ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    25

    ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ

    ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ "ΕΡΩΣ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ (ΚΛΠ) " ΘΑΝΑΤΟΣ"..
    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ..ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΝΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΑΤΑΙΑ?
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΦΟΒΟς ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΠΟΦΕΚΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΑΓΧΟς? ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ..ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΦΟΒΟς ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΠΟΦΕΚΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΑΓΧΟς?
    Με ποιον τροπο ο φοβος ή γενικα το ταδε συναισθημα σε \"κανει\" να αφαιρεις το οτιδηποτε απο την ζωη σου?


    Κανεις δε σε αναγκαζει να ζεις την ζωη σου οπως την ζεις , ποσο μαλλον μια λεξη-ανθρωπινη εφευρεση- με 5 γραμματα.

    Αντιθετα ΕΣΥ μπορεις και παραμπορεις να αντιδρας με εναν χ συγκεκριμενο τροπο σε αυτη την λεξη , τον φοβο.

    Αν δε σου αρεσει η μεχρι στιγμης αντιδραση σου στον φοβο, τοτε μπορεις να την αλλαξεις. Ο φοβος και γενικα το καθε συναισθημα εχει την σημασια που εμεις οι ιδιοι θελουμε να εχει. Μολις το συνηδητοποιησεις αυτο τοτε θα μπορεις να ενεργεις πιο αυτοβουλα στην ζωη σου και χωρις \"παρεμβολες\".

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Stockholm
    Posts
    39
    Εξηγησε μου λιγο,Που κολαει η καταθλιψη με τον θανατο?! Ενοεις για το αν πεθανει καποιος που αγαπας?Φοβασαι τον θανατο,το πως θα πεθανεις και το ποτε?Απλα δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις!=)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    25
    αυτο που ηθελα να πω ειναι πως ο φοβος και γενικα η φοβιες καποιου ανθρωπου, σαν και εμενα, δεν τον αφηνουν να χαρει τιποτα σχεδον στην ζωη του... αυτο εννοουσα λεγοντας οτι ο φοβος για τον θανατο, το μελλον, τισ αρρωστιες κτλ μπορει να αφαιρεσει απο καποιον το αισθημα της χαρας και της αισιοδοξιας..
    Δευτερον, προσπαθω να βρω την ¨ριζα¨ της καταθλιψης που αντιμετωπιζω και πιστευω οτι καπου εκει βρισκεται ο θανατος.. ο οποιος ειναι ενα γεγονος το οποιο κανεις μας δεν μπορει να αλλαξει...θα συμβει σε ολους. Οι σκεψεις αυτες λοιπον, το οτι καποτε ολα θα τελειωσουν, με κανει να βλεπω τα παντα ματαια. Μου ρειχνει την διαθεση, με πανικοβαλει...χανω το νοημα της ζωης..το οποιο δεν θα επρεπε να συμβαινει αφου εχω ενα παιδακι το οποιο απο μονο του μπορει να δωσει νοημα στο καθετι γυρω μου...Δυστυχως ομως δεν εχω επιλεξει να εχω καταθλιψη με βρηκε απο μονη της (χαριτολογώ). :P

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2
    Γεια σου athens1404,

    Κάποτε είχε συμβεί και σε μένα αυτό, παρόλο που γενικά πάντα ήμουν αισιόδοξο άτομο.
    Τη μια περίοδο της ζωής μου αποδείχθηκε μετά από κανά 2-3 μήνες ότι είχα υποθυρεοειδισμό, κάτι που μπορεί να φέρει ένα είδος \"κατάθλιψης\" αν δεν το ελέγξεις.
    Την δεύτερη περίοδο που μου συνέβη αυτό, έφυγε χωρίς να καταλάβω πώς. Βασικά άρχισα σε κάποια φάση να περνάω πολύ καλύτερα στη ζωή μου νομίζω, άρχισα να βγαίνω πιο πολύ, έκανα καινούριους φίλους, κάπως έτσι. Είχα κι εγώ αυτήν την ψύχωση με το θάνατο πάντως. Μου βγήκε όμως αντίστροφα μετά. Είπα στον εαυτό μου (και το ένοιωσα) ότι \'μια ζωή την έχουμε\', δεν ξέρουμε πότε θα πεθάνουμε, οπότε πρέπει να ζήσουμε το τώρα.

    Βέβαια αυτό έχει και κάποια αρνητικά, γιατί ποτέ στη ζωή μου δεν μπορώ να κάνω μακρινά σχέδια. Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο μακριά από τους επόμενους 2-3 μήνες, δεν μπόρεσα ποτέ να πω σε κάποιον ότι \'θα τον αγαπάω για πάντα\', γιατί πολύ απλά δεν ξέρω τι θα θέλω αύριο. Οπότε μια ισορροπία ίσως είναι το καλύτερο μάλλον...

    Το ξέρω ότι μάλλον δεν σε βοήθησα και πολύ... Πιο πολύ μοιράστηκα κι εγώ την εμπειρία μου μαζί σου. Ψάξε πάντως ορμονικά και τέτοια να σιγουρευτείς ότι είσαι καλά από αυτήν την άποψη.

    Να είσαι καλά και κάθε μέρα καλύτερα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by athens1404
    αυτο που ηθελα να πω ειναι πως ο φοβος και γενικα η φοβιες καποιου ανθρωπου, σαν και εμενα, δεν τον αφηνουν να χαρει τιποτα σχεδον στην ζωη του... αυτο εννοουσα λεγοντας οτι ο φοβος για τον θανατο, το μελλον, τισ αρρωστιες κτλ μπορει να αφαιρεσει απο καποιον το αισθημα της χαρας και της αισιοδοξιας..
    Ναι οκ, απλα επανελαβες οτι ειπες στο πρωτο σου μηνυμα, δεν απαντησες ομως στην ερωτηση :

    με ποιον τροπο ακριβως ο φοβος δεν αφηνει καποιον να χαρει την ζωη του?


    Οχι να μου πεις τα αποτελεσματα , οχι να μου πεις το ΤΙ δεν μπορει να κανει , αλλα να εστιασεις στο ΠΩΣ δεν μπορει να τα κανει. Να σκεφτεις δηλαδη την διαδικασια και να εξηγησεις αυτον τον μηχανισμο , πως λειτουργει? Να μου βρεις δηλαδη ενα αιτιο-αποτελεσμα.

    Καταρχας, μπορεις να εντοπισεις την διαφορα σε αυτες τις 2 προτασεις?

    1) Ο φοβος δεν με αφηνει να παρω αποφασεις

    2) Λογω του φοβου δεν αφηνω τον εαυτο μου να παρει αποφασεις.



    Για να σε βοηθησω λιγο, ειναι η ιδια ακριβως προταση , μονο που ειναι γραμμενη με 2 τροπους. Ενας απο τους δυο τροπους ειναι συγκεκριμενος και καθαρος, αλλος ειναι γενικος και αοριστος. Βρες μου ποιος ειναι ποιος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •