ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38

    ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?

    Πριν απο ενα μιση μήνα ο συντροφος μου μου ζήτησε να χωρίσουμε (ειμαστε περιπου 2 χρονια παντρεμενοι αλλα μαζι ειμαστε αλλα 10 χρονια), οι λόγοι που τον οδηγησαν στην αποφαση του αυτη ηταν καποια προβλήματα που ειχαμε, εγω τα ήξερα αλλα θεωρουσα την σχεση μας τοσο δεδομενη που τα παραβλεπα. Δεν υπαρχει τριτο προσωπο, δεν φερομασταν ο ενας στον αλλο ασχημα τον αγαπω και απο οτι λεει και εκεινος με αγαπαει αλλα δεν ειναι πια ερωτευμενος μαζι μου. Εχει φυγει απο το σπιτι αλλα εχουμε επικοινωνια και εχουμε βρεθει και τρεις φορες. Δεν μπορω να σκεφτω την ζωη μου χωρις αυτον, ειναι ο καλυτερος μου φιλος , ο συντροφος μου τα παντα... Αλλα και για κεινον σημαινω πραγματα.Του ζητησα να παμε σε συμβουλο γαμου αλλα μου απαντησε οτι πως θα του πει καποιος αλλος τι αισθανεται αφου ο ιδιος ειναι τοσο μπερδεμενος. Του ειπα να χωρισουμε οριστικα αλλα παλι δεν την παιρνει την αποφαση (αυτο το εκανα για να τον διευκολυνω). Με εχει προειδοποιήσει οτι ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες να ξαναγυρισει. Γιατι τοτε ομως δεν αποφασιζει, ειμαι σιγουρη οτι κανει λαθος αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο. Εγω απο την αλλη δεν νομιζω οτι αντεχω να χωρισουμε, δεν μπορω να συνεχισω απλα τη ζωη μου και να τον βγαλω εξω απο αυτην.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Αγαπητή φίλη

    Όταν ένα οικοδόμημα δεν είναι κτισμένο σε γερές βάσεις κάποια στιγμή θα πέσει σε κάποιο σεισμό ...και οι σχέσεις και ειδικά ο γάμος είναι μια ιδιαίτερα σεισμογενής περιοχή..
    Σαφώς είναι διαφορετικά αν το εντοπίσουμε εγκαίρως και βγούμε από μέσα κατ επιλογήν μας ή αν πέσει την ώρα που κοιμόμαστε και μας πλακώσει...
    Πάντα αυτός που τον πετυχαίνει στον ύπνο πληγώνεται πολύ περισσότερο (και κάποιες φορές δε τα καταφέρνει κιόλας) απ αυτόν που βγαίνει πριν τη πτώση ή που προκαλεί τη κατεδάφιση και θέλει χρόνο να επουλώσει τις πληγές του και να μπει στη διαδικασία να το ξανακτίσει ή να το αποτελειώσει και να φτιάξει ένα νέο .
    Λυπάμαι που είσαι αυτή που θα πονέσει και θα πληγωθεί περισσότερο αλλά δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές εκτός από το να δώσεις και να πάρεις χρόνο μέχρι να επουλώσεις τις πληγές σου και να σηκωθείς ξανά...για να μπορείς να λειτουργήσεις με όλες σου τις δυνάμεις και ενέργειες.
    Σίγουρα είναι πολύ μα πολύ οδυνηρό και είναι απολύτως λογικό να εκφραστείς όπως εσύ νοιώθεις, κλαίγοντας,βρίζοντας,γελών τας,πενθώντας κτλ.
    Σ αυτή τη φάση πιστεύω πως δε μπορείς να ακούσεις κανέναν γι αυτό πάρε όσο χρόνο θέλεις μέχρι να νοιώσεις την ανάγκη να κάνεις κάτι.
    Προσπάθησε μόνο να μη πάρεις εσύ όλη την ευθύνη γιατί από δύο πέτρες βγαίνει το αλεύρι και δώσε και πάρε χρόνο ...πολύ χρόνο ....σεβόμενη τα θέλω του αγαπημένου σου αλλά και τον εαυτό σου κυρίως, που αξίζει το καλύτερο και το καλύτερο είναι ένας άντρας που θα μπορεί και θα θέλει να σε κάνει ευτυχισμένη και όχι ένας άντρας που θα σου παίρνει και τον αέρα που αναπνέεις...
    Κάτσε σκέψου τι τόσο όμορφο σου έδινε αυτή η σχέση και τι σου λείπει τόσο πολύ που δε μπορείς χωρίς αυτή...
    ʼλλωστε το να προσπαθήσεις να τον ξαναφέρεις πίσω χωρίς τη θέλησή του μόνο ψυχοφθόρο είναι για σένα και εν τέλει σκέψου αν χρειαζόμαστε άτομα στη ζωή μας που δε θέλουν και δεν είναι διατεθημένα να κάνουν για μας πλέον πράγματα...
    \"Αν αγαπάς κάποιον πάρα πολύ άστον να φύγει αν το ζητήσει...αν είναι δικός σου πραγματικά θα γυρίσει πίσω κάποια στιγμή...αν δε σου ανήκει... θα χαθεί\" (δεν είναι δικό μου αυτό).
    Μη ζεις περιμένοντας τη στιγμή που θα γυρίσει αλλά τη στιγμή που θα ζεις με κάποιον που \"σου ανήκει\"...αν είναι αυτός που έφυγε...θα δείξει !

    Κράτα γερά ! Καλή δύναμη και καλή τύχη !

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Ερωτόκριτε σε ευχαριστώ για την απαντησή σου, ειδικά για το τελευταίο σημείο, \"Αν αγαπάς κάποιον πάρα πολύ άστον να φύγει αν το ζητήσει...αν είναι δικός σου πραγματικά θα γυρίσει πίσω κάποια στιγμή...αν δε σου ανήκει... θα χαθεί\" , το έχω ακούσει ή διαβάσει και εγώ και για να σου πώ την αλήθεια ενώ μέχρι πριν απο εναμιση μήνα το ασπαζόμουνα σαν τρόπο σκέψης, όταν χώρισα δεν πέρασε ουτε μια στιγμη απο το μυαλό μου πραγματικά σε ευχαριστω που μου το θύμισες. Δεν μπόρω να διαχειριστώ πάντως ολη αυτην την κατάσταση μόνη μου, έχω ήδη πάρει κάποια τηλέφωνα για να συναντηθω με ψυχοθεραπευτή μάκαρι να με βοηθήσουν γιατί σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να γίνω η σκία κάποιου που έχει φύγει. Θέλω να πιστεύω πως η σχέση μας ήταν σε γερές βάσεις κτισμένες, και οι δύο σεβόμασταν πρώτα απο όλα τον εαυτό μας και κατα συνέπεια τον συντροφό μας, επικοινωνούσαμε όχι επιδερμικά αλλα ουσιαστικά, για αύτο τον λόγο ίσως δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί δεν θέλει να δώσει μια ευκαίρια να σώσουμε κάτι όμορφο. Το μόνο που μου δίνει λίγο δύναμη αυτόν το καιρό είναι οτι έχουμε επικοινωνία, ούτε εκείνος είναι σίγουρος για την αποφασή του.
    Πάντως σε ευχαριστώ!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    24
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ gm,

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΕΝΑ ΧΩΡΙΣΜΟ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΗ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
    ΜΟΝΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ. ΔΕΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Ο \"ΜΑΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ\". ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ Ή ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ. ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟΣ!
    ΙΣΩΣ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ. ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ, ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΣΟΥ.

    ΑΛΗΘΙΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Ό,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Mariza πραγματικά σε ευχαριστώ,
    Ξέρω οτι έχετε δίκιο σε όλα αυτα που μου γράφετε απλα είναι δύσκολο, απο την άλλη διαβάζοντας κάποια απο τα προβλήματα που αντιμετώπιζουν αλλα άτομα εδώ μέσα είναι γελοίο αυτο που περνάω εγω. Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    ΓΜ

    Μην υποτιμάς κάτι που σε κάνει να νοιώθεις άσχημα συγκρίνοντάς στο με άλλα γιατί είσαι μοναδική και οι άλλοι είναι οι άλλοι παρότι σεβόμαστε το πρόβλημά του καθενός.
    Κάποιο μικρό παιδί για παράδειγμα μπορεί να χάσει ένα παιχνίδι του και να νοιώθει πολύ στεναχωρημένο,τόσο όσο ένας μεγάλος το αυτοκίνητό του...
    Βέβαια αν αυτό σε βοηθάει να ανέβεις και να νοιώσεις καλύτερα πάω πάσο αλλά μην είναι αιτία για να υποτιμήσεις το πρόβλημά σου και να το ψάξεις σε βάθος ώστε να μη σου ξανασυμβεί.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Έχεις δίκιο, και όχι δεν το κάνω για να νιώσω καλύτερα μάλλον απο ενοχές το σκέφτομαι. Χαζομάρα μου αφου ο λόγος που μου αρέσει έδω είναι οτι μπορώ να λέω οτι αισθάνομαι.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Μάλλον έχεις δίκιο, για αύτο και έγω θα πάω Χίο για το τριήμερο να δω την καλύτερη μου φίλη και νιώθω όμορφα μετά απο πολύ καιρο.
    Ανυπομονώ να περάσει η Πέμπτη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πως εισαι gm μου?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Νικούλα είμαι χάλια και ο λόγος είναι οτι δεν παίρνουμε μια απόφαση ή να είμαστε μαζί ή να χωρίσουμε και αυτό που κάνουμε είναι να μιλάμε καθημερινά στο τηλέφωνο, να βρισκόμαστε και να προσποιούμαστε οτι δεν συμβαίνει τίποτα. Προσπάθησα να το τελειώσω εγώ αλλά δεν με άφησε, πρέπει να είναι πραγματικά μπερδεμένος αλλά δεν είμαι σε θέση να τον βοηθήσω, εδω δεν μπορω να βοηθήσω εμένα. Το καλό είναι οτι έφυγα το τριήμερο και πέρασα μετά απο πολυ καιρό όμορφα. Έσυ πως είσαι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αυτο ειναι και το πιο ψυχοφθορο νομιζω,τουλαχιστον ακομα και να αποφασιζατε να μην ειστε μαζι θα ηταν δυσκολο βεβαια αλλα καποια στιγμη θα το επαιρνες αποφαση γιατι τουλαχιστον θα ηξερες το τι γινεται και δε θα ειχες και την αγωνια του τι θα αποφασισει κλπ.Και αυτη η συχνη επικοινωνια ουτε αυτη πιστευω κανει και τοσο καλο γιατι δε σας αφηνει να αποστασιοποιηθειτε λιγο και να σκεφτειτε το τι πραγματικα θελετε.
    Κουραγιο προς το παρον και οσο μπορεις προσπαθησε να ασχολησε με κατι για να μην αφηνεσαι.
    Εγω καλα ειμαι σχετικα..
    Φιλακια πολλα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •