Θλίψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Θλίψη

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    3

    Θλίψη

    Γεια σας παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό. Ξέρω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν τις καλές μέρες και τις κακές. Το πρόβλημα μου είναι ή ότι θα είμαι ακραίος χαρούμενη ή ακραίος καταθλιπτική. Κάνω πολύ άσχημες σκέψεις. Κλαίω, τρέμω και γνωρίζω όμως ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος. Όλα είναι μία χαρά στη ζωή μου όμως εγώ τους θεωρώ όλους χαζούς. Όλα αυτά συμβαίνουν όταν βρίσκομαι μόνη. Μόλις περάσω κάποια ελάχιστη ώρα με τον εαυτό μου τρελαίνομαι. Δεν μπορώ να κάθομαι μόνη μου και γι αυτό συνεχώς επιδιώκω να έρχονται φίλοι σπίτι και λοιπά. Γνωρίζω ότι αυτό δεν είναι η λύση, αλλά η λύση είναι να τα βρω με τον εαυτό μου. Κάνω πολύ άσχημες σκέψεις που όταν τις συνειδητοποιώ τα βάζω με τον εαυτό μου. Φοβάμαι πολύ μήπως έχω κάτι. Πάντα ήμουν κυκλοθυμικό άτομο και πάντα μου το λέγανε όλοι, παλαιότερα είχα και ένα συμβάν κρίσης πανικού. Τι να κάνω.. Είχε να με πιάσει καιρό γιατί συνεχώς ήμουν στην τσίτα με δουλειές και λοιπά και μία από αυτές τις μέρες έμεινα μόνη και το έπαθα ξανά. Τα πάντα τα βλέπω μαύρα. Το είχα ξεχάσει και ξανά ήρθε. Όπως ακριβώς και αυτή τη στιγμή που γράφω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Όλα είναι μία χαρά στη ζωή μου όμως εγώ τους θεωρώ όλους χαζούς. Όλα αυτά συμβαίνουν όταν βρίσκομαι μόνη. <<<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<<<<<< <<<<τους θεωρεις ολους χαζους,,επιδη (ισως) σε αφηνουνε ...μονη !?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    3
    Όχι απλά πιστεύω πώς όλα αυτά που τους απασχολούν και για τα οποία σκάνε είναι ανούσια. Άλλοι για λεφτά, άλλοι για το πώς θα πάρουν καλό αμάξι, άλλοι αν έστειλε μήνυμα ο/η γκόμενος/α και χάνουν το νόημα. Εννοείται πως και αυτά τα μικροπράγματα δίνουν αλάτι στη ζωή μας αλλά δεν είναι η ζωή μας σε καμία περίπτωση. Και αν πάω να μιλήσω εγώ για κάτι απλά μου λένε ηρέμησε. Τους ακούω ώρες να ασχολούνται με χαζομάρες αν και το βαριέμαι. Η ζωή μας έχει κάποιες προτεραιότητες. Για μένα προτεραιότητα είναι η υγεία και να απολαμβάνουμε τις στιγμές μας κάθε μέρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Για τους άλλους συνειδητοποιώ ότι είναι τα λεφτά, οι γκόμενοι, οι εμφάνιση, να πάνε στα πιο τέλεια μαγαζιά για να τους δουν οι άλλοι , να χάσουν μία ανούσια μέρα στο facebook. Αυτά. Με απογοητεύουν τόσο που κατέληξα εγώ να μην είμαι καλά. Δε θέλω να πω ψέματα. Δε με αφήνουν μόνη. Όλοι έχουμε και δουλειές. Εγώ και το μυαλό μου φταίει για όλα. Και ότι τους λίγους ανθρώπους που αγαπώ τους αγαπώ υπερβολικά. Απλά δε με καταλαβαίνουν. Χάνουν την ουσία και κοιτάνε την επιφάνεια στα πάντα. Και αυτό ισχύει για όλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Με απογοητεύουν τόσο που κατέληξα εγώ να μην είμαι καλά<<<<<<<<<<&l t;<<<<<<<μηπως χανεις καπου το μετρο ; οι αλλοι θα κανουν τα δικα τους ενοειται,,,αν εσυ θες να προχωρησεις παραπερα , το κανεις . Ψαχνεσαι και για καποιον/ους που να σε καταλαβαινουν περισσοτερο,,, εν το μεταξυ εχεις και αυτους, οκ, δεν μπορεις να τους τραβηξεις απ τα μαλια,,ο καθενας δινει και περνει αυτο που μπορει , που εχει,, ,,,ΕΣΥ θα διαφοροποιηθεις , αυτο που λες εσυ :χανουν την ουσια , ξερεις οτι δεν σημαινει τιποτα ,,,ειναι η δικια σου οπτικη,,,γι αυτους αυτο που εσυ λες επιφανεια ειναι οκ,,ειναι η ουσια, τους φτανει και τους περισευει,,,,,,μην χαλιεσαι ,,ολοι το περασαμε αυτο (οι μεγαλυτεροι),,, θα το συνηθησεις σιγα σιγα , οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε τους αλλους ,,,εμεις κοιταμε το δρομο μας , κι οποιος μπορει να ακολουθησει ,ακολουθει,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Επι σης δεν χρειαζεται να μενεις μονη απαραιτητα για να το κανεις αυτο,,, μπορεις να μετριασεις καπως τον χρονο που αφιερωνεις στους αλλους για να περισευει για σενα ,,,αν νοιωθεις μοναξια , απεφυγε την ,,, η μοναξια δεν ειναι κατι το γονιμο ,,ειναι παθητικη κατασταση ,,,καλυτερα να σαι με αλους κι ας ακους τις χαζομαρες τους μεχρι να εξαντληθεις και να πας για υπνο,,παρα να περασεις μερικες ωρες πληξεις και μοναξιας ,,,,, (\"η μοναξια ειναι απο χωμα\'\' ..............)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Νιωθω ακριβως το ιδιο με εσενα,πραγματικα δεν το πιστευω οτι διαβασα κατι τετοιο,ειναι ακριβως οπως νιωθω κ οτι βιωνω.
    Ειδικα τωρα που εχω ερθει σε αλλη χωρα και δεν εχω φιλους ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα,θα λεγα στην αρχη κυριως,τωρα αρχιζω και συμβιβαζομαι.
    Η μοναξια ειναι που σε σκοτώνει,θες αγαπη,θες να νιωσεις κατι αληθινο,εχεις βαρεθει τον κοσμο κ αυτη η καθημερινοτητα σε τυρραναει,θελεις να κανεις κατι διαφορετικο.
    Φταιει που εισαι μονη σου και οι σκεψεις σου αρχιζουν και σε γδερνουν..
    Θα σε βοηθησει απειρα η γυμναστικη,εξασκησου καθημερινα και θα με θυμηθεις
    Οταν παει να πεσει η ψυχολογια σου προσπαθησε να βαλεις ενα αστειο/χαρουμενο τραγουδι,θα ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε.
    Το οτι βλεπεις τους φιλους σου κλπ ειναι επειδη ξεχνιεσαι οχι επειδη σε βοηθανε ιδιεταιρα.
    Πιστευω πως πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο που εχεις και θα πανε ολα καλα..
    Εγω γραφω ποιηση,κανω γυμναστηριο καθε μερα,κανω ζογκλερικα κλπ και ολα αυτα με κανουν και νιωθω πολυ καλα
    Το να τα βρεις με τον εαυτο σου αυτο ειναι,αποκτησε εμπειριες,εξασκησου και μην υποκρινεσαι,αποδεξου αυτο που εισαι και δειξε τι αξιζεις.
    Παντως καταλαβαινω τι περνας,πραγματικα καταλαβαινω.Τελος, Οι φιλοι σου δεν ξερουν τι περνας και απλα περνανε \"χαζα\" την μερα τους με ανουσια πραγματα
    Για αυτο σου λεω εκμεταλευσου τον χρονο που εισαι μονη σου και δημιουργησε,ετσι θα νιωσεις καλα με τον εαυτο σου οταν του δωσεις κατι ενδιαφερον,κατι διαφορετικο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •