Κρισεις πανικού μετα απο θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32

    Κρισεις πανικού μετα απο θεραπεια

    Γειά σας!
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας! Είμαι 23 χρονών και πριν 2 χρόνια έπαθα για πρώτη φορά κρίση πανικού. Στην αρχή το πάλεψα μόνη μου μετά πήγα σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο στο τέλος γιατί δεν μπορούσα να τις χειριστώ. Έκανα θεραπεία με Seroxat κ επιτέλους είχα ηρεμήσει! Τώρα έχει περίπου ένα μήνα που σταμάτησα τα χάπια κ ενώ τα έκοψα σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού είχα στερητικά συμπτώματα από τρέμουλο και ρίγος μέχρι αίσθηση ηλεκτροσόκ. Στη διάρκεια αυτού του μήνα θεωρώ οτι το περιβάλλον μου δε με βοήθησε καθόλου υπήρχε συνεχής ένταση με αποτέλεσμα τώρα να έχω πάλι συμπτώματα....
    Νιώθω απογοητευμένη έχω χάσει τον εαυτό μου και δεν ξέρω πως να το παλέψω να γίνω αυτό που με τόσο κόπο είχα καταφέρει στην διάρκεια της θεραπείας...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Επειδη βιαζομαι και πρεπει να φυγω τωρα θα σου απαντησω κατι συντομο.
    Ανθρωπος εισαι και η ψυχολογια σου δεν θα γιατρευτει με φαρμακα.
    χτιζεις εναν κοσμο στο μυαλο σου μαζι και τα προβληματα σου.
    Ξεκολα απ τα φαρμακα τελος,το παν ειναι να νικησεις τις σκεψεις σου
    και αυτο γινεται μονο οταν εισαι χαρουμενη.
    Ακουσε με το εχω περασει κ αυτο κ τι καταλαβα?
    Οι μαυρες σκεψεις εγκλωβιζουν το μυαλο σου για αυτο τα βλεπεις ολα μαυρα και παθαινεις την κριση πανικου.
    Καταβαθος νομιζεις οτι εισαι μια χαρα,αλλα δεν εισαι.
    Μια ζωη την εχεις προσπαθησε να γινεις πιο χαρουμενη κριστη ξεκινα αθληματα και κανε πραγματα που να σε ανανεωνουν.
    Μην εξαρτασαι απο φαρμακα σκεψου το λιγο ειναι χαζο.
    Χαμογελα χαμογελα χαμογελα χαμογελα και το χαμογελο σου να ειναι αληθινο.
    Εφυγαααα!=)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Συμφωνω με τον/την Πάντα Νέο και προσθετω ότι εχεις αναγκη από ψυχολογική υποστήριξη.. Τα φαρμακα (εχει ξανατυπωθεί αυτό)είναι σαν ένα πέπλο που κάθεται πανω από τα σωματικα συμπτώματα και τα σκεπαζει και ο οργανισμος σου δεν μπορει να τα βγαλει στην επιφανεια. Επανέρχονται πολλες φορες δριμύτερα όταν το πεπλο αποχωρησει…

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    προσπαθησε να το παλεψεις που εισαι και νεα,μια και καλη γιατι οσο το σκεφτεσαι μεγαλωνεις το ζητημα και παει και αλλου.η ζωη ειναι μπροστα σου.ολοι τα περναμε δεν εισαι μονη σου!κουραγιο.κι εδω υπαρχουν 3 σχολες.υπερ των φαρμακων κατα των φαρμακων και η σχολη που λεει συνδιαστικα.εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ και το καρπουζζιιιι.εγω ειμαι της δευτερης σχολης παρολο που ενα διαστημα ειχα παρει και χαπια.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    κοιταξτε δεν λεω οτι θελω να παρω παλι χαπια ισα ισα που τα ειχα σιχαθει και ηθελα να τα κοψω. Παρατηρησα ομως οτι οταν ειχα τα στερητικα ολοι νευριαζανε μαζι μου γιατι δεν ημουν καλα πως να το εξηγησω ισως ειμαι παραλογη αλλα σαν ξαφνικα μολις αποφασισα να ζησω χωρις αυτη τη βλακεια πεσανε πολλα μαζεμενα εντασεις τσακωμοι σε σημειο που ωρες ωρες δε μπορω να τις χειριστω! και χορο πηγαινα κ ιππασια στο διαστημα των 2 χρονων αλλα τωρα καλως η κακως δουλευω και δεν εχω χρονο να αφιερωσω τοσο πολυ χρονο για μενα. ειχα ηρεμησει εκανα ψυχοθεραπεια αλλα οταν εχεις και εξεταστικες οπως ειχα καυγαδες και δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι οπως ξερετε εινια πολυ ευκολο να ζητησεις την λυση των χαπιων. Το παλευα 4 μηνες τοτε μεχρι να κανει σπασμους ο λαρυγγας μου οποτε τρομαξα και πηγα σε γιατρο. Τελοσπαντων αυτα περασανε δεν εχω παραιτηθει απο τη ζωη μου απλα νιωθω πολυ κουρασμενη μαυτη την ιστορια και υπαρχουν στιγμες που νιωθω οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω σε τιποτα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    σε καταλαβαινω απολυτα.εμενα οι δικοι μου τι να πουν που εναμιση χρονο τραβανε οτι χειροτερο μαζι μου?τωρα με καποια συμπτωματα που βιωνω τελευταια,εχω βγαλει μονος μου το συμπερασμα οτι εχω σκληρυνση,εχοντας περασει κρισεις πανικου,40 φορες περιπου,αρρυθμιες απιστευτες και τωρα που μιλαμε,νομιζα οτι εχω παθει εγκεφαλικο,ουτε καν οτι θα,φοβομουν δυο μηνες οτι θα παθω εμφραγμα,τωρα καπως τα ελενχω,νομιζα ειχα προβλημα στο συκωτι.για αυτο σου λεω.υπομνονη και επιμονη.εχω συνεχομενους πονους στην πλατη στην μεση εδω και ενα μηνα δε νιωθω τα ποδια μου μουδιαζουν και καιγονται,στο προσωπο μου εχω μονιμο κατι σαν μουδιασμα ζαλαδες απιστευτες,αυπνιες εχω περασει για μεγαλο διαστημα σε αυτον τον εναμιση χρονο,χαπια επαιρνα τα entactγυρω στο 8μηνο ομως εχω να παρω κοντα ενα χρονο τα εκοψα μαχαιρι.απιστευτους πονους στους ωμους,διαφορους πονους στο κεφαλι και διαφορες σκεψεις,νιωθω οτι κατι γινεται μεσα στον εγκεφαλο μου κατι σαν να αλαζει συνεχως θεση κατι,νιωθω συνεχως εξαντλημενος συνεχεια ομως.οριστε για πες???????και αλλα φυσικα!!!βοηθειααααααααααα� �αα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    ............ουφ με αγχωσες και μενα ...............
    μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω και να τα αλλαξω ολα σε μια στιγμη...
    αλλα οπως ξερεις και συ μονο τον εαυτο μας μπορουμε να βοηθησουμε... εγω απλα εχω μια ερωτηση να σου κανω πως ειναι δυνατον να σκεφτεσαι τοσο εντονα αν ειχες παθει εγκεφαλικο; αφου ξερεις τι ειναι... γιατι δεν ζητας ψυχολογικη υποστηριξη οχι ψυχιατρο αλλα ψυχολογο.. εγω στη δικια μου που πηγα με βοηθησε παρα πολυ επισης πηρα και ενα βιβλιο που λεγεται ξεπερνωντας τον πανικο και με βοηθησε να καταλαβω γιατι εχω αυτη την αντιδραση στο σωμα..
    ξερεις που οφειλονται οι πανικοι σου; τη ριζα πρεπει να ψαξεις και να ξεκινησεις απο εκει...!
    μη τα βαζεις κατω και μην το αφησεις να κυριευσει τη ζωη σου!!!!! θυμωσε ρε συ!!!! θες να ζεις ετσι;;;; ΟΧΙ αξιζεις κατι καλυτερο διεκδικησε το! εμεις εδω ειμαστε να στηριζουμε ο ενας τον αλλον...! εισαι υγιεστατος και το ξερεις πολεμησε την αιτια οχι τα συμπτωματα βρες τι δεν παει καλα τι ειναι αυτο που εχεις κανει λαθος και φτιαξε τη ζωη σου οπως την ονειρευεσαι!
    αληθεια ποσο χρονων εισαι; να θυμασαι οτι δεν ειναι ευκολο αλλα οταν θα τα καταφερεις δε θα φοβασαι ΤΙΠΟΤΑ γιατι θα εχεις παλεψει με τον χειροτερο σου εχθρο τον εαυτο σου!
    Μη φοβασαι τιποτα....κ οτι θελεις εδω ειμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    δεν νομιζω οτι επρεπε να αφησεις τη θεραπεια... η γνωμη μου ειναι να βρεις ενα αλλο γιατρο.. και γιατρος ειναι μονο ο ψυχιατρος..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    ειδες που υπαρχει ανθρωπια?η ιδια εισαι ανθρωπος και εχει μεγαλη σημασια.το βοηθεια το εγραψα περισσοτερο για να τονισω πραγματικα το ποσο δυσκολες καταστασεις περναω.φυσικα μονοι μας γεννιομαστε και πεθαινουμε αλλα να,δυο κουβεντες απο ανθρωπους που συμμεριζονται εστω το προβλημα σου,σαν εσας τωρα και σας ευχαριστω πολυ,σε κανουν να παιρνεις δυναμη.σημερα,3-10-2010εκανα συνεδρια στο ψυχιατρο και με επεισε νομιζω οτι δεν εχω σκληρυνση και με διαβεβαιωσε οτι ειμαι και εντελως υγειης.σε ψυχολογο πηγαινα δυομιση μηνες,καλα πηγε σε γενικες βασεις αλλα μαλλον δεν ημουν ετοιμος.ελπιζω τωρα ειμαι σε καλυτερο δρομο.ειμαι 29 χρονων με λενε θοδωρη ειμαι μουσικος και μενω στην θεσσαλονικη.κατα τα αλλα ειμαι ενα πολυ πολυ κοινωνικο πλασμα της φυσης και αισιοδοξος,δεν ξερω πως το επαθα αυτο.christygr μεσα απο την καρδια μου αυτο που εγραψες \"μακαρι να μπορουσα να τα αλαξω ολα σε μια στιγμη,σου ευχομαι να γυρισει δεκα φορες πισω σε σενα και να γιατρευτεις για πανταααααααα!και σε ολα τα παιδια υγεια,ολοι που αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα.selas-selasσυμφωνω,γιατρος μονο ο ψυχιατρος,και ο εαυτος μας.σας ευχαριστω περιμενω νεα σας και καθε μερα να ειναι θετικα!!θα νικησουμε που θα παει...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    32
    παντα υπαρχουν ανθρωποι καλοπροαιρετοι! εγω θοδωρη μου ειμαι 23 χρονων και οι 2 ειμαστε νεοι και εχουμε το μελλον μπροστα μας μουσικος ε; γιατι δεν αρχιζεις να ασχολεισαι περισσοτερο; εγω καποτε εγραφα στιχους μετα αρχισα να ζωγραφιζω να χορευω γενικα οποτε εκφραζομουν ημουν καλυτερα! τωρα εφαγα κολλημα με την διακοσμητικη. :P να σαι καλα για τα καλα σου λογια! ο ψυχιατρος θα σε βοηθησει να ηρεμησεις με αγωγη αλλα ο ψυχολογος θα σε βοηθησει στο να μπορεσεις να διαχειριστεις ολες αυτες τις σκεψεις σου και να βρεις την αιτια που τα παθαινεις ολα αυτα! 2μιση μηνες δεν αρκουν εγω πηγαινα 2 χρονια!!! μην μασας ασχολεισου με την μουσικη σου εκφρασου δημιουργησε! κι αν ακομα φοβασαι καντο μουσικη εκτονωσου δημιουργικα περιμενω νεα σου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    εισαι και συ θεσσαλονικη βλεπω!ναι ειμαστε νεοτατοι,οσο αφορα τη μουσικη ποσο περισσοτερο?ολη μερα με αυτην ασχολουμαι αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ζω την καθε στιγμη μου εχοντας τοσα ψυχολογικα-ψυχοσωματικα τι στο διαολο ειναι δε ξερω προβληματα.εσενα σε βλεπω μια χαρουλα αλεξιου δημιουργικοτατη.εσυ καλε δεν επρεπε ναχεις πραγματικα θεμα.ακου μπετοβεν,επιστημονικες ερευνες δειχνουν μεγαλο ποσοστο ιασης ειδικα οσων υποφερουν απο κρισεις πανικου.για τον μπετοβεν αυτα!εσυ αυτες τις ασχολιες τις εχεις ως χομπι η ειναι η δουλεια σου κατι απο αυτα?και γω εκανα διαφορα,πειραματιζομουν στην ηλικια σου γυρω απο καθε ειδους μορφη τεχνης.ακομα φυσικα.οτι αφορα τον ψυχιατρο,χωρις αγωγη γινεται οτι γινεται,μονο ψυχοθεραπεια ενω η ψυχολογος μου ειχε πεταξει αστειοντας οτι θα με στειλει σε γιατρο για φαρμακα!να τωρα που σου γραφω εχω εσωτερικη ανησυχια σαν τρεμουλο κατι παραξενο.περιμενω νεεααα!θεσσαλονικη ε?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9
    Δεν είμαι ειδικός.. Όμως θα με βρίσετε αν προτείνω ινδική κάνναβη;
    Παλιότερα κατάφερα να κόψω το αλκοόλ με την χρήση της.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Οχι ..αποψεις ανταλλασουμε εδω!
    Γιατι να σε βρισουμε ??
    Την ινδικη την εκοψες ??
    Η αλλαξες χωρα προελευσης??

    Ασχετο με το θεμα,αφου δεν αναφερθηκε κατι για αλκοολ σε αυτο,αλλα απλα ρωτω..
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9
    Κάνναβη πάντοτε κάπνιζα. Μπορεί να κάνω και 6 μήνες να καπνίσω, δεν έχω πρόβλημα γενικότερα.

    Ξέρω πως δεν αναφέρθηκε κάτι, απλώς θεωρώ πως ίσως μπορέσει να λειτουργήσει ως υποκατάστατο για τα αγχολυτικά, μιας και έχει παρόμοια δράση. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.. Στην Ολλανδία έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιείται αντί ψυχοφαρμάκων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by GGG
    Κάνναβη πάντοτε κάπνιζα. Μπορεί να κάνω και 6 μήνες να καπνίσω, δεν έχω πρόβλημα γενικότερα.

    Ξέρω πως δεν αναφέρθηκε κάτι, απλώς θεωρώ πως ίσως μπορέσει να λειτουργήσει ως υποκατάστατο για τα αγχολυτικά, μιας και έχει παρόμοια δράση. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.. Στην Ολλανδία έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιείται αντί ψυχοφαρμάκων.
    GGG

    Αυτο που ξερω εγω ,ειναι οτι και τα 2 και αλκοολ και κανναβη ειναι ουσιες που εθιζεσαι
    Αυτο που λες ειναι κατι για μενα σαν αντικατασταση ουσιων
    Σταματαω το ενα που μου δινει αυταπατες δυναμης απατηλων ονειρων και παω στο αλλο που που μου δινει παλι αυταπατες δυμαμης ψευτικης ,και φανταστικους κοσμους
    Που δεν τους εζησα ποτε
    Περνοντας και απο τα δυο καταλαβα οτι ηταν απλα ψευτικα ολα αυτα

    Το αν εσενα σε βοηθησε και πως ,αν θες κανε την αναλυση σου σε αλλο θεμα δικο σου.
    Την καλημερα μου
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •