Σπουδές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Σπουδές

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2

    Σπουδές

    Είμαι 18 χρόνων, και δίνω για δεύτερη φορά Πανελλήνιες. Την πρώτη φορά μπήκα σε μία από τις καλύτερες σχολές και έβγαλα περισσότερα από 18000 μόρια. Όμως έχω διαφορετικά όνειρα και ξαναδίνω. Οι γονείς μου όμως έχουν διαφορετική άποψη. Παρ' ότι με στηρίζουν οικονομικά (το φροντιστήριο) δεν εγκρίνουν την επιλογή μου να ξαναδώσω. Δεν ενέκριναν ούτε καν την επιλογή μου να σπουδάσω αλλά με ενθάρρυναν να ακολουθήσω την οικογενειακή επιχείρηση. Πώς να τους αλλάξω γνώμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    καλα 18000 μορια δε σου φτασαν για να περασεισ στη σχολη που θεσ;τι θεσ να γινεισ γιατροσ;σαν αιωνιοσ φοιτητησ θα σου πω οτι αν περασεισ στη σχολη που θελεισ μπορεισ και να δουλευεισ στην επειχηρησησ σασ περνα δηλαδη και βλεπεισ πωσ θα κινηθεισ μπορει η σχολη να ειναι θεωρητικη και να μη χρειαζεται να πηγαινεισ δευτερον κανεισ δε μπορει να σου υπογραψει οτι η οικογενειακη επειχηρηση θα υπαρχει και αυριο οσο καλα και να πηγαινει οποτε καλο θα ηταν να εχεισ μια εναλακτικη λυση γενικα αυτο που θα κανα εγω ειναι να μαθω και τα δυο κι οποιο εχει περισσοτερο ψωμι το ακολουθω η απαντηση μου ειναι δηλαδη καντα και τα δυο ωστε αμα παει στραβα το ενα να χεισ το αλλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εσένα ο τομέας που εντάσσεται η οικογενειακή επιχείρηση σου αρέσει,τον αντέχεις,τον μισείς,τι απ\'αυτά;Δηλαδή όταν σε σκέφτεσαι να κάνεις αυτή την εργασία τι αισθάνεσαι,θα βαριέσαι,θα είσαι ικανοποιημένος,θα καταριέσαι την ώρα και τη στιγμή;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    Πρεπει να εχει πολυ υψηλη βαση η σχολη σου! Καλα κανεις και ξαναδινεις! Το επαγγελμα ειναι ενας μεγαλος τομεας στην ζωη σου που θα το κανεις για παρα πολλα χρονια! Ασε την οικογενειακη επιχειριση εφοσον δεν σου αρεσει αν σε προδωσει το ονειρο σου. Δεστην απλα σαν μια λυση για τυχον οικονομικο προβλημα. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! Απο περιεργια θες να μου πεις τι θες να γινεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Να τους πεις οτι θα εισαι ευτυχισμενος μονο αν ακολουθησεις τα ονειρα σου - αλλιως θα γινεις δυστυχης και κακομοιρης και θα καθεσαι απραγος να τους κατηγορεις. Συγχαρητηρια για την πραξη σου. Αποδεικνυει οτι εισαι ισχυρος χαρακτηρας και οτι τελικα θα γινεις ευτυχισμενος στη ζωη σου.

    Μπράβο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2
    Συμφωνο απολυτα με τον/την esoterikh_dynami .. Πρεπει να τους εξηγησεις πως τα δικα τους τα ονειρα δεν μπορουν να συμβαδιζουν παντα με τα δικα τους.Οταν σπουδαζεις πρεπει αυτο που σπουδαζεις να το θες, να το αγαπας,να το γουσταρεις..Δεν μπορεις να εισαι ενα τηλεκατευθυνομενο ρομποτ που το τηλεχειριστηριο το εχουν οι γονεις σου.Καθως εχεις ενηλικιωθει εχεις καθε δικαιωμα να κανεις ο,τι θελεις στη ζωη σου.Το βασικοτερο ειναι να περνας καλα.!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Να προσθέσω επίσης ότι όσοι δεν επέλεξαν αυτό που αγαπούν, πάντα υπάρχει ο χρόνος να κάνουν διορθωτικές κινήσεις. Τίποτα δεν προδιαγράφει ένα τέλος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •