Προς όλα τα φιλαράκια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    21

    Προς όλα τα φιλαράκια....

    ...που γνώρισα τις τελευταίες ημέρες.

    Καλημέρα σε όλους σας!
    Στο πρώτο μήνυμα, σας περιέγραψα, περιληπτικά, τα "βάσανα" μου. Η αλήθεια είναι ότι, δεν περίμενα πως, θα βρω ανταπόκριση. Χαίρομαι πολύ, που έπεσα έξω, μακράν! Χωρίς να με ξέρετε, χωρίς να είμαστε φιλαράκια, χωρίς να έχουμε κοινά βιώματα, μ'αγκαλιάσατε, λες και είμασταν μαζί στον πόλεμο. Είστε όλοι πολύ πιο ώριμοι, κατασταλαγμένοι και συνειδητοποιημένοι από εμένα. Γιατί συνείδηση σημαίνει αυτό ακριβώς. Είναι η ιδιότητα του ανθρώπου να αντιλαμβάνεται τα όσα συμβαίνουν γύρω του και την ίδια την ύπαρξη του (Τον έριξα και τον ορισμό). Αυτό σημαίνει ότι, εσείς με βοηθάτε και εγώ όχι. Μου στέλνετε μηνύματα και χαίρομαι, μαθαίνω, αισθάνομαι καλύτερα. Εγώ όμως, δε μπορώ να σας προσφέρω κάτι ανάλογο. Ίσως στο μέλλον... Ποιος ξέρει? Μπορεί να "φωτιστώ¨. Όπως και να'χει, θέλω να σας ευχαριστήσω.

    Με αγάπη,
    Ίκαρος.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Να σαι καλά Ικαρε... αν και προσωπικά πιστεύω πως κάθε σχέση είναι αμφίδρομη.
    Επιλέγω να απαντήσω, π.χ. στο θέμα του Ικαρου, όχι μόνο για να βοηθήσω αλλά και γιατί παίρνω και γω κάτι από αυτό (ενέργεια, ηθική ικανοποίηση, επικοινωνία, μοίρασμα, εκτόνωση και χίλια δυο άλλα).

    Μοιάζει να λες ότι δεν είσαι κατασταλαγμένος, συνειδητοποιημένος για το ποιος είσαι, τι κάνεις, τι επιδιώκεις, που πηγαίνεις όμως αυτή η επίγνωση της \"αδυναμίας\", είναι η μεγαλύτερη δύναμη!
    Δύναμη, πολύ μεγαλύτερη από την μη αναγνώριση, από την μη επίγνωση.

    Προσωπικά, κάθε φορά που \"συναντώ\" ανθρώπους που μιλούν για τον εαυτό τους με τόση ταπεινοφροσύνη, όπως κάνεις εσύ, γοητεύομαι, αισθάνομαι ότι πλουτίζω.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Γεια σου Ικαρε!
    Ποιός είπε οτι δεν μας βοηθάς!Και μόνο που λες οτι \'\'εσείς με βοηθάτε,μου στέλνετε μηνύματα και χαίρομαι,μαθαίνω, αισθάνομαι καλύτερα\'\',νοιώθουμε και \'μεις χρήσιμοι,οτι σε κάνουμε να αισθάνεσαι έστω και λίγο καλύτερα,οτι βοηθάμε,αν και οχι ουσιαστικά γιατί δεν μπορούμε να επιλύσουμε τα προβλήματά σου και του καθενός,<<εισπράττουμε&gt ;> μεγάλη ευχαρίστηση!
    Θα συμφωνήσω με τον dodoni οτι αυτή η επίγνωση της \"αδυναμίας\", είναι η μεγαλύτερη δύναμη!Είναι η αρχή της συνειδητοποίησης,της αποδοχής!Αφού έκανες το πρώτο βήμα <<αναγνωρίζοντας>> τις αδυναμίες σου,είμαι σίγουρη οτι θα κάνεις και το τελευταίο!
    Και μην ξεχνάς:δεν είσαι μόνος!

    Φιλικά,
    Χρύσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ικαρέ μου ειλικρινά χαίρομαι αφάνταστα που απολαμβάνεις την παρέα μας και συμβάλεις και εσύ με την παρουσία σου στην μεταξύ μας επικοινωνία και ανταλλαγή θετικών συναισθημάτων. Εδώ ο καθένας μας δίνει από κάτι και πολλές φορές δεν το καταλαβαίνει. Το πιο σημαντικό δώρο όμως που κάνει κατά την άποψή μου ο ένας στον άλλον σε αυτό το forum είναι το άνοιγμα και η κατάθεση της ψυχής έστω και μέσω της ανωνυμίας! Αυτό και μόνο επισφραγίζει περίτρανα τη διάθεσή μας να δώσουμε , να καταλάβουμε, να μοιραστούμε , να ακούσουμε και τέλος να λυτρωθούμε! Μείνε στην παρέα...αξίζει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    ηλεκτρονικά φιλαράκια

    Πολλα μπορουμε να πουμε για την ηλεκτρονική φιλία.. Είμαι στο ιντερνετ από το 1989 περίπου. Τότε καλούσαμε Αμερική για να συνδεθούμε. Ολα αυτά τα χρόνια γνώρισα σπουδαίους ανθρώπους, έκανα κολλητούς φίλους αλλά με ελάχιστους έχουμε συναντηθεί. Δεν το χρειαζόμαστε. Εχω \"ηλεκτρονικούς\" φίλους καρδιακούς για χρόνια, φίλους που μοιραζόμαστε σκέψεις, ιδέες, αγωνίες και.. συνταγές μαγερικής (αχ το πάθος μου!)

    Ποτέ μα ποτέ δεν έπεσα σε παγίδα, ποτε μα ποτέ δεν έπεσα σε άνθρωπο με αρρωστημένο μυαλό.. Σύμπτωση? Μπορεί. Αλλά εγώ πιστεύω ότι όπως και στη ζωή έτσι και στην \"εικονική\" πραγματικότητα ό,τι δώσεις θα πάρεις πίσω.

    Δίνε αυτό που θέλεις να σου δώσουν και θα ανταμειφθείς..

    Ικαρε μας έδωσες την καρδιά σου, τα αγνά σου συναισθήματα, την μεγάλη σου \"ταπεινότητα\" . Σε αγαπήσαμε για αυτή σου την απλοχεριά..

    Ηλεκτρονικά φιλαράκια! Νέες εποχές , νέες σχέσεις! Το Internet μας ενώνει άν αυτό θέλουμε!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    21
    Καλημέρα.
    dodoni, kokkinoskoufitsa2, olga_soul, Black Rose,
    γι\'αυτό σας λέω φιλαράκια.
    Να είστε καλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ίκαρε μωρό μου περιμένουμε τα νεότερά σου! stay on-line!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •