Βουλιμία.................(??)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3

    Βουλιμία.................(??)

    ειμαι ο ηλιας,18 ετων και ειμαι υπερβαρος.Εχω υψος 1,75 και ειμαι 93 κιλα.Εδω και 2 βδομαδες εχω αρχισει διαιτα,αλλα τις τελευταιες μερες εχω αρχησει να τρωω υπερβολικα.Σημερα,πριν λιγο συγκεκριμενα,με επιασε κατι και αρχησα να τρωω οτι πιο λυπαρο εβρισκα μπροστα μου,χωρις να με νοιαζει τιποτα!.Αφου τελειωσα,καθησα και σκευτηκα τι εκανα και μελαγχωλησα!.Σκευτηκα τι θα κανω για να τα αποβαλω,πηγα στην τουαλετα και ρποκαλεσα εμμετο.Μετα πηγα στο δωματιο μου και σκευτομουν,και ειχα την ιδεα οτι δεν τα εχω αποβαλει ολα,και ξαναπηγα!.Ακομα και τωρα σκςυτομαι να ξαναπαω.Θελω παρα πολυ να αδυνατησω αλλα οποτε προσπαθω να κανω διαιτα,μετα απο μερικες εβδομαδες με πιανει αυτο που με επιασε και σημερα αλλα χωρις να κανω εμμετο.Νιωθω πολυ ασχημα με το σωμα μου και θελω να χασω κιλα!.Το θεμα ειναι οτι αφου εκανα εμμετο εννωσα ωραια,οτι μου εφυγε ενα βαρος.Και μου φεναιτε οτι καθε φορα που τρωω,οτι και να φαω περνω κιλα!.Τωρα που το εκανα πρωτη φορα δεν ξερω,αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα το ξανακανω......τι να κανω???

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3
    το θεμα μου ομως ειναι πιο βαθυ.παρα πολλες φορες,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ελεγνξω τον εαυτο μου!.λεω κυριολεκτικα δικαιολογιες στον ιδιο μου τον εαυτο για να μου επιτρεψω να φαω τον σκασμο!!!.πχ λεω οκ,ας φαω σημερα να ευχαριστηθω και αρχιζω απο αυριο,ενω ξερω οτι αυριο παλι θα γινει το ιδιο!!.ΔΕΝ μπορω να συγκρατησω τον εαυτο μου πολλες φορες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    ηλια, εντελως φιλικα, βρες εναν καλο διαιτολογο και εναν ειδικο ψυχικης υγειας...:) και ολα θα γειανουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    να σε ρωτησω, το θεμα γιατι το εβαλες στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη? το εβαλες τυχαια η επιλεκτικα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3
    δεν ξερω..
    ολη η κατασταση μου μοιαζει σαν ιδεοψυχαναγκασμος...
    και το να φαω..
    και να παω να καν εμμετο μετα...
    ευχαριστω ια τις συμβουλες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    τιποτα βρε ηλια, εσυ να εισαι καλα.

    :)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    να δεις εναν διαιτολογο πρωτα να κανεις και λιπομετρηση ισως και καποιες ιατρικες εξετασεις για να αποκλεισθουν αλλα προβλημματα υγειας.Στην ηλικια των 18 δεν παιρνεις ευκολα κιλα πρεπει πραγματι να τρως καλαααααααααα για να παxαινεις και λιπαρα full kai καθιστικη ζωη..μια φιλη μου καποτε προσπαθουσε ν αδυνατησει και μου ελεγε δεν εχω φαει τιποτα σημερα μονο πατατακια!!!ετσι δεν αδυνατιζεις..δεν ξερω τι κανεις εσυ αλλα με σωστη διατροφη και λιγη γυμναστικη(εστω απλα περπατημα) λυνεται το προβλημμα σου νομιζω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •