άρα έχεις κι εσύ αρνητικά συμπτώματα......Η μόνη λύση για μένα είναι το Leponex. Αλλά δεν θα βρίσκω γιατρό να μου το γράψει. Χάλια. Όσο δεν πάει άλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    εγω απλα να πω οτι οταν λεω οτι δε θα περασουν τα αρνητικα συμπτωματα ποτε το λεω για την δικια μου περιπτωση δεν το λεω γενικα παντωσ μετα τη ψυχωση πολυ λιγοι αναρωνουν και γινονται σχεδον οπωσ ηταν

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by pad
    εγω απλα να πω οτι οταν λεω οτι δε θα περασουν τα αρνητικα συμπτωματα ποτε το λεω για την δικια μου περιπτωση δεν το λεω γενικα παντωσ μετα τη ψυχωση πολυ λιγοι αναρωνουν και γινονται σχεδον οπωσ ηταν
    Ίσως δεν αναρρώνουν, γιατί ζουν στο ίδιο περιβάλλον που ζούσαν και πριν, ενώ αντίθετα, οι άλλοι αναρρώνουν γιατί αλλάζουν οι συνθήκες. Πχ, οι γονείς τους εκεί που δεν τους φέρονταν καλά, ξαφνικά κατάλαβαν το λάθος τους και φέρονταν με αγάπη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    pad ειναι πολυ ασχημο αυτο που ειπες οτι δηλαδη δεν θα περασουν ποτε τα συμπτωματα.Με ποια λογικη το λες αυτο?Ειδες επηρρεαζεις αρνητικα αλλους ανθρωπους.Καποτε θα περασουν ολα τα συμπτωματα απλα θελει χρονο.Το οτι δεν θα περασουν ποτε να μην το λες ουτε για τον ιδιο σου τον εαυτο και ποσο μαλλον για τους αλλους που ελπιζουν.Εγω τουλαχιστον ελπιζω.Αν συγκρινω τον εαυτο μου πριν 1 χρονο με τωρα καμια σχεση ειμαι πολυ καλυτερα.Το ιδιο να κανεις κι εσυ lightbluepath συγκρινε τον εαυτο σου παλιοτερα με τωρα.Σιγουρα εχεις βελτιωση.Απλως μερικα συμπτωματα της νοσου επιμενουν οπως και σε μενα αλλα ελπιζω σιγα σιγα να περασουν.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μιχάλη ο pad το έλεγε περισσότερο για τον εαυτό του, απλά εγώ έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Επίσης, το διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν επανερχόμαστε ποτέ. Βέβαια ο γιατρός μου μου είπε να κάνω πράγματα και έτσι θα μου φύγει. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εμένα μου φαίνεται ότι δεν θα μου φύγουν ποτέ, αλλά όμως ήλπιζα λίγο. Το ίδιο είμαι με πέρυσι. Έχω τα αρνητικά συμπτώματα, και δεν έχω τα θετικά. Πάντως είναι τραγικό αυτό που περνάμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη lightbluepath οταν λες οτι εχεις τα αρνητικα συμπτωματα ποια εννοεις?Τι συμπτωματα εχεις που δεν σου φευγουν?Εγω για παραδειγμα εχω οτι νιωθω πολλες φορες στον κοσμο μου,δεν εχω καθαρο μυαλο,ελλειψη συγκεντρωσης και ελλειψη ενδιαφεροντος.Μηπως να το συζυτησουμε λιγο μπας και περασουν δηλαδη τα βγαλεις απο μεσα σου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Άμα τα δεις, τα έχω γράψει στο πρώτο ποστ τα περισσότερα. Μπορεί να είναι τώρα και κανένα που μου διαφεύγει, ή που δεν το ξέρω. Όπως αυτό που λες ότι είσαι στον κόσμο σου, δεν ξέρω αν το έχω εγώ. Τα θετικά είναι οι κρίσεις, δηλαδή οι παραληρητικές ιδέες, το γέλιο χωρίς λόγο, οι φωνές, κτλ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    lightbluepath μηπως τους δινεις παραπανω σημασια απο οτι πρεπει και νομιζεις οτι εχεις ολα αυτα που περιγραφεις?Ποσα χρονια εχεις που παιρνεις φαρμακα και που επαθες ψυχωση?Αν ανατρεξεις λιγο στο παρελθον δεν θεωρεις οτι εισαι καλυτερα τωρα σε σχεση με πιο παλια?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Όχι, δεν δίνω καμμία παραπάνω σημασία. Είναι αυτά που αισθάνομαι, και τα έχω από τότε που έπαθα την ψύχωση, δηλαδή πριν 3 χρόνια. Φάρμακα παίρνω 2 χρόνια. Δεν είμαι καλύτερα από παλιά, τα ίδια είμαι. Δεν μπορώ ούτε να στενοχωρηθώ!!!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •