Έπαθα κνίδωση :(:(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Έπαθα κνίδωση :(:(

    Παιδιά απίστευτο άμα σας πω τι έπαθα. Γέμισα σπυριά σε όλο μου το σώμα, πομφοί λέγονται, και είναι μέγεθος από ένα μεγάλο κουνούπι, έως και ένα πιάτο. Αλλά στο πόδι πχ, έχουν σχηματιστεί τόσοι πολλοί, που είναι σαν ένα πιάτο! Είμαι χάλια, ξύνομαι συνέχεια σχεδόν και δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση, να νιώθω ότι έχω αυτά τα πράγματα στο σώμα μου. Είναι από το κεφάλι, πρόσωπο, κτλ ως τις πατούσες. Μέχρι και τα γεννητικά όργανα έχουν πειραχτεί! Κατάσταση έκτακτης ανάγκης, είναι και επικίνδυνο. Άμα σε πιάσει δύσπνοια. Έτσι, ήθελα απλά να το πω, να το βγάλω από μέσα μου, τα αίτια είναι πολλά, ή τροφή γι'αυτό να προσέχετε πολύ τι τρώτε, να μην τρώτε πχ ψάρια χωρίς λεμόνι, πορτοκαλάδες με συντηρητικά και τέτοια, όλα αυτά και άλλα πολλά πειράζουν! Αν θέλετε θα σας πω κι άλλες λεπτομέρειες. Βέβαια, πρέπει να είσαι αλλεργικός όπως εγώ. Αλλά είναι να μην σου τύχει! Επίσης, μπορείς να το πάθεις από κρύο, από ζέστη, από συναισθηματική πίεση, από επαφή με ζώα, και από άλλα από ότι έψαξα στο ίντερνετ. Αυτά. Και αν το έχει πάθει κανείς σας, να μου πει πως πήγε γιατί φοβάμαι και μην γίνει χρόνιο, :(:(:( τρισχειρότερο δηλαδή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και ανώδυνα , υπομονή κι όλα θα πάνε καλά... :)
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σε ευχαριστώ πολύ, αρκεί να μην γίνει χρόνια αυτή η κατάσταση, αυτό φοβάμαι τώρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    gia soy..μηπωσ ειναι ψωριαση???....ελπιζω οχι... και ευχομαι να μην ειναι.. αν παλι ειναι.. μην ανυσυχεισ εχω κι εγω.. κανει τον κυκλο του και φευγει..ειναι ψυχοσωματικο φυσικα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    περαστικά!!! μην αγχώνεσαι και φοβάσαι, γιατί έτσι δεν βοηθάς την κατάσταση. να σκέφτεσαι ότι θα περάσει, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όχι,δεν είναι ψωρίαση.Σωστά το γράφει η light,είναι κνίδωση,είναι χαρακτηριστικοί οι πομφοί.Είναι λίγο τρομακτικό αλλά αντιμετωπίζεται με κορτιζόνη ενέσιμη ή από το στόμα και με αλοιφές αντικνησμώδεις,είναι βασανιστικό αλλά περνάει.Θα σβήσουνε λίγο λίγο οι πομφοί.Έχουν επηρεαστεί και οι αρθρώσεις σου light;'Εχεις πρηξίματα κι εκεί δηλαδή;To πλέον ανησυχητικό είναι όταν"ανεβαίνει"στο πάνω μέρος του κορμού,λαιμό και πρόσωπο.Γενικά είναι πολλοί οι τυχόν εκλυτικοί παράγοντες σε αλλεργικές αντιδράσεις,υπάρχει ένα τεστ,ζήτα από το γιατρό σου πληροφορίες.Τα φάρμακα σου,μήπως πήρες κάτι καινούριο αυτές τις μέρες;Και περαστικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    light αν δεν το είχες ξαναπάθει, μάλλον σε επηρέασε κάτι τώρα τελευταία και βέβαια εννοείται πως θα περάσει. Μην αγχώνεσαι καθόλου, είναι απλά μια αλλεργική αντίδραση που αντιμετωπίζεται, όπως λέει και η rain... Την ξέρω πολύ καλά αυτή την κατάσταση, γιατί το παθαίνω συχνά από τη ζέστη, αλλά και από άλλες αιτίες, π.χ. αν ένα βραχιόλι με σφίγγει, εμφανίζεται σε εκείνο το σημείο, αν φοράω καλτσάκια, στο σημείο που ακουμπούσε το λάστιχο κλπ... Εγώ είχα την τάση σε όλη μου τη ζωή (το είχε κι ο πατέρας μου) και πέρασα μια φάση έξαρσης για ένα-δυο χρόνια παλιά, όμως πέρασε και τα τελευταία 15 χρόνια εμφανίζεται σε πολύ μικρή έκταση και διαρκεί λίγο. Αυτό που κάνω είναι να κρατάω δροσερό το σώμα, να αποφεύγω να το ξύσω και να ηρεμήσω ενώ ασχολούμαι με κάτι άλλο. Έτσι περνάει πολύ γρήγορα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, και τις ευχές σας,
    Adzik: Δεν είναι ψωρίαση, αλλά άκουσα ότι η ψωρίαση περνάει με ομοιοπαθητική! Ψάξτο.
    Claire: Δεν ξέρω αν θα περάσει, μακάρι να περάσει... :(
    RainandWind: Όχι, δεν έχουν επηρεαστεί οι αρθρώσεις μου μάλλον, πως το βλέπω αυτό; Όσο για το πρόσωπο, είχα γεμίσει εχτές, σήμερα έφυγαν...Δεν πήρα κάτι καινούριο φάρμακο, παίζει να είναι είτε από πορτοκαλάδα που έχει χρωστικές, είτε από συναισθηματική πίεση ή σωματική άσκηση(βέβαια σ'αυτές τις δύο περιπτώσεις έχεις σπυράκια και όχι πομφούς, αλλά πριν μια βδομάδα είχα βγάλει σπυράκια, ίσως ξαναέπαθα αλλεργική αντίδραση) είτε από μόλυνση που μπορεί να έπαθα στα πόδια με κάτι καινούρια παπούτσια, είτε από επαφή με σκύλο, και κανα άλλο αν ξέχασα. :(
    Marina38: Περαστικά μας, τι να πω, πολύ άσχημη κατάσταση, θα την έχεις ζήσει εξάλλου. Όταν σου κράτησε τα 2 χρόνια, ήταν συνεχόμενα ή πχ ανα διαστήματα, ή μία φορά τον ένα χρόνο και μία τον άλλον; Πως; Thanks
    Υ.Γ. Να πούμε επίσης για να προσέχει ο κόσμος, την κνίδωση μπορείς να την πάθεις και από το πολύ κρύο, όχι μόνο από τη ζέστη...
    Last edited by whitecandle; 11-11-2010 at 17:43.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Περαστικα Λαϊτ.Κνιδωση σε βαρια μορφη επαθε η κορη μου πριν 4 χρονια.Φυσικα εκανε ενεσεις κορτιζονης για να μπορεσει η κατασταση να ελεγχθει.Απο εκει και περα μεχρι εκανε ο γιατρος συνεστησε επι δυο μηνες να τρωει συγκεκριμενα φαγητα και επινε αντιισταμινικα.Οι τροφες πιστευω δεν ευθυνονταν καθολου αλλα η αιτια ηταν καθαρα ψυχοσωματικη.Επι ενα 6μηνο ειχε καποιες ενοχλησεις (φαγουρα, κοκκινιλα) μολις αγχωνοταν.Κνιδωση ομως εμφανισε και ο αντρας μου ο οποιος εδω και χρονια ειχε καποια συμπτωματα και με κανει να πιστευω οτι υπαρχει προδιαθεση στο παιδι μου λογω κληρονομικοτητας.Τα δερματικα εχουν αμεση σχεση με την ψυχολογια μας.Το δερμα ειναι ο καθρεφτης της ψυχης μας αλλωστε.περαστικα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Aα. κι όμως αυτό δεν είναι δερματικό. είναι αλλεργίσ που μεταφέρεται στο δέρμα... ευχαριστώ για τα περαστικά. :) πωπω ένα εξάμηνο ε; κι εγώ ήθελα κορτιζόνη, αλλλά δεν μου έγραψε. όταν λέτε βαριά τι εννοείτε; ότι είχε γεμίσει σε όλο το σώμα; γιατι κι εγώ αυτό έχω πάθει! :o εμένα δίαιτα με πολλά απαγορευμένα μου έδωσε η γιατρός μου αλλά μόνο για μια βδομάδα,και μετά ανα δύο μέρες θα προσθέτω και ένα απαγορευμένο. εγώ πιστεύω ότι μπορεί να είναι και από τις τροφές, αλλά δεν αποκλείεται και από ψυχοσωματικά, αλλά μπορεί και τα δύο μαζί. ειδικά η κόρη σας που είχε επιδεινωμένη κατάσταση. ωχ παίζει να είναι κληρονομικό; Να ρωτήσω και κάτι άλλο που θα με βοηθήσει να καταλάβω αν έχω χρόνια ή οξεία, η κόρη σας στην αρχή είχε έντονα τα συμπτώματα; Και αν ναι, για πόσον καιρο; :(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    να ρωτήσω και κάτι άλλο που θα με βοηθήσει να καταλάβω αν έχω χρόνια ή οξεία, η κόρη σας στην αρχή είχε έντονα τα συμπτώματα; και αν ναι, για πόσον καιρο; :(
    l-b-p , περαστικα σου πρωτα απο ολα..!!!

    αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι καλο θα ηταν για διαγνωσεις να ακους μονο τον γιατρο προτιστως και μετα αν θες για συμπληρωμα πληροφοριες απο ιατρικα αθρα που διαβαζεις, και απο εμπειριες αλλων ατομων. απο δικια μου προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αλλων ατομων που ακουω, οσοι βγαζανε διαγνωσεις μονοι τους για το τι ειχαν (οπως εγω πχ καποτε) , στο τελος το μονο που καταφερναμε ηταν να αγχωνομαστε χωρις λογο και συχνα να επιδεινωναμε τα συμπτωματα κιολας, μιας και σε μερικες καταστασεις συνδιαζονται αυτα τα 2.

    για να καταλαβεις αμα εχεις κατι που θα κρατησει μια βδομαδα ή παραπανω, αμα αυτο που εχεις θα ειναι απλα περαστικο που θα φυγει συντομα ή οχι, ή απο που προηλθε, ασε τις υποθεσεις και ρωτα τον γιατρο καλυτερα. αυτος... ξερει.

    συχνα οι πληροφοριες που διαβαζουμε στο ιντερνετ ειναι μεν σωστες, αλλα μπορει να ειναι και παραπλανητικες κιολας. ενας γνωστος μου καποτε ειχε παθει πονο στο χερι, στον καρπο , και επειδη ειχε ακουσει απο φιλους του που ειχαν παθει τενοντιτιδα , αρχισε να κανει χωρις να παει στον γιατρο θεραπεια για...τενοντιτιδα, ξερεις, με παγο, να μην σηκωνει βαρη κτλ. μετα αρχισε να πιστευει οτι εχει και κατι χειροτερο που φευγει μονο με χειρουργειο και εκει να τον εβλεπες αγχος που ειχε..!

    τελικα.. τον πεισαμε να παει σε εναν ντοκτορ, και τελικα ειχε.. ενα μινι θεμα με τον αυχενα του που το διορθωσε σε 3 μερες και αυτο ηταν.

    αν συνεχιζε τις διαγνωσεις'θεραπειες μονος του, τωρα ποιος ξερει τι ζημια θα ειχε κανει στο σωμα του.



    για αυτο...... ρωταμε πρωτα τον ντοκτορ για θεματα υγειας..!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ευχαριστώ για τα περαστικά, αλλά δεν μπορώ να παίρνω συνέχεια τη γιατρό μου να την απασχολώ, υποτίθεται οι ερωτήσεις δεν πληρώνονται. Αν ήταν έτσι, θα την έπαιρνα τηλέφωνο που παρουσίασα και πυρετό, ίσως έχω κάποια μόλυνση, και αυτή προκάλεσε την κνίδωση. Αλλά την πήρα ήδη μια φορά, να της πω ότι χειροτέρεψα και τι να κάνω, δεν την είδα πολύ πρόθυμη να απαντήσει, δεν μπορώ δυστυχώς να τη ζαλίζω συνέχεια, έχει και άλλους πελάτες, και κυρίως δεν πληρώνεται από τις ερωτήσεις.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Παιδιά, βρήκα μάλλον την αιτία, με τα κωλοαντιψυχωτικά που παίρνουμε, αυτά φταίνε μάλλον. Το Τζεοντόν συγκεκριμένα. Το λέει πάνω ότι προκαλεί κνίδωση. :( Γι'αυτό κάθε βράδυ όταν το παίρνω γίνομαι χειρότερα. Και λογικά θα γίνεται και το πρωί. Σκ... Τώρα πρέπει να το πάρω αναγκαστικά μέχρι να πάω να το αλλάξω και να περάσει ένας μήνας που θα τα παίρνω και τα δύο. Τελικά πάλι σε Ρισπερντάλ γυρνάω. Αν και αυτό το κωλοαντιψυχωτικό (όλα δηλαδή είναι) είχα πάθει γαστρντερίτιδα και υπέφερα πάρα πολύ (απίστευτος πόνος, ορός που τον σιχαίνομαι, παραμονή σε νοσοκομείο χάλια, δίαιτα και πόνος στο χέρι για μια βδομάδα από τον ορό). Σκ.. Φοβάμαι μόνο μην με ξαναπιάσει με το Ρισπερντάλ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    περαστικα λαιτ ...ευχομαι να περασει το συντομοτερο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    λάιτ, περαστικά κι από μένα,
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •